DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pierderi acte

XphaN
post 26 Nov 2009, 23:24
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 24 September 09
From: Bucuresti, Vitan/Drmul Taberei




Nu stiu sigur daca am postat unde trebuia, dar am o mare problema si nu stiu cum o pot rezolva.

In cursul zilei de azi mi-am pierdut portofelul (certificat de nastere, buletin, permis de conducere, bani). In portofel nu aveam vre-un numar de contact mai personal prin care se poate lua legatura cu mine, doar vre-o 2-3 carti de vizita aruncate in el.
Problema este ca intamplarea a avut loc in hypermarketul Auchan si nu cred ca mai exista vre-o sansa de gasire a actelor.

Eu sunt nascut in Jud. Brasov (oras Brasov) si cu domiciliul in Bucuresti din 2004.

Am fost asta seara la Sectia 11 Politie (Mall Vitan) pentru a afla ceva informatii. Cei de acolo nu au reusit sa-mi spuna prea multe pentru ca nu cunosteau procedurile (fiind si ora tarzie - 23:00). Mi-au dat un numar de telefon de la Evidenta Populatiei insa nu stiu sigur daca pot afla mai multe informatii despre cum imi pot reface actele (incepand cu certificatul de nastere).

Intrebarile mele sunt:

1. Imi pot reface certificatul de nastere fara a face un drum pana la Primaria Brasov?
2. Cand voi merge la Pipera pentru a reface permisul, mai exact de ce acte am nevoie?
3. Pot face rost de o dovada, dupa ce am completat ceva in scris pe propria raspundere, ca mi-am pierdut actele?
4. I-am intrebat pe cei de la sectie ce fac in cazul in care ma opreste cineva de la circulatie si mi-au spus sa le zic ca am fost la ora/data respectiva si i-am anuntat ca mi-am pierdut actele, si sa verifice daca e cazul. Credeti ca ma poate ajuta ceva cu asta? Sau o sa ma ia la misto si o sa-mi traga o amenda?
5. Am insistat la sectie sa fac o declaratie pe propria raspundere, primind astfel ceva la mana cu care sa dovedesc ca nu am actele, dar m-au indrumat catre numarul de telefon catre Evidenta Populatiei. Imi puteti spune mai exact care sunt drepturile mele in acest caz?

Sincer nu vreau ca in prag de sarbatori sa ma apuce alergatul pana la Brasov si inapoi + alte drumuri prin Bucuresti dupa refacere buletin si permis.
Deci mai intai trebuie sa-mi fac certificatul de nastere, apoi buletinul si apoi permisul?
Eu momentan am copii xerox dupa certificatul de nastere si buletin. Ma pot ajuta aceste copii cand voi merge la Pipera pentru permis?

Cu toate acestea sper din tot sufletul sa ma sune cineva sau sa merg la Sectia 13/11 Politie sa-mi ridic portofelul.
Mentionez ca daca cineva gaseste acte pe numele Olteanu Alexandru-Olivian sa sune la numarul de telefon 0769 301 917, aprecierea fiind pe masura.

Multumesc anticipat si o seara buna.

This post has been edited by XphaN: 26 Nov 2009, 23:28


--------------------
Dacia 1310 / Sandero 1.6v 1986 / 2009 - B xXx ACC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeciAcustic
post 26 Nov 2009, 23:28
Post #2


BlackLine


Group: Members
Posts: 1.574
Joined: 29 March 08
From: Constanta




Nu stiu ce sa iti zic despre problema ta.... in principiu se rezolva tot cu mult timp pierdut. Nu esti nici primul nici ultimul care isi pierde actele dar am o intrebare .... Ce cauta certificatul de nastere la tine, in portofel?


--------------------
DACIA LOGAN 2009 - LAUREATE PH2 1.6 MPI 8V - CT - numere rosii
Statii CB si Xenoane HID la preturi mici si garanti reale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XphaN
post 26 Nov 2009, 23:31
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 24 September 09
From: Bucuresti, Vitan/Drmul Taberei




Am avut treaba cu el astazi de dimineata si neavand alt loc mai bun, l-am pus in portofel, iar portofelul in haina, problema dezvoltandu-se de aici.

Abia acum am realizat ce greseala am putut face, dar pana cand nu o patesti nu te inveti minte.


