DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa circul in Romania cu masina pe Germania, sunt trecut in acte drept utilizator

aditza579
post 27 Dec 2015, 22:36
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Va salut pe toti si va multumesc anticipat tuturor celor ce ma vor ajutalegat deinformatiile de care am nevoie.
Eu am locuit in Germania o perioada de timp (sunt cetatean roman si am locuit in Germania de la inceputul liceului) si am revenit in romania pentru studii (sunt deja de 2 ani inapoi) si am o mica nelamurire. Am Anmeldung in Germania (adica sunt luat in evidenta la primarie acolo), deci adresa. Parintii mei inca locuiesc acolo si aveam mai multe masini dintre care una a mea, toate inmatriculate pe numele tatalui meu. Eu sunt trecut drept utilizator, pentru a evita orice fel de complicatii si de ceva timp ma tot bate un gand. Vreau sa aduc una din masini aici, pentru a ma putea folosi de ea dar vreau sa ramana inmatriculata acolo pentru ca nu voi avea masina asta definitiv aici si pentru a nu ma complica cu inmatricularea masinii pentru 2-3 ani. De ce toate complicatiile astea? Pentru ca masina este facuta de mine, reparata, modificata si pentru ca la un Golf 3 GTI taxele sunt uriase. Asa ca, va rog, ajutati ma cu informatii. Se poate face asta? Care sunt demersurile? Care sunt limitarile si cat as putea sa ma intind? Multumesc inca odata!

This post has been edited by aditza579: 28 Dec 2015, 21:40


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Dec 2015, 22:50
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Din momentul in care-ti stabilesti resedinta intr-un stat EU ai 6 luni sa-ti preschimbi toate documentele.
Daca sejurul tau este unul provizoriu exista posibilitatea inmatricularii auto pe o perioada de timp limitata.....se elibereaza CIV provizorie pentru operatiunea asta.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Dec 2015, 10:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Teoretic si legal e cum spune espacern; practic...uita-te in jur la cate masini de BG circula de ani de zile nestingherite.

Eu in locul tau as circula cu masina asa, mai ales ca, la inmatricularea pe RO ar trebui sa platesti timbrul de mediu, pe care nu il mai poti recupera atunci cand vei reinmatricula masina pe DE.
Daca e sa te opreasca vreun politist, sa te ia in evidenta cu masina si sa-ti dea un termen in care sa inmatriculezi masina, atunci da, te apuci sa faci manevra asta; altfel, nu e nicaieri nici o evidenta cu data intrarii masinii in Ro.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Dec 2015, 10:30
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Daca are resedinta in Germania, cum zice, care e problema?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Dec 2015, 10:58
Post #5


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu stiu pe cineva care a venit student in Romania cu masina din Germania si a terminat studiile fara sa-l intrebe vreodata politia de sanatate.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 28 Dec 2015, 13:07
Post #6


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Avand in vedere ca masina nu este pe numele tau nu te poate obliga nimeni sa o inmatriculezi in Romania.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 28 Dec 2015, 15:07
Post #7


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




ata timp cat asina nu este pe numele tau si toate actele sunt in regula la ea nu ai nic un fel de problem.


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Dec 2015, 15:46
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Initiatorul apare pe actele masinii din Germania ca utilizator si este rezident in Romania....sper ca am inteles bine din explicatiile oferite.
Sfaturi despre ocolirea legilor sunt de preferat sa le pastrati personal.....ce facem in caz de accident cand verificarea documentelor se face de organe de cercetare penala?
Ce "sfaturi" mai oferiti atunci.....sa fuga-n munti?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Dec 2015, 15:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




E vreo lege care sa interzica pentru un cetatean roman utilizarea unui autoturism inmatriculat in alt stat, cum e in Belgia, de exemplu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 28 Dec 2015, 16:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Deci, eu sunt cetatean roman, flotant in Germania dar m am intors in Romania pentru perioada determinata fara sa mai schimb ceva la acte. Nu stiu daca stiti cum e treaba cu asigurarea in Germania dar fiecare utilizator al unei masini trebuie sa fie declarat in asigurare, pentru a evita orice complicatie in cazul unui eveniment nefericit. Eu am rezolvat problema asta dar as vrea sa stiu daca pot circula legal in cu acea masina, pentru ca nu vreau sa o inmatriculez in Romania, pur si simplu nu merita efortul. Am inmatriculat o pe numele tatalui meu pentru ca eu nu am istoric de asigurare si m ar fi costat in jur de 1400-1500 de euro. Asa am redus o pana la ~300 de euro.

