DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Albirea dintilor, Sfaturi, pareri, indicatii

bz_26_zzz
post 21 Nov 2008, 21:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




Buna seara. Vreu sa cer parerea acelora care au incercat un tratament de albire a dintilor. Planuiesc sa imi fac si eu un astfel de tratament, si nu stiu la cine sa apelez sau ce metoda sa aleg. wacko.gif


Astept parerile sau sfaturile voastre. multam icon_mrgreen.gif


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 21 Nov 2008, 21:27
Post #2


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Dupa ce o sa incerci tot ceea ce crezi ca iti va folosi, vei vedea ca nu ai rezolvat nimic. sleep.gif

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 21 Nov 2008, 21:28
Post #3


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Fumezi, nu?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 21 Nov 2008, 21:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




Nu fumez, nu beau cafea. Sunt anul II la Stomatologie si cred ca am devenit "obsedat" de dintii mei si al celorlalti. blush.gif Ca sa iti dai seama, fac o comparatie. Daca vorbesc cu o fata "face to face" si are un decolteu mare, intai raman cu privirea pe dintii ei, si apoi pe decolteu icon_mrgreen.gif

Eu am gasit cateva solutii, oferte, dar nu vreau sa le incerc pana nu vad la altcineva. Sunt un fel de toma necredinciosu`.


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 21 Nov 2008, 21:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Pai daca esti la Stomatologie nu ar fi trebuit sa stii tu mai bine unde se fac astfel de tratamente si care ar fi mai eficiente?

This post has been edited by cristio_79: 21 Nov 2008, 21:43


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 21 Nov 2008, 21:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




intreb in stanga in dreapta...nimeni nu stie. ori le e rusine sa spuna ca si-au facut albire. deasta am si spus ca stiu cateva metode prin care ii pot albi, dar nu am vazut rezultatul pe nimeni wink.gif inca mai astept.... poate poate


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 21 Nov 2008, 22:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Dintii nu se pot albi mai mult decat e culoarea lor naturala.Fa rost de o cheie de culori de la portelanul VITA, si dupa un detartraj si un periaj o sa-ti descoperi culoarea.Toate pastele si cremele alea de la teleshoping sant vrajeli.Intretinerea dintilor se face cu pasta de dinti si periuta ,plus controlul regulat la dentist.Daca vrei sa obtii mai mult,si vrei sa ai dinti de Hollywood,si daca te tine buzunarul,scoti toti dintii si iti faci implanturi,atunci intr-adevar o sa ai dinti foarte albi si frumosi biggrin.gif


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 21 Nov 2008, 22:55
Post #8


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(daniM @ 21 Nov 2008, 23:52)
Dintii nu se pot albi mai mult decat e culoarea lor naturala.Fa rost de o cheie de culori de la portelanul VITA, si dupa un detartraj si un periaj o sa-ti descoperi culoarea.Toate pastele si cremele alea de la teleshoping sant vrajeli.Intretinerea dintilor se face cu pasta de dinti si periuta ,plus controlul regulat la dentist.Daca vrei sa obtii mai mult,si vrei sa ai dinti de Hollywood,si daca te tine buzunarul,scoti toti dintii si iti faci implanturi,atunci intr-adevar o sa ai dinti foarte albi si frumosi biggrin.gif
*



ceeeee? 173.gif

This post has been edited by ArtVandelay: 21 Nov 2008, 22:55


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 21 Nov 2008, 23:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Tu cum crezi ca au actorii de la Hollywood astfel de danturi perfecte?Asta e o practica destul de implementata si la noi.Doar ca e o operatie cam de durata si doar daca in urma testelor organismul iti accepta implantul si nu il trateaza ca pe un corp strain,cu toate ca sunt facute din titan.Bun ,sa zicem ca nu toti actorii isi scot dintii defintiv,dar o buna parte.Restul isi pilesc dintii si ii imbraca ,chiar daca nu au carii,si sunt intr-o stare buna,doar pentru simplul fapt ca nu arata perfect.Am vazut si pe la noi astfel de cazuri,mai ales cei care vin de afara,doar ca dentistii cu care lucrez eu nu accepta sa distruga dintii naturali pentru niste fite.SI BINE FAC!!Totusi de putin timp a aparut o noua tehnica,care practic salveaza dintele in totalitate,si consta in fabricarea unor fatete foarte fine de portelan si lipirea acestora direct pe dintele natural.Am aflat de la un prieten dentist care lucreaza in Londra si are pacienti destul de renumiti ca Pink,Amy Winehouse,David Tennant,Jude Law.Costul unei astfel de fatete e in jur de 500 de lire sterline.

