DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recuperare datorii Orange - Eos Ksi, dupa 8 ani

Braveheart
post 12 Jul 2007, 11:55
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




GabyT - daca poti, zi cum mai poate firma x sa incaseze datoriile restante dupa 3 ani daca nu mai beneficiaza de concursul organelor...?? angajeaza "recuperatori" ? biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 12 Jul 2007, 12:17
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Simplu ! Ameninta omul care vine si plateste benevol ! biggrin.gif
Faptul ca a cesionat creanta unei firme specializate NU are nici o relevanta cu privire la executarea acesteia, drepturile de care beneficiaza aceasta fiind identice cu cele ale creditorului. wink.gif desi dupa "titulatura" ai crede ca beneficiaza de "puteri supranaturale" (si extra-legale). biggrin.gif

This post has been edited by GabyT: 12 Jul 2007, 12:18


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Jul 2007, 12:19
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Foarte bine explicat GabyT...m-ai scutit pe mine de atata scris smile.gif

@Liviu Se cheama ruda cu datorii care locuieste la aceeasi adresa...ruda as in cu acelasi nume de familie si locuind la fix aceeasi adresa...

@Dsign S-au mai schimbat multe pe la amandoi operatorii in ultimul timp, din ce ai zis tu cam nimic numai este valabil

@2dor Da, ai dreptate, faci datorie la orange, faci la voda, faci la cosmo...si dupaia tot trebuie sa platesti una dintre datorii daca mai vrei abonement...daca nu...cartela 4life

@Lostboy A explicat foarte bine GabyT cum sta treaba cu ce spui tu...

@borciparte Ce te aprinzi asa nu stiu...dar ideea este ca nu caut scuze nimanui...pur si simplu va spuneam ce se intampla...realitatea...repet si sustin...operatorul nu are nici o treaba cu datoria voastra dupa ce a fost vanduta...pentru ca a semnat un contract cu agentia de recuperare prin care isi cedeaza toate drepturile asupra unor clienti, nici nu trebuia sa semnezi tu..ci ei.

In momentul in care semnezi un contract te obligi sa ramai in retea un anumit nr de luni iar daca vrei sa reziliezi mai dvrm trebuie sa platesti o groaza de taxe etc...la fel sta treaba si cu facturile lunare care trebuiesc platite....eu nu inteleg ce consideri tu abuziv....cu ce umfla agentia de recuperarea datoria? Sau ce? Nu uita ca si ei tre sa scoata un ban...si nu s-ar strofoca daca nu ar fi niste bani frumosi....dar asta e tara in care traim...este normal sa ne platim datoriile si in momentul in care vrem sa reziliem un contract trebuie sa ne asiguram ca el a fost reziliat corect. Intr-adevar ce ti-sa intamplat tie este ceva rar intalnit dar asta nu inseamna ca ei nu se bazeaza pe ceva cand iti trimit facturi etc. Este ciudata situatia...si mai ciudat este ca ei nu vor sa iti dea un raspuns...vezi ca au schimbat sistemul de curand...si fac pariu ca au mari probleme cu el...poate asta o fi explicatia...

aaa....si nu te obliga nimeni sa iti faci contract cu actele care se cer la noi in tara,...te poti duce in austria sau franta si iti faci acolo...activezi roamingul..ca si asa se va ieftini din toamna...si stai cu el la noi in tara....sau cartela fratilor...cel mai simplu...

@klaus tot gabyt a explicat bine mai sus


Nu va mai aprindeti asa...daca aveti nelamuriri legate de facturi datorii etc...duceti-va la ei si intrebati de ce si cum...daca s-a produs o gresala se va incerca remedierea ei...daca nu vi se va explica ce si cum....


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 12 Jul 2007, 12:41
Post #64


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




AMW, ma aprind pentru ca tu vii si ne certi, ne iei la intrebari constiinta si moralitatea. Ti-am zis de la inceput ca aici nu se discuta de cei cu datorii evidente, de cei care au tras clapa companiilor de telefonie mobila. Discutam de cei care au fost scosi ca buni de plata fara sa beneficieze de niciun serviciu.

