DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rugina in praguri si aripi spate

Pulsar
post 4 Jan 2009, 13:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 4 December 05




Deja problema e serioasa, in aripa dreapt-spate e deja gaura cat o palma, iar aripa si pragul din stanga incepe rugina sa infloreasca pe o suprafata destul de mare.

Incep sa imi dau seama ca ar trebui schimbate ambele praguri cat si aripile spate.

Are cineva idee cam cat costa toata operatiunea asta avand in vedere ca vopseaua este gri metalizat?
Ar fi mai bine sa fie reparate pragurile si aripile, decat schimbate?

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Super Nova Clima - momentan provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 4 Jan 2009, 17:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




fa repede casco...si macar o parte o schimbi pe cheltuiala lor smile.gif)

This post has been edited by saftonel: 4 Jan 2009, 17:08


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusreddog
post 4 Jan 2009, 17:21
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




Schimba masina! Da-o mai ieftin si mai pui si tu 500-1000 euro si iti iei alta fara rugina. E destul de costisitoare tinichigeria + vopsitoria si te duce tot cam acolo. Si oricum nu mai iese cum a fost din fabrica si nu o sa-ti mai placa asa mult de ea sad.gif .


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pulsar
post 4 Jan 2009, 19:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 4 December 05




Saftonel: nu cred ca o asigurare Casco acopera si petele de rugina.

As prefera niste preturi, daca a facut cineva o operatiune similara.

Pana acum inteleg ca m-ar duce intre 500-1000E.

This post has been edited by Pulsar: 4 Jan 2009, 19:44


--------------------
Dacia Super Nova Clima - momentan provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 4 Jan 2009, 20:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




nu dar casco acopera un mic vandalism smile.gif)


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Jan 2009, 21:36
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Pulsar @ 4 Jan 2009, 19:43)
Saftonel: nu cred ca o asigurare Casco acopera si petele de rugina.

As prefera niste preturi, daca a facut cineva o operatiune similara.

Pana acum inteleg ca m-ar duce intre 500-1000E.
*


500-1000 sa o faci pe toata sau cum? Ma bucur ca ai deschis un topic legat fix de buba bubelor.... Nu cred ca e asa de scump sa faci o aripa si un prag... banuiesc ca mia de euro se referea la refacut toata masina. La oalele din spate nu ai probleme? Banuiesc ca daca ti-a ruginit aripa spate ai probleme si la oalele din portbagaj, la fel cum avem aproape toti din noi...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 4 Jan 2009, 21:47
Post #7


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Oala din portbagaj de pe dreapta mi-am luat-o eu saptamana trecuta, am dat 110 ron. Dar o pun abia la primavara, acum e prea frig. Asta vara am intrebat la un dealer Dacia cat ar costa o vopsire integrala si mi-au zis ca in jur de 3000 ron cu materialele lor. Eu sunt de parere ca e bine sa peticesti cat poti, vopseaua originala e cea mai buna si tine cel mai mult. La mine nu stiu cat a mai ramas din cea originala, dar aman cat mai mult vopsirea integrala pt ca e mult prea scumpa si nu merita masina asta atatia bani. Deja cred ca am bagat in ea aproape 1000 de euro intr-un an si ceva.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KoStY125
post 4 Jan 2009, 21:56
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 1 January 09
From: Brasov




Si a mea are rugina la aripile spate sad.gif alta metoda mai putin costisitoare care nu implica schimbarea aripilor nu este ? sa vand masina si sa iau alta nici nu ma gandesc ca abia am cumparat'o p'asta biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002 1.4 Clima - BV-52-BRD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusreddog
post 4 Jan 2009, 22:11
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Maskatu @ 4 Jan 2009, 21:36)
Nu cred ca e asa de scump sa faci o aripa si un prag... banuiesc ca mia de euro se referea la refacut toata masina.
*



De fapt el a zis ca vrea sa schimbe ambele praguri si ambele aripi spate.. in targ la Vitan costa ~ 200 lei un prag deci ~ 400 lei pragurile, mai costa inca pe atat aripile si gata ~ 1000 lei + manopera.

Si avand in vedere ca o vopsire cat de cat profesionala costa aprox 2000 lei gata mia de euro! Bineinteles, mai e si varianta "cu trafaletul" dar dpdv estetic nu stiu cat va mai fi de agreabila!




--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jan 2009, 22:26
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




o poti vopsi tu la spray cu grund dupa aceea cu vopsea originala o cumperi din vitan... Mai nou se face vopsea amestecata cu lacevident costa mai multdar se merita. Cine naiba e nebun sa dea 3000 de lei ? si tot se decojeste biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 4 Jan 2009, 22:55
Post #11


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Eu am avut niste rugina la roata stanga spate, o bucata din aripa, incepand exact de deasupra pragului. Mi-a peticit-o unchiul meu si a vopsit cu spray. Sa vedem acum cat tine. Daca ai pe cinvea care se pricepe nitel si are autogen nu te costa mare lucru. Pe mine treaba asta m-a dus pe la 100 ron.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAI
post 5 Jan 2009, 12:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 March 05
From: Hunedoara




Sunt praguri pt. Supernova/Nova/Solenza de cumparat?
Eu stiam ca pragurile se vand cu tot cu panoul lateral, iar pretul este undeva de la 450 Ron/panou....