--------------------
Dacia 1310 / Sandero 1.6v 1986 / 2009 - B xXx ACC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 27 Nov 2009, 08:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Eu am patit-o in 2006: mi-a fost furat portofelul cu acte, carduri etc. (mai putin certificatul de nastere, care era acasa).
Cel mai usor a fost cu CI (buletinul), dar in cazul tau va fi mai greu pt. ca nu ai nici certificatul de nastere.
Sa o luam sistematic:
1. Scoti duplicat al certificatului de nastere, de la oficiul de stare civila al primariei localitatii in care te-ai nascut (Brasov in cazul tau).
2. Scoti un nou buletin (CI), de la Serviciul Public Comunitar de Evidența Populației din localitatea/sectorul de domiciliu.
3. Dupa ce ai in mana CI, scoti un nou permis de circulatie - acum e mai simplu, ca nu se cer analizele medicale (eu a trebuit sa le refac si pe alea).
4. Scoti un nou talon (certificatul de inmatriculare), daca l-ai pierdut si pe acela.
Pt. punctele 3 si 4, gasesti pe forum documentele si copiile necesare, precum si pe situl Prefecturii:
http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...culri-auto.html
Va trebui (tot pt. punctele 3 si 4 sa dai si anunt de pierdere in Monitorul Oficial).
Poate ai totusi noroc sa mai gasesti unul dintre acte.
Asa am sperat si eu (crezand ca se vor multumi cu banii din portofel si vor arunca actele, dar n-a fost sa fie...)


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XphaN
post 27 Nov 2009, 23:44
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 24 September 09
From: Bucuresti, Vitan/Drmul Taberei




Mare mi-a fost surprinderea cand la ora 10 astazi cineva a fost la minca acasa si a lasat unui prieten portofelul intact, in fara de bani.
Simt ca mi s-a ridicat o piatra de pe inima.

Eu il pierduse-m in Auchan Titan si a fost gasit in zona Unirii, nu imi pot imagina cum a putut sa-l arunce pe acolo (dar bine a facut).
Sper ca asta sa-mi fie invatatura de minte.

Totusi nu am reusit sa-i multumesc persoanei pentru ca eram la munca.

Multumesc frumos pentru sfaturi.


--------------------
Dacia 1310 / Sandero 1.6v 1986 / 2009 - B xXx ACC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 28 Nov 2009, 07:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Imi pare bine pentru tine. Ai scapat de drumuri, cheltuieli si multe enervari.
Putin off-topic: 99% ca portofelul ti-a fost "subtilizat", nu l-ai pierdut tu...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 8 Aug 2016, 19:10
Post #7


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Salutare,

Din pacate am "reusit" si eu sa ajung in aceasta situatie neplacuta.
Daca la eliberarea buletinului este clar, la talon si permis mai am cateva intrebari:

1. Mai este cazul sa declar pierderea lor in Monitorul Oficial? Pe site-ul prefecturii bucuresti nu scrie.( ultima actualizare in iulie 2016)

2. ITP-ul mai este valabil 1 an, cum dovedesc asta? Nu mai stiu unde este chitanta.

3. Rovinieta d-abia am facut-o, era in coperta de la talon. Tre sa cumpar alta? Din cate stiu eu nu se poate reemite.

4. La eliberarea talonului duplicat mai trebuie sa platesc taxa de pastrare a numerelor de inmatriculare?

5. Unde se platesc taxele de eliberare a duplicatelor ptr permis si talon?






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 8 Aug 2016, 20:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Pt itp nu ai hârtia aia A4?

Se fac acte noi nu duplicate. La permis Îți recomand sa faci medicalul din nou, altfel ăsta o sa fie valabil cât a fost și cel vechi.

Ps. Știu ei cât mai e valabil.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Aug 2016, 22:16
Post #9


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




ITP-ul ti-l scriu ei in talonul nou. Rovigneta o imprimi de pe serverul lor. Unde si cit platesti afli folosind un calculator. Acelasi cu care cauti femei goale. Nu se publica oierderea in MO. Descarci de pe site-ul prefecturii actele pe care trebuie sa le duci completate.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Aug 2016, 23:10
Post #10


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(UXE @ 8 Aug 2016, 19:10)
Din pacate am "reusit"  si eu sa ajung in aceasta situatie neplacuta. 
*


D'aia nu raspunzi la tel? Ca te-am sunat de trei ori azi.
Daca te pot ajuta cu cave baga un bip.

This post has been edited by vallixx: 8 Aug 2016, 23:10


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:24
Forum Renault