DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Slovenia

aviasol
post 31 Oct 2003, 09:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




super civilizata. am stat o noapte, am vizitat pestera POSTOINA si am stat intr-un hotel cam scump pt ce oferea. Slovenia prevesteste Austria si in general vestul europei


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 31 Oct 2003, 09:47
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Apropo de scumpete înainte cu vreo 300 m de intrarea în Postojna, e o toaletă publică la care intrarea e undeva la 2 euro, dacă nu mă înșel .... icon_twisted.gif


--------------------
Dacă nu caști ochii .... caști gura!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 31 Oct 2003, 10:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




mai cred ca nu te-ai dus unde trebuia pt ca io am facut gratis la postojna smile.gif ara ditamai WC-u public undeva in fatza intrarii.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 26 Nov 2004, 12:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Nu e numai pestera postojna de vizitat, e misto si mariborul si ljubljana, mai ales cetatea din oras, de unde vezi tot orasul. eu am fost noaptea acolo, o priveliste super.

in schimb ce m-a impresionat la ei, drumurile si viteza cu care lucreaza la ele. In sept 2003 am fost la venezia, si intre zagreb si sezena, nu am avut decat vreo 30 km autostrada in croatia si vreo 40 in slovenia. in decembrie am fost iara, pe acelasi traseu, si de la zagreb paa la postojna am mers numai pe autostrada, in jur de 200 km. asta numai in 4 luni. si romanache ai nostri au dat 40 km de autostrada intr-un an si ce mai tamtam.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 26 Nov 2004, 12:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Este o tara minunata!Minunata!
In drum spre Croatia am oprit intr-o padure sa ma pis si pe cuvantul meu ca n-am mai putut cand am vazut ce curat era.Ziceai ca atunci greblase cineva si stransese gunoiul.Cum p...a masii la altii se poate si la noi nu?


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 26 Nov 2004, 13:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Pai cum spui, ai oprit sa te pisi, si nu ti-a venit. La noi in tara, si nu numai tu, toti facem la fel, sau majoritatea, te opresti sa te urinezi, si chiar daca e curat, zici si ce daca, nu te retine nimic. Parerea mea este ca ei au o alta mentalitate. la noi daca a fost jegos din vremuri, acum degeaba ar incerca cineva sa faca curat, ca pana reuseste sa ne reeduce, mai dureaza..

A, si inca o chestie, daca ai observat, cel putin cand am fost eu, pe toata autostrada, de la belgrad la zagreb, si pe altele, sunt cam la aprox 20-30 km maxim o parcare cu toalete, si surpinzator, destul de curate. la noi pe aut0strada, ai vazut ? sau pe cea a soarelui, au pus macar, ca eu inca nu am ajuns pe acolo ?


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Erasmus
post 6 Mar 2005, 17:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 March 05




Merita toti banii.
Postojna (de care s-a ascris);
Castelul de la Predjama (super - la 10 km de Postojna);
Ljubliana (un fel de Praga);
Kranjska Gora (una din perlele Alpilor);
Bled (un fel de Davos al Estului, un lac incredibil);
Koper

Ca un fapt divers, de la o terasa din varful muntilor din Kranjska Gora, poti face poze, din acelasi loc de pe banca in trei tari: Italia, Austria si Slovenia.


--------------------
Dacia Logan - B04DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naturall
post 15 Jun 2005, 16:05
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 June 04
From: IIIrd World