Multumesc pentru informatii. As incerca totusi sa raman pe cat posibil in limitele legalitatii, fara a ocoli in vreun fel legea.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 28 Dec 2015, 18:11
Post #11


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mie mi se pare dubios ca dupa atatia ani de Germania sa nu stii cum se scrie Anmeldung 04.gif
Altfel, nu cred ca te intreaba nimeni de sanatate daca esti in regula cu actele. Eu am lovit cu o masina inmatriculata-n Romania o masina in Germania si avand RCA-ul la zi, n-a fost problema. Nu cred ca fie altfel aici...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Dec 2015, 23:58
Post #12


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Tu esti ceatean roman cu rezidenta in Romania sau Germania?
Mai pe romaneste rezidenta este acolo unde locuiesti in mod uzual (adica adresa din CI), iar flotant este acolo unde locuiesti temporar gen casa de vacanta.

Anmeldung inseamna oarecum "rezidenta" dar nu-mi este clar daca se refera exclusiv la rezidenta sau si la flotant.
Pentru ca am impresia ca e diferenta daca esti rezident aici sau acolo.

This post has been edited by vallixx: 29 Dec 2015, 00:07


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 29 Dec 2015, 00:48
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Aia cu 6 luni era pe vremea cand existau vize in pasaport - asa se asuma ca a intrat masina odata cu tine in tara... smile.gif Oricum si atunci se asuma prost... iar acum nu mai are nicio relevanta. Masina este inregistrata legal in alt stat membru UE, deci nu ai de ce sa-ti faci probleme.


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 29 Dec 2015, 06:56
Post #14


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Anmeldung = flotant, adică luare în evidență că domiciliezi temporar pe teritoriul Germaniei.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Dec 2015, 11:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(luck33ro @ 29 Dec 2015, 01:48)
Aia cu 6 luni era pe vremea cand existau vize in pasaport - asa se asuma ca a intrat masina odata cu tine in tara...  smile.gif  Oricum si atunci se asuma prost... iar acum nu mai are nicio relevanta. Masina este inregistrata legal in alt stat membru UE, deci nu ai de ce sa-ti faci probleme.
*


Cand am iesit din tara pe 19, la Ruse mi-au scanat pagina cu poza din pasaport; idem la intoarcere la Giurgiu, nu doar s-au uitat pe el cum faceau inainte. Posibil de cand cu emigrantii sa fie mai atenti la cine intra si cand.
Talonul insa nu mi l-au cerut.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Dec 2015, 12:34


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 29 Dec 2015, 11:51
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Da are legatura cu atacurile teroriste si cu migratia. Sunt directive de la Bruxelles pentru controlul frontierelor. Au inceput dupa Paris sa scaneze buletinele si verifica si taloanele, de purici probabil smile.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 30 Dec 2015, 16:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 29 Dec 2015, 00:58)
Tu esti ceatean roman cu rezidenta in Romania sau Germania?
Mai pe romaneste rezidenta este acolo unde locuiesti in mod uzual (adica adresa din CI), iar flotant este acolo unde locuiesti temporar gen casa de vacanta.