Faza dura e urmatoarea. Eu am incheiat un contract cu Orange, sa zicem ca le-am tras clapa, ei au cesionat drepturile banesti sau de incasare ori cum s-or numi nu stiu carei firme de recuperatori. Nu mi se pare moral sau ok. Daca eu ma cert cu tine, ma cert cu tine, tu ce faci, vorbesti cu vecinul sa vina sa ma bata ca tu nu ai chef sa te murdaresti pe maini? Pai atunci vorbesc si eu cu alt vecin sa se bata cu vecinul tau... unde ajungem asa?!? Adicatelea, daca firma de telefonie a incheiat un contract cu firma aia de recuperatori, inchei si eu un contract cu o persoana fizica sau juridica cum ca preia datoriile mele cu Orange, recte firma fix-pix aia de recuperatori. Firma cu care inchei eu contractul se va inchide in 2 zile sau va da faliment, nu are bunuri mobile sau imobile, nu are nimic de executat si uite asa Orange se spala pe maini, eu ma spal pe maini si gata nu?

Mi se pare abuziv ca firma antena infipta in bat (Orange) sa isi permita sa imi ceara mie un contract sau un act de proprietate al unei case, apartament etc. Te duci cu actul de identitate si basta. Daca esti rau platnic sa te dea in judecata si sa iti execute salariul sau mai stiu eu ce... nu sa iti ia casa... asta nu se intampla nicaieri in lumea asta in tarile civilizate. Daca nu au ce sa iti ia, asta e, pa si pusi, se mai intampla.
Ma deranjeaza ca se semneaza un cotract care tie ca si utilizator, nu iti da dreptul sa il anulezi, de comun acord cu compania de tel mob in cazul in care esti insolvabil, daca tu nu mai ai bani sa iti permiti un abonament de 10 euro, de unde naiba sa scoti 100 de euro ca sa il reziliezi. Sunt si astfel de cazuri in viata, telefonul este o necesitate si nu o fudulie, e drept ca poti ajunge sa nu iti permiti sa mai platesti aceasta necesitate, asta se numeste saracie si dupa ce ca ala e vai de capul lui tu mai vii si ii dai si in cap si-l pui sa plateasca 10 milioane pentru o datorie de 500 de mii de lei... ABSURD.

Solutie. Sa faca numai cartele reincarcabile la care costurile pe convorbiri sa fie perfect identice cu alea de la abonamente. Uite asa elimini orice chestie, nu mai poti trage clapa nimanui. Dar nu, alde oranj tin costul convorbirilor sus la cartele ca sa te oblige sa iei abonament sa te prinda de papagal pentru un an... te incanta cu nu stiu ce oferte si ce iti da pe partea asta, iti ia dublu pe ailalta.
Nu mai zic ca sunt foarte multi care citesc contractele alea si nu inteleg nimic de acolo si fac pariu ca 99,9% din cei care si-au facut un abonament la tel mob au semnat ca primarii si chiar daca au citit tot nimic nu au inteles din acele texte intentionat facute alambicate si greu de inteles.

Acum ceva ani in urma eram in Franta si guvernul a obligat companiile de telefonie mobila sa faca taxarea la secunda din prima secunda si nu dupa primul minut. Au acuzat companiile de telefonie mobila de furt. Adica omul vorbeste 20 de secunde si e taxat un minut... Au spus ca sunt o gramada de categorii sociale precum elevi, pensionari etc pentru care cativa centi conteaza, era abuziv ca sa platesti un minut si tu ai vorbit doar 10-30 de secunde. Dar in fine, aia e tara civilizata cu conducatori mai rasariti nu papagali ca ai nostri. Ar trebui ca OPC sau cine o fi raspunzator sa se sesizeze si la noi despre modul cum sunt alcatuite si conditiile din cotractele de tel mobila, despre cuantumul taxei de reziliere etc. Dar la noi, FRECTIE.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Jul 2007, 12:52
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




S-au sesizat acum vreo cateva luni...au analizat...i-au pus sa modifice clauzele abuzive din contracte si cu asta basta...si parca au mai primit o mica amenda...deci contractele actuale ale operatorilor sunt agreeate de catre toate institutiile de specialitate din tara...

