DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fumatul interzis in Bulgaria, iar sunt bulgarii primii

neumann
post 13 Dec 2011, 14:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Daca tot o sa avem spatiu aerian comun cu Bulgaria, nu se poate si guvern, si presedinte?

http://novinite.com/view_news.php?id=134796

QUOTE
Bulgaria will introduce a full smoking ban for closed public areas on June 1 2012, the country's Health Minister Stefan Konstantinov has reiterated.

According to the current restrictions that entered into effect on December 19, 2010, indoor smoking in restaurants, clubs, bars, hotels, railroad stations, airports, malls, offices and schools is allowed only in separate spaces with closing doors.



In traducere, in Bulgaria fumatul in locuri publice (inlc. cafenele, restaurante) e permis doar in spatii speciale, inchise total si ventilate. De la 1 iunie 2012, va fi interzis total in spatii inchise.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 22 Dec 2011, 19:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




din partea mea sa il interzica si in spatiul cosmic !


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 Dec 2011, 23:05
Post #3


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




O sa urmeze si la noi aceasta lege in mod sigur.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 24 Dec 2011, 18:12
Post #4


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




din partea mea sa interzica tigarile total


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 24 Dec 2011, 22:19
Post #5


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Mai acum nu fi-ti egoisti, ce s-ar intampla in lumea asta daca toti am gandii la fel...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 24 Dec 2011, 22:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




am avea probleme grave rau... blink.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmih1979
post 24 Dec 2011, 22:45
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 8 February 09




Din punctul meu de vedere este o treaba naspa sa se interzica fumatul....


--------------------
Renault Megane sedan 1.5 dci 101 cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 24 Dec 2011, 23:26
Post #8


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




de ce? ar trebui interzis pe strada si in spatii inchise. Mie nu imi place fumul de tigara, nici in localuri, nici sa merg pe strada si sa sufle unu duhoarea de la tutun. Fumatul nu aduce NIMIC bun, ba, numai rau.

Nu e ca si cand as zice sa interzica ciocolata, care e dulce, ajuta la prevenirea IM/IMA, etc. Evident abuzul poate da in altele(nu ma pricep)....acelasi si pt cafea..e buna la ceva, daca nu se abuzeaza. fumatul nu e bun de nimic oricum ai lua-o


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 24 Dec 2011, 23:31
Post #9


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




Hai sa fim seriosi, nici eu nu fumez, si nu imi place fumul in baruri, dar cat sa te deranjeze pe strada, in spatiu deschis? ca doar nu vine cineva sa-ti sufle fumul in fata..e cam aiurea legea asta.. ce urmeaza, sa n-ai voie sa bei cola in public ca iti vine sa ragai ? sau sa mananci shaorma ca-ti pute gura a usturoi ?


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 24 Dec 2011, 23:36
Post #10


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




una e sa sufle la distanta, alta e sa mergi in spate. nu am fumat vreodata, si ma enerveaza mirosul de tutun....

ma rog, poate nu-s eu tolerant (cu tutunul, cu cerseala, cu tobele sparte, cu geamurile fumurii rau de tot si altele), dar nu compara shaorma(sau cum s-o scrie) care desi e nesanatoasa e totusi un aliment sau cola(care e o porcarie in principal) cu fumatul...


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 24 Dec 2011, 23:37
Post #11


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Nu cumva si la noi este la fel? Conform Legii 349/2002 modificata :

Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 435 din 21 iunie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 2, litera n) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"n) spatii inchise de la locul de munca se intelege toate spatiile din imobilele constructii, precum halele industriale, spatiile de depozitare, salile de sedinta, salile de consiliu, holurile, coridoarele, toaletele, lifturile, birourile si camerele;".
2. La articolul 3, alineatele (2)-(4) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"(2) In spatiile publice inchise, fumatul este permis numai in camere special amenajate pentru fumat, cu respectarea urmatoarelor conditii obligatorii:
a) sa serveasca exclusiv fumatului;
cool.gif sa nu fie spatiu de tranzit sau de acces in spatiul public inchis;
c) sa fie dotate cu sisteme de ventilatie functionale care sa asigure eliminarea fumului de tutun;
d) sa fie dotate cu scrumiere si extinctoare si sa fie amenajate in conformitate cu prevederile legale in vigoare privind prevenirea si stingerea incendiilor;
e) sa fie marcate, la loc vizibil, cu unul dintre urmatoarele indicatoare prin care sa se indice: «Camera pentru fumat», «Incapere in care este permis fumatul» sau «Loc pentru fumat», astfel incat orice persoana sa poata fi avizata asupra faptului ca numai in acel spatiu se poate fuma.
(3) Fumatul este permis in baruri, discoteci, restaurante si alte spatii publice cu destinatie similara, numai in spatii special amenajate pentru fumat, cu respectarea urmatoarelor conditii obligatorii:
a) sa reprezinte cel mult 50% din suprafata spatiului public inchis destinat clientilor;
cool.gif sa fie delimitate de restul spatiului public inchis, astfel incat sa se asigure izolarea completa de acesta;
c) sa nu fie spatiu de tranzit sau de acces in spatiul public inchis;
d) sa fie dotate cu sisteme de ventilatie functionale care sa asigure eliminarea fumului de tutun;
e) sa fie dotate cu scrumiere si cu extinctoare si sa fie amenajate in conformitate cu prevederile legale in vigoare privind prevenirea si stingerea incendiilor;
f) sa fie marcate la loc vizibil cu unul dintre urmatoarele indicatoare: «Loc pentru fumat», «Spatiu pentru fumat», «Incapere in care este permis fumatul».
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica spatiilor publice inchise al caror proprietar, manager sau conducator al institutiei stabileste si afiseaza avertismentul: «In aceasta cladire fumatul este complet interzis», "In aceasta institutie fumatul este complet interzis», «In aceasta unitate fumatul este complet interzis."
3. La articolul 3, dupa alineatul (4) se introduc doua noi alineate, alineatele (41) si (42), cu urmatorul cuprins:
"(41) Prevederile alin. (3) nu se aplica barurilor, discotecilor, restaurantelor si altor spatii publice cu destinatie similara, a caror suprafata a intregului spatiu public inchis destinat clientilor este mai mica de 100 m2, daca proprietarul sau managerul acestora stabileste si afiseaza avertismentul: "In aceasta unitate fumatul este permis".
(42) Interzicerea totala a fumatului in toate spatiile publice inchise se va decide de catre Guvernul Romaniei, in deplin acord cu politicile si strategiile Uniunii Europene in domeniu."

Nu sunt fumator, dar ii accept pe cei ce fumeaza cu bun simt si consider acestea ca pe niste ingradiri a drepturilor omului.

This post has been edited by iulian'71: 24 Dec 2011, 23:44


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmih1979
post 25 Dec 2011, 16:37
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 8 February 09




Sunt fumator si personal nu sunt de acord cu interzicerea fumatului in locuri publice (restaurante, baruri, cluburi, cafenele, plaje, parcuri, strazi, etc) Sunt de acord cu interzicerea fumatului in spatii de birouri, conferinte si altele de genul.


--------------------
Renault Megane sedan 1.5 dci 101 cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 25 Dec 2011, 16:44
Post #13


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Ba fix in restaurante ar trebui interzis. Macar in timp ce mananc sa nu simt miros de tutun.
Treaba fiecaruia ce face in biroul lui.


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmih1979
post 25 Dec 2011, 16:56
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 8 February 09




In restaurante sunt spatii pt fumatori si nefumatori. Nu te deranjeaza cu nimic daca cel de la fumatori fumeaza..... Iar de birouri zici ca nu te intereseaza....stai intr-un birou unde din 3 persoane, toti 3 fumeaza, sa vezi cum iti miros hainele.... Eu de exemplu, sunt fumator, am biroul meu, sunt singur in birou, dar nu fumez.

