DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

Tomina
post 6 May 2009, 21:56
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 May 09
From: Pitesti




Este posibil sa fi fost pragul plin de apa.Dupa un drum pe ploaie,satul de apa de intrase in masina m-am pus pe desfacut.La clipsuri era urme de scurgere spre podea.Bine,atunci am luat si aparatorile de la roti la masticat,ma gandisem ca in mers numai pe acolo putea sa imi bage atata apa din spate in fata. E drept ca nu am citit aproape tot si imi cer scuze.Ceea ce am vrut sa spun e ca de la masticarea aceea (2 ani) eu nu am mai avut probleme cu apa.Pana acum cand nu stiam pe unde "ploua"si m-am lamurit ca pe la antena.


--------------------
dacia super nova 2001 motor1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 9 May 2009, 23:37
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




Salutare tuturor! Vin si eu cu prima postare (am cumparat masina de 2 saptamani) si, bineinteles, vin cu o problema. Nu stiu daca s-a mai discutat (am citit multe pagini din forum, dar sunt cam "in urma"), dar am parcat masina pe o panta "cu spatele in sus", a plouat, iar cand am deschis usa portbagajului, am descoperit ca iese apa din telescoapele care sustin portbagajul ridicat. wacko.gif Nu imi dau seama cum a intrat pe acolo... Poate aveti vreun raspuns, pun pariu ca e ceva logic, dar nu am avut timp sa analizez situatia.
Cu respect!


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 May 2009, 07:40
Post #93


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu "iese apa din telescoape" !!! S-a prelins de undeva. Zone posibile:
1. TOCMAI pentru ca ai parcat masina cu "fundu sus" , apa s-a strans in marginile din stanga respectiv dreapta. Daca nu stii la ce ma refer iti explic mai clar. In santul acela dintre "aripa" si CHEDER, adica marginea din stanga si dreapta politei. Daca te uiti atent acolo o sa vezi ca e un sant. Acolo se strange apa care se prelinge de sus de pe plafon. Tocmai pentru ca ai lasat masina cu fundu sus, apa sa strans si a dat pe interior, langa telescoape.

2.Apa s-a prelins pe la chederul lunetei ( asa "face" toate). Din cauza chederului prost apa se prelinge prin cheder si evident in interiorul portbagajului. Deschide portbagajul si uita-te "sus" la hayon si vezi daca e ruginit. Se poate sa se fi prelins apa pe acolo apoi a ajuns pe langa telescoape.

Solutii:
1. schimba chederul de la portbagaj
2. Lasa cuiul de la portbagaj mai jos pentru a se inchide mai bine
3. pune inca 2 tampoane de cauciuc lipite langa stop, unde fac contact cele din hayon, ca s faca priza mai bine
4. siliconeaza chederul lunetei de jur imprejur, pe interior (unde sunt liniile de dezaburire), pe exterior ( unde face contact chederul cu hayonul) si pe interior interior adica in portbagaj, dar la cheder.

baftaaaaaaaaaa


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 May 2009, 08:15
Post #94


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu l-am lipit ieri desi nu-mi ploua biggrin.gif i-am dat sa ma tina minte ... poate imi sparge iarasi un natarau luneta ca ma face rau si montez pe bloc camera web.
Chedarul de pe fata e cu mastic... Va mai intreb ceva de ce chedarul de la haion cel de solenza e mai ieftin 40 de lei iar cel de super nova e mai schimp 60 de lei ? doar ca e diferenta aia de 10-20 de cm...?


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 May 2009, 08:33
Post #95


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu neaparat... E mai scump la fel cum poate e mai scump un cheder de logan fata de unul de solenza. Sau cum sunt mai scumpe unele piese pentru solenza fata de super nova. Nu cred ca are legatura diferenta aia de lungime. Acum depinde de unde cumperi chederul. Eu am dat 29 RONI pe chederul de solenza. Asta anul trecut. Si daca nu ma insel si chederele sunt de "uzina" si de "srl". Dar asta nu ai cum sa verifici pentru ca daca gigel de la piese auto zice ca e "orijinal" chederul, nu ai cum sa fii sigur, asta pentru ca aceste chedere nu au nici o eticheta sau abtipild pe ele cu vreun nume sau adresa. Asa ca ar trebui sa il credem pe cuvant....

