DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare Cod Rutier

bucatzel
post 26 Mar 2010, 19:18
Post #31


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.220
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 18:43)
ce propui tu este vechiu concept "pina la limita evitarii oricarui pericol". asa ceva nu se poate. unele pericole nu le poti evita nici stind pe loc.
*



Io stiu ca accident != intentionat, dar eu traiesc cu parerea ca prima linie de aparare in orice situatie in trafic esti tu insuti. N-o sa ma c*c pe mine ca poate imi pica un avion in cap, dar daca am vazut pe unul ca vine hotarat de pe un drum secundar, deja incetinesc, pana imi dau seama ce urmeaza sa faca. Daca vad animale pe marginea drumului, ridic deja piciorul de pe acceleratie si-l pun deasupra franei. Pot continua cu lucrurile pe care le fac, si care se incadreaza la conduita preventiva. Si care au lasat in urma lor de destule ori o injuratura din suflet in locul unui maldar de fiare indoite.

QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 18:43)
o "las mai moale" prin zonele periculoase. nu reusesc sa-mi dau seama de unde ai constatat tu ca nu o fac.
*


Mai mult decat sa-ti citez propria fraza, nu pot. eu asta am inteles din ea.
QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 18:00)
eu personal am parcurs drumul ala de mii de ori si am avut citeva ratari la mustata cu tot felul de animale de pe linga casa omului, majoritatea au fost inainte de maureni, tocmai din cauza pasunii
*




QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 18:43)
a circula cu 30 la ora pe DN in afara localitatii e la fel de periculos daca nu mai periculos cu a nu reduce viteza cind vezi tabla cu atentie animale.
*



La 30, nu prea are vreo vaca posibilitatea sa surprinda. La 60-70 (in masina) cel mai probabil e sa scapi intreg, daca esti totusi atent la drum, si apuci sa atingi frana. Mai departe... popa.gif Sa n-o dam chiar in "orice optiune ai alege, tot aia e"




--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 26 Mar 2010, 19:30
Post #32


*


Group: Members
Posts: 480
Joined: 18 August 09




QUOTE(bucatzel @ 26 Mar 2010, 20:18)
Mai mult decat sa-ti citez propria fraza, nu pot. eu asta am inteles din ea.
*



tu traiesti cu impresia ca una "cit pe ce" se intimpla numai daca mergi ca nebunul?

ultima a fost acum doua saptamini cu o caruta de pe contrasens care remorca un cal impiedicat. ciinele ciobanului care era cu oile linga drum a sarit la cal sa-l muste, animalul s-a speriat si s-a smucit, rupind funia cu care era legat, p-orma a cazut gramada in mijlocul drumului in fata mea. am reusit sa opresc cam la un metru de el. locul intimplarii, intrarea in maureni. viteza mea, 50 la ora, chit ca pina la indicatorul de localitate mai erau vreo suta de metri. legal, puteam sa circul cu 90 la ora dar atunci se lasa cu oase rupte.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 26 Mar 2010, 19:40
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




eu la 80 la ora am pierdut controlul MZ ului lovind o groapa si la 70 la ora am si cazut (deceleratia pana la cadere). fara niciun echipament de protectie am avut doar julituri serioase (mi-am dat drumul pe o parte eliberand motocicleta).
si eu am o ceata de amici bikeri in tm dar tot cred ca matasosu avea viteza mai mare de 70 (justificat pentru in afara localitatii) dar imprudent pentru o sectiune de curbe pe un drum din Romania.
in acelasi timp sambata mergeam spre lugoj si la iesirea din belint noul mcv al politiei matura vitezomanii dar nu avea nimic cu un tractor cu remorca ce avea numere de primarie si circula pe un drum european in afara localitatii.
cam asa isi face treaba politia in ce priveste misiunea de preventie.
trec CETZARII pe langa ei, trec si politistii pe langa tot felul de riscuri din trafic si sunt indiferenti (aici punem si gropile periculoase, biciclisti beti si fara lumini pe timp de noapte, atelaje agricole nesemnalizate pe drumuri europene sau nationale)


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 26 Mar 2010, 20:15
Post #34


*


Group: Members
Posts: 480
Joined: 18 August 09




mai, una e sa cazi de pe motocicleta la 70 la ora si sa te duci pe turul pantalonilor pe asfalt si alta e sa intri intr-o vaca la 70 la ora. plus ca omul a murit din cauza ca cornul animalului i-a spart casca si capul. daca nu era asta probabil ca scapa cu niste oase rupte, nasol dar nu tragic.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 26 Mar 2010, 21:45
Post #35


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 18:43)

2. ce propui tu este vechiu concept "pina la limita evitarii oricarui pericol". asa ceva nu se poate. unele pericole nu le poti evita nici stind pe loc.