This post has been edited by danmih1979: 25 Dec 2011, 16:59


--------------------
Renault Megane sedan 1.5 dci 101 cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Dec 2011, 22:32
Post #15


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Desi nu mai fumez, mi se pare aiurea interzicerea fumatului in restaurante avand in vedere ca exista spatii pt fumatori si nefumatori.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 28 Dec 2011, 22:47
Post #16


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Daca ar fi dupa mine (noroc ca nu e) as baga accize la tigari de as face pachetul 100 lei.
Oricum la noi se fumeaza peste tot, inclusiv in spitale.
Nu cred ca s-a dat pana acum vreo amenda.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 1 Jan 2012, 23:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(bobo77 @ 28 Dec 2011, 22:32)
Desi nu mai fumez, mi se pare aiurea interzicerea fumatului in restaurante avand in vedere ca exista spatii pt fumatori si nefumatori.
*


Problema e ca nu se respecta absolut deloc. Degeaba sunt spatii amenajate, se fumeaza de-a randul. Patronii si angajatii tac ca sa nu-si piarda clientii. Daca un fumator aprinde tigara in spatiul pentru nefumatori, nu se intampla nimic. Daca un nefumator atrage atentia asupra acestui lucru, isi pune in cap toti fumatorii din local.
Din partea mea, ar trebui interzis in toate spatiile publice, indiferent ca sunt inchise sau deschise. E plin de chistoace pe toate strazile, fiecare isi arunca resturile pe jos, chiar daca sunt cosuri de gunoi pe fiecare stalp. Din pacate, asta e nivelul de educatie, bun-simt etc.

This post has been edited by cristio_79: 1 Jan 2012, 23:51


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 16 Jan 2012, 16:59
Post #18


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Fumatul interzis în trenurile și stațiile de cale ferată din Ungaria, de la 1 ianuarie
04-01-2012
Urmare a comunicatului primit de la transportatorul feroviar național de călători din Ungaria – MÁV-START, CFR Călători informează că, de la data de 1 ianuarie 2012, în conformitate cu noile norme legislative privind protecția nefumătorilor adoptate în Ungaria, fumatul nu mai este permis în spațiile și instituțiile publice, precum și în toate mijloacele de transport în comun din această țară.

Prin noua legislație, fumatul este interzis în:
• toate trenurile MÁV-START în trafic național și internațional,
• toate celelalte vehicule de transport public din Ungaria,
• toate stațiile de transport public (de exemplu stații de tramvai, stații de cale ferată, etc.).

Amenda este de până la 30000 Forints (~113 EUR).

Compania MÁV-START Railway Passenger Transport mulțumește publicului călător pentru înțelegere, menționând totodată că măsurile care se iau, au ca principal scop realizarea unui transport feroviar nepoluant, sigur și cu un grad sporit de confort.

http://www.cfrcalatori.ro/3674


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 19 Jan 2012, 16:48
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




si libertatea de a alege unde este? mi se pare cam discriminatorie chestia asta cu fumatul mai ales in aer liber ce plm unii polueaza cat China si altii...


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 19 Jan 2012, 16:51
Post #20


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




aprob pozitiv. tie ti se interzice sa fumezi in aer liber da' el are libertatea sa-ti traga o besina sub nas biggrin.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmih1979
post 19 Feb 2012, 22:41
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 8 February 09




Corect! Bine zis!


--------------------
Renault Megane sedan 1.5 dci 101 cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 20 Feb 2012, 00:57
Post #22


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Sper sa interzica fumatul in aer liber si in romania.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 20 Feb 2012, 01:01
Post #23


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Cine?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 20 Feb 2012, 01:02
Post #24


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




io sper sa le interzica la unii sa mai respire biggrin.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 20 Feb 2012, 01:19
Post #25


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




QUOTE(Markos @ 20 Feb 2012, 01:01)
Cine?
*


Autoritatile competente care vegheaza necontenit la pacea si securitatea noastra! biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 20 Feb 2012, 01:31
Post #26


