DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Boxe pe ușile din spate?

Dr.Cross
post 28 Aug 2014, 23:48
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




Eu încă am casetofonul original pe Solenza mea...și e frustrant deoarece, dacă vreau să ascult muzica proprie tre' să mă complic de fiecare dată cu casetă cu mufă jack sau modulator..și în ambele cazuri, calitatea muzicii nu e foarte ridicată..(aici adăugându-se și boxele de carton)...plănuiesc, în viitorul apropiat (după ce o fac să funcționeze iar..) să-i fac un upgrade (mp3 player și musai 4 boxe) . În funcție de dimensiuni, plănuiesc să le pun două în față, în sloturile originale și două în spate pe uși. Motivele pentru care vreau să pun două dintre ele pe uși sunt variate (placa aia din spate se deformează la cea mai mică greutate, dacă volumul este ridicat în boxe, îi deranjeaza pe cei care stau în spate, aspect vizual mult mai plăcut etc) .

Eu nu am desfăcut până acum vreo ușă din spate...așa că vă întreb pe voi, se poate?


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Aug 2014, 00:47
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cu vointa, cunostinte si putinta se pot multe.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 29 Aug 2014, 10:14
Post #3


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




In usile fata, daca vrei sa pui tot masca originala, poti pune masim de 13cm sau chiar de grilele boxelor, decupand scoica aia in care stau cele mici originale de 10cm. De ex. la boxele infinity ref 5002 de pe fata, am pus grilele de la boxe care intra aproape la fix in gaura aia.

In spate... eu as recomanda pe placa, asa cum am si eu (dar intarita cu un fierbeton, aproape de 1cm smile.gif pe spate sa nu se indoaie si sta perfect dreapta).
Daca pui in usi pe spate, e posibil sa loveasca manetutele in ele, dar totodata, o sa fie si lovite de picioarele pasagerilor, nefiind ascunse mai adanc in fata de usa ca pe fata.

@ Klaus: mai adaug eu ceva la ce ai spus tu: ... si cu bani (destui) biggrin.gif.
Ii trebuie cel putin 600 lei pentru sunet. sa zicem 300 un player decent + 150 x 2 seturi de boxe.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Aug 2014, 11:46
Post #4


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Cu 300 de lei iei o pușcărie de player. Mai bine un player SH bun.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 29 Aug 2014, 12:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Il iei bun, dar fara sidi pleier.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 29 Aug 2014, 13:12
Post #6


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Am pus asa pe minim, pentru un sunet cat de cat bun, nu Hi-Fi dar totusi mai bun decat ce are acum.

Pentru un sunet de calitate superioara trebuie ridicat bugetul undeva la 800-1000 lei pentru player si 4 boxe, in care cel putin 400 lei sa fie player-ul.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 29 Aug 2014, 14:29
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




Nu-mi trebuie CD la player...un stick sau un cablu jack pentru telefon sunt mult mai utile. Normal că trebuie ceva bani... Oricum n-o să fac asta prea curând ci doar vreau să-mi fac planul... Am o chestie cu calitatea muzicii...trebuie să fie bună sau deloc biggrin.gif .


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 29 Aug 2014, 15:18
Post #8


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Eu am un Alpine 102ri. Ce sa zic... isi merita fiecare bănuț... dar oricum, playerul original al masinii bate la fund alpine-ul cand vine vorba de receptia radio.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 29 Aug 2014, 16:22
Post #9


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Si nu numai alpine smile.gif. Cred ca majoritatea playerelor nu stralucesc la calitatea receptiei radio, comparativ cu cele stock de pe masini.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 29 Aug 2014, 17:28
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Araturaaaa...


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 29 Aug 2014, 18:13
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(Iulikk @ 29 Aug 2014, 15:18)
Eu am un Alpine 102ri. Ce sa zic... isi merita fiecare bănuț... dar oricum, playerul original al masinii bate la fund alpine-ul cand vine vorba de receptia radio.
*




QUOTE(kingviper @ 29 Aug 2014, 16:22)
Si nu numai alpine smile.gif. Cred ca majoritatea playerelor nu stralucesc la calitatea receptiei radio, comparativ cu cele stock de pe masini.
*



Sincer..mai degrabă mă lipsesc de radio și ascult muzica mea la calitate bună...oricum la radio se repetă la nesfârșit aceleași 5-10 melodii...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 29 Aug 2014, 18:56
Post #12