Datorit acestui fapt, multi gigei, cumpara de srl si le vand ca fiind de uzina... asa ca nu va prostiti la chedere sa luati de uzina doar pentru ca gigel zice ca este de uzina, nu inseamna ca spune si adevarul... Ramaneti la cele de "srl". Sunt mai ieftine si acum fie vorba intre noi.... e o bucata de cauciuc, nu are rost sa dai dublu pe ea. Oricum uzina nu mai face piese. A dat matritele si modelele tot la srl -uri care le vand ca fiind originale, ca au acreditarea de la uzina.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasyval
post 11 May 2009, 19:49
Post #96


membru mai nou


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 April 09
From: Constanta




1. Partea buna: am scapat de apa de anul trecut pentru ca am bagat silicon de la Bizon(nu stiu cum se scrie corect), atat la parbriz cat si luneta.
2. Partea proasta: tot anul trecut am avut parte de o fisura mica(de la o pietricica), am fost la cei care repara asa ceva( nu fac altceva decat sa dea o gaura mica sa nu mai plece fisura si baga un fel de ..... in fisura care o face mai putin vizibila) si am tot fost si am tot fost ca daca stangeam banii i-mi cumparam un parbriz jumate. De la diferentele de temperatura apareau noi fisuri din cea veche dar cu alta orientare.
3. Explicatia "lipitorilor de parbrize": Deoarece parbrizul este lipit pe cheder, iar chederul pe caroserie nu mai are acel "joc normal", sta tot timpul in tensiune si de aceea apar noi fisuri.
4. Intrebarea este daca a mai patit cineva asa ceva incercand sa scape de ploaie si concluzia ca parbrizul cu o fisura (cat de mica ar fi) trebuie schimbat nu lipit(asta daca il mai poti dezlipi de pe caroserie fara sa-l iei cu tot cu vopsea) wink.gif


--------------------
SuperNova SuperNova 2002/Clima - CT-06-TZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 11 May 2009, 20:21
Post #97


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Daca ai fi dat cu silicon negru nu ai fi avut probleme si cred ca pe exterior ... oricum el se misca si pe interior fiindca nu e dat si are joc. Daca ar fi asa inseamna ca la logan sau cele straine geamul s-ar fi fisurat de mult ca ala chiar e prins cu o solutie de garnitura respectiv caroserie.
Eu am dat pe spate tongue.gif , chedarul avea mastic dar nu peste tot ici colo . Pe fata nu am bagat fiindca are mastic pe toata suprafata garniturilor.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 30 May 2009, 18:17
Post #98


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




bai baieti....am probleme tot mai serioase cu apa in spate....si ieri m-am enervat ca a trebuit sa iau mai multa lume si era lac in spate (partea dreapta)...se stransese atata apa sub pres incat in momentul in care a calcat un pasager pe el a facut "plosc"....m-am enervat la culme...cand am ridicat presul sub el erau 2 degete de apa....am decis sa investighez amanuntiti problema....am fost aprope sigur ca vine din portbagaj pentru ca acolo era putin umed insa am constatat mai apoi ca exista un mic spatiu pe langa cheder iar din cauza curentilor produsi in miscare intra apa pe acolo...dar asta nu explica cantitatea foarte mare de apa din spate....si azi in timp ce ploua torential am gasit problema...."piesa" vinovata este:

