DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi piese auto pentru super nova, intrebari + recomandari piese

liviu242006
post 9 Mar 2010, 18:06
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




am pus bucsi originale si nu au decit 1500 km si a inceput sa troncane la gropi


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 9 Mar 2010, 18:38
Post #62


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




sal! maine schimb uleiul! am cautat cu search dar nu am gasit ce vroiam! care este uleiul care trebuie sa-l pun?scrie in cartea masinii unul anume?

pentru cei interesati: astazi am schimbat rulementi roti spate : 36 lei un rulment , si cilindru frana spate : 23 lei!


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Mar 2010, 18:39
Post #63


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@liviu:Sigur erau originale? Cele originale vin la set in pungute sigilate, cu abtipild + holograma de renault si codul de catalog.

Cam putin 1500 km. Gandeste-te ca atunci cand masina era noua, nu schimba nimeni bucsile de la bara, o data la fiecare 1500 km...

@robert:
Denumire:Ulei motor Dacia OIL Extra
Calitate: SAE 10 W 40 ; API SJ/CF
Capacitate (aproximativa): 2,9 litri ajustabili la joja


sau evident alta marca de ulei, dar cu aceeasi specificatie, anume 10w40... Cel putin asta recomanda renault.

Topic legat de uleiul pentru motor aici

Iti recomand si filtru de ulei original. Costa 20-30 de lei. Este ambalat intr-o cutie alba care are abtipild de renault. Codul filtrului de ulei este 77 00 274 177.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 9 Mar 2010, 18:51
Post #64


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




sunteti de mare ajutor! daca nu postam acum aici si nu va intrebam din ce am inteles folosind search puneam 5W40 biggrin.gif

ms!

daca tot am postat,cam cat este uleiul?sa iau 3 litri sau 4? din cate am inteles uleiul ar fii 80 90 lei .. am inteles bine?

This post has been edited by robert1991: 9 Mar 2010, 18:55


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avram1987
post 9 Mar 2010, 20:37
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 12 October 08
From: Galati




acu depinde ce fel de ulei vrei este de la 10 lei in sus un ulei mai de doamne ajuta si 3L iti ajung


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - VS-85-XXX
Dacia SuperNova .............Culoare Verde JAD
Ai venit la mine intr-o noapte calduroasa de vara, te-ai lipit de mine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Mar 2010, 21:27
Post #66


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@robert1991: Manualul spune...
QUOTE
Capacitatea medie de ulei motor
- doar schimb ulei: 2,7 l
- si cu schimbare filtru de ulei: 2,9 l
Nivelul se va ajusta in functie de joja.
Cheie pentru golire ulei - de 8 mm
Presiune de ulei minima la 80 gradeC, la relanti 1 bar, la 4000 rot/min 3 bar.

Iti sunt necesari 3 litri. Atentie mare, cand golesti vechiul ulei, lasa-l cateva minute, cat sa se scurga de tot. Eu personal folosesc Elf Competition ST 10w40. Costa 23 de lei litrul, sau bidon la 4 litri, 85-90 de lei. Daca te tine buzunarul poti sa pui castrol,mobil, etc, dar acestea sunt cam dublu, triplu la pret. Depinde de buzunar....

spor !


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 9 Mar 2010, 21:51
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




originale erau in punga cu eticheta dacia si toate alea.o sa mai pun un set si schimb si bridele ca am inteles ca si alea fac fuguri

This post has been edited by liviu242006: 9 Mar 2010, 21:51


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2010, 10:12
Post #68


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Poate nu au fost montate corect... Ai putea sa schimbi si bridele. Gandeste-te totusi ca sunt de aceeasi calitate precum cele din fabrica, si cum cele din fabrica au tinut cateva zeci de mii de km, nu vad de ce nu ar tine si acestea cel putin jumatate din acest numar.

