DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Unde prinde la voi AMBREIAJUL?, Ambreiaj reglat diferit la Loganuri

marius_lepra
post 25 Jul 2005, 20:06
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 May 05
From: Constanta




Am masina din 14.07.2005 si pot sa spun ca ambreiajul tine sus.


--------------------
Dacia Renault Logan ambition 2005 iulie , ambition - CT-81-MTD
[COLOR=blue]Niciodata sa nu spui "niciodata"![/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itisbiz
post 29 Jul 2005, 15:34
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 May 05
From: IS




QUOTE(SET @ 15 Jul 2005, 00:26)
la mine ambreiajul tine prea jos...
daca nu apas bine cand bag in marsarier imi zvacneste putin cutia chiar!
ce sa fac?
sa merg la service sa il mai stranga ?
mi s-a intamplat odata sa nu nimeresc din prima marsarierul. am constatat asta cand am ridicat pedala de ambreiaj. nu a carait cum faceau berlinele, doar ca nu s-a miscat.
Imediat ce am observat ca nu am nimerit-o, am apasat ambreiajul dar nu complet, cred (adica pana la podea) si am reintrodus-o in marsarier.
motorul ramasese turat, tindea sa revina la ralanti si ATUNCI s-a intamplat: mi-a zvacnit odata cutia.
credeti ca e o problema mare?
sau e atat de importanta incat trebuie neaparat sa merg la service?
sau trebuie sa fiu mai atent cand apas ambreiajul, adica sa il apas de tot , pana la podea?
va rog, daca se poate, sa imi dati si mie o parere.
Loganul meu are 7 zile, 500 de kilometri, nu sunt incepator.
nu m-am obisnuit eu cu masina inca?
*



dupa ce apesi pe ambreiaj, asteapta 2-3 secunde apoi baga in marsarier. nu baga imediat ca la vechile masini RO.
am avut acceleasi probleme (de mecanica si emotionale - legate de masina) cind am ridicat masina iar solutia asta am gasit-o undeva pe forum, ca fiind o recomandare de la un producator strain (nu mai stiu care). pare-se ca merge si la logan. cel putin la al meu.

referitor la cursa ambreiajului - tine la 3/4.
e f sus comparativ cu oltcitul de dinainte (biggrin.gif). la fel spun si cei care l-au testat si au condus alte masini RO. intre timp m-am obisnuit si ma descurc relativ ok (nu ca in primele zile cind se oprea motorul la plecatul de pe loc).
referitor la agatatul cutiei - agata de 2 ori usor la prima introducere in I-a si la trecut de la a II-a la I-a cind masina se misca usor (spre inainte, evident).

bafta!


--------------------
Dacia Logan Ambition - zzz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 29 Jul 2005, 20:26
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Conduc doua masini , Solenza si Logan - la ambele ambreiajul tine cam sus ( in comparatie cu DSN spre exemplu cam cu 1/3 mai sus )

Vestea buna este ca ( Nu stiu daca sunt off topic dar o spun totusi ) efortul de apasare al pedalei de ambreiaj este foarte mic ( tot in compareatie cu DSN , care din cate stiu eu avea pompa de ambreiaj . Loganul nu are pompa dar efortul este mai mic....Cum se explica ? wacko.gif )


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carosa
post 29 Jul 2005, 20:46
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 July 05




si pana la urma nu merge reglat mai jos ambreiajul?


--------------------
am schimbat-o cu alta - marca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 29 Jul 2005, 20:48
Post #35


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(alc2 @ 29 Jul 2005, 21:26)
Conduc doua masini ,  Solenza si Logan - la ambele  ambreiajul tine cam sus ( in comparatie cu DSN spre exemplu cam cu 1/3 mai sus )

Vestea buna este ca ( Nu stiu daca sunt off topic dar  o spun totusi ) efortul de apasare al pedalei de ambreiaj este foarte mic  ( tot in compareatie cu DSN , care din cate stiu eu avea pompa de ambreiaj . Loganul nu are pompa dar  efortul este mai mic....Cum se explica ? wacko.gif )
*


DSN avea ambreiaj hidraulic
SLZ/ZKR au pe cablu
E mai usor dar nu e mai fiabil


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Jul 2005, 21:06
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(alc2 @ 29 Jul 2005, 20:26)
Conduc doua masini ,  Solenza si Logan - la ambele  ambreiajul tine cam sus ( in comparatie cu DSN spre exemplu cam cu 1/3 mai sus )

Vestea buna este ca ( Nu stiu daca sunt off topic dar  o spun totusi ) efortul de apasare al pedalei de ambreiaj este foarte mic  ( tot in compareatie cu DSN , care din cate stiu eu avea pompa de ambreiaj . Loganul nu are pompa dar  efortul este mai mic....Cum se explica ? wacko.gif )

Se explica prin cursa lunga a pedalei de ambreiaj de la Logan. La dsn cursa este mult mai scurta, insa la Logan, pentru pastra o forta redusa de apasare a pedalei s-a facut o cursa lunga, si efortul e preluat de parghii, nu de picior.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 29 Jul 2005, 21:29
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




In treapta I si in marsarier trebuie apasat complet ambreiajul si nu trebuie grabita schimbarea. In special in marsarier, daca bruschezi maneta, cutia "zvacneste" si face un zgomot.
Eu cred ca datorita cursei lungi, (asa cum explica si Klaus, asa e proiectata, cu parghia pedalei mai lunga pentru o forta de apasare mai mica) nu se mai poate regla sa tina jos de tot pentru ca atunci nu ar mai decupla suficient, cu inconvenientele de rigoare (schimbare dificila a treptelor, uzarea discului de ambreiaj, socuri). Asa ca cei nostalgici dupa ambreiajul berlinei sau novei trebuie sa se consoleze. In treptele superioare insa, datorita probabil pinioanelor de sincronizare, nu mai este atat de pretentioasa cu apasarea completa a pedalei si te "iarta" daca nu ai apasat-o chiar complet.
Tot datorita cursei lungi e cam greu sa definesti momentul in care "prinde" ambreiajul. Dar am observat ca in functie de panta, incarcare, turatia motorului, pune masina in miscare undeva intre 1/2 si 3/4 din cursa.


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 30 Jul 2005, 01:47
Post #38


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=12010&hl=
Eu mi-am reglat singur ambreiajul, dupa ce am fost in service si mi l-au ridicat aia in pod.Acum tine jos,cam la vreo 3-4 cm de cand incep sa ambreiez.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 7 Aug 2005, 16:46
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




...putin dupa jumatate iar la inceput m-a surprins, acum m-am obisnuit desi daca ai talpa mica poate sa te oboseasca, iar cutia nu agata deloc (la inceput gaseam a V-a mai greu...)


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 9 Aug 2005, 16:11
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




Cam la 3/4. La inceput mi s-a parut cam sus si i-am rugat pe baieti in service sa mi-l mai coboare. Mi-au spus ca "asa e toate" si ca o sa se mai lase in timp. Nu s-a mai lasat, dar m-am obisnuit cu el.

This post has been edited by liviu_lb: 9 Aug 2005, 16:11


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:28
Forum Renault