DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare bujii, marci, sfaturi

motanpaul
post 25 Oct 2008, 10:14
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 601
Joined: 8 July 08
From: Timisoara




Ieri, i-am pus pe masina, cui pontou nou, plutitoru riginal de 1400 cm( deoarece aveam de 1300), am mai redus din relantiu. Merge motoru cu denso zici ca nu adevarat.Motoru numai e asa zgomtos. Tachetii aia tacane.


--------------------
Dacia 1310 tx 1986 - tm-06-zsv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Oct 2008, 11:50
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




o sa vina dc mrk si o sa-ti spuna ca de ce nu ai pus bujii ngk biggrin.gif
Oricare ar fi bujiia daca mergi cu motorul subturat si dupa aceea apesi acceleratia avand avans mic bujiile se vor inegri oricare ar fi ele. La relantii trebuie reglat in asa fel ca amestecul sa fie foarte omogen mai mult aer si mai putina benzina asta se vede cand la turatia de 750 de ture inchizi surubul de dozare amestec cel orizontal. In momentul cand motorul incepe sa trepideze acolo e punctul in care amestecul e foarte bun cu un mic retusi pentru a ramane stabil relantiiul . Asta probat pe bujia colortune se observa ca arderea in cilindru a amestecului e de culoare albastra la fel ca la aragaz . Daca se desurubeaza acel surub orizonatal culoarea se schimba si devine rosie motorul se tureaza putin si atat numai ca arderea e proasta iar in pozitia acesta se consuma aiurea benzina in regim de relantii. De aici reiese si bujiile negre afumate si consum mare iar la evacuare stutul e negru .
Pentru remediu se reduce din surubul orizionatal pana cand motorul are tendinte neregulate se mai mareste usor avansul dupa aceea pentru turati inalte jiclorul principal se mai reduce si el de la 1.45 la 1.35 minim 1.25 consumul o sa fie mai mic la aceeasi timp de accelerare . Multi spuneau ca nu domne ca nu te mai ajuta in depasiri gresit , eu am pus pe dacie 1,25 si a fost super la fel se accelera si avea viata si mai mare.
Viteza maxima atinsa a fost de 148 de km loat de pe gps iar pe bord era 160 km /h.
Cine cauta peforum gaseste modificarile aduse la carburator printre care :
- talpica de preincalzire modificata dupa ideiile lui dorin si transformata in uis amestec omogen la relantiituratie stabila la rece 500 de ture.
- supapa care tine strans ciocul de papgal modificata i-am adaugat un arc in interiorul supapei e foarte eficient nu mai curge aiurea daca menti psiorul pe acceleratie si urci usor acceleratia doar cand accelerezi se deschide... rezulta un consum mai mic de carburant
-jiclorul principal modificat eu aveam carburator carfil de 1.4 si joclorul principal era de 1,45 eu am cumparat altu si l-am modificat la 1,25 aproximativ la fel reducere de consum asta datorita si bujiei colortune.
- jiclorul care sta in portjiclor am loat o sarmulita otelita foarte subtire si am introdus-o pe acele jiclor la fel pot regla usor amestecul la relantii
-filtru separator de gza produse de uleiul care se afla in motor , are rol de a nu mai baga muci in carburator pe la admisie mai ales iarna ! si in acelasi timp carburatorul ramane curat fiindca particule de ulei nu mai trec de acel filtru ... doar gazele fierbinti trec scurgerea a fost introdu-sa pe la admisia talpici preincalzitoare alti colectau uleiul intr-o striculta.
-modificari ale jicloareleor econstant la fel s-a eliminat unu si s-a pus o bila de la un cui pantou , numai peste 4200 de ture datorita drepresiuni din cnc benzina intra pe circuitul de econstant si sare in sus carburatorului pe la admisie dar fiind fluxul mare de aer e trasa in carburator viteza creste exponential accelerandu-se mai bine. Pe vechile jicloare se consuma aiurea benzina pe la 3000 de ture si asa pe la 100-120 aveai consum foarte mare de benzina.
Ce am mai facut eu la carburatorul carfil a fost reglajul plutirorului 7mm-12,8mm 7mm-13mm folosind 2 spirale de 7 mm si de 13 mm.
Consumul in oras mers decent schimbat la 2800 de ture a fost de 7 litri la 100 de km avand aprinderea eletronica cdi sau gotronic cu senzor plus bobina de inductie de tico.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 30 Oct 2008, 03:06
Post #33


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




esentialul, in sfarsit! il sustin 95% pe Asu, restu 5% n-au fost incercati de mine. toate functioneaza f bine!


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 8 Nov 2008, 13:45
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




hmmm, asa mai zice fiecare cate ceva de vechea dragoste, dupa ce se desparte de ea biggrin.gif

Interesant ce zice asu aplauze.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 8 Nov 2008, 15:25
Post #35


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Cartea tehnica a primelor Dacii 1300, cele din '70, continea instructiuni practice. Eu am pastrat-o pe cea a primei Dacii a parintilor, un 1300 albastru, din primele serii.
Erau fotografii ale carburatorului, sistemului de aprindere, etc, pe care erau evidentiate reperele cheie si descris foarte clar cum se regleaza carburatorul, ce face fecare jigleur in parte, cum se verifica/regleaza platinile, avansul, cum se verifica si regleaza bujiile, o curea de alternator & pompa de apa, cum se aeriseste sistemul de franare si un mic ghid de diagnoza.
Cartile tehnice "moderne" aparute ulterior contineau foarte putine informatii utile.

PS > la bujii, nu eu am comparat bujii "conventionale" cu varful de gama iridium wink.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:41
Forum Renault