Intrebare. Sa schimb bieleta de directie cu tot cu capatul de bara care este uzat, sau sa schimb doar capatul de bara? Pentru ca bieleta este pana la urma o bara metalica.... si ma gandeam, ce rost ar avea sa o schimb, ca indoita nu este. blink.gif

Si in legatura cu uleiul de cutie, ce mama naibi sa pun ca daca intreb 10 persoane, primesc 10 raspunsuri diferite. dry.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 10 Mar 2010, 15:44
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




ce ai pus si pina acum smile.gif


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 10 Mar 2010, 15:59
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




eu am pus mobil si sunt super multumit a mai disparut tacanitul acela ca de motor diesel


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 10 Mar 2010, 16:36
Post #71


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




am pus dacia oil extra 10w40 am dat 85 lei pe 4 l , am pus filtru original : 27 lei ,si am schimbat si capacul acela galben(buson ulei) ca nu mai avea garnitura:19 lei!


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2010, 17:59
Post #72


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ma refeream la uleiul de la cutia de viteze nu la motor. Si nu am cum sa pun ce am pus pana acum pentru ca este primul schimb, avand in vedere ca se face o data la 60.000 km. Nu vreau sa bag dacia oil extra gear, pentru ca nu stiu cat de bun este, cu toate ca este mai scump decat elf sau texaco.

La motor merg pe elf competition st 10w40.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 10 Mar 2010, 18:38
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




eu la cutie am bagat dacia oil extra gear si nu am vazut nici o diferenta in rau din contra la mine tinea un pic cind scotem din treapta 1 acum nu mai tine si intra tot usor in viteza indiferent de frigul care a fost in iarna asta


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 10 Mar 2010, 18:56
Post #74


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(Maskatu @ 10 Mar 2010, 10:12)
Poate nu au fost montate corect... Ai putea sa schimbi si bridele. Gandeste-te totusi ca sunt de aceeasi calitate precum cele din fabrica, si cum cele din fabrica au tinut cateva zeci de mii de km, nu vad de ce nu ar tine si acestea cel putin jumatate din acest numar.

Intrebare. Sa schimb bieleta de directie cu tot cu capatul de bara care este uzat, sau sa schimb doar capatul de bara? Pentru ca bieleta este pana la urma o bara metalica.... si ma gandeam, ce rost ar avea sa o schimb, ca indoita nu este.  blink.gif

Si in legatura cu uleiul de cutie, ce mama naibi sa pun ca daca intreb 10 persoane, primesc 10 raspunsuri diferite.  dry.gif
*



La bieleta de directie, pe langa uzura de la capatul de bara, se uzeaza si bila aia mare de la caseta, aia permite bieletei sa se miste in sus si in jos in functie daca roata urca sau coboara. Se verifica cu masina pe roti daca ai joc acolo, una cu totul e cam 100 lei de origine.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2010, 19:13
Post #75


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am inteles, deci se poate sa apara uzura si in "capatul celalalt" inspre caseta. O sa ma duc la mecanic zilele ce urmeaza, si voi vedea exact ce si cum. M-am interesat de bieleta si se gaseste cu 90 de lei originala in vitan.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brave 27
post 10 Mar 2010, 19:20
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 25 April 09




85 ron bieleta pe gloriei este de topoloveni


--------------------
dacia supernova 2003 clima - B 89 JTE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2010, 21:29
Post #77


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca este intr-o cutie alba, este varza... si 85 de ron este enorm, chiar daca este cu tot cu capat de bara. Am gasit de topoloveni la 50-60 pe muntii carpati. La bucsi, bielete, pivoti, nu merg pe srl-uri pentru ca pentru 20-30 de lei in plus, cumperi piese de origine care au tinut zeci de mii de km...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Mar 2010, 23:01
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




daca in motor ai pus elf eu zic ca poti avea incredere il el si la cutie, asa am facut eu desi eu folosesc castrol

legat de bieleta se poate demonta doar dinspre caseta ca sa pot schimba mai usor bucsa de teflon palier anti-zgomot caseta directie


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 11 Mar 2010, 19:39
Post #79


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




La SN se schimba ceva mai greu palierul antizgomot fata de 1310, ar trebui sa se gaseasca de cumparat dar nu mai sunt sigur de nimic ca la masina asta e mai greu cu subansamblele.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Mar 2010, 21:20
Post #80


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am fost astazi in vitan, la nenea ovidiu, persoana recomandata de andrew 14 maverick, pe care ii multumesc pe aceasta cale ( blush.gif ) si am luat piesele despre care tot am intrebat in ultima perioada, mai exact bielete de directie + capat de bara, bucsi bara stabilizatoare, bucsi bascula si desigur, pivoti bascula (directie). Toata jucaria a ajuns undeva la 330 de lei.