DSC00818.JPG ( Size: 95.44k ) Number of downloads: 1681


bam-bam....nasoala treaba...acel "tunel" (format de piesa de mai sus) prin care vine apa ce se va scurge prin santurile portbagajului se pare ca este fisurat undeva....astfel ca apa se scurge pe interiorul aripii.....adica intre stratul exterior si cel interior de tabla...in plus mai sunt 2 "gauri" mari...care lasa apa sa intre tot pe acolo (in interiorul aripii)....una este aceasta (in spate...vazut din potbagaj): DSC00820.JPG ( Size: 121.09k ) Number of downloads: 1939
iar ce-a de-a doua este aceasta: DSC00821.JPG ( Size: 91.97k ) Number of downloads: 1874
....prin prima intra apa inevitabil in timp ce se indreapta spre "santul" dintre aripa spate si chederul porbagajului iar prin prima intra apa deoarece "chederul" de pe acoperis nu merge chiar pana in dreptul piesei problematice....ci ramane acolo un spatiu de jumate de centimetru....care face ca o parte din apa sa se scurga pe langa portiera....iar in mers din cauza curentului intra prin acea gaura....

acum...ma intrebati ce treaba are apa care se scurge prin aripa....la propriu.....cu apa din interior....pai azi am rabatat bancheta, am tras mocheta si am desfacut plasticele si am constatat ca un mic "suport" de plastic menit sa tina plasticul ala nenorocit de partea interioara a aripii, lasa apa sa se prelinga in interior....apa se scurgea apoi pe "varful" oalei si datorita formei acesteie curgea sub bancheta si mai apoi sub presul spate......si inevitabil acolo a aparut prietena noasta: DSC00822.JPG ( Size: 80.24k ) Number of downloads: 1862
rugina....am observat ca pe langa aceasta minunata pata exista niste "galme" si sub cauciucul ala de doi lei aflat tot sub bancheta....deci deja am probleme mari....m-am gandit la trei solutii:

1) demontarea acelei piese de caroserie pentru a observa toate problemele si pentru a astupa toate gaurile....lucru care m-ar forta mai apoi sa revopsesc acea zona...lucru care nu ma incanta deloc...ar trebui chituita bine si aranjata....pentru ca desi e prinsa doar intr-un surub se vede ca in parte de jos se imbina perfect cu caroseria

2) (solutie deja luata dar doar temporar) scoaterea acelui mic plastic care permite prelingerea apei si astuparea acelei gauri....lasand apa in continuare sa circule prin interiorul aripii...insa ma tem deoarece nu stiu unde sunt scurgerile aripii....iar daca acestea sunt infundate risc sa se stranga apa acolo....lucru care ar duce la nenumarate alte probleme

3) blocarea completa cu silicon a acelui "tunel" impreuna cu toate gaurile....insa aceasta masura ar face ca toata apa acumulata de pe acoperis sa se scurga pe langa usa....si nu stiu daca chederul usii si acel spatiu este suficient pentru scurgerea apei....nu vreau sa intre dupaia apa pe langa chederul portierei wacko.gif

are cineva alte solutii?...pareri?....chiar nu stiu ce sa-i fac sad.gif

PS: imi cer scuze pentru calitatea pozelor dar nu m-am riscat sa-mi bag aparatul in ploaia aia...

This post has been edited by Tince1290: 30 May 2009, 18:18


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 May 2009, 20:32
Post #99


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Astupa orificiile cu chit din fibra de sticla. La mine nu ploua si nu mai ploua de cand folile de pe usile spate le-am prins cu silicon transparent la fel si fetele de use iar in fata am astupat orificiul din spatele bidonasului de stropit parbrizul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 30 May 2009, 21:34
Post #100


