DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot rulare

Squirrel
post 14 Dec 2010, 20:11
Post #31


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Că tot veni vorba de „scăpat”: de aia mică-mică de la Dacia nu or „scăpa” ceva echivalențe de mii de cuvinte?

Revenind la on-topic: Agregatul încălțat cu galoși de iarnă (Michelin Latitude Alpin) a început să „zumzăie” pe la 60-80 km/h…cam ca atunci când rula cu Michelin Latitude Tour HP M+S pe piatră cubică…cred că îi este dor de service… sad.gif.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 14 Dec 2010, 20:18
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Adica huruitul de pe piatra cubica poate fi si de la cauciucuri?


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 14 Dec 2010, 20:20
Post #33


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Adică huruitul care apărea la cele all-season pe piatră cubică s-a generalizat la cele de iarnă, iar profilul nu mi se pare a fi atât de „zgomotos”…Dar poate fi doar o părere…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 14 Dec 2010, 20:27
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Am dus masina la service, au strans toate suruburile pe dedesupt inclusiv pe la amortizoare, nimic nu era slabit dar totusi ......
Exista posibilitatea de a inlocui flansele de la amortizor cu un alt model, mai putin zgomotos?


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 15 Dec 2010, 09:26
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




De dimineata mi-a bagat si mie niste zgomote: la trecerea peste unele cocoase de limitare a vitezei s-a auzit din zona amortizoarelor fata un fel de scartait. Imi facea si loganul la fel insa numai cand urcam pe borduri si aveam rotile bracate spre maximum. Banuiesc ca zgomotul provine de la minunatele flanse.
In afara de disconfortul fonic, mai sunt si alte posibile urmari neplacute ale acestei manifestari? Se poate remedia? Multumesc.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2010, 10:57
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(balcanic @ 14 Dec 2010, 20:27)
Exista posibilitatea de a inlocui flansele de la amortizor cu un alt model, mai putin zgomotos?
*


ma indoiesc


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Dec 2010, 16:09
Post #37


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




mie mi s-a adus urmatoarea explicatie:

CEI DE LA DACIA STIAU DE PROBLEMA PLANETARELOR ! S-A FACUT COMANDA GRESIT DE UN LOT DE PLANETARE (ALTE COTE LA COMENZI) SI EU SUNT UNUL DINTRE CEI CARE A AVUT GHINIONUL CA PE MASINA LUI SA SE MONTEZE PANARAMA RESPECTIVA !!!!

mi-au garantat ca dupa schimbare nu vor mai fi probleme !
eu concluzionez:
La ce drumuri fac si pe unde o bag e ok ca a rezistat mai ales cu defect din nastere.
Nu cred gogoasa lor dar ma bucur ca au acceptat pe loc schimbarea
flamicom valcea m-a tratat ca pe un gunoi iar cei de la autoeuropa au testat elegant masina, au facut hartiile si au obtinut schimbarea. marti vine planetara si am sa fiu de fata ca sa vad daca au mintit au ba.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 15 Dec 2010, 16:35
Post #38


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Și nu le cheamă pe toate alea cu hibă? Sau le lasă în dorul lelii, până vine clientul plângând că are două Dacii mai micuțe?


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Dec 2010, 17:01
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai pedrovl a mers foarte mult in timp foarte scurt. Unii nu fac nici in 3 ani cat a facut el pana acum cu Duster-ul. Probabil ca majoritatea vor iesi din garantie pana sa ajunga sa aiba probleme si vor plati din gros pentru remediere... Normal era sa cheme din proprie initiativa toate masinile in cauza...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Dec 2010, 20:26
Post #40


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




eu sper sa faca o rechemare pentru ca pana la urma nu e nici o nenorocire. intradevar eu merg enorm pe toate tipurile de drum si nu o menajez dar nici nu-mi bat joc dar la mine a spus ce o doare in timp scurt. probabil le e frica de la rechemarea cu cricul la logan cu cele 2500 de bucati sau cu scaunul care se rupea la supraponderali. romanul priveste ca pe o nenorocire chestiuni normale in alte tari si la case mult mai mari.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 15 Dec 2010, 20:36
Post #41