*



Concept vechi? E, din pacate, pana cand vacile, copacii si capetele de pod nu vor fi dotate cu air-baguri si alte sisteme de securitate activa si pasiva, acesta nu poate sa fie un concept vechi.
Asa e, unele pericole nu le poti evita nici stand pe loc. poate sa sara vaca pe tine si sa te muste....si sa fie si turbata. Vezi, asta este motivul pentru care se intampla atatea pe soselele noastre, faptul ca noi uitam un concept de bun simt si il consideram "invechit" .
in romanica noastra scumpa si draga, atat soferii cat si motociclistii sufera de nesimtire cronica. Nic unii nu-si respecta colegii de trafic. Momentan, motociclistii sunt mai putini si au sentimentul apartenentei la o casta, la un grup. Au impresia ca sunt cei mai corecti si nedreptatiti participanti la trafic.Atata timp cat nu vom invata sa ne respectam recipric, atata timp cat nu vom intelege ce inseamna " pana la limita evitarii oricarui pericol".....vor muri oameni. Si unii chiar nevinovati.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 26 Mar 2010, 22:47
Post #36


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(balanel @ 26 Mar 2010, 17:00)
Pacat de vaca.

Cat despre gagica motociclistului, asta e: i-au placut barbatii smecheri, suporta consecintele. Individul putea la fel de bine sa o lase pentru alta.

Poate data viitoare alege mai atenta cu ce barbat se combina! Dar de', barbatii seriosi si la locul lor nu sunt atragatori.
*



Perfect deacord cu punctul tau de vedere! Tipa dorea sa traiasca senzatii periculoase alaturi de tipi duri. Sa zica mersi ca nu era cu el pe motor atunci... Caci, un om "la locul lui" care sta pe dosul sau la birou, iar apoi se transporta cu masina si se distreaza mai putin periculos, nu prea este apreciat ca fiind atragator...

Desre el, desigur, imi pare foarte rau... e pacat, caci, chiar daca poate, la o viteza mai mica, ar fi evitat impactul, totusi, pana la urma, conditiile de drum sunt cele care l-au ucis! Daca nu erau animale pe drum, asa cum zice legea, vorba lui Klaus, atunci omul ajungea cu bine la Timisoara (doar daca nu dadea in vreo groapa in loc de vaca), chiar daca mergea cu 70... intr-o zona cu limita la 100, come on, a incetinit omul 30 km/h!

On topic: CRED CA CEEA CE CERETI VOI E UN PIC AIUREA... CEEA CE AR TREBUI SA CERETI ESTE: PARAPET CONTINUU INALT DE 1,5 M PE AMBELE MARGINI ALE DRUMURILOR NATIONALE, PRECUM SI INTRE SENSURI, SI LATIREA SENSURILOR LA 2 BENZI. Atat.

Nu inteleg de ce romanii nu vor sa priceapa odata ca tara asta nu va avea autostrazi nici in 30 de ani... trebuie sa latim drumurile nationale la 4 benzi, punem si parapet intre sensuri k sa nu ne mai ciocnim frontal si deja se va putea circula mai omeneste... dar, CAND SUNT ATATEA MILIOANE DE EURO DE FURAT DE CATRE CLIENTII POLITICI, nu ai ce face...

De ce nu faceti voi o actiune populara pentru aceste 2 deziderate: drumuri late, cu parapeti de 1,5 m. Sa vedeti ca nu vor mai fi deloc accidente mortale...