This post has been edited by daniM: 21 Nov 2008, 23:20


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 21 Nov 2008, 23:12
Post #10


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




freaca-i cu bicarbonat icon_mrgreen.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiderzen
post 21 Nov 2008, 23:24
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




http://www.studentie.ro/ALBIREA_DINTILOR_C...0-10188471.html

nu stiu daca am dat linkul care trebuia....dar de albirea cu ajutorul laserului ati auzit?? smile.gif)..sincer este o metoda care chiar functioneaza, inainte de tratament,medicul stomatolog iti face un detartaj...si apoi incepe tratamentul smile.gif
nu ai voie sa bei cola,pepsi,cafea,sa fumezi(aici e discutabila treaba,ca multi sunteti mai dependenti decat credeti:)) )cateva zile
eu nu am facut tratamentul, insa am multi prieteni care au facut si se cunoaste o maaare diferenta:)
Pe bune! tongue.gif smile.gif)


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 21 Nov 2008, 23:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Astea sunt culorile naturale ale dintilor unui om.DACA,din intamplare,ai culoarea din nastere alea ultimele din dreapta,poa' sa vina si Obi-Wan Kenobi cu laserul,ca nu are cum sa ti-i albeasca!Prietenilor tai doar le-a curatat dintii...

This post has been edited by daniM: 21 Nov 2008, 23:35

Attached thumbnail(s)
bleached_20guide_1_.jpg ( Size: 17.71k ) Number of downloads: 815


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 22 Nov 2008, 10:13
Post #13


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Sa nu zic cu banat, da' tare mi-e ca tratamentul cu laserul slabeste duritatea smaltului.

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Nov 2008, 10:17
Post #14


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Trimite-i un mail la Richard Hammond. Nu cred ca nu se va obosi sa iti raspunda. Ca de stiut, stie sigur.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 22 Nov 2008, 10:59
Post #15


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Poate-i raspunde despre inverzirea dintilor lu' Clarkson... happy.gif


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Nov 2008, 12:43
Post #16


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Lasand caterinca la o parte... Asta am folosit eu (de 2-3 ori pe zi) si a dat rezultate. (acum numai folosesc pentru ca femeia care facea comanda nu este in localitate)

Nu ma intrebati de unde am luat-o ca nu stiu. A adus-o mama cica a facut comanda pentru ea. Costa aprox 30 de lei.
Se numeste "Glister", de la Armway si scria pe tub ca e "Made in USA" smile.gif
http://foryourbodyandyourhome.com/wp-conte...stertooth-1.jpg

This post has been edited by Iulikk: 22 Nov 2008, 12:44


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 22 Nov 2008, 12:44
Post #17


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




ambalajul mi se pare cunoscut, in real am vazut parca, alaturi de alte solutii magice !


da cu bicarbonat chiar n-a incercat nimeni? icon_mrgreen.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Nov 2008, 12:46
Post #18


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Eu am incercat da' cu ceva timp in urma. Numai tin minte sa fi dat rezultate smile.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 22 Nov 2008, 12:58
Post #19


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




QUOTE(Iulikk @ 22 Nov 2008, 13:43)
Lasand caterinca la o parte... Asta am folosit eu (de 2-3 ori pe zi) si a dat rezultate. (acum numai folosesc pentru ca femeia care facea comanda nu este in localitate)..
*