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




am uitat sa actualizez....intre timp am mai fost pe la masina sa mai vad ce e nou si am constatat ca intra apa pe la fiecare din gaurile in care se afla suportii de prindere ai ornamentului de plastic...in plus am constatat ca intra apa si pe sub fata portierei spate....probabil intra apa pe langa geam...se prelinge prn interiorul fetei portierei si apoi curge inauntru....in plus am descoperit ca intra apa si pe langa chederul portierei....chiar sus radmasa.gif ...culmea coincidentei e ca toate se intampla la aceeasi portiera...in stanga nu am deloc probleme iar in fata cu atat mai putin.....oricum solutia 2 pica pentru ca intra apa prin toate gaurile suportilor de prindere....si nu pot renunta la toata ca nu mai sta dupaia ornbamentul...cu chit de fibra nu ma bag ca dupaia trebuie vopsea si se complica povestea....deci ramane siliconul.....sper sa iasa ceva.....totusi...nu imi spune nimeni unde se afla orificiile de scurgere ale oalei?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 May 2009, 22:30
Post #101


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mie îmi intra apă in interiorul masinii din pricina chederului de la strașina. Mai exact, din cauza chederului tasat care nu mai făcea priza cu muchia de tablă. Apa curgea pe sus cum am arătat si in poza si apoi se infiltra în interior. Am rezolvat problema lipind chederul cu silicon de la un cap la altul in partea de sus unde chederul face contact cu muchia aia de fier pe care e pusă.

Legat de rugina de pe podea, îți sugerez sa te apuci sa o faci cum am facut eu....
http://www.daciaclub.ro/Ce-imbunatatiri-at...ml#entry1821528

Alte sfaturi... dacă ai bani schimbă toate chederele. Dacă nu, ia-ți 2 tuburi de silicon si spor la "siliconat".

Attached thumbnail(s)
12345.JPG ( Size: 98.81k ) Number of downloads: 1861


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 May 2009, 22:47
Post #102


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Si in porbagaj nu va ploua ? biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 31 May 2009, 12:00
Post #103


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




maskatule multumesc de sfat...stiu ce ai facut tu la masina si chiar imi place foarte mult dar nu am timp de asa ceva....nu am nici garaj...nu pot demonta tot interiorul...in plus folosesc masina aproape zilnic....rugina aia o rezolv eu.....mai nasol cu aia de sub patratul ala de cauciuc....ca pare a fi lipit foarte bine si cred ca se va rupe daca il dezlipesc....in fine....de luni ma pun pe treaba...chedere nu stiu de unde sa cumpar dar o sa vorbesc cu colegii de judet....daca nu pun doar silicon si gata biggrin.gif

in portbagaj mult prea putin imi intra apa....si nu ma prea deranjeaza 04.gif

<span class='edit'>31 May 2009, 16:19:</span>
minuuuuneeee....am gasit problema....m-a ajutat si tata si ne-am chinuit bine dar am gasit pe unde si cum.....

nu stiu cum e construita caroseria si din cate bucati dar cea mai mare parte din apa venea din aceasta gaura:

DSC00813.JPG ( Size: 103.57k ) Number of downloads: 840


desi se poate observa ca la cativa centimetri sub aceasta mai este inca o gaura....acolo e uscat huh.gif ....in timp ce prin aceasta gaura se vedea apa baltind....toata acea piesa era plina pana la gaura.....iar cand ploua dadea pe afara...sau cand miscam masina....sper ca se vede cum sclipea apa din gaura...

DSC00810.JPG ( Size: 92.09k ) Number of downloads: 746


am inceput testele cu apa fiind siguri ca intra pe la piesa din posturile de mai sus....de la balama....dar culmea...nu acolo era problema....am bagat multa apa cu o sticla cu dop gaurit....si am bagat prin toate gaurile de pe acolo.....dar nu aparea apa in masina.....nu mai intelegeam nimic...nu stiam de unde naiba poate sa se stranga apa acolo si cum de prin gaura de mai jos nu era nici urma de apa....am vrut la un moment dat sa gaurim acea piesa in exterior....ca solutie temporara....noroc ca e duminica si am zis ca nu ne apucam ca e pacat tongue.gif....na..si am continuat testele cu apa pana cand s-a gandit tata sa testam si chederul de la portbagaj....si culmea...am descoperit turnand apa pe plafon ca se scurgea inautru prin gaura aceea..si la o inspectie mai amanuntita am constatat ca era o sudura imperfecta pe santul de la portbagaj....ciudat cum e piesa aia asa de mare....de sus pana acolo jos....din cauza pozitiei problematice nu am putut fotografia locul...dar pentru cei ce au o viziune buna asupra masinii...