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Evident.
Si eu pe Clarion CZ200ER sesizez aceeasi problema cu radio, in schimb, de pe cd sau stick, rupe boxele.
Sau chiar prin aux, dar nu cu toate telefoanele, de exemplu HTC-urile cu amp Beats Audio sunt super pe post de sursa de muzica prin aux.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 29 Aug 2014, 19:26
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(kingviper @ 29 Aug 2014, 18:56)
Evident.
Si eu pe Clarion CZ200ER sesizez aceeasi problema cu radio, in schimb, de pe cd sau stick, rupe boxele.
Sau chiar prin aux, dar nu cu toate telefoanele, de exemplu HTC-urile cu amp Beats Audio sunt super pe post de sursa de muzica prin aux.
*



Eu am un Nokia 5800 XpressMusic și, fără să exagerez, din punct de verere a calității redării muzicii, bate aproape orice model nou (modelul ăsta de telefon are 6 ani vechime). Cel puțin la bass, e dumnezeiesc! icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Aug 2014, 20:38
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




1. Problema cu polita din spate se poate rezolva cu o sipca de lemn sau o bara de metal. Eu o am asa de 4-5 ani si nu s-a indoit 1 mm.
2. Daca pui difuzoare in usile din spate, sunetul va fi la fel de deranjant precum ar fi daca difuzoarele ar fi in polita din spate. Diferentele ar fi insesizabile.
3. Sa pui difuzoare in usile din spate este greu spre foarte greu. Iti ia si mai mult timp si daca pui difuzoare mai mari este posibil sa nu mai poti da la manivela pentru geam, asta in functie de ce locatie alegi.
4. Daca le pui in usile din spate o sa se auda ca intr-o conserva de peste. Banuiesc ca nu ai antifonat masina in vreun fel... In portbagaj de bine de rau mai ai o mocheta, mai ai o sacosa cu rosii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 29 Aug 2014, 20:52
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(Maskatu @ 29 Aug 2014, 20:38)

2. Daca pui difuzoare in usile din spate, sunetul va fi la fel de deranjant precum ar fi daca difuzoarele ar fi in polita din spate. Diferentele ar fi insesizabile.

*



Totuși..nu vor emite în capul ocupanților locurilor din spate...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 29 Aug 2014, 23:29
Post #16


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




QUOTE(Dr.Cross @ 29 Aug 2014, 19:26)
Eu am un Nokia 5800 XpressMusic și, fără să exagerez, din punct de verere a calității redării muzicii, bate aproape orice model nou (modelul ăsta de telefon are 6 ani vechime). Cel puțin la bass, e dumnezeiesc!  icon_mrgreen.gif
*


L-ai testat la vreun player auto sa il auzi?
Eu de exemplu, pana sa plec la mare, am testat cu al meu S4 si sta extrem de slab la amplificarea audio, in schimb, un var avea HTC One S si am ramas ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif cand l-am auzit cum reda muzica prin aux, in boxele auto. Exact ca si cum ar fi fost muzica de pe stick sau CD.


QUOTE(Maskatu @ 29 Aug 2014, 20:38)
1. Problema cu polita din spate se poate rezolva cu o sipca de lemn sau o bara de metal. Eu o am asa de 4-5 ani si nu s-a indoit 1 mm.
2. Daca pui difuzoare in usile din spate, sunetul va fi la fel de deranjant precum ar fi daca difuzoarele ar fi in polita din spate. Diferentele ar fi insesizabile.
3. Sa pui difuzoare in usile din spate este greu spre foarte greu. Iti ia si mai mult timp si daca pui difuzoare mai mari este posibil sa nu mai poti da la manivela pentru geam, asta in functie de ce locatie alegi.
4. Daca le pui in usile din spate o sa se auda ca intr-o conserva de peste. Banuiesc ca nu ai antifonat masina in vreun fel... In portbagaj de bine de rau mai ai o mocheta, mai ai o sacosa cu rosii.
*



1. La supernova, polita aia mi se pare ca e dintr-un carton mai gros, e mai solida.
La mine am rezolvat problema cu o bara de fier-beton cam de 10mm grosime si sta perfect dreapta.

3. Greu nu ar fi de pus dar problema va fi cu manivela ca o sa loveasca in boxa si o sa stea si mult mai iesite din usa, ca nu au locas ca alea de pe fata (daca pune de 13cm) sa fie la fata usii, fara sa existe riscul de a le lovi.