This post has been edited by supremeon: 26 Mar 2010, 22:49


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 27 Mar 2010, 02:04
Post #37


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




stateam degeaba, ma plictiseam, zic si io: hai sa intru pe forumul lor (sa vad mult trimbitatele proiecte), le umblu pe profil, poate ne imprietenim si pe feisbuc.

deci cam ce spune Jaroslav acolo:
QUOTE
Nu poti multumi niciodata pe toata lumea, iar acei idioti care posteaza si fac bascalie sunt niste frustrati. Unele din masinile lor nu ating nici macar viteza legala. Dar mai sunt multi altii care citesc si nu posteaza, nu se mocirlesc dar s-ar putea sa ne ajute.


mda, cu asta pot fi de acord. dar, eu stau si ma gindesc ca poate ei sint detinatorii adevarului absolut, iar restul, care nu sint de acord cu ei sint idioti, frustrati, cu masini care nu ating viteza legala radmasa.gif

colegu' fazer, ascultator de vivaldi, fin cunoscator in ale comunicarii, un tip consecvent (nu se hotaraste unde sa puna spatiile cind apare o virgula) imi face o scurta caracterizare:

QUOTE
Un CRETINOID e ala va zic eu un LABAR...daca l as vedea, sunt convins cum arata...chica la spate ,pantofi negrii decupati cu sosete albe,pantaloni visinii si camasa scoasa din pantaloni de aia larga cu maieu alb pe dedesupt,ghiul la mana si lant de aur scos peste camasa si asculta Gutulica si ala kid de aur sau cu masa le mai zice....pzd masii...ce draci am pe kkti astia..

daca te mai straduiesti un pic poate te ia politia sa le desenezi portrete robot (stii tu: C3P0, R2D2)
domne, in ziua de azi nu mai poti sa asculti un guta la tine in conserva ca deh, se autosesizeaza baicaru' si te face in fel si chip pe forumuri
ce oameni dom'ne, ce oameni!
ce zici vet, crezi ca am gresit cu bubalinele?

<span class='edit'>27 Mar 2010, 02:23:</span>
QUOTE(yhattori @ 26 Mar 2010, 16:48)
kaspersky, sintem consateni, ne-am si cunoscut, n-ai vrea sa te prezint lui flo, prietena mortului, sa-ti paradezi si in fata ei sarcasmele? s-ar putea chiar sa te inteleaga, a avut ocazia sa se caleasca lecturind pareri despre accident oferite gratis de ginditorii care comenteaza articolele din tion, agenda...

*



W, poate n-ai observat dar nu m-am legat nicaieri nici de accident, nici de Matasosu, nici de Flo. Comentariul meu a venit dupa ce am citit textul memoriului. Mda, oamenii aia poate vor sa faca ceva ok, au un avocat intre ei (ma gindesc ca pt. un avocat e usor sa scoata niste texte ca lumea) si totusi mi se pare ca au folosit un limbaj de lemn. Cind am ajuns la doleanta lor in legatura cu trecerea de animale semnalizata pe drumurile judetene m-am lasat pagubas, instinctiv m-am gindit ca ar fi in stare sa oblige si animalele salbatice sa treaca pe unde picteaza ei zebra pe sosea. Legat de sarcasme, daca am ceva de obiectat decit sa folosesc cu limbaj ca al lui fazer, prefer s-o fac in acest fel.

This post has been edited by kaspersky: 27 Mar 2010, 02:40


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jaro
post 27 Mar 2010, 04:14
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




Discutia a trecut cu mult de penibil. Rog un moderator sa modereze discutia.

ADEVARUL ABSOLUT este ca toti suntem participanti la trafic si aceasta propunere ne vizeaza pe toti.

Timisoara Bikers incearca sa faca ceva, este un exemplu de initiativa, dar asta nu inseamna ca nu pot exista si alte initiative care pot veni si din partea voastra. Am vazut unele propuneri aici, de ce nu incercati sa vi le sustineti, sa va cereti drepturile?

Scopul meu in acest topic nu este sa creez si sa hranesc disputa asa ca ma voi abtine de la orice alt comentariu. Vom lua in seama comentariile constructive si multumim pentru ele. Celorlalti le doresc Asfalt Uscat!