DSC00814.JPG ( Size: 98.07k ) Number of downloads: 688


cu negru este partea de sus a chederului portbagajului...in partea dreapta...sudura rea este chiar pe santul pe care se scurge apa....si din cauza suprapunerii placilor de tabla apa intra in cantitati mari in interiorul "piesei"...am incercat sa desenez dar nu prea am talent....

untitled.JPG ( Size: 12.48k ) Number of downloads: 625


cu negru este chederu...cu gri santul, cu albastru apa iar prin sageti am reprezentat directia de curgere a apei....sagetile cu varful in jos reprezinta apa ce vine de pe plafon....sper ca informatiile mele sa ii ajute pe cei ce mai au astfel de probleme....si anume "APA IN SPATE PE PARTEA DREAPTA".....nu este exclus ca aceasta eroare sa fie existenta si in cazul altor supernove...in partea stanga este altfel....acolo nici nu poate aparea o astfel de problema....am testat si chederele si sunt in stare buna biggrin.gif....maine dupa ce se usuca bine dau cu silicon sus.....iar jos unde a stat mereu apa...pe interiorul acelei piese voi da cu ulei....dar o mai las cel putin o saptamana sa se evapore toata apa....am tras cu seringa si un furtunas cam jumate de litru dar tot a mai ramas....acum ma rog sa nu mai ploua pana maine...ca sa pot sa dau cu silicon

This post has been edited by Tince1290: 31 May 2009, 15:23


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 May 2009, 21:27
Post #104


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si ai mai schimbat si chederul cu ala de solenza biggrin.gif ... la mine e rupt al naibi si tot nu ploua in probagaj .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 18 Jun 2009, 10:49
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




salut, dupa ploicica de ieri am vazut ca imi ploua pe sub bord in spatele panoului de sigurante pe la firele alea. pana acum nu a mai plouat in ea. ce e de facut?


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Jun 2009, 10:57
Post #106


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




La mine nu mai ploua dupa ce am siliconat garniturile cu silicon negru .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Jun 2009, 11:06
Post #107


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




"vad sunete", siliconeaza chederul parbrizului de jur imprejur, pe interior (unde sunt stergatoarele) si la exterior, unde face contact chederul cu caroseria. Apoi verifica scurgerile de langa cutia neagra ( sub stergatoare).sunt cateva, 2-3 parca. Daca nu le-ai desfundat niciodata, sunt sanse mari sa fie pline cu noroi si frunze. Cand ploua apa se strange si intra in interior. Alte cauze prin care s-ar infiltra apa in interior nu sunt.

Iti sugerez sa te misti repede in remediere problemei... asta daca nu vrei sa schimbi minunatul uce care din cate imi aduc aminte e in stanga pedalelor.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 18 Jun 2009, 22:13
Post #108


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Eu am rezolvat cu apa.Cauciucata in compartimentul rezervorului de likid parbriz.Si mastic(siliconul ala care nu se intareste) pe esteriorul parbrizului acolo unde se imbina geamul cu kederul.Poate sa toarne cu galeata ca nu mai intra strop de apa.Problema este porbagajul.Am pus keder de solenta am coborat haionul la maxim...dar tot intra pe undeva.Am vazut pe unde dar nu imi dau seama ce este de facut.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Jun 2009, 22:52
Post #109


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu am keder original ma rog de 6 ani de cand e masina si nu-mi ploua in probagaj. Am pus de siguranta cu silicon negru pe la kederul de la geamul de la haion .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 19 Jun 2009, 08:43
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




pe la parbriz sunt sigur ca nu ploua. probabil ca pe la gaurile de scrugere cine stie. imi aduc aminte odata ca tot asa plouase afara si dupa ce se uscase totul si masina in parcare sub ea o mare pata. mi-a stat inima am crezut ca e ulei. era apa. sa vad cum le desfund.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Jun 2009, 09:17
Post #111


