DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inlocuire antigel - ghid

Maskatu
post 12 Dec 2015, 10:05
Post #61


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Aham. Termostatul trebuie sa fie deschis in momentul in care se inlocuieste antigelul? Sau nu influenteaza golirea instalatiei? Ma intereseaza sa golesc tot...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 13 Dec 2015, 09:46
Post #62


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Ar trebui dat jos, sa curga tot
https://www.youtube.com/watch?v=l6GcIxmsVBU
Tutorial cu Cristi Streulea si metodele lui: http://www.tutorialexxx/2015/01/schim...l-la-15dci.html
Eu il schimbam in spatele blocului cu tata, desfaceam furtunul mare si gros de la radiator si scurgeam intr-un vas lichidul cel vechi, apoi deschideam carcasa termostatului sa mai curga restul, mai foloseam un furtun din ala de gaz sa suflu pe acolo sa iese restul. Apoi turnam apa de la robinet 10 litri sa curat, nu am folosit Flush din pricina, ca poate curata vreun orificiu ceva infundata de mizerie de la radiator sau cine stie ce. Sunt multe variante cum poti face lucrul asta. Pe unde iti cade antigel sa ai la indemana apa sa clatesti, am impresia ca ataca vopseaua, eu asa faceam.


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 Dec 2015, 10:07
Post #63


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am reusit sa il inlocuiesc cu ajutorul mecanicului. Noroc ca a avut compresor in dotare, altfel 30-40 % din antigelul vechi, ramanea pe instalatie. Asa fiind suflat a iesit mult mai usor. Am pus un antigel romanesc cu aceeasi culoare si aceleasi specificatii ca cel original la pret de 9 lei litrul. Au intrat 3 L de antigel si aproape 3 de apa. Antigelul vechi era groaznic... mirosea urat si era maroniu. Am schimbat si vasul de expansiune. 33 lei de asam iasi cu tot cu dop.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axinte
post 22 Dec 2015, 09:47
Post #64


Membru ghinionist


Group: Members
Posts: 268
Joined: 27 March 11
From: Oltenita




Ai grija cu dopul ala ca stim cu totii calitatea pieselor asam. Poate sa iti faca presiune mare pe instalatie si face poc radiator/calorifer. Patit de mine cu busonul ei original.


--------------------
DACIA Super Nova 2002 clima - CL ?? xxx
Ai nevoie de multi ani de studiu pentru a ajunge sa taci neintrebat.

Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Dec 2015, 10:18
Post #65


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sa las dopul original? Ca nu l-am aruncat...

Mai am o problema. Parca iernile trecute nu era asa. Daca stau la ralanti mai multe minute, nu mai vine caldura pe ventilatie, vine aer calai spre rece. Cum o turez putin, cum incepe sa vina aer cald din nou. Facea asa si inainte cu antigelul vechi. Termostatul are 1-2 ani si este original cu deschidere la 83 grade. Dar face asa si cand acul de la apa este sus la 90-10 0 grade.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 22 Dec 2015, 11:23
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Termostatul nu influenteza caldura in interior ....furtunul spre habitaclu pleca inainte de termostat.Eu cred ca este normal , nu are cum sa-ti intre caldura daca stai pe loc la relanti(decat asa cateva adieri deabia sesizabile)....doar in mers sau cu aeroterma simti caldura(trebuie impins aerul prin calorifer sa ajnga in habitaclu )....stand pe loc ce sa vina ? smile.gif


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 22 Dec 2015, 18:59
Post #67


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Eu termostatul original il aveam cu 89 grade Celsius.
Caldura trebuie sa vina si la relantii mai oameni buni, ce aveti. La a mea supernova baga caldura la relantii nu trebuie sa o accelerez, la fel si la Loganul de il am. Trebuie impins cu ce cu mana, circula pe furtun spre radiatorul de caldura. Poate nu ai facut aerisirea corespunzator. Eu nu am avut probleme din astea la supernova mea/logan nici cumnatul meu tot cu supernova.

This post has been edited by clalexxxx: 22 Dec 2015, 19:04


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Dec 2015, 19:59
Post #68


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai si eu tin minte ca inainte, in iernile trecute nu facea asa. Nu sepune problema de aerisit. Instalatia se aeriseste oricum singyra la un moment dat. Aerul este impins prin calorifer, pentru asta exista aeroterma. Daca apa din circuit este fierbinte, aerul degajat trebuie sa fie si el cald. Poate ca am caloriferul infundat cumva... l-am inlocuit acum 5-6 ani si este si polonez, deci...

Ps exista si termostat de 89 denumit de "iarna" pentru ca deschide mai greu si de 83 de "vara" . Cel putin asa mi-a spus vanzatorul. Cel pe care l-am cumparat de 83 era in punga cu holograma...

Am pus mana pe furtunul ce pleaca din termostat spre radiator. Cu acul de la apa fix la jumatate, furtunul de tur este fierbinte, deci termostatul e deschis. Cate grade sunt oare la jumatatea ceasului?

This post has been edited by Maskatu: 23 Dec 2015, 06:04


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 23 Dec 2015, 18:24
Post #69


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Salut, la jumătate sunt 80 grade Celsius. Prima gradație 30-40 grade și penultima 98 grade conturul gol până în zonă hașurată. Zonă hașurată sunt peste 102 grade Celsius.

This post has been edited by clalexxxx: 24 Dec 2015, 09:37

Attached thumbnail(s)
Fotografie3160.jpg ( Size: 35.99k ) Number of downloads: 54
image_9225.jpg ( Size: 5.41k ) Number of downloads: 57


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:34
Forum Renault