DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> urme de lichid de frana, pe pompa

vic24
post 11 Aug 2009, 20:08
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




Ok, nu cunosc exact denumirea elementelor dar voi explica cum pot. Am 13500 km, 10 luni, si azi am observat ceva ciudat (pt mine). Sub borcanasul cu lichid de frana, pe corpul acela metalic din care pleaca cele 2 conducte verzi (corpul pompei sau cum se numeste), e o pata (pelicula foarte fina, tip "transpiratie") de lichid provenit evident din borcanas. Este vreo problema? Un coleg mi-a spus ca este ceva frecvent intalnit la multe masini, ca ar fi de la imbinarea plastic-metal imperfecta. Oare temperaturile mari din vara au favorizat "transpiratia", pt ca prin primavara parca nu era pata...
p.s. - imi cer scuze daca pun intrebari puerile, dar e prima mea masina noua (la 1310 eram obisnuit sa curga de toate peste tot) si intreb si eu de una, de alta...

This post has been edited by vic24: 11 Aug 2009, 20:11


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Aug 2009, 08:31
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




daca ai luat tot Dacie trebuia sa te astepti la chestiile astea, nu-ti mai bate capul cu toate nimicurile, ma refer aici si la alte topicuri ale lu' matale. Cand n-ai de lucru ridici capota si studiezi? biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 12 Aug 2009, 08:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




Pai... da !!! radmasa.gif Cand ma plictisesc iau o lanterna de buzunar si cotrobai peste tot... Deocamdata am sters cu o carpa zona si astept sa vad daca mai apare. Totusi, poate imi spune cineva daca fenomenul e uzual...? (scurgerea, nu altceva... tongue.gif )


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Aug 2009, 08:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.728
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nu e uzual sa curga nimic. Daca zici ca transpira pe la imbinarile corp pompa- vas s-ar putea sa fie o garnitura nasoala (acolo sunt garnituri, nu este imbinare directa). Totodata verifica sa nu curga e la capacul vasului (strange-l mai bine).


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 14 Aug 2009, 16:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




Nu e pe la capac (corpul vasului este perfect curat). Fix pe unde intra metalul pompei in vas (dedesubt) transpira. Am sters de 2 zile, inca nu se manifesta nimic(nu s-a mai patat).

This post has been edited by vic24: 14 Aug 2009, 16:22


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 14:53
Forum Renault