--------------------
Dacia Nova GT-1999 Dacia 1100-1970 - Alfa Romeo 75-1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pulsar
post 5 Jan 2009, 23:20
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 4 December 05




La oalele din spate nu am probleme. Un amic mi-a recomandat sa astup cu silicon 2 gauri de deasupra rotilor din spate (sub aripa) si asa am facut.

Clar nu ar merita 30 mil o astfel de reparatie. Dar 15 mil as cam da.


--------------------
Dacia Super Nova Clima - momentan provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Jan 2009, 15:53
Post #14


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




10 milioane ti-ar sta in "gat " cum s-ar spune biggrin.gif vopseaua cumparata de tine restu se ocupa mesteri si sunt destui.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neroo
post 10 Jan 2009, 11:08
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 December 07
From: bucuresti




Salutare!
L a masina mea caroseria e varza ...sunt ruginite ambele praguri si ambele aripi pe spate , si bineinteles oalele si vad ca incepe si pe fata . Nu inteleg cum a putut sa infloreasca asa de rau ....ca in vara era doar un pic pe stanga (sau nu m-am uitat eu cum trebuie). M-am dus la un nene care le face la el in curte si mi-a spus ca ma ajunge cam 16 milioane manopera de vopsit toata masina + materiale (insa fara sa dea jos geamurile si fara vopsire interioara ) iar la service garantat 1000euro dar in cuptor cum trebuie . Masina are 82 000 km si aproape 8 ani...nu stiu ce sa ma fac cu ea avand caroseria varza . Ma intreb , daca o faci, cand va incepe din nou sa rugineasca ?
mai bine era de dus la remat, era mai usoara situatia .


--------------------
dacia, ford super nova ,focus 2001 rapsodia, 2006 ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 10 Jan 2009, 11:50
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




o mica thenica pentru acoperirea puctelor de rugina ? mellow.gif eu unu nu ma plang pe langa voi masina are 8 ani si are 2 3 puncte de rugina care as vrea sa le repar sa nu "creasca" eventual si daca cunoaste-ti vrun tratament prin care sa evitam aparitia ruginei ( de ex o solutie care se aplica cu carpa daca exista evident rolleyes.gif )


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Jan 2009, 22:34
Post #17


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Rugina la super nova apare cel mai des, dupa cum spune si numele topicului, la praguri si aripi spate (oale). Pentru aripi si oale solutia e sa cureti bine suprafetele si sa aplici ori grund, ori vopseaua asta de am tot vorbit pe forum zilele acestea, anume : Vopsea insonorizanta cauciucata la 10-15 lei/3.5kg sau Vopsea antifonica plastificata, insonorizanta, si anticoroziva la 10-15 lei/1kg. Dai pe tot interiorul aripilor din spate + in portbagaj pe oale, si daca si asa mai apare rugina... eu imi dau demisia blink.gif Si la praguri ar merge sa dai si pe ele. Am citit pe cutia ca se poate aplica si vopsea peste. E un fel de antifon.
bafta rolleyes.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 10 Jan 2009, 23:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




Maskatu din ce am inteles eu se da pe spatele tablei sau am inteles gresit? unsure.gif ca sa protejeze in timp cealalta parte a tablei care nu e vizibila dar e principalul motiv de ruginire a tablei ? sleep.gif sper ca asa e


si inca o rugaminte la voi ... eu am masina alba complet iar in fata din cauza pietrisului de pe drum bara are anumite pete negre de la vopseaua care a sarit la impactul cu pietrele bucuclase as putea eu sa repar acele mici sarituri ale vopselei sau trebuie un "meserias"


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nosboy
post 10 Jan 2009, 23:56
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 2 August 06
From: Bucuresti




QUOTE(ti3sto @ 11 Jan 2009, 00:29)
Maskatu din ce am inteles eu se da pe spatele tablei sau am inteles gresit? unsure.gif ca sa protejeze in timp cealalta parte a tablei care nu e vizibila dar e principalul motiv de ruginire a tablei ? sleep.gif  sper ca asa e
si inca o rugaminte la voi ... eu am masina alba complet iar in fata din cauza pietrisului de pe drum bara are anumite pete negre de la vopseaua care a sarit la impactul cu pietrele bucuclase  as putea eu sa repar acele mici sarituri ale vopselei sau trebuie un "meserias"
*



vopsea de culoarea masinii pe care poti sa o dai chiar tu si pe urm o duci sa iti faca un polish in zona vopsita, o sa iasa misto


--------------------
dacia supernova 2001 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Jan 2009, 23:59
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




M-am referit sa faci un "senvis". Mai exact, dai cu antifon la aripa din spate ( in interior evident) si mai dai in portbagaj pe OALA, in felu asta tabla iese senvis, fiind protejata de noroi si apa ( la exterior) , dar si in interior, ferita de condens si toate cele... Sper ca ai inteles acum. Oalele pe onterior ruginesc pentru ca intra apa si noroi pe gaurile de sus care nu sunt astupate, si pentru ca e tabla netratata si in timp "sapa" in ea, ajungand in... portbagaj. Am zis de oale si aripi dar poti sa dai peste tot cu antifon... tot portbagajul + interiorul cum zicea titi ca vrea sa faca.