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Eu cred că o greșeală recunoscută este pe jumătate iertată. Dacă nu o recunosc, poate vor mai câștiga ceva clienți proaspeți, însă în mod cert vor pierde clienți actuali dezamăgiți.
Vechea poveste: urci ușor, te menții greu, pici foarte repede. Totul se reduce la „satisfacția clientului” însă cea reală, nu vorbărie la Vocea Clientului…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Dec 2010, 21:21
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Eu cred ca orice om cu ceva in cap nu ar putea decat sa se bucure in momentul in care producatorul masinii sale da dovada de suficient respect fata de clientii sai si cheama in service toate masinile care ar putea fi afectate de probleme generate de un lot de componente cu probleme. INAINTE ca posesorii sa aibe probleme... nu sa stea sa astepte sa pice cate ceva si apoi cu chiu cu vai sa inlocuiasca piesa in cauza. Pedrovl a avut noroc cu cei din service-ul vizitat a doua oara. O chemare in service este absolut normala in cazul in care exista erori ce trebuie corectate si nu poate genera decat incredere din partea pietei. Anormal este sa se stie de un lot de componente cu probleme, aceste componente sa ajunga pe masini si sa fie vandute pe piata iar firma producatoare sa stea sa astepte sa vina posesorii(daca vin si daca mai apuca garantia...) si cu mare greutate sa accepte reparatia... Totul la bunul plac al service-ului..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Dec 2010, 21:36
Post #43


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




dureros dar cam asa este......eu am fost la flamicom de peste 10 ori. le-am sesizat, am facut scandal, am dat vina pe roti, pe jante. in afara de bunavointa patronului de a merge intr-o zi in probe (total aiurea pt ca de fapt am vazut la celalalt service cum trebuia verificat) nu am avut parte decat de misto-uri si de figuri de smecher din partea mecanicilor de acolo. eu chiar sper ca dacia sa nu ramana surda la chestiunea asta pentru ca risca sa cada in dizgratie si mi-ar parea rau pt ca masina e buna si nu are nici o vina.

in final nu pot spune decat ca sunt scarbit de cretinii aia de la vocea clientului iar impresia mea este ca intre ei (pusi acolo de te miri cine) si uzina dacia sau productie, tehnic, habar nu am....nu este nici o legatura. pipitele sau babele piloase care raspund acolo facand pe dragalasele mi-au dat intotdeauna impresia ca au capul gol. sunt dresate sa dea raspunsuri de oameni cretini pentru oameni cretini.
















--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evisceratum
post 16 Dec 2010, 10:24
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 August 05




Interesant!
Ai putea sa ne explici cum au verificat cei de la al 2-lea service? Ca ai spus ca au facut altceva. Sa stim si noi si cei care au si cei care intentioneaza sa cumpere pe viitor.


--------------------
Dacia & Renault MCV 2011 & Megane2001 1.5 DCI 90CP & 1.6l 16v
MCV 1.5DCI 90cp E5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 22 Dec 2010, 21:51
Post #45


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Mi-au schimbat planetara pe stanga de 2 zile. Maine fac vl - brasov - vl si voi face toate testele posibile ca sa aud ce mai e de auzit. pana acum nimic deosebit. s-a potolit zgomotul descris. planetara avea intradevar alte cote. cea noua avea alt cod. sper ca a fost doar asta pe stanga. va tin la curent dupa niste sute de kilometri. oricum de sarbatori o trag pe dreapta si ma dau numai cu benzinarul sa-l rodez....


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Dec 2010, 21:54
Post #46


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Si aia din dreapta este ok? ce ti-au zis.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 23 Dec 2010, 20:24
Post #47


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




nu mi-au zis nimic. sunt foarte curios si eu. am ajuns in brasov. maine ma intorc la vl. pana la sibiu am avut impresia sau poate chiar asa a fost ca bate doar la viraj dreapta . la viraj stanga s-a potolit oricum. l-am sunat pe seful service-ului si mi-a zis sa o testez ca lumea si daca face si la viraj dreapta imi schimba dupa sarbatori si planetara de pe dreapta. ciudat este ca dupa ce am intrat pe drumul sibiu - bv (unde am si descoperit initial bataia si facea ca dracu) s-a potolit complet si pana la bv nu am auzit-o. recunosc insa ca nu am avut rabdare sa o mai testez si am mers cam alert (110 - 140). bataia era intre 70 si 100 si am avut cam putine momente cu vitezele respective. maine o sa merg mai usor sa vad daca face.
pana una alta sunt multumit ca pe stanga s-a potolit. daca va face pe dreapta o sa aud. chestiune este ca seful service-ului mi-a spus sa fiu atent la un huruit pe care el l-a auzit de pe la 40 spre 60 kmph si mi-a spus ca i se pare ca ar fi un rulment pe stanga spate. eu nu am urechea asa fina dar voi monitoriza. va tin la curent.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 Dec 2010, 21:41
Post #48