4. Daca antifoneaza usile bine, se vor auzi decent. In portbagaj se creeaza alta rezonanta, e camera acustica mai mare. Daca nu am rosii si am cartofi, nu se aude bine sunetul tongue.gif laugh.gif ?

QUOTE(Dr.Cross @ 29 Aug 2014, 20:52)
Totuși..nu vor emite în capul ocupanților locurilor din spate...
*



Dai Fader +1, +2 pe fata (doar cand ai pasageri pe care nu vrei sa ii deranjezi) si se mai reduce volumul pe spate si creste pe fata. In rest, cand esti singur sau doar cu cineva in fata sau chiar si pe cineva in spate fara dureri de cap de la muzica tare, tine-l pe centru, sa ai echilibru intre boxele fata - spate, sa mearga la capacitatea lor maxima in acelasi timp.

This post has been edited by kingviper: 29 Aug 2014, 23:33


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 29 Aug 2014, 23:59
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




L-am testat prin casetă cu jack...și se aude chiar foarte bine :-? . Sincer să fiu, nu am întâlnit vreun telefon care să-l ajungă din punctul de vedere al calității redării audio. De exemplu, am o tabletă Apple iPad Mini care, în comparație cu telefonul ăsta e absolut jalnică la redare audio..și vorba aia, telefonul are 6 ani vechime... Poate că pare că-l supraevaluez dar ăsta e adevărul smile.gif) ..are al naibii și două speakere stereo mellow.gif


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 30 Aug 2014, 10:50
Post #18


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Degeaba e de ultima generatie daca are o petarda de amplificator audio.

Si galaxy s4 e tot mai de ultima generatie, dar la amplificarea audio e prastie. Oricum nu il folosesc pentru muzica, nu ma deranjeaza.

Nokia Xpress Music au amplificator bun, ca doar erau facute pentru muzica.

Ca idee, chiar se aude bine muzica prin caseta aia adaptoare cu jack? Ca vrea si un var sa isi ia ca i-am dat ideea asta, dar nu stiu cum sta la calitatea audio.


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 30 Aug 2014, 11:46
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(kingviper @ 30 Aug 2014, 10:50)
Degeaba e de ultima generatie daca are o petarda de amplificator audio.

Si galaxy s4 e tot mai de ultima generatie, dar la amplificarea audio e prastie. Oricum nu il folosesc pentru muzica, nu ma deranjeaza.

Nokia Xpress Music au amplificator bun, ca doar erau facute pentru muzica.

Ca idee, chiar se aude bine muzica prin caseta aia adaptoare cu jack? Ca vrea si un var sa isi ia ca i-am dat ideea asta, dar nu stiu cum sta la calitatea audio.
*



Depinde ce model nimerește...eu am una care redă foarte bine dar are o bubă la mufă...orice-aș face, tre' să stea într-o anumită poziție, altfel fâsâie de o ia naiba..mufa e acoperită cu plastic d-ăla moale...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 30 Aug 2014, 14:35
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




QUOTE(fuzzzy @ 29 Aug 2014, 17:28)
Araturaaaa...
*



Pe langa faptul ca ati luat-o rau pe aratura, va mai corectez la faza cu antena... pe orice masina si pe orice player cu antena din fabrica se prinde foarte bine orice post radio...


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Aug 2014, 14:46
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(fuzzzy @ 30 Aug 2014, 15:35)
Pe langa faptul ca ati luat-o rau pe aratura, va mai corectez la faza cu antena... pe orice masina si pe orice player cu antena (casetofonul sau cd-playerul) din fabrica se prinde foarte bine orice post radio...
*


Te-am corectat eu. happy.gif

This post has been edited by Maskatu: 30 Aug 2014, 14:46


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 30 Aug 2014, 15:58
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(fuzzzy @ 30 Aug 2014, 14:35)
Pe langa faptul ca ati luat-o rau pe aratura, va mai corectez la faza cu antena... pe orice masina si pe orice player cu antena din fabrica se prinde foarte bine orice post radio...
*



Se vorbea de playerele aftermarket aici...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 30 Aug 2014, 16:55
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Multumesc pentru intentie... eu am player aftermarket si prind radio la fel de bine (poate chiar mai bine) cu antena din fabrica. Asta am vrut sa zic si incercati sa intelegeti. Problema nu e la player ci la antena.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 30 Aug 2014, 19:30
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




Ba-i si de la player.Antena originala,cd-player fabrica prindea mai bine decat Xplod-ul de acum dar mai slab decat un Blaupunkt cu caseta,echipare de fabrica ,de pe un camion Iveco Stralis.Crede-ma,receptor radio ca ala nu am vazut pana acum.Prindea ,in Slatina,posturi radio locale din Pitesti si din Craiova .