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 27 Mar 2010, 09:20
Post #39


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Sa ne cerem drepturile? Cei care ar trebui sa se gandesaca la drepturile noastre sunt ocupati cu alte treburi. Ei boteaza ciori mici, regizeaza spectacole de circ, cu primari si senatori pe care azi ii ascund si maine ii pierd. Nu au ei timp de noi.
Inainte de a ne cere drepturile si inainte ca aceste drepturi sa ne fie acordate, trebuie sa facem ceva mult mai simplu. Trebuie sa ne respectam intre noi si in acelasi timp sa respectam toate regulile de circulatie.
La stiri am vazut ca s-a mai imprastiat unul prin Pasajul Unirii. L-a incomodat o groapa. Probabil ca nu avea mai mult de 60km/h.
Circul zilnic pe DN1Bucuresti-Snagov. Vad o gramada de dobitoci. Soferii care intorc peste linia dubla continua sunt la ordinea zilei. De cand a venit primavara, nu mai ai loc de donatori. Te depasesc in viteza, pe toate partile. Dar, pe ei, ingerii soselelor, cei mai cinstiti si viteji dintre participantii la trafic nu prostia si nesimtirea lor ii omoara, ci intotdeauna de vina este vaca, groapa, pomu' . Mereu drumul e prea ingust, are prea multe curbe, soarele bate aiurea, capul de pod se indreapta cu viteza spre ei.
Ca si in cazul automobilistilor, va functiona selectia naturala. Esti in stare sa mergi pe 2/4 roti? Mergi nene. Mergi in conditiile pe care le ai, pentru ca din pacate, in urmatorul secol nu cred ca ne va fi mai bine.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 27 Mar 2010, 10:35
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Intr-un punct sunt de acord cu Jaro, discutia a cam luat-o in balarii. Parerea mea e sa nu se mearga pe o schimbare a Codului Rutier, ci prin cereri de masuri punctuale acolo unde situatia o impune. Sunt unele zone care sunt cunoscute ca fiind periculoase, consider mult mai eficiente cereri la administratorul drumului si Politie pentru a se lua masuri. In cazul de fata, cereri CNADR si Politie in care sa se ceara fie mutarea pasunii, fie plantarea unui gard intre pasune si drum. Evident, a nu se uita de mentionat in cerere ca au fost accidente soldate cu morti (cu cat mai multe exemple la indemana cu atat mai bine, desi cred ca are si Politia o statistica in directia asta).

Am si un exemplu pozitiv: in jud. Iasi pe celebrul drum Tg. Frumos - Iasi au mutat un iarmaroc (targ de animale) de pe marginea drumului intr-un sat pe motiv de muuuulte accidente implicand carute/animale si autovehicule. Nu stiu a cui a fost initiativa, dar a fost extrem de binevenita. Deci se poate!


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Mar 2010, 11:31
Post #41


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




N-ar fi mai simplu sa se aplice legea existenta?!
Adica, am diverse ciocniri pe aici referitor la respectarea legii si ma intreb: la ce s-o mai schimbam daca tot nu se respecta de catre unii (folosind toate pretextele posibile) si nu se aplica de catre altii (cu o perseverenta demna de o cauza mai buna).
Sau haideti sa propunem o lege cu articol unic:

LEGE

Art.1 Eu am dreptate, restul nu conteaza!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 27 Mar 2010, 22:00
Post #42


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Art. 2 Am SUV, deci am prioritate.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 27 Mar 2010, 22:10
Post #43


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Art 3. Am MOTOR....vin cu 180....suna-ti un prieten si intreaba daca am trecut de el, astupa groapa, indreapta drumu'.

