DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AJUTOR - tencuiala si zugraveala, or else i'm dead

b_shadow
post 20 Mar 2006, 01:25
Post #1





Group: Members
Posts: 0
Joined: 20 March 06




Salutari

Am nevoie si eu de niste pareri despre tencuiala si zugraveala. Mai exact materiale folosite (cele mai bune), tehnici, hint-uri, etc. Povestea e ca prietena mea s-a pus pe renovat casa. Cum pe mine nu ma duce capul mai mult de ceea ce tine de un PC si ea nu vrea sa fie fraierita de "mesteri" - e novice in domeniu - apelez la voi. Stiu ca au pus-o sa cumpere ciment si var prea mult si ei i sa parut dubios; pe langa alte lucruri pe care le-am uitat intre timp wacko.gif .

SI A INCEPUT CU BAIA. Peretii sunt din CARAMIDA, zugraveala e din HUMA. Si-a pus tavan fals din rigips verde (cica e rezistent la umezeala, condens). Mesterii au facut insa niste mici cratere la linia de demarcatie dintre tavan si perete (5 cm latime, 5 cm "adancime") pentru a putea fixa, cica, mai bine tavanul. Pe langa asta mai sunt si "faliile" ramase de la vechea instalatie electrica. Cu ce sa umple aceste goluri? Cu ce se tencuieste dupa aia? Dupa asta va urma ZUGRAVEALA. Se vrea a fi in LAVABIL. Teribilii mesteri au avertizat-o ca oricum aceasta ar putea "pusca" la un moment dat excl.gif . Sfaturi? S-a cam panicat fata, care nu vrea lucru romanesc, de mantuiala. Pe langa faianta in baie se mai vrea aplicata si faianta si piatra de codru. Pe jos, vrea sa toarne - am zis bine? - sapa, dupa care urmeaza gresia. Trebuie turnat ciment sub sapa? Cum se procedeaza corect? CAM MULTE PROBLEME, NU? tongue.gif

Cam atata imi aduc aminte pe moment.

Astept sfaturile voastre fratilor, chiar si pe mail (dragos.salvetiu@gmail.com).

--- Daca nu vin cu solutii dorm afara!!! --- ohmy.gif

Merci anticipat


--------------------
oltcit oltcit - ar-01svl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 20 Mar 2006, 01:54
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Aici tocmai am terminat zugraveala (facuta de mesteri, nu de noi). Dar din ce tin minte:
-rigips-ul verde e rezistent la umezeala, asa avem si noi in bai.
-golurile se umplu cu un soi de mortar sau ceva de genul asta, o sa incerc sa ma interesez de ce intra in el si in ce cantitati.
-cu zugraveala nu am idee, nu eram de fata si am uitat sa intreb.
-sapa (citita cu sh de la sarpe) este ciment. practic se face un ciment mai moale care poate fi nivelat fara dificultati. ideea este sa fie putin inclinat spre gaura de scurgere a apei.


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 20 Mar 2006, 09:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




de care shapa ? autonivelanta ? vezi ca e scumpa de mori !
ce inseamna var si ciment prea mult ? daca nu stiti cit intra de unde stiti ca e prea mult ? nu-ti inchipui cita tencuiala trebuie pt a reface niste pereti strimbi 053.gif !
da, rigipsul ala verde este rezitent la umezeala insa eu unul nu mi-as face baia cu gips-carton !

tencuiala se face cu un tinci (se gaseste la saci de 20 de kg) ...
da, orice vopsea, chiar si cea lavabila "pusca" dupa un timp ! deh, nimic nu e etern in natura sleep.gif !

vrei un "hint" ?
faceti reamenajarea cu o firma care da garantie de 1 an la lucrari si atunci ce s-a facut prost trebuie sa se refaca !
daca nu sunteti dispusi sa cheltuiti ceva mai mult, rugati-va fierbinte ca mesterii sa fie chiar meseriasi popa.gif !

This post has been edited by ache2: 20 Mar 2006, 15:22


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Mar 2006, 10:02
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Recomand cu caldura sa pui intreabri si pe
http://www.misiuneacasa.ro/forum/


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WUB
post 20 Mar 2006, 13:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 3 July 03
From: Bucuresti




Vorbeste cu nairam ( eventual da un PM). Are el o echipa super carora le tine contabilitatea...au fost si la mine si ii recomand cu placere, seriosi si lucreaza foarte bine si ieftin ( eu am facut cu ei de la mobila la termoizolatii)

This post has been edited by WUB: 20 Mar 2006, 14:12


--------------------
ARR NXT 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 20 Mar 2006, 13:17
Post #6


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Cimentul si varul sunt mizilicuri pe langa sacii de nisip .La mine acasa mau speriat mesterii cat nisip au bagat , oricum am indreptat pertii intii cu ciment, au pus plasa de buzau si tencuit la greu in locul unde erau peretii din BCA, si apoi au dat cu ipsos(parca ATLAS) si apoi slefuit si dat cu lavabila.
Tavan fals din rigips verde nu am auzit, cred ca e o aberatie, existau placi speciale pt. tavan fals.Oricum eu nu am dorit sa am rigips prin casa , daca e de proasta calitate devine o pepimiera de umezeala .....plus ca nu are voie sa ia apa, trebuie sa fie incaperea uscata.