a fost cineva in Slovenia aici? pare f frumos.
http://www.logarska-dolina.si


--------------------
Dacia Logan 1900 toamna - B69XXX
It's more DACIA than Renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Jul 2005, 07:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Si mai sunt si cei aprox 40 km iesire la mare (daca ne uitam pe harta vedem cu cata marsavie le-au taiat italienii si croatii macaroana la tarm...), care desi putini sunt exploatati la maximum. Cineva a mentionat Koper. Mai este si Portoroz - plin de vilegiaturisti straini, in speta austrieci si italieni. Data fiind locatia si relativul lux al statiunii, faptul ca reprezinta un centru puternic de conferinte internationale (toate hotelurile mari au infrastructura necesara organizarii, mie nu mi-a venit sa cred ce am vazut la Hotel Bernardin...) preturile sunt destul de piparate, dar te poti descurca si cu bani putini.
Toata lumea vorbeste germana, unii si engleza in zonele turistice. Marea nu are decat valuri de vant si eventual cand inoti simti un usor tangaj. Pentru ca de fapt inoti intr-un golf destul de stramt. Tot lipsei valurilor se datoreaza si lipsa plajelor nisipoase. Pe fundul apei sunt pietre si alge din abundenta. In general se circula cu viteza si este recomandata peste tot utilizarea luminilor de intalnire, chiar si pe timp de zi. In orase am observat destul de multi scuteristi.
O tara frumoasa.Dupa o saptamana petrecuta acolo am realizat cu tristete ca n-o sa intram in UE in 2007... Marea diferenta consta in mentalitatea oamenilor. Si bineinteles, conjunctura istorica si-a adus contributia. Noi am fost mereu la rascruce de vanturi si cu carmaci prosti, pana acum. Ei, mai imbroboditi, mai luati sub aripa de austrieci, se pare ca au invatat cate ceva de la vestici.
In orice caz, merita vazuta Slovenia. Probabil amatorii de sporturi de iarna care isi permit stiu asta.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 11 May 2006, 18:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




Ma bate gandul ca la inceputul lui iunie sa fac un circuit prin Europa, circuit care va include si Slovenia, mai precis pestera Postojna si castelul Predjama; cu toate c-am mai fost pe acolo, asta s-a intamplat cam prea demult, asa ca orice informatie imi este binevenita dar cel mai mult ma intereseaza urmatoarele:
- conditii generale de circulat in Slovenia:
e nevoie de permis international?
e nevoie de vigneta? daca da, cat ar costa pentru doua-trei zile si de unde se cumpara?
- alte conditii ?
- cazari convenabile in zona Postojna;
- cum e cu mancarea ?
- etc.
Multumesc anticipat


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 12 May 2006, 07:15
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




QUOTE(OCEBE @ 11 May 2006, 19:14)
Ma bate gandul ca la inceputul lui iunie sa fac un circuit prin Europa, circuit care va include si Slovenia, mai precis pestera Postojna si castelul Predjama; cu toate c-am mai fost pe acolo, asta s-a intamplat cam prea demult, asa ca orice informatie imi este binevenita dar cel mai mult ma intereseaza urmatoarele:
- conditii generale de circulat in Slovenia:
e nevoie de permis international?
e nevoie de vigneta? daca da, cat ar costa pentru doua-trei zile si de unde se cumpara?
- alte conditii ?
- cazari convenabile in zona Postojna;
- cum e cu mancarea ?
- etc.
Multumesc anticipat
*


Intrucat nu am fost decat in tranzit prin Slovenia, si atunci era noapte, nu-ti pot raspunde decat partial
1. Nu e nevoie de nici un permis international daca te duci ca turist
2. Nu exista vigneta, se plateste autostrada la punctele de plata. Se poate plati in euro fara probleme. Benzina este relativ ieftina, in jur de 1 euro si ceva.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 19 Jun 2006, 14:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