Toate piesele sunt de origine, cu holograma, sticker, sigiliate, etc, etc. O sa le schimb in viitorul apropiat, undeva in apropiera itp-ului din august. Urmeaza sa cumpar si uleiul pentru cutie. Cred ca o sa merg pe elf 75w80, care costa undeva la 25 de lei/litru. Am renuntat la ideea de aditiv, mai ales pentru ca nu este necesar, masina neavand nici macar 70,000 km. Apropo de uleiuri , m-am uitat astazi pe spatele unei sticle de ulei dacia oil, si ghici ce, este facut in aceeasi fabrica cu elf-ul biggrin.gif , adica in brasov. Aceeasi Marie cu alta palarie?? hmm....

Iata o poza de.... 330 de lei. biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
13032010.jpg ( Size: 210.16k ) Number of downloads: 1856


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 15 Mar 2010, 00:26
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




am bucsa de la palierul anti-zgomot imi lipsete un tutorial (inca mai caut dar nu gasesc, poate ma ajuta cineva) despre inlocurea ei si faptul ca nu stiu cum se demonteaza bieleta dinspre caseta ca sa nu dereglez reglajul optic al directiei desfacand bieleta de cap bara, deasemenea m-ar fi bune niste sfaturi s-au un link catre un topic asemanator

multumesc anticipat


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Mar 2010, 17:13
Post #82


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Conform manualului:

Demontare palier anti-zgomot:
-se slabesc suruburile rotii;
-se ridica partea din fata a automobilului;
-se demonteaza roata din partea opusa coloanei de directie;
-se demonteaza burduful de protectie din carter;
-se demonteaza bieleta de directie;
-se roteste volanul pana la retragerea cremalierei;
-cu ajutorul unei surubelnite se scoate palierul antizgomot

Remontare palier anti-zgomot:
-se curata cu atentie cremaliera si locasul palierului antizgomot si se unge cu unsoare speciala cu MoS2;
-in acelasi mod ca la demontare, puneti la loc palierul antizgomot fiind atenti sa fixati cele trei proeminente in locasele lor;
-se roteste volanul in sus invers pana cand cremaliera iese in afara palierului;
-se remonteaza pe cremaliera bieleta de directie (se va monta rondela de asigurare noua);
-se remonteaza burduful de protectie;
-controlati si reglati daca este necesar, paralelismul.



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 15 Mar 2010, 18:34
Post #83


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(Maskatu @ 13 Mar 2010, 21:20)
Am fost astazi in vitan, la nenea ovidiu, persoana recomandata de andrew 14 maverick, pe care ii multumesc pe aceasta cale (  blush.gif  )  si am luat piesele despre care tot am intrebat in ultima perioada, mai exact bielete de directie + capat de bara, bucsi bara stabilizatoare, bucsi bascula si desigur, pivoti bascula (directie). Toata jucaria a ajuns undeva la 330 de lei.

Toate piesele sunt de origine, cu holograma, sticker, sigiliate, etc, etc. O sa le schimb in viitorul apropiat, undeva in apropiera itp-ului din august. Urmeaza sa cumpar si uleiul pentru cutie. Cred ca o sa merg pe elf 75w80, care costa undeva la 25 de lei/litru. Am renuntat la ideea de aditiv, mai ales pentru ca nu este necesar, masina neavand nici macar 70,000 km. Apropo de uleiuri , m-am uitat astazi pe spatele unei sticle de ulei dacia oil, si ghici ce, este facut in aceeasi fabrica cu elf-ul  biggrin.gif , adica in brasov. Aceeasi Marie cu alta palarie?? hmm....

Iata o poza de.... 330 de lei.  biggrin.gif
*



Firma aia din brasov care de curand a inceput sa produca uleiul Elf, pana mai de curand numai il importa din franta, eu am ulei in a mea din ala produs in franta, in asta nu prea stiu ce sa zic, nu prea imi inspira incredere, si nu stiu nici daca mai importa din franta, astia erau singurii care aduceau Elf in romania. Romanii, ca si turcii au inceput sa copieze ei tot ce se poate, oare calitatea produselor o mai respecta, eu nu cred.