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sigur este de la scurgeri. Scurgerile sunt infundate, de aceea cat s-a uscat pe jos afara, apa a continuat sa curga.... e cum ai avea apa intr-o pipeta, curge putin cate putin.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlowEnigme
post 19 Jun 2009, 12:03
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 May 09




eu am scapat de apa smile.gif chedere noi+scurgeri desfundate ..erau pline cu noroi


--------------------
Dacia Nova Gti 1999 - If-02-***
engine e corect..enigme ma amuza :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 11 Jul 2009, 18:15
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




si la mine intra apa prin stinga daca schimb chederul la parbriz scap de apa in masina.scurgerile sunt desfundate,iar cutia de la ventilator am siliconato.nu mai intra prin dreapte sa mutat in stinga


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 13 Jul 2009, 21:06
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




fratilor cred ca eu m-am c... in scaldatoare. nu intra picatura de apa am avut una problema si sa rezolvat.
intra apa pe la aeratoarele de la picioare, dece credeti erau infundatr furtunele de scurgere alea de la aeroterma si ca sa nu o mai lungesc, am scurtat furtunele pt ca ele sunt opturate din fabrica si se opresc frunza gunoaie acolo, dar nu de tot le-am lasat nitelus sa sa scurga apa lin. mama si ce se scurge acum ca la canal si nu mai am treaba cu apa deloc.
va pup.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 7 Sep 2009, 18:57
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




salut sunt nou pe acest forum si e primul meu post, si daca se poate am si eu cateva intrebari pentru ,tince1290". imi intra apa in spate la picioare fff multa , mentionez ca am siliconat luneta si parbrizul dealtfel, dar in spate la picioare balta pestii mai lipsind. am desfacut si eu un ornament dinala de la haion pe care il arati tu in poze nu miam dat seama daca pe acolo intra apa dar acele gauri d care vb altii colegi aici eu nu leam vazut. aceeasi parere impartasesc si eu ca intra apa pe undeva pe sus si se scurge prin int aripei si stalpului spate. oalele din spate imi sunt ruginite acolo unde se prind amortizoarele, in portbagaj nu mai intra de cand am siliconat luneta decat f putin in dreptul incuietorii scurganduse din haion. iam mai pus si niste cheder pe haion de jur imprejur astfel cand il inchizi se suprapune cu cel de pe masina si oricum nu pe acolo intra apa. 1 intrebare este daca poza aia cu gaurele prin care curge apa este facut pragului interior din spate si a 2 a este daca ai rezolvat problema si mai ai apa in masina? multam fain


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Sep 2009, 16:04
Post #116


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Apa din spate poate surveni si din scurgeri venite din fata, mai exact de la pasagerul fata. Daca a curs suficienta apa la pasageurl fata atunci apa se prelinge in spate datorita balansului, mai ales la plecari de pe loc sau demaraje, podeaua fiind dreapta sub scaunul din fata, ea ajungand rapid in spate.

Alta cauza posibila ar fii FOLIA din spatele fetei de usa. Daca este dezlipita, apa se poate prelinge in timpul ploii sau la spalatorie. Apa trece de folie si se prelinge jos la cheder.

A treia posibila cauza ar fii apa aruncata la capatul armotizorului, unde spui ca este ruginit. Apa este aruncata pe toata aripa si evident se prelinge si prin gaurile unde tabla a fost mancat de rugina.

A patra cauza ar fii de la chedere. Apa se prelinge sus pe la strasina si intra in masina. Mai exact, la chederul de la strasina, apa se strange si din cauza chederului prost se prelinge INTRE usa si cheder. Chiar daca mai este chederul acela de jur imprejurul usii, apa tot poate intra, asta daca usa nu face contact perfect cu chederul.