Plimbandu-ma prin cateva tari din Europa am fost pentru putin timp si in Slovenia ( de fapt la Postojna):
Asadar ne-am intors de la Venetia pe autostrada spre Triest > Postojna (Slovenia)
Vama lejera (in afara de pasapoarte, slovenii mi-au cerut Cartea Verde) si apoi direct la Postojna pe autostrada (au un sistem cam enervant totusi pe autostrada: cam din 20 in 20 Km tot trebuie sa opresti ca sa platesti (cam 1 euro). Am ajuns rapid si ne-am cazat la o viluta cocheta aflata intre centrul orasului si pestera (40 euro/noapte cu mic dejun inclus). De abea acolo am aflat ca in Slovenia circula in pararel cu moneda lor si euro asa ca nu e nevoie sa fie schimbati banii. Cu gandul la a doua zi, (cu ajutorul indicatiilor lui Sandman) ne-am rezervat telefonic o camera la un han din suburbia Vienei. Urmatoarea zi la 9 dimineata eram la intrarea in pestera (17 euro/pers). Ne-am imbarcat intr-un trenulet, ne-au bagat vreo cativa km in pestera si dupa debarcare ne-am asezat in dreptul unor placute cu limba vorbita de unde ne-a luat in primire un ghid. Vizitarea pesterii ( care este spectaculoasa intr-adevar) dureaza cu totul cam 1,5 ore. Am facut plinul cu benzina (benzina-i ieftina in Slovenia), am luat dejunul la un local pe autostrada spre Viena (urmatoarea noastra destinatie) mai mult ca sa cheltui cam toti banii in moneda lor (ii primisesem rest la plata intrarii in pestera).

This post has been edited by OCEBE: 19 Jun 2006, 15:17


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
monel_33
post 30 Jan 2007, 23:17
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 January 07




As vrea sa dau o fuga pana la Ljubljana si ma intrebam care ar fi cel mai bun drum din Bucuresti, si daca cineva a facut acest drum nu mi-ar strica niste sfaturi. Ar fi prima oara cand ies cu masina din tara...

Multumesc! sofer1.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 31 Jan 2007, 08:33
Post #14


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Teoretic varianta asta ar fi cea mai buna pentru drumul tau.

Daca ar fi dupa mine, cel mai probabil as merge in aceasta varianta {Shortest - daca nu e ales deja} si as urca pe autostrada langa Varazdin sau Maribor.

[nu e bine ... la ultima varianta pierde Stopover cand trimite link-ul asa ca daca vrei trebuie sa pui tu in pagina principala adica aici, plecare, destinatie, si la stopover mai jos Szeged si Kaposvar ... fara tara fara nimic, si dupa ce iti da rezultatul alege Shortest.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 31 Jan 2007, 12:35
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Se iese mai bine pe la Turnu Severin spre Serbia daca vii de la Bucuresti. Problema e ca la sarbi trebuie platita viza 50EUR de persoana. Drept pentru care ruta aleasa de mine a fost Szeged-Budapesta-Balaton-Zagreb-Ljubljana.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 31 Jan 2007, 23:49
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




problema cu viza la sirbi nu e numai ca trebuie platita suma respectiva, dar si ca nu se poate lua viza in vama, trebuie mers la ambasada in Ro, deci singura solutie fezabila e sa urci prin ungaria si apoi sa cobori in croatia.

Eu am fost asta toamna pe drumul Bucuresti-Ljublijana si retur (am facut un program EMBA la Bled, www.iedc.si). Traseul ales de mine si pe care il recomand este urmatorul:

Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebes-Lugoj-Timisoara(pe varianta via Bazias)-Cenad(mult mai lejera vama decit cea de la Nadlac)-Szeged-Baja-Mohacs-Pecs-Barcs-Kutina-Zagreb-Novo Mesto-Ljublijana

vreo 1,350 km, facuti in 16 ore.

ma alatur si eu opiniilor potrivit carora Slovenia este o tara extraordinar de frumoasa si de civilizata - cu nimic mai prejos decit austria. totul e curat, nimeni nu face mizerie, peisajele sunt foarte frumoase.


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 2 Feb 2007, 17:13
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Cind intri in Slovenia dinspre Ungaria sau Croatia, intr-adevar pare cu nimic mai prejos decit Austria sau Italia. Cind vii dinspre Italia sau Austria, nu stiu cum dracu', dar miroase asa, un pic, a comunism...
Ma refer aici mai ales la case, fabrici, oameni etc., caci peisajele naturale sunt, intr-adevar, demne de Austria sau Elvetia.