15 Mar 2010, 18:54:
Pun si niste poze sa vedeti despre ce vorbesc.

This post has been edited by serviccom: 15 Mar 2010, 18:54

Attached thumbnail(s)
Fotografii_0001.jpg ( Size: 237.26k ) Number of downloads: 1887
Fotografii_0002.jpg ( Size: 259.2k ) Number of downloads: 1619
Fotografii_0003.jpg ( Size: 232.01k ) Number of downloads: 1612
Fotografii_0004.jpg ( Size: 219.92k ) Number of downloads: 1610
Fotografii_0005.jpg ( Size: 248.37k ) Number of downloads: 277


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Mar 2010, 18:56
Post #84


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@serviccom: stiu ca sunt facute in ro la brasov, asta am si spus. Tot acolo este facut si dacia oil extra gear. Eu zic ca atata timp cat grupul renault dacia il recomanda pentru masinile proprii, nu vad de ce nu ar fi bun. Daca ar fi prost nu cred ca s-ar risca sa il recomande aiurea....

intrebare:
Ce ulei sa bag in cutie? M-am decis sa merg pe elf dar am un dubiu... ori TRJ 75w80, ori TRX 75W80.... Ambele au API GL 4+, respectiv -4+, iar dacia recomanda api GL 5. Asta cu toate ca elf 75w80 nu se gaseste decat in varianta api gl4 blink.gif , singurul cu api gl 5 fiind 80w90, care evident nu respecta specificatia, anume 75w80.

TRX-ul este pentru cutii supuse unui regim de lucru mai sever, pe cand TRJ-ul este pentru cutii exploatate in regim normal, dar ambele au api 4. Conteaza mult acest indicativ?

Urasc complicatiile... dry.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 15 Mar 2010, 19:30
Post #85


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu cred ca are imortanta ca e 4+ si nu e 5. Eu in a mea am pus la motor elf 10w40, iar la cutie elf tranself ala de i-am facut si poze, dar produs in franta. Parerea mea e ca e un ulei bun, la cutie s-a simtit imediat diferenta cum l-am schimbat (nu exagerez). Pana sa fac schimbul la cutie, inainte sa plec incalzeam motorul pana la a doua linie de jos a ceasului de temperatura si plecam, iar cand ajungeam sa ii dau treapta a treia, impingeam maneta si pur si simplu nu intra, trebuia sa o las si sa o mai imping odata si intra, apoi mergea usor daca mai aveam nevoie sa ii dau a treia. Viteza intai imi intra numai daca statea roata in loc (in cazul asta intra usor), dupa ce am schimbat uleiul cu a treia nu am mai avut probleme, intra ca unsa, iar treapta intai imi intra si daca masina mergea usor, acum daca ruleaza masina un pic trebuie s-o fortezi un pic. E adevarat si uleiul arata cam naspa cand am golit cutia.
Problema e ca la cutie ma tine 60000 pe care ii fac destul de greu (cativa ani), dar la motor se cam apropie sa il schimb si nu stiu ce sa fac in caz ca nu mai gasesc din asta produs in franta, e bine sa bagi acelasi ulei cu care ai mers, sau daca se schimba uleiul se baga un ulei intermadiar (chiar asa mi se pare ca se numeste), se merge putin cu el si apoi se baga noul ulei. Probabil ca o sa folosesc din asta produs la brasov, ca alt ulei nu vreau sa-i bag, asta e foarte bun.
Daca pui o picatura pe mana, si dai sa te stergi cu cealalta mana, il intinzi pe ambele maini si nu mai scapi de unsoarea aia pana nu te speli, am incercat si cu alte uleiuri mai proaste si se usuca mana imediat.
Nici mie nu imi plac complicatiile, sunt un pic mai pretentios, si vanzatorii pe la astea cateva magazine de piese care sunt pe aici, se uitau mai ciudat la mine la inceput, dar acum pun mana pe telefon si suna pa la furnizori si se intereseaza de anumite piese care imi trebuiesc.
Mai intreaba, poate mai gasesti din ala produs in franta, despre asta produs la brasov nu stiu ce sa zic in legatura cu calitatea, desi bidonul arata exact la fel mai putin eticheta si nu stiu continutul.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Mar 2010, 22:22
Post #86


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Din ce am vazut eu in pozele tale, se pare ca ai pus TRJ. Cam asta il recomanda toti vanzatorii, dar dupa cum spuneam, trx-ul este pentru cutii utilizate intr-un regim sever. M-am uitat pe fisa trx-ului si intre cutiile recomandate, se regasesc si cutiile din clasa JH, adica ceea ce are super nova.