Anmeldung inseamna oarecum "rezidenta" dar nu-mi este clar daca se refera exclusiv la rezidenta sau si la flotant.
Pentru ca am impresia ca e diferenta daca esti rezident aici sau acolo.
*


Eu sunt cetatean roman, am buletin de Romania. Teoretic am rezidenta in Germania, conform Anmeldung ului care inca "este valabil" dar locuiesc in Romania. Practic daca se intampla ceva legat de mine in Romania, va fi valabila adresa din buletin, idem pentru Germania, adresa de acolo, deci eu le am pe amandoua. Acum, masina este inregistrata acolo, deci daca ma intreaba cineva ceva, trebuie sa verifice si se va confirma rezidenta mea de acolo (nu stiu daca e temporara, semipermanenta etc.) si nu vor exista probleme. Singurele mele griji erau privitoare la perioada legala de folosire a masinii aici, ma gandeam ca poate inca mai e valabila chestia cu 6 luni, dar s a adeverit ca nu mai este. In rest, in caz ipotetic, sunt vazut ca un turist pe teritoriul Romaniei si daca nimeni nu verifica perioada de sedere aici, totul este in regula. Si mai era grija mea legata de persoana inregistrata in talon ca proprietarul masinii, daca este vreo problema aici ca acea persoana este tatal meu? Adica pot justifica cumva (cu faptul ca sunt trecut ca utilizator in asigurare) ca nu fac magarii asa cum fac cei cu masinile pe bulgaria sau ma descurc in functie de situatie?


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 30 Dec 2015, 16:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Esti absolut in aceeasi situatie cu "magariile" masinilor de BG radmasa.gif Si la ei exista trecuti utilizatori romani chiar si in talon, nu doar in asigurare smile.gif Doar ca pe tine politia te va vana mereu pentru ca esti jerman plin de iepuroi cool.gif

This post has been edited by luck33ro: 30 Dec 2015, 16:14


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Dec 2015, 17:07
Post #19


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(aditza579 @ 30 Dec 2015, 16:08)
Eu sunt cetatean roman, am buletin de Romania.
Singurele mele griji erau privitoare la perioada legala de folosire a masinii aici, ma gandeam ca poate inca mai e valabila chestia cu 6 luni, dar s a adeverit ca nu mai este.

Act rezident roman=inmatriculare in RO
Pentru informatii pertinente mergi la directia inmatriculari/Politia rutiera....mai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 30 Dec 2015, 18:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Hai ma ca faceam misto de tine... Poti circula linistit cu masina pana ne-or da astia afara din UE happy.gif
Nici pe vremurile cu pasaport nu aveau baza legala sa forteze pe cineva sa-si inmatriculeze masina pe Romanika. Nu ai cum demonstra legal ca masina a circulat numai in Romania timp de 6 luni, doar daca ar introduce un pasaport cu vize ptr. autovehicule happy.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 30 Dec 2015, 18:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Okei, multumesc frumos! Eu am mai fost cu masina din Germania in Romania dar nu pe o perioada mai mare de o luna si atunci nu m a intrebat nimeni absolut nimic, cu toate ca am trecut pe langa destule echipaje de politie. Cu prima ocazie pe care o am, o sa intreb si pe cineva avizat si in masura sa imi ofere informatii sigure. Pana atunci, o seara buna!


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 30 Dec 2015, 21:42
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Eu am circulat 2 ani cu nr de Romania in Germania si nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Cand intr-un final am inmatriculat-o acolo, nu a interesat pe nimeni cand am venit eu si cand a venit masina in Germania.
Cand vin in tara sunt o gramada de romani in situatia ta, cu buletin de Romania si masina de Germania. Cat timp masina e asigurata nu mi-as face multe probleme. M-ai ales ca e pe numele altcuiva. Eu ti-as recomanda doar sa ai cartea verde la tine (dovada asigurarii) pentru ca politistii nostrii la un eventual control asta cer: talon si asigurare.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gliding.flight
post 31 Dec 2015, 01:37
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 November 07




QUOTE(luck33ro @ 29 Dec 2015, 00:48)
Aia cu 6 luni era pe vremea cand existau vize in pasaport - asa se asuma ca a intrat masina odata cu tine in tara...  smile.gif  Oricum si atunci se asuma prost... iar acum nu mai are nicio relevanta. Masina este inregistrata legal in alt stat membru UE, deci nu ai de ce sa-ti faci probleme.
*



"aia cu 6 luni" e foarte valabila si in ziua de azi si n-are nici o legatura cu "vize in pasaport", "pasaport cu vize ptr vehicule" sau altele ..