Si tu ai dreptate..dar si ei au...si agentiile alea de recuperare nu se ocupa doar de telefonia mobila...ci de multe alte lucruri...cum ar fi case masini barci etc...si la fel procedeaza si cu ei...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 12 Jul 2007, 13:30
Post #66


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(borciparte @ 12 Jul 2007, 09:47)
Ca fapt divers... acum vreo 11 ani era Dialog... aveam abonament la ei...
*


ca fapt divers... ori ai alimentat recent marmota cu staniol ori erai pe felie cu aia de la Mobil Rom de ti-au dat un SIM inainte de lansarea serviciului radmasa.gif
2007 - 11 = 1996
QUOTE
16 mai 1997
Se realizeaza primul apel in reteaua Dialog, in cadrul CERF

6 iunie 1997
Se lanseaza comercial serviciul Dialog in 8 dintre cele mai mari orase din tara, acoperirea fiind de 23% din populatie


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 12 Jul 2007, 19:59
Post #67


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




multam de precizare, is io aiurit, matematica e grea uneori biggrin.gif 9 ani sunt, prin 1998 primavara se intampla faza cu abonamentul la astia.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ichebau
post 12 Jul 2007, 20:26
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 October 04




dar de defunctul COSMOROM, actualul cosmote reloaded nu spune nimeni nimic?
cosmoromul a fost regele tepelor. pt un abonament aveai nevoie doar de buletin si nu puneau nici o intrebare plus ca aveau si telefoane necodate.
era o vorba atunci: cine are cosmorom e sageata biggrin.gif
mi-am facut si eu un abonament, sa fi fost 2000-2001, in fine; dupa 3 luni in care am platit(de fapt in primele 3 luni era moka abonamentul si minute gratis) am "renuntat" de la sine putere la el.
am vorbit o luna, doua, trei fara sa platesc facturile care veneau in fiecare luna; ce ma mira acum cel mai tare a fost ca tocmai dupa 3 luni de vorbit la greu fara sa platesc mi-au inchis abonamnetul!!!, in sensul ca nu puteam sa mai efectuez apeluri.
in fine era distractie mare atunci , inchiriam telefonul cu orele sau serile, la schimb se primea bere, tigari si uneori unele servicii tongue.gif
chiar vb cu prietenii si spuneam ca daca ma dau astia in judecata ii pun pe toti martori ca am folosit cu totii telefonul. (nu dati blush.gif stiu cum suna acum dar atunci tot ce zbura se manca)
eh dar surpriza, in 2005 primesc un plic cu o somatie de plate pt 56 MILIOANE!!!
pt cateva sec am ramas blocat, naspa senzatie.....
erau de plata vreo 4 mil si ceva convorbirile iar restul erau penalitati....al dreaq penalitati de 52 de milioane.
dupa ce am tras aer in piept si am intrebat in stanga si dreapta mi-am revenit.
legal nu aveau nici o sansa sa mai poate recupera datoriile atat timp cat ei timp de 2 ani nu au facut nici o notificare scrisa privind datoriile pe care le am la ei.
atunci erau alte vremuri , acum pt cateva zile de intarziere iti suspenda abonamnetul.
nu-mi caut scuze dar si politica firmei era la pamant; acum mi se pare incredibil sa vb trei luni fara sa platesti.
pe conex am un abonament din 99 iar ulterior experientei cosmorom mi-am facut fara nici o problema abonamente la conex si dialog.


--------------------
ex Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Jul 2007, 23:16
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Deoarece intre cele trei companii (zapp, orange, vodafone) s-a incheiat o convetie referitoare la datorinici...cosmorom nu a fost inclusa... smile.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 24 Jul 2007, 23:26
Post #70


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




Ca tot se vorbeste de firmele de recuperare...un articol despre cum lucreaza baietii...


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 24 Jul 2007, 23:38
Post #71


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ma, eu sincer as dori sa cunosc persoana care a platit datorii mai vechi de 5 ani numai pentru c-a sunat EOS. Nu de alta, da' as vrea sa-i dau si eu un telefon si sa-i spun ca imi datoreaza vreo 200 de mii de euro de 6 ani si ca-i iau si hainele de pe el daca nu-mi da loveaua. radmasa.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Jul 2007, 23:55
Post #72


