DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> carlig remorcare

fotman80
post 13 Jan 2012, 22:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 January 07




Buna tuturor. Va rog sa fiti amabili si sa imi explicati si mie ce mi-ar trebui daca as vrea sa imi pun un cui de remorcare la masina
In primul rand nu stiu daca trebuie spoilerul decupat sau cum se pune si in al doilea rand nu stiu cu omologarea cum sa fac....momentan sunt cu masina in DK si de aici vreau sa il si pun.....o sa pot circula pana in ro cu el sau ???
Va multumesc


--------------------
Dacia Logan 2009 1.4 MPI Laureate - VS-85-BUJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mita Becherescu
post 14 Jan 2012, 18:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 14 March 11




Salut daca cirligul este special pentru logan nu iti trebuie nimic doar putina rabdare si minime cunostinte de mecanica se monteaza foarte usor si nu trebuie sa decupezi nimic doar trebuie sa indepartezi dopurile care astupa gaurile pentru suporti,un pic mai greu este in stinga unde se afla toba si binenteles un electrician auto pentru cablaj...multa bafta. ps.chiar daca nu ai remorca este foarte util.


--------------------
dacia logan laureate 2007 1,5dci - dj00lix
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 14 Jan 2012, 22:49
Post #3


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Daca nu ai remorca la ce naiba e util? sa nu zici ca te protejeaza...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mita Becherescu
post 15 Jan 2012, 09:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 14 March 11




Binenteles ca protejaza eu spun din experienta daca nu aveam cirligul ma alegeam cu pagube majore o dudue nu a observat ca oprisem la trecerea pentru pietoni si sa infipt drept in girlg daca nu-l aveam era mai grav,binenteles eu nu l-am pus pentru protecie dar se mai intimpla.numai bine tuturor...


--------------------
dacia logan laureate 2007 1,5dci - dj00lix
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psihoursu
post 15 Jan 2012, 12:44
Post #5


posesor de Bugatti 1310


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 August 07




Treaba cu carligul montat pentru a-ti proteja masina e o idee tipic romaneasca la modul daca tot ai gresit macar sa iti faci masina praf. Mi se pare o mare prostie sa iti montezi asa ceva pe masina doar sa nu te loveasca cineva


--------------------
dacia 1310/ 1997 - B 04 MOC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 15 Jan 2012, 14:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Dar de "profesionistii" care parcheaza lovind inainte si inapoi ce spui?
Mi-a zgariat bara pe 20cm in parcare un jeep parcat in spate perpendicular pe bordura,daca aveam carlig nu se intampla.Stii cat costa o vopsire de spoiler la cuptor? 500 Ron! Crezi ca cel care zgaraie in parcare iti lasa nr de telefon?Nu ,pentru ca are gandire de roman.La cateva zile dupa ce am cumparat masina(arata impecabil vopseaua) ,am parcat-o pe o strada in panta;la intoarcere ce crezi ca vad?In spate ,o dacie cu bare nichelate(solide) se sprijinea in spoilerul meu curbandu-l spre interior(nu a tras nici frana de mana,nici bagata in viteza).In trafic ,ud pe jos,era vara si stropisera pe jos,un pustan cu kangoo lipit la 2m in spatele meu;vad semaforul din timp,calc frana usor sa aprind stopurile,sa vada tembelul, ajung in spatele celui din fata,bineinteles ca cel cu kangoo se propteste in mine.Spoilerul a rezistat ,culmea si vopseaua,in schimb peste un an ma uit de altceva pe sub masina si ce vad?Intaritura de sub spoiler indoita si ruginita.Prinde orbul,scoate-i ochii!Daca aveam carlig nu se intampla nici una din situatii,asa ca sunt pro carlig,decat sa pierd timp si bani cu reparatiile,mai bine sa piarda celalalt.


15 Jan 2012, 14:16:
On topic;stiu un magazin in Bucuresti care vinde asa ceva impreuna cu hartie de omologare RAR,nu stiu cum este in strainatate.

This post has been edited by crick: 15 Jan 2012, 14:16


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psihoursu
post 16 Jan 2012, 23:30
Post #7


posesor de Bugatti 1310


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 August 07




daca tot va montati carlig de remorcare sa va montati si bullbar ca nu cumva sa va zgarie bara fata cand parcheaza


--------------------
dacia 1310/ 1997 - B 04 MOC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trogerone
post 10 May 2012, 15:36
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 November 09




La impact serios carligul nu prea protejeaza de nimic. Avand in vedere ca sub bara de protectie(la inaltime carligului) sunt numai lucruri vulnerabile: bara(spilerul), grilajul si radioatoarele(cele cu AC se bucura si mai tare). astea poti sa le spargi si cu picior.
La parcare intr-adevar carligul te avertizeaza cu zgomot unic: Ba" prostule esti prea aproape!!! Dar este de mentinut, ca multe altele si chestia are doua taisuri poti da cu spatele in masina altora ... si atuncia ai de platit sau de suferit dupa caz.

Eu as monta carlig ca pot pune suport pt bicilete si cand nu folosesc as da jos carligul de pe suport.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:04
Forum Renault