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 20 Mar 2006, 13:56
Post #7


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Echipa NU este a mea ... Sunt niste baieti carora noi doar le tinem contabilitatea .... Si de care ma bucur sa aud ca lucreaza bine .... nu de alta dar am si eu cate ceva de facut cu ei biggrin.gif ... Si inteleg ca b_shadow a inceput deja sa lucreze cu niste mesteri ... Nu prea este recomandat sa schimbi mesterii in timpul lucrarii decat pentru asa zisele "abateri grave" ...

Edit:
Din cate stiu NU este recomandat rigipsul pentru baie ... acolo cel mai bine este sa pui gresie, faianta iar tavanul sa-l indrepti cu ciment.... Stiu ca atunci cand au pus mesterii faianta si gresia in baie, bucatarie si hol am bagat o groaza de "Murexim" nu mai tin minte cat dar mult mult de tot cred ca in jur de 45-50 de saci pentru o suprafata relativ mica dar a iesti brici la linie... si dupa 3 ani de locuit si lucrat este totul ca nou ...
In ceea ce priveste "lavabilul" trebuie luat de calitate ceva Dufa Superweis este mai scump dar ala chiar este Lavabil (adica poate fi spalta mizeria de pe el)... Inainte de lavabil trebe data o Amorsa .... si inainte de amorsa dat cu niste glet fin(Atlas) ....

This post has been edited by nairam: 20 Mar 2006, 14:10


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 20 Mar 2006, 18:53
Post #8


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




@b_shadow
1st. daca ai pucat sa pui deja rigips in baie...raul e deja facut tongue.gif
dar nu dispera...acele fante lasate de mesteri (daca nu ai poze nu pot decat sa banui...) sunt pt a putea corecta si monta mai usor tavanul....toate aste se chituiesc...nu o sa ramana urme smile.gif
cateva sfaturi....
daca rigipsul a fost bine montat nu sunt probleme de planeitate si deci nu ai nevoie de alta tencuiala, tinci, etc...pe suprafetele pe care vrei sa pui faianta se pune foarte usor la drisca pieptene (de 5 mm pt. rigips, e suficient) cu consum mic de material si fara probleme de dezlipire daca adezivul folosit este bine preparat si aplicat inainte sa se rupa priza cimentului....nu te lua dupa mesteri care fac o tona de material si dupa aia mai pun apa.....se face cat se poate aplica sub limita timpului de priza cu cantitatea de apa indicata de producator: apa prea multa=contractii la uscare=fisuri, apa prea putina=nu se realizeaza reactia de hidroliza-hidratare a cimentului....
mare atentie la chitul de rosturi, fiind in mediu umed trebuie sa fie de calitate!
pt. lavabil daca vrei o aderenta mai buna, nu ai decat sa aplici intai o amorsa de aracet (asta daca vrei sa fii sigur ca nu se va dezlipi smile.gif ) dar sincer nu cred ca e necesar!
pt. pardoseala, e cu dus si intors....masoara planeitatea ei! si fa-ti un calcul cam cat ar trebui umplut daca are sageata mare.....daca sageata planseului e 1~2 cm merge sapa autonivelanta, daca e mai mare trebuie sapa normala (ciment+nisip).
insa autonivelanta in baie iar e dificil, pentru ca tu va trebui sa dai o panta spre sifonul de pardosela care cel mai bine si mai ieftin o faci din sapa normala!
daca sageata e sub 1 cm nu te mai chinui cu sapa, dai panta din adezivul de gresie....
despre materiale si calitatea lor PM ca nu am voie sa fac reclama! smile.gif
succes!


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 22 Mar 2006, 10:38
Post #9


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Ei de obicei baga mult adeziv ca sa le iasa faianta dreapta si la faza asta de cam cocoseaza la bani.
Intai se indreapta peretii. Si rigips-ul rezistent la apa se poate folosi cu incredere in bai.


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_shadow
post 25 Mar 2006, 13:29
Post #10





Group: Members
Posts: 0
Joined: 20 March 06




merci fain de sfaturi


--------------------
oltcit oltcit - ar-01svl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:53
Forum Renault