DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetara dreapta, Iese din cutie

popacrisro
post 15 Jun 2009, 13:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 January 07




Buna. Am o problema mai ciudata pentru mine. Am facut masina dupa un accident pe partea dreapta. Acum am roata dreapta-fata mai in spate decat normal. (Au mai ramas citiva cm – 2 sau 3 pana la caroserie). In mers masina nu trage in nici o parte, chiar se la 120 km/h. Problema este ca intr-un viraj strans mi-a iesit planetara dreapta din cutie. Mecanisul spune ca asa fac Solenzele (abureala).
Intrebarea mea este daca se poate ca o posibila cauza (a iesirii planetarei) sa fie bascula indoita. Sau pivotul acesteia sa fie putin strimb?
Sau o poate stie cineva care sa fie cauza.
Multumesc mult.


--------------------
Solenza confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 Jun 2009, 14:09
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Daca spui ca ai avut accident si ca roata dreapta nu mai are pozitia de dinainte, ti-ai raspuns deja singur. Planetara are o lungime fixa, nu se intinde ca elasticul. Trebuie refacuta pozitia rotii asa cum a fost in specificatii. Bascula trebuie sa fie si ea nedeformata. Jugul motorului trebuie sa fie, de asemenea, in cotele lui.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popacrisro
post 15 Jun 2009, 14:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 January 07




Jugul motorului nu e afectat. (Ochiometric, nu masurat). Cred, asa cum am spus mai sus ca bascula este indoita din lovitura. Intradevar planetara nu este elastica, si din cartea ei tehnica am vazut ca este prinsa de cutie cu trei suruburi. Deci ca sa iasa trebuie ca roata sa traga destul de sanatos de ea.
Cand a iesit l-am chemat pe mecanic si nu stiu ce i-a facut. Se poate sa fi iesit doar din „lalea” (parca asa ai spune).
Oricum articulatia planetarei se invarte in jurul axei sale. Daca roata nu mai sta in pozitie normala se poate ca roata sa traga de planetara cind se ia viraj (ex. stanga) si sa o impinga cand se vireaza in cealalta directie. Sau poate la orice fel de viraj sa traga de planetara…
Probabil ca gresesc si ma incurajez sa fie doar bascula indoita sau pivotul de pe bascula. Sper sa nu fie jugul sau altceva.


--------------------
Solenza confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 15 Jun 2009, 14:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




am si eu o intrebare. am o bataie cand iau viraj. planetarele nu au pic de vaselina/ulei pe ele. totusi, este posibil sa fie d la planetare si nu de la altceva? unsure.gif


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 15 Jun 2009, 15:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Planetara pe partea dreapta intra in cutie doar prin culisare pe arborele canelat din cutie, nu este prinsa in suruburi (doar cea din partea stanga este prinsa in partea dinspre cutie in 3 suruburi).

This post has been edited by moustache: 15 Jun 2009, 15:24


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 15 Jun 2009, 21:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(popacrisro @ 15 Jun 2009, 13:37)
Buna. Am o problema mai ciudata pentru mine. Am facut masina dupa un accident pe partea dreapta. Acum am roata dreapta-fata mai in spate decat normal. (Au mai ramas citiva cm – 2 sau 3 pana la caroserie). In mers masina nu trage in nici o parte, chiar se la 120 km/h. Problema este ca intr-un viraj strans mi-a iesit planetara dreapta din cutie. Mecanisul spune ca asa fac Solenzele (abureala).
Intrebarea mea este daca se poate ca o posibila cauza (a iesirii planetarei) sa fie bascula indoita. Sau pivotul acesteia sa fie putin strimb? 
Sau o poate stie cineva care sa fie cauza.
Multumesc mult.
*


Sincer, eu cred ca esti un pericol public. down.gif In primul rand pentru tine, dar si pentru ceilalti. Tu ai curaj sa mergi cu 120 in conditiile astea? Schimba tot ce e deformat si nelalocul lui, fa geometria, echilibreaza rotile si apoi poti iesi pe drumuri publice. Succesuri.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nec
post 16 Jun 2009, 00:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 372
Joined: 11 February 08
From: Constanta




Si eu acum 2 ani de zile mi-a intors unu in fata si nu am putut sa il feresc si am lovit-o tot in partea dreapta impactu a fost mai mult in roata si dupa reparatie ce sau schimbat cadru ,bascula ,pivoti .... cand luam viraj maxim stanga imi iesia planetara dreapta din tripoda dupa ce am schimbat fuzeta cu totu nu am mai avut probleme


--------------------
Solenza Scala 2003 - CT -- PMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popacrisro
post 16 Jun 2009, 12:38
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 January 07




Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
De mers cu 120 nu am mers eu. Masina o folosesc doar in oras.
In concluzie mai am ceva investitii de facut.
Multumesc inca o data.


--------------------
Solenza confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_turbo
post 15 Sep 2012, 08:14
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 27 May 12
From: BOLINTIN A1




Salutari
accesi problema o am si eu la o supernova{iese planetara de pe dreapta].

Numai la plecarea de pe loc cu roata virata stanga maxim.

partea proasta e ca nu iese din cutia de viteze,

se face in 3 bucati

iese din tripode si din partea din spre roata

1 bucata ramane pe cutie partea canelata
1 bucata ramane prinsa in roata

precizez ca rotile sunt echilibrate ,geometrie facuta,suporti motor si cutie schimbati,
planetarele nu troncane ,nu "bat"

astept sugestii.



--------------------
Dacia Super nova clima 2002 - GR 04 FIA
dacia supernova GR 04 KMK
iveco
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 05:53
Forum Renault