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Hai sa ma dau in fapt.
Eu am vreo datorie neplatita la connex de vreo 350 de dolari si alta la dialog de vreo 70.
Mi-au venit zeci de instiintari in prima faza, dupa vreun an a stagnat treaba, apoi, dupa vreo 2 ani, a mai venit de vreo cateva ori niste chestii de la dialog, via o firma de avocatura de prin Otopeni.
Ultima a fost acum vreo luna, dar n-am citit decat titlul si suma de plata, vreo nu stiu cate zeci de milioane (vechi), ca mi-a fost lene de restul
Sincer, as fi platit in perioada imediat urmatoare primei instiintari, dar am avut o criza de bani de cateva luni si mi-a fost practic imposibil si niciunul dintre cei 2 operatori n-a vrut sa inteleaga asta si mi-au bagat penalizari grupa mare, asa ca le-am bagat p..a-n gat si am vrut sa testez pe pielea mea ceea ce se poate intampla in caz ca nu platesc.
Acum m-ati linistit, nu ca nu m-ar fi durut prea tare de aceasta chestiune dar sunt sigur ca nu voi mai plati nimic, cu toate ca uneori mai am tendinte de bun cetatean.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius97fer
post 25 Jul 2007, 00:24
Post #73


Membru cu IQ :)


Group: Members
Posts: 208
Joined: 12 October 06




si mie imi cereau acum un an 20 de milioane. acum m-au sunat din nou si au zis ca mi-au redus plata la 10 milioane si ceva, din ce motive? ceata totala...
. eu le-am spus simplu, doamna nu am decat hainele de pe mine, in rest puteti cauta oriunde, nu am nimic pe numele meu, masina e pe numele tatalui, casa la fel, doar caietele de la facultate daca vreti...

acum astept.... ph34r.gif


--------------------
Opel / Rover Astra / 25 2000 / 2001 hecibec
nu sunt inteligent
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 19 Dec 2007, 20:56
Post #74


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




KSI strikes back!!!

Mi-a venit o hartiuta cum ca am de plata 40 ron + 127 ron penalizari, datorie la MobilRom, datorie veche de vreo 8 - 9 ani cred.

Pe scurt. La vreo 2 ani dupa ce s-au lansat ei, (nouazeci si ceva parca), mi-am facut un abonament. La o factura, am platit cu intarziere si ei intre timp au suspendat linia. Dupa ce am platit (plata a fost intarziata doar cu cateva zile), le-am trimis dovada platii pe fax. Nu mi-au dat drumul la linie nici dupa o saptamana. Alte telefoane, trimis iar dovada pe fax. Nici in a doua saptamana nu imi dadusera drumul la linie.

In fine, imi vin dracii pe ei, sun la serviciul clienti pentru a nu stiu cata oara si cer reziliera deoarece chiar daca platisem toata factura, tot nu beneficiam de serviciile lor. La care tipa imi spune ca trebuia sa fac cerere in scris de redeschidere a liniei. ?!? What?!? In fine, ii spun ca vreau sa renunt la abonament. Ea a zis ok, ca a notat cererea mea, si cam asta a fost.

Dupa a doua luna, imi vine alta factura. Va dati seama ca m-au apucat toate spumele. Nu tu telefon, nu tu semnal.... basca mai scria si SIM Inactiv. I-am sunat si le-am spus ca nu le platesc nicio factura din cele 2 emise dupa incidentul cu pricina deoarece e vina lor. Nu scria nicaieri in contract ca trebuie sa le trimit cerere scrisa de redeschidere a liniei, ba mai mult dupa ce le-am trimis dovada platii, ei singurei trebuiau sa imi redeschida linia.

Au mai trimis ei la vreo 3 luni, 2 scrisori de amenintare si cam asta a fost.

In 2000 m-am mutat din Pitesti in Bucuresti, mi-am facut si abonament la Voda fara nicio problema si uite ca ma trezesc cu maimutoii ca trimit scrisori la vechea adresa.

Nu stiu ce sa fac.... sa le dau ignore, sa ii sun.... dar de platit tot nu le platesc ca n-am de ce.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 19 Dec 2007, 21:08
Post #75


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




Da-le ignore. icon_mrgreen.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 20 Dec 2007, 10:20
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Pai, da-le "ignore" daca nu vrei sa te certi si sa-ti faci nervi inainte de sarbatori sau
da-le telefon daca ai chef de harta; oricum nu au ce sa faca...

Eu m-as lua cu ei de gat 251.gif dar eu sunt mai temperamental, asa ca nu se pune parerea mea... blush.gif

Vezi ca am tot dezbatut pe tema asta in posturile anterioare.