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Sunt fumator si chiar din inainte sa fiu fumator nu eram de acord cu interzicerea fumatului. Se pot crea spati pt fumatori in restaurante, baruri, birouri, etc. Cat despre interzicerea fumatului in locurile publice iar la fel mi-se pare o aberatie si o incalcare a Constitutiei. Unde mai este democratia si Capitalismul daca in curand iti va interzice sa mananci ciocolata ca iti da energie.
Este dreptul fiecaruia sa isi distruga viata si plamani. Daca chiar sunt deranjati de fumul de tigare atunci sa creeze spati pt fumatori, nu sa-l ineterzica. Precum am scris si mai sus, acum interzice fumatu, maine cafeaua, poimanie ciocolata si raspoimaine dreptul de a merge pe strada dupa ora 22:00 PM si uite asa vom face Dictatura.
Nu doresc sa arat cu degetul dar va rog ganditi putin si consecintele pe viitor, nu este vb numai de a interzice fumatul si este vb de INTERZICERE, unde mai este Democratia, unde mai este dretptul tau aparat de Constitutie? In curand ce ne vom face? Vom manca pe ascuns ca ne interzice sa mancam un croasant pe strada?
Nu ma astept sa fiti de acord cu mine dar ma astept sa reflectati un pic la dreptul de libera exprimare.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 20 Feb 2012, 02:08
Post #27


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




La noi nu se prea gasesc restaurante/cluburi/locuri publice cu separeuri pentru fumatori. Eu unul am oroare de fumul de tigara de cand unei cunostinte i-au gasit doctorii plamanii negri din cauza fumatului pasiv de la serviciu.
Nu sunt eu de vina ca unul sau altul are un viciu. Vrei sa fumezi? Bine frate, iesi afara in locuri special amenajate, stai in separeul pentru fumatori, fumeaza acasa, fa ce vrei numai nu sta langa mine. Nu sunt eu de vina ca vrei sa te omori putin cate putin cu tigara aia. Mi se pare o crasa lipsa de respect sa dai celorlalti sa inhaleze fumul tau. Ca sa nu zic ca am vazut fumatori fumand langa copii. Pe astia i-as injura in fata fara menajamente, pentru ca sunt de fapt niste criminali. De fapt am si atras de cateva ori atentia unor astfel de cretini si se uitau la mine ca boii.
Unde e constitutia in cazul asta? Toti avem aceleasi drepturi.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 20 Feb 2012, 03:26
Post #28


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Fratzica @ 20 Feb 2012, 01:08)
La noi nu se prea gasesc restaurante/cluburi/locuri publice cu separeuri pentru fumatori. Eu unul am oroare de fumul de tigara...
*


no shit! pai atunci de ce nu meri in locurile unde nu se fumeaza?

This post has been edited by kaspersky: 20 Feb 2012, 03:26


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 20 Feb 2012, 03:31
Post #29


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(Fratzica @ 20 Feb 2012, 02:08)
La noi nu se prea gasesc restaurante/cluburi/locuri publice cu separeuri pentru fumatori.
*


de-aia wink.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 20 Feb 2012, 09:06
Post #30


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Oricum ai lua-o e oarecum discriminatoriu fata de nefumatori sa zici ca intr-un local se accepta fumatul. Eu care sunt nefumator si am probleme in perioada asta cu plamanii si respiratia voi evita mai mult ca sigur. Iar sa interzici total ii privezi pe ceilalti sa-si exercite viciul (prostesc, fara suparare dar asta este). Sper sa se ajunga la o solutie de compromis, sa faca pt fumatori niste capsule cu burlan de aerisire, sau sa faca separee inchise ermetic si ventilate. Am fost acum 3 ani in Statele Unite si nu am fost deranjat absolut deloc de fumul de tigara, fumatul in locurile publice era bine respectat, iar in plus de fata de asta procentul fumatorilor acolo mi s-a parut mult mai mic... nu vedeai toti pustanii si pipitele cu lulele in gura.

Cum ar fi ca noi, nefumatorii, sa ne luam niste spray-uri ilariante, toxice sau urat mirositoare si sa incepem sa dam cu ele pe oriunde pe motiv ca ne calmeaza si ne simtim bine?

Si culmea... cum pana mea sa dai 13 lei in fiecare zi pe un pachet de tigari?! (sau cat o costa...). Nu am nici o problema cu fumatorii pana cand incep sa le inhalez, fara acceptul meu, fumul de tigara.

LE: Bravo bulgarilor pt. decizie, asteptam sa se ia masura si la noi. Stiu ca e dificil dpdv financiar pt micii proprietari de restaurante (de ex.) sa se conformeze dar si noi, nefumatorii, suntem clienti...

This post has been edited by romeo_id: 20 Feb 2012, 09:25


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 05:15
Forum Renault