Legat de uleiul de motor, eu zic sa cumperi tot elf, chiar daca este facut la brasov. Gandeste-te ca cei de la brasov au fuzionat cu total france, care detine 51% din actiuni. Iti convine sa cumperi ulei elf facut in romania la 25 lei litrul sau acelasi ulei elf produs in franta la 30-35 de lei litrul?

Si renault-urile sunt facute la turci, si fiat-urile si multe alte masini, si uite ca lumea tot le cumpara... cam acelasi lucru si cu uleiul asta facut la brasov. Este un parteneriat intre romani ( total lubricants romania ) si francezi (total france).


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 15 Mar 2010, 22:45
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




intutorialul postat de maskatu se precizeaza ca "se va monta rondela de asigurare noua", pot sa gasesc asa ceva separat fara sa iau bieleta?

iata definitia standardelor api gl 4 si 5: http://www.finalube.com/reference_material..._Categories.htm

recomand pentru cutia de viteze, este normal care e mineral, semi-sintetic si sintetic:
http://www.castrol.com/castrol/multiplepro...ntentId=7027191
eu am castrol ep 80w90 api gl 5, parca e cu totul alta cutie mai ales dupa ce am mai redus jocul la timoneria schimbator

This post has been edited by danciusergiu84: 15 Mar 2010, 23:00


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 09:26
Post #88


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Interesant. Se pare ca API este un criteriu de clasificare pentru lubrifiantii de cutie(de viteza), in sensul performantelor necesare intr-un anumit domeniu/aplicatie.

Iar GL5, adica ceea ce este specificat in manual pentru cutia super novei, anume gama JH, semnifica lubrifianti mai universali sa spunem, mai exact lubrifianti ce previn uzura, pilirea, etc, care in final duc la distrugerea cutiei de viteza.

Oricum elf-ul 75w80, indiferent daca este trj sau trx, are api 4 si nu 5 cum recomanda dacie, si cum atata lume si-a pus cu api 4, nu vad de ce ar fi o problema.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 16 Mar 2010, 10:05
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nu e nici o problema, poate s-au motificat putin normativele si api gl4 sa fie exact ce are dacia nevoie

conform manualului mie asta mi se potrivea: http://www.amiauto.ro/product--EPX_80W-90.html

iar la voi care aveti sn eu zic ca acesta http://www.amiauto.ro/product--SAF-X_75W-140.html e mai mult decat suficient, e full sintetic si are limita superioara de temperatura extinsa, deasemenea respecta standardul api 5 chiar si 6, una peste alta uleiu asta cred ca poate fi raspunsul pentru toate cutiile de viteze manuale

la un pret bineteles mai mare sunt curios cat duc uleiurile sintetice in cutia de viteze? (probabil ca la unii nu ar mai fi cazul...)

This post has been edited by danciusergiu84: 16 Mar 2010, 10:06


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 14:27
Post #90


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




75w140???????? In nici un caz. Pentru super nova este necesar 75w80.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Acest topic a fost creat pentru a veni in sprijinul posesorilor de dsn. Mai exact... puteti cere detalii despre o anumita piesa, pe care doriti sa o achizitionati, si alti colegi va pot spune, " da, cumpara de la x producator, si vezi ca are un pret in jur de y roni". Si tot asa.

Sau, feedback-uri (pareri despre x piesa), spre exemplu "am luat x piesa de la y producator si acum am z km cu masina si inca se tine bine" , sau " nu luati x piesa de la y producator pentru ca este foarte proasta".

Ofertele comerciale sunt interzise, fiind permise doar la bursa, iar mesajele ce contin oferte comerciale directe, vor fi sterse imediat fara o notificare in prealabil.


--------------------
Go to the top of the page
44 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 09:56
Forum Renault