Cele 6 luni inseamna defapt:
- Cetateanul roman Ion emigreaza intr-un alt stat UE ex: Franta si merge pe 01.01.2016 la autoritatile franceze pentru a-si declara venirea. Primeste deci un soi de certificat de rezidenta ("Anmeldung" in cazul tanarului de mai sus).
- Dar Ion este proprietarul unei masini inmatriculate in RO si cel mai probabil isi va aduce masina cu scopul de a o rula pe teritorul Frantei.
- Ion ar trebui sa stie ca din momentul primirii certificatului de rezidenta francez, el are la dispozitie 6 luni pentru a isi inmatricula masina in Franta.
- Asadar cele 6 luni nu se refera la perioada in care masina a circulat (sau nu) in Franta ci la momentul declararii rezidentei. Nu intereseaza pe nimeni daca au trecut 1 zi, 4 luni sau 10 luni de cand ti-ai adus masina (pentru ca e logic ca nu se poate tine o evidenta) CI DACA au trecut 6 luni de cand ai primit rezidenta.
- Daca dupa 30.06.2016, Ion este prins de Politia Franceza ca circula cu masina sa inca inmatriculata in RO, Ion este pasibil de amenda +- sechestru.
- Legea este foarte "in vigoare" in spatiul UE majoritatea statelor o si aplica. Pentru ca este interesul statului Francez sa il forteze pe Ion sa-si inmatriculeze masina in Franta pentru a plati impozite, taxe, etc, in Franta si nu in RO.
- Sa zicem ca pot fi statele estice EU gen: RO, BG, .. poate SK, PL.. care nu o aplica din diverse motive.......
- Desigur exceptii si experiente unice pot fi multe asa cum spune litza ca nimeni nu l-a intrebat vreodata in Germania de ce are inca numere de RO, dar asta nu inseamna ca legea nu exista ...

Oricum, in cazul de care vorbim, masina e inmatriculata inteleg pe numele tatalui deci legal nu ar trebui sa fie nici o problema... insa cati dintre voi ati avut o experienta-accident cu o masina inmatriculata in alt stat (fie el si Germania) ?
sa dai sfaturi pentru fentarea legii e usor ...

drum bun,


--------------------
Planor IS-28-B2 / Nissan Qashqai 4WD 2012 - YR-367
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 31 Dec 2015, 07:36
Post #24


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




O singură mentiune. Tatăl meu când a luat cortul l-a trecut pe numele lui, dar a păstrat-o inmatriculata în D. Cand s-a hotărât să o inmatriculeze aici, cei de la primăria.de la noi din sat l-au pus sa plateasca amenda aia ca nu a declarat masina in 30 de zile - aberatie. Poate te intereseaza vreodată sa ii pui numere de romania. Daca raman tot pe numele tatalui se aplica amenda. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 31 Dec 2015, 10:15
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Gliding, toata povestea aia e valabila doar daca ai masina pe numele tau si esti rezident in alta tara decat in cea a inmatricularii - Daca declari ca esti doar in tranzit nu au ce sa-ti faca . Si oricum nu e cazul nostru asta smile.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 31 Dec 2015, 11:15
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gliding.flight @ 31 Dec 2015, 02:37)
- Asadar cele 6 luni nu se refera la perioada in care masina a circulat (sau nu) in Franta ci la momentul declararii rezidentei. Nu intereseaza pe nimeni daca au trecut 1 zi, 4 luni sau 10 luni de cand ti-ai adus masina (pentru ca e logic ca nu se poate tine o evidenta) CI DACA au trecut 6 luni de cand ai primit rezidenta.
*


Bun, sa zicem ca maine emigrez si plec cu avionul in alta tara. Masina ramane aici. Acolo merg cu transportul in comun. Daca peste 1 an, imi aduc masina acolo si sunt oprit de politie la 2 ore dupa ce am adus-o, sa inteleg ca sunt sanctionat?
Nu de alta, dar n-as avea timp fizic sa o inmatriculez acolo pe acest rationament.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 Dec 2015, 12:40
Post #27


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Laurentziu83 @ 31 Dec 2015, 11:15)
Daca peste 1 an, imi aduc masina acolo si sunt oprit de politie la 2 ore dupa ce am adus-o, sa inteleg ca sunt sanctionat?