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 31 Aug 2014, 14:20
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(neacsugabrie @ 30 Aug 2014, 19:30)
Ba-i si de la player.Antena originala,cd-player fabrica prindea mai bine decat Xplod-ul de acum dar mai slab decat un Blaupunkt cu caseta,echipare de fabrica ,de pe un camion Iveco Stralis.Crede-ma,receptor radio ca ala nu am vazut pana acum.Prindea ,in Slatina,posturi radio locale din Pitesti si  din Craiova .
*



Dacă vrei calitate, trebuie să fii pregătit să scoți ceva bănuți din buzunar tongue.gif .


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 1 Sep 2014, 16:34
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Eu am primit un player sony foarte bun. Am mai primit si 6 boxe noi dar cam slabe. 4 le-am pus sus si 2 in podul casei smile.gif)
Playerul fiind asa bun ma gandeam sa leg si cele 2 boxe daca tot le am si sa le pun tot pe usile din fata. Am vazut la un mercedes 4 boxe pe usile din fata. Normal ca erau din fabrica puse si nu aratau urat carcasele care acopera difuzoarele.
Oare va arata tiganesc?


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 1 Sep 2014, 19:46
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




QUOTE(indrecan_calin @ 1 Sep 2014, 16:34)
Eu am primit un player sony foarte bun. Am mai primit si 6 boxe noi dar cam slabe. 4 le-am pus sus si 2 in podul casei smile.gif)
Playerul fiind asa bun ma gandeam sa leg si cele 2 boxe daca tot le am si sa le pun tot pe usile din fata. Am vazut la un mercedes 4 boxe pe usile din fata. Normal ca erau din fabrica puse si nu aratau urat carcasele care acopera difuzoarele.
Oare va arata tiganesc?
*



Eu cred că da..mai ales că Solenza are ușile mici...mai bine le pui în spate tongue.gif .

P.S. Cum adică le-ai "primit"? Vreau și eu să primesc chestii smile.gif) .


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 2 Sep 2014, 06:06
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Playerul conteaza la fel de mult ca si antena. Si fiecare player are slabiciunile lui si trebuie sa se pupe cu antena. Unele nu sunt foarte pretentioase la antena, altele da.

Spre exemplu jegul ala de casetofon din fabrica prindea radio si in pasaj la unirii. Cate playere after-market fac asta?

Apoi referitor la partea de redare iar este cu dus si intors. Spre exemplu pot sa confirm din experienta personala ca orice jvc entry level bate la cur pioneer-ul (fireste tot entry-level) la partea de redare usb/cd/aux. Diferenta este sesizabila. Insa jvc-ul este chiftea la radio. Din 20 de posturi daca prinde 10 e bine, si le prinde bine numai pe alea antice. Un radio 21 sau un vibe le prinde bruiat. Asta in bucuresti...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 2 Sep 2014, 07:21
Post #29


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Adevarat cu pasajul de la unirii... biggrin.gif sau parcarea de la Grand Arena (care e totusi relativ la supratafa, si pana aproape de iesire, e liniste deplina)
Daca mai prinzi si pasajul full si nu ai cd, stick usb ceva la tine sau nici macar muzica pe telefon sa pui prin aux, ai pus-o, ramane sa asculti doar sunetul traficului pana iesi din pasaj.

In rest nu am probleme cu prinderea posturilor.

Eu la Clarion, am 2 optiuni DX (sa prinda un post de capitala si nu are prea multe statii in tara, chiar si unde nu mai are asa mare putere de emisie, cu conditia ca sunetul sa fie mai bruiat,) sau LO (la cea mai mica pierdere de calitate, se muta pe alta frecventa imediat)

QUOTE
LO: Only stations with strong signal can be
received.
DX: Stations with strong and weak signals
can be received


Ciudat e ca undeva pe vacaresti, radio 21 de exemplu e bruiat cam rau. Nu stiu care e cauza, dar face asta doar intr-o anumita zona, aproape de podul de peste dambovita.

This post has been edited by kingviper: 2 Sep 2014, 07:29


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 2 Sep 2014, 07:50
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




ma baieti da voi de CD sau USB nu ati auzit? smile.gif
eu nu am ascultat 5 min la radio in trei ani de cand am
MP3 playerul pe masina...

scuzati de off topic!


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:55
Forum Renault