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 3 Feb 2007, 00:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




drumaru, esti circotas... am facut de multe ori drumul din austria in slovenia si nu se simte diferenta in mod semnificativ....

asa si romania, e naspa cind vii din ungaria dar e misto cind vii din bulgaria sau republica moldova...


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviatorul mai mare
post 4 Feb 2007, 18:02
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 December 06




Din pacate pt mine am avut ocazia pana acum sa vad Slovenia doar de sus...Ljubljana am inteles de la pasageri ca e o bijuterie insa despre oameni pot spune ca sunt foarte draguti si deschisi...de pe aeroportul din LJU privelistea e nemaipomenite.Chiar daca nu e tocmai ieftina ca destinatie,dupa umila mea parere,face toti banii! smile.gif


--------------------
Citroen C3 2005 - B 47 EFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diciu
post 30 Jul 2007, 10:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 July 07




Doresc sa stau 2 zile in Slovenia, sa vizitez Ljubljana, Pestera Postojna...
Imi poate recomanda cineva o cazare ieftina si buna in zona Pesterii?
As dori sa fac o rezervare prealabila.

Multumesc


--------------------
renault megane II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 30 Jul 2007, 15:01
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Asta o recomand cu caldura:
http://www.nepi.si/apartmaji/UK/o%20nas.html , cea din Gozd Martuljek (sunt vreo 3 Km pana in Kranjska Gora). Cazarea e foarte buna, iar proprietarii sunt super de treaba.
Ai 80 Km pana in Ljubliana si 130 pana la Pestera si la Castel. Plus, esti aproape de Bled care nu trebuie ratat.


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diciu
post 30 Jul 2007, 15:39
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 July 07




Gorbaciov...Multumesc pentru raspuns....

trebuie sa recunosc ca initial cand mi-ai zis la ce distanta este de Pestera...eram sceptica...pt ca slovenia o vizitez pentru Postojna...si un pic prin Ljubljana...si asta in drum spre croatia....unde voi sta 2 saptamani

uitandu-ma insa pe harta..facandu-mi un traseu cu michelin...si vazand niste poze cu zona Bled...mi se pare super...

eu vin din zagreb....si practic ar trebui sa ajung pana in nordul sloveniei...sa zicem ca ma cazez la Gozd Martuljek sau la Kranjska Gora ...si in ziua aia am timp sa vizitez zona bled (din zagreb pana in bled sunt cam 2-3 ore)...apoi a doua zi ma intorc si cobor spre Postojna unde fac turul pesterii..castelul..etc...si apoi plec spre Rovinj-Croatia sa-mi caut cazare...

suna bine...dar crezi ca e posibil? merita sa fac oarecum ocolul asta?...si sa ma cazez in nordul sloveniei?
cum e exact zona bled...Gozd Martuljek ...Kranjska Gora?
pretul la aceasta pensiune este acceptabil?





--------------------
renault megane II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 30 Jul 2007, 18:28
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Eu zic ca merita. Toata zona Kranjska Gora/Bled, in nordul Trigalvului e super frumoasa. O zona muntoasa, nu am sa uit niciodata cand a inceput sa se faca lumina afara, trecusem de Bled si intrasem printre munti. Ce priveliste.....la 5.30-6.00 dimineata....
Acum, daca te duci acolo si stai in Gozd Martuljek, sigur familia Nepi o sa iti recomande sa te duci pana in Kranjska Gora pe jos prin padure. E super furmos drumul, plin de aluni (daca iti plac...si ai dinti!) izvoare mici de apa, plus serpuirea frumoasa a Savei printre brazi.
Si apoi, gandeste-te sa iti gasesti un loc unde sa fi intre cele doua (Ljubliana si Postojna), asa ca acolo se merita. Ba chiar, ai putea sa faci o tura mica pana in Tarvisio (dar doar daca nu ai SUV sau daca ai un simt al masurii masinii foarte bun - strazile din Tarvisio sunt foarte foarte inguste si spectaculoase). Sunt in jur de 25 Kilometri.
Daca te intereseaza, mai am niste poze.