Adica a dat rezultate numai atat timp cat ai folosit trebusoara respectiva iar acu', nemaiavand acces la sursa, sa inteleg ca s-a revenit la starea initiala? Altfel de ce ti-ar mai trebui din nou...?! mellow.gif

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 22 Nov 2008, 13:08
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 22 Nov 2008, 13:43)
Lasand caterinca la o parte... Asta am folosit eu (de 2-3 ori pe zi) si a dat rezultate. (acum numai folosesc pentru ca femeia care facea comanda nu este in localitate)

Nu ma intrebati de unde am luat-o ca nu stiu. A adus-o mama cica a facut comanda pentru ea. Costa aprox 30 de lei.
Se numeste "Glister", de la Armway si scria pe tub ca e "Made in USA" smile.gif
http://foryourbodyandyourhome.com/wp-conte...stertooth-1.jpg
*




Am folosit si eu pasta din aceea. Intradevar, e foarte buna si se punea pe periuta aproximativ cat un bob de mazare. Majoritatea produselor de la "Amway" sunt de o calitate superioara.


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 22 Nov 2008, 17:23
Post #21


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Am incercat eu cu bicarbonat si a dat rezultate dar nu prea mari dar diferenta se cunostea, am mai incercat si cu sare mare si tot asa...


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 22 Nov 2008, 22:06
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Produsele Amway,din cate stiu eu,nu se gasesc prin magazine.Au distribuitorii lor,care la randul lor recruteaza pe altcineva si tot asa.Fac prezentari la domiciliu,se intrunesc la tot felul de adunari.DIstribuitorii care fac comenzi mari la firma primesc tot felul de bonusuri.In fine,nu acesta este subiectul topicului.

Eu folosesc o pasta de dinti numita Parodontax si pe care mi-a recomandat-o medicul dentist.Contine bicarbonat si extracte din multe plante si chiar ma ajuta in problema pe care o am.Inainte de a incepe sa folosesc aceasta pasta,am facut si un detartraj.Acesta se recomanda a se face la 6 luni.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Nov 2008, 23:15
Post #23


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(koldun @ 22 Nov 2008, 12:58)
Adica a dat rezultate numai atat timp cat ai folosit trebusoara respectiva iar acu', nemaiavand acces la sursa, sa inteleg ca s-a revenit la starea initiala? Altfel de ce ti-ar mai trebui din nou...?! mellow.gif

Succese!
*



Nu chiar. Dintii s-au albit si asa au ramas (mai albi). Recomand pasta aceea.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 23 Nov 2008, 00:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Domnule student la Medicina Dentara (parca asa ii zice mai nou la Stomatologie), in anul 1 se face Histologie nu? Daca da atunci trebuia sa cunosti deja, daca nu o sa ai ocazia sa vezi o poza de microscop cu smalt dentar sanatos si daca esti cuminte poate o sa ti se arata si una cu smalt dentar dupa albire. Ai sa fi surprins de ce gasesti !
Pana cum cam toti producatorii de sisteme de albire se feresc sa dea poze la microscop cu smaltul before/after, de obicei prezentatorii sunt reticenti, incerca sa o dau la cotit. Tine minte vorba unui mare profesor, in timp dupa cativa ani de practica o sa iti dai seama cat de mare dreptate avea:"Cel mai frumos dinte este cel natural". Cuvantul "frumos" are insa mai multe intelesuri ...

This post has been edited by Corbu': 23 Nov 2008, 09:17


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 23 Nov 2008, 09:49
Post #25


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




aplauze.gif Eu am zis-o mai pe ocolite.