In seara asta am venit de la Giurgiu si am mers cu tractorul meu cu 110km/h in afara localitatilor , 70-80 in localitati. Cel putin 20 de donatori m-au depasit cu viteze considerabil mai mari.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 27 Mar 2010, 22:24
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Am permis categoria A din 93. Sunt dobitoci pe toate tipurile de mijloace de locomotie de la trotineta - cand incearca un pustiulica sa impresioneze colega de gradinita- pana la avioane- pilotii de acrobatie- dar sa vii si sa spui ca motociclistul e nevinovat e cam de porc.Aia de merg pe o roata in oras si nu au treaba cu regulile de circulatie - cei mai multi motociclisti nu respecta regulile de circulatie elementare- sunt si ei nevinovati.Aceiesi motociclisti care incalca constant reguli referitoare la viteza , semnalizare,depasire sunt aceiasi care participa la tot felul de marsuri de sensibilizare a soferilor.Dar de ce nu se fac ore de educatie rutiera cu motociclistii sa fie si ei constienti de ce fac pe strada? Crezi ca e bine sa mergi cu masina sa te asiguri cand intri intr-o depasire si apoi cand sa efectuezi depasirea sa te pomenesti cu un bou care mergea cu motorul cu 140 in portbagaj?Sau sa virezi la stanga sau dreapta dupa ce te asiguri si sa iti intre prostul pe geam?Daca pentru voi spiritul liber al motociclistilor se refera la baut pana se cade sub masa sau in coma alcoolica e treaba voastra.Daca spuneti ca motoarele sunt prea puternice si nu puteti merge incet ce cautati cu ele in oras si de ce nu va luati motoare mai mici?Ca e smecheria mare si cocalareala si mai mare.Ca acum daca nu te dai cu motorul nu esti "cul". E pacat ca au murit dar au gasit ce au cautat.
@Vet cred ca ai avut tu vedenii.Ei merg foarte incet si regulamentar.Poate batea vantul din spate si avand suprafata velica mai mare deaia te-au depasit.

This post has been edited by buzasparta: 27 Mar 2010, 22:27


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Mar 2010, 21:26
Post #45


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as mai avea o nelamurire. Scrie in "memoriu" ca se propune, citez "tragerea la raspundere, din punct de vedere juridic, al îngrijitorului în speță.".
As putea sa intreb care e necesitatea prezentei acestui punct? In ce stadiu e dosarul? E in cercetare penala? S-a dat NUP? E la judecata? E deja judecat?
Se prevede ca nu va fi tras la raspundere vacarul? A rezultat altcineva ca vinovat in urma cercetarii politiei? E vreo vinovatie colectiva, ceva?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 28 Mar 2010, 23:57
Post #46


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Au idee oamenii astia ce inseamna ingrijitor? Pentru ca exist o distinctie clara intre proprietar al exploatatiei/ proprietar al animalului/ ingrijitor al animalului si nenea vacaru'. Care in nici un caz nu e ingrijitor.....dar presupun ca la el se refere


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 Mar 2010, 06:21
Post #47


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(klaus @ 28 Mar 2010, 21:26)
Eu as mai avea o nelamurire. Scrie in "memoriu" ca se propune, citez "tragerea la raspundere, din punct de vedere juridic, al îngrijitorului în speță.".
...
*


Daca in zona respectiva exista un singur semn "atentie la animale" (si in satele de prin Banat exista, de regula), s-a cam sfarsit cu responsabilitatea.
Animalul este animal. Daca "ciurda" este in fata ta astepti sau iti asumi riscul sa se "rezeme" marha (=vaca) de tine!
Vara, tocmai din motive de "intors de la pascut" cu neajunsurilede rigoare (balegar si vite imprevizibile) eu evit deplasarea intre 18-21 in zone rurale.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 29 Mar 2010, 11:56
Post #48


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Se pare ca motociclistii romani mor si pe alte meleaguri: http://ravennanotizie.it/main/index.php?id...blog_post=34051

Tare sunt curios care a fost cauza accidentului ... gropi nu erau, vaci nici atat, soseaua era buna, uitati-va in poze, era lacrima, nu vezi nici macar 1 pietricica ...

This post has been edited by Tamango: 29 Mar 2010, 11:57


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 29 Mar 2010, 12:05
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Pai care sa fie cauza: motociclistul a lovit masina pe la mijlocul lunetei, deci vina ii apartine in mod evident soferului care nu s-a dat la o parte (de notat indicatorul cu limita la 50).

Eu as constata ca discutia a luat-o offtopic la modul cel mai serios. Daca initiatorul sau cineva in contact cu ONG-ul respectiv mai citeste topicul, ce faceti mai departe?


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jaro
post 30 Mar 2010, 19:43
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 25 March 10




Strangem idei si pareri pentru a modifica sau adauga in Memoriu. Am postat pe mai multe forumuri auto si parerile mai mult sau mai putin constructive nu au intarziat sa apara. Voi reveni cu modificarile efectuate.

@vet - cand veneai de la Giurgiu, cate autoturisme te-au depasit?