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diciu
post 30 Jul 2007, 19:38
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 July 07




DA...ma tot gandesc...n-as vrea sa stau in slovenia in 2 locuri...cate o noapte...prefer 2 nopti la aceeasi locatie sa nu fiu numai pe drumuri si sa ma aleg cu ceva...
de aceea o sa ma gandesc la o solutie...
in fond pestera postojna o pot vizita in drum spre croatia..la plecare...in 4-6 ore...plec de dimineata din Gozd Martuljek si la 12 sunt la Pestera...

si-mi raman 1 zi juma pt zona Bled, Tarvisio si Ljubljana, cu cazare la Gozd Martuljek... wacko.gif


hmmm...ma mai gandesc... tongue.gif


--------------------
renault megane II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 30 Jul 2007, 20:32
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




51 EUR am dat noi pe cazare, 5 persoane. In Gozd Martuljek. Am gasit acum voucherul! Iti dai seama, e din 2003!
Merita zona aia. Si neaparat costume de baie, nu o sa vrei sa ratezi strandul de pe Bled. Desi, nu te sfatuiesc sa sari de pe piramidele alea, ca la doi metri adancime, apa iti strange capul ca in menghina de rece ce e. Dar la suprafata e OK.


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diciu
post 30 Jul 2007, 20:43
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 July 07




ok..o sa incerc sa fac o rezervare pe net la pensiunea din Gozd Martuljek..sa vedem ce-mi raspund...


31 Jul 2007, 13:18:
Gorbaciov...Am reusit sa fac rezervare la ei...in Gozd Martuljek..pt 2 nopti..
mi-au raspuns cum ca au un apartament liber cu 48 EU/noapte....fara mic dejun...
mi se pare acceptabil ca pret...pe unde m-am mai uitat erau preturi mai mari..

le-am confirmat rezervarea..urmand probabil sa le platesc cand ajung..

Multumesc pt recomandari! rolleyes.gif

Zona pare superba...si ca organizare..m-am gandit asa:
ajung la ei pe la amiaza...si in seara aceea plus toata ziua urmatoare voi vedea tot ce se poate din zona respectiva...Bled...parcuri nationale...si imprejurimile...
apoi a doua zi plec de dimineata de la ei....spre Postojna...unde voi lua un program de vizitare al pesterei...pana dupa amiaza...apoi voi plecat spre Rovinj pentru a-mi cauta cazare pe malul Istriei.

crezi ca e posibil?

ce-mi recomanzi de vazut in zona Gozd Martuljek in afara de Lacul Bled, Kranjska Gora, Tarvisio?

This post has been edited by diciu: 31 Jul 2007, 13:18


--------------------
renault megane II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 31 Jul 2007, 14:46
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Diciule, sigur cel de 48 din Gozd e cel mic. In ala am stat si noi in 2003!

Cum ajungi acolo: casa este printre ultimile pe partea stanga (cum te duci spre Italia e practic la iesirea din Gozd). Are garaj unde sa iti parchezi masina sa nu o ploua.

In mare, cam astea sunt de facut pe acolo. Ah, sa nu uit, prin padure, atentie la serpi. Sotia mea a calcat pe unul, cam de 20cm lungime. Daca nu esti descult, nu sunt probleme.