Perioada de 1 an petrecuta intr-un stat unde legile sunt clare si se respecta te va ajuta in aflarea raspunsului la nedumerirea ta.....sper!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 31 Dec 2015, 12:51
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




radmasa.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gliding.flight
post 31 Dec 2015, 13:12
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 November 07




QUOTE(Laurentziu83 @ 31 Dec 2015, 11:15)
Bun, sa zicem ca maine emigrez si plec cu avionul in alta tara. Masina ramane aici. Acolo merg cu transportul in comun. Daca peste 1 an, imi aduc masina acolo si sunt oprit de politie la 2 ore dupa ce am adus-o, sa inteleg ca sunt sanctionat?
Nu de alta, dar n-as avea timp fizic sa o inmatriculez acolo pe acest rationament.
*



Cred ca e destul de clar ca necunoasterea legii nu te absolva de vina.

Sa zicem ca te opreste politia la 2 ore dupa ce ai adus-o. Cum ii explici tu politistului ca abia ai ajuns? In schimb, el dovedeste ca tu esti rezident de 1 an. Daca politistul intetioneaza sa aplice legea ... DA poate aplica sechestrul, practic cred ca vei primi un avertisment sa mergi sa inmatriculezi masina ...

Legea este foarte clara si spune ca ai 6 luni sa-ti faci toate formalitatile in noul stat. Ca vrei tu sa "cauti" fente ... este alta treaba.

Personal , mi-am inmatriculat masina in 2 state (inafara de RO) pana in prezent. De fiecare data cand mi-am declarat rezidenta am fost intrebat in secunda 2 daca am masina si/sau daca intentionez sa o aduc.

Asa cum si espacern a punctat, vei afla singur toate raspunsurile cand vei fi pus in situatie...

This post has been edited by gliding.flight: 31 Dec 2015, 13:15


--------------------
Planor IS-28-B2 / Nissan Qashqai 4WD 2012 - YR-367
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 31 Dec 2015, 14:33
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Excepții de la regula reînmatriculării în termen de 6 luni
Studenți

Dacă v-ați mutat în altă țară din UE doar pentru studii, aveți dreptul să vă folosiți mașina fără să o reînmatriculați sau să plătiți taxele aferente. Acest drept încetează din momentul în care nu mai sunteți înscris într-o instituție din învățământ din țara respectivă.

Excepția pentru studenți nu se aplică în Danemarca.


Lucrători transfrontalieri

Sunteți considerat lucrător transfrontalier (angajat sau independent) dacă locuiți într-o țară UE, dar lucrați în alta și vă întoarceți acasă cel puțin o dată pe săptămână.

Dacă vă folosiți mașina personală pentru a merge la serviciu, aceasta trebuie să fie înmatriculată (iar taxele în vigoare plătite) în țara în care locuiți, nu în cea în care lucrați.

Pe de altă parte, dacă folosiți o mașină de serviciu (înmatriculată în țara în care lucrați), aveți dreptul să o utilizați în interes personal în țara în care locuiți, fără să trebuiască să o reînmatriculați. Întrucât veți avea plăcuțe de înmatriculare cu numere străine, este posibil ca poliția să vă verifice actele mai des - este de datoria lor să se asigure că cetățenii din jurisdicția lor și-au plătit taxele de înmatriculare/ de drum.

Si mai e situatia celor care au resedinte in mai multe tari... happy.gif aia poa sa stea sase luni intr-o tara si alte sase in alta tara. Intrebarea e daca reinmatriculeaza non-stop masina ? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by luck33ro: 31 Dec 2015, 14:46


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 06:25
Forum Renault