--------------------
Dacia Logan 1.4 2009/full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Mar 2010, 21:25
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu revin,
QUOTE(klaus @ 28 Mar 2010, 21:26)
Eu as mai avea o nelamurire. Scrie in "memoriu" ca se propune, citez "tragerea la raspundere, din punct de vedere juridic, al îngrijitorului în speță.".
As putea sa intreb care e necesitatea prezentei acestui punct? In ce stadiu e dosarul? E in cercetare penala? S-a dat NUP? E la judecata? E deja judecat?
Se prevede ca nu va fi tras la raspundere vacarul? A rezultat altcineva ca vinovat in urma cercetarii politiei? E vreo vinovatie colectiva, ceva?
*




--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 31 Mar 2010, 08:29
Post #52


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Klaus, ai revenit degeaba. Nu se injosesc domniile lor sa discute cu niste conservari care nu au sarit din prima sa la imbratiseze ideile.
Probabil acum sunt foarte ocupati sa planteze floricele pe langa gropi si sa aprinda candele la monumentele ridicate in cinstea lor pe marginea drumurilor patriei.
Am inteles ca sunt organizati in intr-un ONG sau ceva de genul asta? Cum pot sa le donez cei 2% din impozitul meu? Nu de alta, dar poate mai au nevoie de o lumanare, o tamaie, o bomboana....ceva. Pentru ca in mod sigur respect si bun simt nu-si pot cumpara.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Apr 2010, 21:57
Post #53


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




A mai murit unul: http://antena3.ro/stiri/rutier/accident-gr...orti_96185.html

Sigur, pietonul era de vina ca nu avea viteza legala. Propun sa se modifice petitia aia si sa se interzica accesul pietonilor pe sosea. Si modificarea vitezei minime legale pentru motociclisti la 100 in oras, 150 in afara si 200 km/h pe autostrazi

This post has been edited by Tamango: 4 Apr 2010, 21:58


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 6 Apr 2010, 09:14
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




inca unul
oare cind se vor opri ?

This post has been edited by george_scala_2004: 6 Apr 2010, 09:14


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Apr 2010, 09:24
Post #55


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da pentru pietoni nu se modifica codul rutier? Sa se ridice toate masinile parcate pe trotuar si sa se dea amenzi de 2000RON minim.

This post has been edited by IRONICK: 6 Apr 2010, 09:25


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.vano
post 6 Apr 2010, 09:28
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 9 February 08
From: Bucuresti, 5




Sa faca parcari, si pe urma sa faca asta. [stiu, vise] bash.gif

Gandeste-te la Militari si Drumul Taberei. Daca nu se mai parcheaza pe trotuare, unde se lasa masina? wise_guy.gif


--------------------
Renault Clio 75 caluti - numar de sarpe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Apr 2010, 09:35
Post #57


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da ce treaba au parcarile cu nesimtirea soferilor care parcheaza pe trotuar? Nu ai loc de parcare, nu parchezi. Trotuarul este al pietonilor, nu al masinilor. Daca un pieton merge pe mijlocul strazii, toti soferii sar de cur in sus. Deci ura si la gara, nu ai loc, nu parchezi. Din pct meu de vedere sa nu faca niciodata parcari si sa se ridice masinile la greu. De ce trebuie sa ma intereseze pe mine ca pieton ca nu este loc de parcare in Drumul Taberei?

This post has been edited by IRONICK: 6 Apr 2010, 09:38


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.vano
post 6 Apr 2010, 09:37
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 9 February 08
From: Bucuresti, 5




Intrebarea la care vroiam raspuns era "Unde sa se parcheze?".

Daca omul sta acolo, sa isi lase masina unde? La Unirii, Romana... capatul celalalt al Bucurestiului?


--------------------
Renault Clio 75 caluti - numar de sarpe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 6 Apr 2010, 09:38
Post #59


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




In militari, cel putin pe unde umblu eu, gasesti loc daca chiar vrei. In drumul taberei cam la fel pana la o anumita ora, dupa aia nu poti sa nu blochezi pe cineva daca chiar vrei sa parchezi.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Apr 2010, 09:38
Post #60


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu ma intereseaza unde parcheaza masina. Poate sa o parcheze si la marginea orasului pe camp.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 09:29
Forum Renault