Bafta si sarbatori fericite! smile.gif

This post has been edited by GabyT: 20 Dec 2007, 16:55


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 20 Dec 2007, 10:27
Post #77


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




QUOTE(Marius97fer @ 25 Jul 2007, 01:24)
doar caietele de la facultate daca vreti...

acum astept.... ph34r.gif
*



124.gif


aveam si eu un amic care era "agresat" de recuperatori de astia..tot le zicae frumos ca nu are ce sa plateasca aia tot insistau pana o data i s-a pus pata si a inceput sa-i injure ca la balamuc ph34r.gif
dupa asta nu il mai sunau ii trimiteau doar mesaje text icon_mrgreen.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 20 Dec 2007, 10:55
Post #78


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Da, cred ca nu vreau sa ma enervez acum ascultand aberatiile lor.

Scrie in scrisorica ca in 2005 dupa cesionarea datoriei de catre orange am devenit dator KSI si ca sa platesc in 48 de ore sau sa ii sun pentru o negociere amiabila.

Ideea e ca daca m-as fi simtit cu musca pe caciula ca le-am tras tzeapa, as mai fi zis, dar asa... in fine.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 20 Dec 2007, 13:13
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




un sfat, va rog: mi-am facut abonament prin '97 la dialog, chiar cum au inceput ei. Abonamentul si convorbirile le platea firma la care lucram atunci. La citeva luni, nu mai tin minte exact, sa zicem un an, cei de la firma mi-au spus ca nu mai pot sa-mi plateasca dialog-ul pt ca sa facut abonam la conex pe firma pt toata lumea. Ok, am telefonat la dialog, i-am anuntat, ei au zis ca nu e nici o pb si sa platesc din urmatoarea factura doar convorbirile efectuate si nu abonam. Abonam aveam de 20 $ cu 50 de min( 200.000 lei). Zis si facut, a venit factura si... aveam de plata abonam pe luna urmatoare+ 200.000 lei convorbiri suplimentare in conditiile in care eu verificasem la cost control cu o seara inainte si nu depasisem min alocate, I-am sunat, balacarit, etc si mi-a mai venit si luna urmatoare factura scadenta + abonam = 600.000 lei. mi-au trimis timp de 2 luni amenintari si atit pina acum 2 luni cind a sosit prin posta un plic de la ksi cu o fact de plata de 2.500.000 lei din care 600.000 reprezinta factura veche. Mentionez ca nu mai am nici o factura, contract, etc de la dialog cu date, plati, zile, ani, etc.
CE POT FACE ?


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 20 Dec 2007, 13:25
Post #80


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Plătești și scapi naibii de ei. Sau te țigănești, dar dacă zici că nu mai ai nimic, te cam țigănești degeaba.
Sau vezi de când zic ei că-i datoria, după 5 ani parcă se prescrie...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 20 Dec 2007, 14:55
Post #81


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Conform Decretului 167/1958 care e inca in vigoare se prescrie dupa 3 ani. Cine e jurist/avocat poate explica mai bine.

GabyT a pus textul decretului in postul #19.

Interesant este de citit contractul (cine il mai are). Conform Legii 469/2002, art 4, alin. 3 penalitatile nu pot depasi valoarea datoriei, daca nu se specifica in contract altfel. Asta pentru contractele mai noi.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Dec 2007, 16:29
Post #82


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DragosP @ 20 Dec 2007, 13:25)
Sau vezi de când zic ei că-i datoria, după 5 ani parcă se prescrie...
*


Care 3...
Aia 5 (care pot fi si aproape 6) ani sunt pentru datoriile nerecunoscute la buget (ca alea "recunoscute" se prescriu in 5+5 +rest pana la sf. anului = 10 ani si ceva)
Datorille mai vechi de 3 ani sunt prescrise (ele exista insa creditorul nu mai poate folosi forta coercitiva a statului - in speta judecata - pentru recuperare).
Daca vreti sa fiti draguti si sa va scoata de pe lista neagra, le platiti, nu vreti sa fiti draguti, legea spune ca s-au prescris.
Daca vreti o intermediara, va tiganiti cu ei (incepeti cu "sunt prescrise, sa fiti voi sanatosi") si le platiti DOAR datoria efectiva, fara penalitati, plus obtineti scoaterea de pe lista neagra. Daca nu va pot remite un document de angajament cu scoaterea de pe lista neagra nu le platiti nimic si o tineti cu prescriptia in brate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanflorin77
post 20 Dec 2007, 17:21
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 1 June 04
From: Bucuresti




ce platesti tu acum reprezinta profitul firmei de recuperari,asa ca mai bine stai pe dreapta si in cel mai rau caz,incepi sa negociezi cu ei pana ajungi la o suma mult mai mica,daca chiar vrei sa obtii ,,iertarea pacatelor,, rolleyes.gif
ei vor trimite somatii care suna cat mai amenintator,insa in instanta ajung doar cazurile valoroase,nu debitele de 20$