Fi atent, sa le intrebi pe gazde de pizzerie. E un restaurant tare frumos, undeva in centru, cu o terasa oarecum suspendata intre copaci. Pizza excelenta si mai e o mancare de a lor foarte buna. De asemenea, tot de la ei stiu de un restaurant in Kranjska Gora, se numeste Pri Martinu. Serios, portiile acolo sunt imense....cum sa iti spun eu sa ma intelegi...IMENSE! Nu iti fa iluzii ca mananci singur o portie. Si, daca prinzi loc la geam, s-ar putea sa nu vrei sa mai pleci de acolo. Nu iti spun de ce, te las sa descoperi singur. Si, tot in Kranjska Gora, e un "chiosc" (e de fapt o casa in toata frumusetea ei) renumit in toata zona aia pentru inghetata. E super. Noi am stat in fund pe un gard sa mancam inghetata ca sa nu ne ducem si sa ne intoarcem dupa aia sa ne luam din nou!
Aici e inghetata (practic, in spatele bicicletelor e intrarea):
p1000502wp3.th.jpg

Uite cateva poze din acea vacanta:

Poze prin padure:
p1000270qx3.th.jpg
p1000271af8.th.jpg

Priveliste din bucatarie din casa (peste drum):
p1000360nb9.th.jpg
p1000361yi3.th.jpg

KranjskaGora:
p1000503wl2.th.jpg
p1000535dj5.th.jpg

Bled:
p1000397az7.th.jpg
p1000399ty1.th.jpg
p1000403mu9.th.jpg
p1000408ed3.th.jpg




--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diciu
post 31 Jul 2007, 16:31
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 July 07




foarte faine pozele...
am sa tin cont de recomandari!

Multumesc

Anda


--------------------
renault megane II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eagles
post 7 Sep 2007, 10:56
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 3 August 05
From: Floreasca, București




O fi frumos in slovenia dar sunt javre
in '97 ma intorceam cu trenul de la Nice si la granita dintre Italia si slovenia (Trieste) am fost dat jos din tren si tinut in vama intr-un ghiseu de control acte aprox. 6 ore pana cand a plecat un vames italian in Trieste si m-a luat si pe mine. Motivul: ca sa intru in slovenia trebuie sa fac dovada ca am cel putin 500 DM, iar eu nu aveam decat 480. Asa ca pentru 20DM, in conditiile in care aveam bilet pana la Bucuresti, a trebuit sa imi iau alt bilet din Trieste.
Nu stiu care mai sunt conditiile de intrare in slovenia in momentul de fata, dar eu nu mai vreau sa mai trec pe acolo niciodata.


--------------------
Dacia Albastru Marin 2005 - Logan Laureate 1.6 - B 16 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Sep 2007, 20:21
Post #30


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dupa drumul descris in sectiunea referitoare la Serbia si Macedonia, calatoria a continuat prin Croatia, din splendoarea careia am vazut doar atat:
STA54727_resize.JPG ( Size: 50.06k ) Number of downloads: 2073

Dupa cum va spuneam, pornisem de dimineata din Cassandra cu intentia de a ne opri in Croatia pentru catva timp dar vremea rea si ploaia continua, ne-a determinat sa cerem decalarea rezervarii la Kaprun.
Se va vedea in continuare ce gresala am facut luand prea repede aceasta decizie.
Obosit dupa drumul infernal de sute de kilometri printr-o ploaie continua, cu doua popasuri in 1000 Km, am decis sa innoptam in Slovenia, in primul orasel de pe langa autostrada ... si a fost Novo Mesto.
A doua zi, dupa ce ploaia a incetat, inca de dimineata am constatat ca am nimerit intr-un loc deosebit de pitoresc, pe malul raului Krka,. Oameni deosebiti, doua bucatarese-hangite cu obrajii trandafirii ne-au servit un mic dejun copios, cu o amabilitate deosebita ... si toate astea in conditiile in care nu intelegeam absolut nimic din ceea ce spuneau (!!?!!), spre deosebire de baiatul care ne-a cazat cu o seara inainte si care o rupea cat de cat in engleza.
Sper ca nu fac reclama nepermisa, hanul-hotel este acesta
STA54740_resize.JPG ( Size: 317.53k ) Number of downloads: 2110