Legat de bara, recomandat e sa o faci pe toata ( la culoare pe cod ). Fiind si alba ar trebui sa nu se vada diferenta prea mult... poate chiar insesizabil. Cum spune si nosboy, o iei pe toata la polish si ar fi ok.

This post has been edited by Maskatu: 11 Jan 2009, 00:01


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 11 Jan 2009, 00:18
Post #21


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




sunt si eu curios...cei ce au probleme cu masina le tin afara sau in garaj? fostul proprietar al masinii mele a tinut-o numai in garaj si nu a avut strop de rugina cand am luat-o (acum 3 luni)....dar de atunci am tinut-o numai afara....si sunt curios cat de mult conteaza asta...ca daca se dovedeste ca are o importanta majora imi cumpar si eu un garaj....sau inchirieaz....vad eu...dar chaiar ash fi curios.....deci ii rog pe cei cu probleme sa imi spuna si mie unde isi tin masinile....multumesc anticipat biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Jan 2009, 00:27
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Normal ca afara... gandeste-te sa zicem ca stai la curte si scoti masina decat cand pleci cu ea, in rest sta numai in garaj... nu o ploua la fel de mult ca una care sta afara, nu o ninge la fel de mult, nu sta in umezeala... poate ca unii au garajul bine izolat. Garajul e prea bun pentru o super-nova pe care inca nu a luat-o rugina.

Eu zic ca are o mare importanta asta. Daca era vreo masina straina mai era cum era, dar la dacie se cunoaste. Acum daca ai avut grija de ea de la inceput si ai "unso" peste tot, poti sa o tii afara si sa arate mai bine decat una de garaj...

This post has been edited by Maskatu: 11 Jan 2009, 00:28


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nosboy
post 11 Jan 2009, 01:04
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 2 August 06
From: Bucuresti




sta in garaj si a inceput sa o ia rugina, referitor la oale, am fost sfatuit sa bag ulei in gaurile alea si apoi sa dau cu vopsea cauciucata pe unde curge inclusiv pe gauri, la mine a mers

This post has been edited by nosboy: 11 Jan 2009, 01:05


--------------------
dacia supernova 2001 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neroo
post 11 Jan 2009, 10:38
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 December 07
From: bucuresti




salutare!

masina mea a stat numai afara si inclin sa cred ca unul din factorii majori favorizanti ai coroziunii e sarea de pe sosea (ma refer ca era unul din ingredientele materialului antiderapant aruncat iarna pe sosea) .
numai bine!


--------------------
dacia, ford super nova ,focus 2001 rapsodia, 2006 ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 11 Jan 2009, 22:28
Post #25


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Da , asta e solutia dupa cum spunea un coleg in posturile anterioare , "alta masina " eu as completa: Alta masina eventual poate nu DSN ... Si a mea e plina de rugina peste tot . Am fost la un service si s-a ocupat de ea la aripa spate dreapta si dupa un an a iesit iar rugina (poate nici nu au facut treaba buna ) Dar unde pui sudura pe masina ... sanatate .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 12 Jan 2009, 00:43
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Eu am dsn de un an si cum am luat-o asa e si acum , fara garaj. Nu are pic de rugina , doar o galbeneala jos la prag in spate dreapta dar nu punct de rugina , adica nu a iesit la suprafata si asa e decand am luat-o , nu a evoluat.
Doar un singur tratament i-am aplicat: smilgher cel mai fin, dar nu pana la "os",apoi putina vopsea cu pensulica deoarece e jos si nu se vede. Se poate si cu spray, dar nu am avut.Vopseaua o am de la unchil meu care e vopsitor la Dacia service pantelimon. Si e originala.
Cred ca sunt un NOROCOS. worship.gif


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 12 Jan 2009, 00:47
Post #27


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Da esti norocos , dar ai scos mocheta din porbagaj din dreptul telescoapeleor ?


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Jan 2009, 09:13
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vorba lui alin... ai scos mocheta de la oalele din spate(portbagaj)? De obicei acolo zace titanicul... coolspeak.gif Cate nu sunt care arata tipla pe afara si cand te uiti la oale in spate.... wacko.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 12 Jan 2009, 12:39
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




azi ma uit si eu la oale" radmasa.gif sa vad ce surpriza am sper sa nu am defapt


va multumesc pentru raspunsurile date wub.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Jan 2009, 12:43
Post #30


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(ti3sto @ 12 Jan 2009, 12:39)
azi ma uit si eu la oale"  radmasa.gif  sa vad ce surpriza am sper sa nu am defapt
va multumesc pentru raspunsurile date  wub.gif
*


Daca nu ai rugina si nu pui poza nu te credem pe cuvant biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:47
Forum Renault