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA - B..
SOFERIA E MAI TARFA DECAT VIATA..!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Dec 2007, 18:05
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ar fi culmea sa ma trezesc cu vreo somatie de plata a gaurii de 300 de mii pe care o am din 2001 la dialog, in conditiile in care sunt (iar) abonat orange de vreo 4 ani. Deci nu sunt pe nici o lista neagra, nu? biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 20 Dec 2007, 19:06
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




am un vecin care a platiti 12 mil pt cele 500 de mi!Avea abonament pt 6 luni dar el a platit numai 4!A platit ca a fost cam slab de ingerii ca l-au amenintat aia ca nu isi mai poate face credit la banca!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Dec 2007, 17:33
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 20 Dec 2007, 17:29)
............
Daca vreti o intermediara, va tiganiti cu ei (incepeti cu "sunt prescrise, sa fiti voi sanatosi") si le platiti DOAR datoria efectiva............
*




nu cumva faptul ca platesti o parte din datorie anuleaza toata chestia cu prescriptia?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 21 Dec 2007, 18:28
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Esti destul de aproape de "adevar"...

Faptul ca debitorul plateste (chiar si partial) o parte din datorie echivaleaza cu o recunoastere a acesteia, devenind aplicabile dispozitiile art. 16 din Decretul 167/1958 referitoare la INTRERUPEREA cursului prescriptiei, astfel ca din acest moment incepe sa curga un nou termen de prescriptie, INSA conditia esentiala pentru ca acestea dispozitii sa-si gaseasca aplicarea este ca termenul de prescriptie sa nu se fi implinit deja (caz in care se afla cei care cauta o solutie in acest topic).



--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 21 Dec 2007, 21:55
Post #88


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Cateodata recuperatorii ameninta cu inscrierea datoriei in Centrala de Risc Bancar. Oare asa o fi?


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 24 Dec 2007, 11:42
Post #89


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




In 2 vorbe: Am primit si eu (recuperare pt connex, acu' vreo 4 ani) si le-am trimis-o inapoi RECOMANDATA! Am primt instiintarea de la posta si am trimis fax cu acea instiintare catre connex. Am primit un telefon (pe fix!!! de la connex) cum ca isi cer scuze pt neclaritati si ca NU au nici o pretentie. In concluzie, NU BAGATI IN SEAMA FIRMELE DE RECUPERATORI !!!


Spor!!..


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 15 Mar 2008, 13:30
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




am primit si eu scrisorica de la eos, cam 100 RON de plata, am sunat la ei si i-am intrebat cu ce as putea sa ii ajut? ma suna dupa 5 minute si incepe ala cu amenintari ca ma da la biroul de credite si nu mai pot lua credit niciodata, ca sunt rau platnic, era foarte inversunat, imi da tot felul de detalii, cod de abonat & stuff, si cand a terminat de ciripit ma intreaba cum putem sa rezolvam treaba.
si eu l-am rugat sa imi repete tot ce a zis ca nu am inteles prea bine smile.gif)
cu multa rabdare incepe iar si imi zice toata povestea. asta tot repeta faza cu datoria, eu zic: "ce datorie?" , el : "datoria pe care o aveti la orange", eu(fac pe prostu'): "deci am castigat bani?", el:"nu d-le, nu ati inteles, e vorba de datoria dvs.", eu:"ma , tu ma minti, mie nu imi plac oamenii mincinosi. fa bine si trimite-mi toti banii prin posta ca de nu te ia mama dracului", el crispat:"va repet, e datori...", nu il las sa termine: "ma put(Z)a tu esti prost? daca nu imi dai banii pe care mi-i datorezi iti mananc ficatzii", si ala a inchis..


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:38
Forum Renault