Dupa ce ne-am saturat pe cinste si am primit pentru drum cate o sticla de apa plata am purces la drum, descoperind cu uimire o autostrada lisa ... ca masa din bucatarie, care serpuia printr-un peisaj mirific, cu turle de biserica care "intepau" peisajul ici si colo. Oarecum, la alta scara mi-am amintit drumul de la iesirea din Sibiu, spre Fagaras.
STA54741_resize.JPG ( Size: 192.26k ) Number of downloads: 2036
STA54742_resize.JPG ( Size: 200.91k ) Number of downloads: 2026


si am ajuns la Ljubljana ... care avea sa devina revelatia intregii vacante.
Dupa ce am parcat subteran, multumita Ioanei care ne-a dus "ata" pana-n centru, am intrebat si am primit imediat o harta turistica de la un centru de inchirieri auto, am pornit, bajbaind, spre "Triple bridge" care ne-a fost indicat ca fiind centrul turistic.
De cum am intrat in piata am dat de un plan al orasului

STA54744_resize.JPG ( Size: 366.23k ) Number of downloads: 2044


si catedrala

STA54749_resize.JPG ( Size: 262.37k ) Number of downloads: 261


dupa care am ratacit prin piata centrala ... de flori ... de legume si alte nimicuri si suveniruri, apoi pe stradute in jos si in sus, descoperind un oras mic dar cochet, curat si ingrijit.

STA54761_resize.JPG ( Size: 270.52k ) Number of downloads: 237
STA54762_resize.JPG ( Size: 330.57k ) Number of downloads: 247
STA54763_resize.JPG ( Size: 214.22k ) Number of downloads: 211
STA54764_resize.JPG ( Size: 334.36k ) Number of downloads: 226
STA54765_resize.JPG ( Size: 221.31k ) Number of downloads: 220
STA54776_resize.JPG ( Size: 326.68k ) Number of downloads: 241
STA54780_resize.JPG ( Size: 320.96k ) Number of downloads: 250
STA54781_resize.JPG ( Size: 236.52k ) Number of downloads: 234


Regretand ca decizia de a decala rezervarea la Kaprun nu ne-a permis o sedere de cel putin inca o zi, am pornit din nou la drum

STA54783_resize.JPG ( Size: 187.55k ) Number of downloads: 250
STA54785_resize.JPG ( Size: 301.45k ) Number of downloads: 222
STA54786_resize.JPG ( Size: 171.73k ) Number of downloads: 214


prin acelasi peisaj minunat ... cu aceleasi bisericute indraznete, presarate pe dealuri de un verde ireal, dar cu amenintarea unor nori intunecati care se incapatanau sa ne urmareasca

Sta54789_resize.jpg ( Size: 148.92k ) Number of downloads: 206
STA54790_resize.JPG ( Size: 244.42k ) Number of downloads: 263


am ajuns la Karavanke tunel, poarta spre Austria, prin care, dupa ce am platit 6,5 euro autostrada pentru Slovenia si 7,5 euro vigneta austriaca pentru 10 zile, am parcurs cei 7,8 km, luandu-ne ramas bun de la o Slovenie care ne-a mers la suflet.
Intr-o alta vacanta, poate si sub influenta celor scrise de Diciu si Gorbaciov, ne-am propus sa petrecem cateva zile in parcul din nord.
La iesirea din tunel, acelasi peisaj, parca mai rigid si mai sobru datorita inserarii si a norilor dar de o frumusete covarsitoare.

STA54796_resize.JPG ( Size: 173.12k ) Number of downloads: 268


... dar asta-i alta etapa a vacantei.

LE Desi n-am specificat, stau la dispozitie pentru cei care doresc detalii sau alte informatii.

This post has been edited by adi_ar: 13 Sep 2007, 07:35


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:46
Forum Renault