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 23 Nov 2008, 10:51
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Hei terminati mai cu kitt-urile alea de albit dintii de la teleshopping(domeniu in care am lucrat si am vazut cum se da jos rugina de pe metal cu smirghel, nu cu Dura Lube spray cum ar fi vrut ei sa credeti ). Mergeti mai oameni buni la stomatologi (evitati totusi pe aia batrani, ca n-au auzit de noile tehnologii si nici capabili nu sunt) si veti vedea ca au solutii bune pentru problemele voastre legate de colorarea dintilor. Sunt foarte multi fabricanti de kitt-uri de albire a dintilor. Eu stiu de la prietena mea, care este medic stomatolog, ca folosea un kitt de la Opalescence, kitt care are 2(doua) truse de albit, nu una cum asa cum spun unii din bransa, ca sa mareasca profitul. Acum ce va mai trebuie de la stomatolog(pentru ca nu e un simplu reseller), este fabricarea unor gutiere(suporti pentru solutia de albit, care se fac luand mulajul dintilor, acestea vor fi purtate pe timpul noptii, cand dormiti, si pot fi folosite atata timp cat dintii sunt in aceiasi "configuratie") si instructiunile de utilizare ale kitt-urilor, explicate pe intelesul tuturor.
Cei care vreti info suplimentare, am sa ma interesez, daca imi dati un pm cu intrebarile.

This post has been edited by george_slz: 23 Nov 2008, 10:53


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 23 Nov 2008, 11:08
Post #27


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(Corbu' @ 23 Nov 2008, 00:28)
Domnule student la Medicina Dentara (parca asa ii zice mai nou la Stomatologie),  in anul 1 se face Histologie nu?
*


Da, se face... ph34r.gif

This post has been edited by xcss: 23 Nov 2008, 11:09


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 23 Nov 2008, 11:14
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Opalescence este cel mai promovat kit de albire de pe la noi si din cate imi aduc aminte vine cam in 6 variante. Procesul nu consta doar in aplicarea gelului in gutiera si gata, este nevoie de un test de reactivitate/complianta a tesuturilor, o gutiera facuta cum trebuie si in functie de ce am scris mai sus, igiena dentara a pacientului, fumator sau nu, bautor de cafea/ceai, etc, se alege varianta care trebuie. Pacientul trebuie sa inteleaga totusi anumite lucruri si in primul rand NU are voie sa fumeze / bea bauturi colorate pe durata tratamentului ce poate sa dureze mai multe sedinte / zile. Daca nu vrea sa se conformeze este raspunzator pentru toate relele ce i se pot intampla....si se pot intampla.

Atentie la cei ce aveti obturatii pe dinti frontali > daca acestea sunt relativ inobservabile inainte de albire, posbil sa apara deranjante dupa tratament. Motivul > gelul albeste tesutul dentar dar nu si materialul obturatiei, el isi pastreaza culoarea. In principiu trebuie refacute toate obturatiile cu noua culoare a dintelui. Alti bani, alta distractie. Credeati ca e simplu nu?

Personal imi place Opalescence doar prin prisma kitului de Endo, mai da o sansa dintilor colorati dupa tratament endodontic, multi recurg direct la coroane/fatetari fara sa incerce metoda albirii. La unii merge, la altii nu, dar etic este ca pacientul sa stie toate variantele si el sa aleaga, nu medicul in functie de castigul financiar (coroana vs albire).

This post has been edited by Corbu': 23 Nov 2008, 11:23


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 23 Nov 2008, 12:41
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Albirea dintilor e cam acelasi lucru cu vopsirea parului.Daca totusi exista un kit care ii albeste(vopseste)nu este un lucru permanent,adica bani aruncati.Am spus-o si o mai repet-nimeni nu iti poate face alta culoare la dinti decat e cea naturala cu care te-ai nascut.Sincer nu am incercat si nu o sa incerc niciodata o astfel de tehnologie,intretinerea dintilor e mult mai sigura si mai SANATOASA.Calea cea mai simpla e si cea mai corecta!


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 23 Nov 2008, 12:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Pai albirea dintilor prin metaoda cu gel pare sa fie un fel de curatare, nu modificare de nuanta. Daca ai culoarea naturala A2, dupa tratament tot A2 ai, numai ca dintii sunt ca la bebelusii cu dentitia nou aparuta(e o cumparatie de necunoscator). E ca o polishare de vopsea la masina personala! radmasa.gif

This post has been edited by george_slz: 23 Nov 2008, 12:47


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:00
Forum Renault