Ar mai fii la hayon dar ai zis ca pe acolo deja ai umblat...




--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 8 Sep 2009, 16:05
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Daca va plangeti de ploaie in dacie am vazut azi o octavia 2 plina de apa pana la scaune smile.gif de intrat intra dar de iesit nu mai iese radmasa.gif
Ce am observat la SN : chederele de la gemuletul mic si cele superioare de la geamurile care se lasa cocarjate... intra apa foarte usor si nici nu se vede ca se prelinge prin spatele fetei de usa.

This post has been edited by sorin1983: 8 Sep 2009, 16:07


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianSavu
post 8 Sep 2009, 16:24
Post #118


Supernovist


Group: Members
Posts: 353
Joined: 28 August 08
From: Bucuresti




Eu am la servici un ford mondeo care e plin de apa pe bancheta spate si in portbagaj biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - Clima
Conduc o Dacia si asta imi ocupa tot timpul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 8 Sep 2009, 21:57
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




ms de raspuns nici nu prea stiu sa folosesc forumul, sunt uimit ca am primit rasp. acum stiti care e povestea, la spalatorie nu intra apa, nu are timp, la o ploaie zdravana in fata e uscat, in spate balta in ambele parti, am curatat scurgerile de la praguri, cand e balta jos, suporturile alea din plastic din spate unde sunt difuzoarele, polita rabatanta care acopera portbagajul, sunt uscate, mocheta de pe aripa int uscata, chederele usiilor spate uscate si chiar lipite pt ca le folosesc rar usile din spate, singurul loc in afara de cel unde se aduna apa este mocheta si suportul unde se prinde amortizorul spate. nu am avut timp sa desfac tot spatele si sa umblu asa cu ea fara banchete mochete fara nimic in spate ca sa vad exact pe unde ar putea veni de aceea cred ca intra prin interiorul stalpului spate sau chiar si prin prag. oala in spate pe dinafara unde arunca roata apa este intacta si nici urma de rugina sau ceva rugina numai din int. va multumesc poate mai aveti idei sfaturi

ps. rugina nu e destul de severa si e doar pe interior semn ca apa a intrat si sa imbibat in mocheta care astupa oala. ms fain sad.gif

This post has been edited by antavi: 8 Sep 2009, 22:53


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagaciousshadow
post 5 Oct 2009, 11:25
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Domnilor ... la mine apa curgea in masina pe la suportul balamalelor fata care sunt sudate de stalp. Cum? Ei bine ... se scurge de pe plafon, pe chederul ala al plafonului care se termina langa balamaua capotei. De acolo se preling exact pe stalp pana ajunge in dreptul balamalei, care nu este izolata bine cu mastic in partea din fata (Nu se poate vedea decat prin rostul dintre aripa fata si usa). Printre tablele alea se scurge prin stalpul fata, picura pe firele care ies din usa, se prelinge prin scotch-ul ala de prin firele, se prelinge pe fire si iese in masina, exact pe podeaua din fata. Acelasi rost avea si pe dreapta si pe stg si asta era unul motivele pentru care scoteam cu cana dupa ploaie apa. Ca sa reconstitui tot acest traseu al apei am avut tot interiorul scos si am bagat cu seringa apa prin balamaua aia. Deci e pe bune! Este sinistru credeti-ma! Asa ca izolati bine suportii balamalelor de stalpii. Nu are de ce sa intre apa si mizeri prin stalpi. Doar condens atat! Dar mizerie nu trebuie sa intre, Mai mult sa se infunde scurgerile din praguri. Eu am mai izolat si tablele de sub toate chederele cu mastic. Se impreuneaza tablele sub chedere si ramane loc pe unde se poate prelinge apa intre table care intra pe sub chedere. In spate am schimbat chederul cu unu de Solenza. Sper sa nu mai am probleme. Succes.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima - B10SEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:54
Forum Renault