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Daca sunt asa amabili ai putea sa o schimbi si pe cea din dreapta, ca sa stai linistit.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 24 Dec 2010, 16:37
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




mare problema asta cu planetarele cu cote gresite... oare ce masini/variante au aceasta hiba? stie cineva din retea/fabrica exact care sunt?


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 24 Dec 2010, 21:55
Post #50


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




In mod normal ar trebuii chemat acel lot cu probleme si schimbate planetarele, daca constructorul se respecta...sau poate este doar un zvon, ceea ce se spune despre cotele gresite...

This post has been edited by bobo77: 24 Dec 2010, 21:56


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 26 Dec 2010, 08:16
Post #51


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




eu am vorbit deja la service. la viraj dreapta face mult mai rar dar face. mi-au spus ca mi-o schimba fara probleme dupa sarbatori. Sarbatori fericite la toata lumea !


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 26 Dec 2010, 11:35
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Sarbatori fericite! Asta e cea mai buna solutie: schimbarea ambelor planetare. Chiar ma bucur sa aud ca mai exista si service-uri cu bun simt si cu respect fata de client.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacuster
post 3 Feb 2011, 22:46
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 February 11




Bun gasit tuturor. Am un Duster benzinar si vreau sa va intreb cam de unde ar putea fi urmatoarea mea problema si daca vati mai intalnit vreunul cu ea:

De pe la vreo 5000 de km a inceput sa se auda un huruit cand accelerez in intervalul 1800-2000 de ture. Este un huruit ca de toba sparta sau ca si cum ai calca marcajul continuu dintre benzile de circulatie (acela cu vopsea in relief).

Acest lucru se aude mereu cand masina este rece iar dupa ce s-a mai incalzit un pic dispare si mai face din cand in cand. Acest zgomot se aude fix intre 1800-2000 de ture indiferent de treapta de viteza in care ma aflu.

Am fost la service, au ridicat masina pe elevator, au strans suruburile, au studiat-o si nimic??? nu stiu de unde ar putea fi.


--------------------
Dacia Duster 4 x4 16v 2010 - AG-0-XX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 4 Feb 2011, 06:35
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Si a mea face la fel si m-a speriat putin prima data cand am auzit zgomotul. Nu cred ca-i vreo defectiune.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 4 Feb 2011, 09:28
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




si la mine se aude, este de la circuitul de evacuare+toba, fiind lung si intortocheat intra in vibratie puternica la accelerari precum si cand e rece, pana se mai dilata putin cand se incalzeste.


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 4 Feb 2011, 09:57
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Banuiam ca doar vibreaza ceva deoarece se aude numai intre 1800-2000 rpm, de asta nici nu m-am agitat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Feb 2011, 14:43
Post #57


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E o vibratie de rezonanta. Pe topicul de zgomote logan a fost analizata si aceasta vibratie de rezonanta care la logan apare la alta turatie, dar a carei principiu e acelasi.
La topicul de logan exista solutii de eliminare sau mai bine zis de reducere a acesteia (flexibil pe esapament, batatoare acustice, prinderi mai rigide a esapamentului, insonorizari mai bune etc)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 4 Feb 2011, 14:56
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Multumim, Klaus.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 5 Feb 2011, 21:36
Post #59


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Intradevar Klaus are dreptate. Mie mi se pare un zgomot superb. pacat ca nu face asa si cand e calda. Din pacate ma cam despart de benzinar ca a inceput nevasta sa o plimbe iar eu revin la dieselache ....dar zumzaitul ala e super fain cand e rece. Deci nu va impacientati.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacuster
post 6 Feb 2011, 22:59
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 February 11




Multumim Klaus! Acum stim ca nu e o defectiune mecanica ci totul se datoreaza unor dilatari din cauza tablei de la elementele de evacuare. Acela-si lucru il facea Dacia 1310 inainte cand mai ruginea un colier de prindere si nu o mai tinea strans.


--------------------
Dacia Duster 4 x4 16v 2010 - AG-0-XX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:49
Forum Renault