DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kia Niro si Sandero Stepway (way way)

ursul_bipolar
post 22 Apr 2020, 13:22
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




O sa mai treaca ceva timp smile.gif


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Apr 2020, 13:45
Post #122


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Au si motoarele astea mici si turbo targetul lor. Ca posesor, dincolo de celelalte neajunsuri ale marcii, motorul turbo de 1.2l si 130 CP ma impresioneaza. Are un cuplu aproape de un diesel turbo de 1.9l, dar si 25 CP in plus. Consumul urban este aproape identic cu cel al unui motor pe benzina, aspirat, cu injectie multipunct de 1.4l si 75 CP. Nu stiu in schimb cat va rezista in timp.

Referitor la hibrid, ca viitor posesor de "mild hybrid", studiind si cifrele puse la dispozitie de cei care sunt deja posesori, un motor pe benzina, aspirat, de 2l si 180 CP care sa consume in oras un pic peste acelasi motor de 1.4l, e ceva. In cazul meu, optand pentru o cutie automata cu convertizor de cuplu, ma astept la un consum urban sensibil mai mare, dar nu ma astept sa treaca de 10l/100km in trafic aglomerat. Acel "mild hybrid" e de fapt un ISG, ajuta la demaraj, si eventual la rularea "bara la bara".

This post has been edited by marksman: 22 Apr 2020, 13:47


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 22 Apr 2020, 13:56
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Sigur ca motoarele mici si intretinute sunt benefice si ar mai curata aerul daca ar inlocui obositele actuale de prin 19 toamna care fumega si scot un zgomot de te scot din minti.

Un utilizator normal va avea numai beneficii de pe urma unui hibrid:

- intretinerea este ieftina, nu difera de celelalte masini;
- consumul este bun spre foarte bun pt ce ofera si gabarit;
- e rafinat si ofera confort;
- mult mai prietenos cu mediul in traficul din orase;
- impozit 0 si parcarea gratuita;
- nu hurducaie, nu muge, nu scoate fum;

Da, sigur, costa mai mult si poate de aici reticenta unora. Daca ar fi la acelasi pret sa vezi ode inaltate pre-maritului hibrid.

This post has been edited by ursul_bipolar: 22 Apr 2020, 13:57


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Apr 2020, 14:11
Post #124


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




La confort pot sa spun ca difera de la o masina la alta. Am vrut sa cumpar si am testat Hyundai Ioniq. Pe dinafara masina arata bine. La interior insa, gasesti destule minusuri care sa o descalifice: vizibilitatea spate proasta, agravata si de tetierele ca de Logan de prima generatie; comenzi touch-control pe suprafete glossy; portbagajul mic si fara roata de rezerva pt. electric si plug-in; zgomot pronuntat de rulare de la puntea spate; spatiul mic rezervat celor din spate (la 1m75 mai aveam cam doua degete si dadeam de tavan); monotonia data de gri si negru peste tot, fara alte optiuni, chiar contra cost; cotiera si spatiul de stocare aferent total nepractice.


Altfel, buna masina, consumul mediu 6l/100km pentru un hibrid de drive test si silentiozitatea cu care pleaca de pe loc m-au impresionat. Spre comparatie, Tucson-ul de drive-test avea un mediu de 13(.2)l/100km. Ambele masini aveau cutie automata, 6-DSG clasica la hybrid si 7-DSG la Tucson.

This post has been edited by marksman: 22 Apr 2020, 14:15


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 22 Apr 2020, 14:12
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




Si eu am fost impresionat si inca sunt de calitatea si ce ofera in ultima vreme Hyundai/Kia raportat la pretul platit. Desigur, sunt plusuri si minusuri vs pionierul Toyota la sistemul hybrid dar am spus mai devreme am avum niste ,,idei" si asta a fost singura masina care le-a indeplinit. Pot spune ca si perceptia la interrior ( vs CH-R ) mi s-a parut mai buna la materiale si asamblare.

Am comandat si o protectie de portbagaj originala din cauciuc..care nu a mai apucat sa vina la dealer. Sa vad daca la "relaxarea" masurilor de izolare pot ajunge la ei.

Ce am mai observat:

- imi plac farurile cu LED:) . Noaptea se vad foarte bine. Prima masina cu asa ceva
- Geamurile se deschid din cheie ( La Laguna doar se inchideau.) Ca sa le inchizi trebuie bagata cheia in butucul usii sofer si tinut spre inchis ( cum e keyless, trebuie scoasa cheia mica din telecomanda)
- leduri la manerele usilor doar in fata...
- Senzorii sunt afisati doar pe ecraul dintre ceasuri, nu si pe cel central ca la modelul nou, cateodata e mai incomod cu volanul virat sa vezi detalii, dar na se aude si in boxe si pe ce parte e obstacolul. Am o parcare horror cu niste stalpi foarte incomozi..

Sa mai conducem si o sa mai descoperim. Ii planuiesc un Eurotrip cand se termina nebunia.


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 22 Apr 2020, 14:25
Post #126


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(IulianSVA @ 22 Apr 2020, 14:12)
- Geamurile se deschid din cheie ( La Laguna doar se inchideau.) Ca sa le inchizi trebuie bagata cheia in butucul usii sofer si tinut spre inchis ( cum  e keyless, trebuie scoasa cheia mica din telecomanda)
*


Nu merge oare sa tii mana pe manerul usii, sau ceva de gen?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 22 Apr 2020, 15:46
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Nu merge din pacate si nici la Kia nu se mai poate activa. Si la ceed-ul ce l-am luat in Ianuarie duc lipsa de functia asta, doar primele modele din 2019 de ceed aveau functia asta.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2020, 15:56
Post #128


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 22 Apr 2020, 15:11)
La confort pot sa spun ca difera de la o masina la alta. Am vrut sa cumpar si am testat Hyundai Ioniq.
*

Un domn respectabil de pe forum asta si-a luat Hyundai Ioniq. Si are cuvine numai de lauda. Iar daca nu avea experienta in masini, mai ziceam ca nu se pricepe.

This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2020, 15:56


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Apr 2020, 16:09
Post #129


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(IRONICK @ 22 Apr 2020, 15:56)
Un domn respectabil de pe forum asta si-a luat Hyundai Ioniq. Si are cuvine numai de lauda. Iar daca nu avea experienta in masini, mai ziceam ca nu se pricepe.
*


Sa fie sanatos. Daca-l multumeste vizibilitatea spate ca la duba sau amprentele de pe ecranul central, sau faptul ca bajbai dupa comenzi tot in zona aia, pe mine ma enerveaza, motiv pentru care nu pot sa am cuvinte de lauda. A, ca masina are calitati, sigur ca da, de aia am si luat-o in considerare. Doar ca lasa de dorit in puncte care conteaza pentru mine.

This post has been edited by marksman: 22 Apr 2020, 16:10


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2020, 16:30
Post #130


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Toate masinile cu genul ala de spate au asa vizibilitatea, nimic deosebit.
Spatiu mic pentru pasagerii din spate? Normal, plafonul lasat pentru aerodinamica. Chiar si Golf 8 a inceput sa sufere de asta.
Amprente lasi pe ecran lucios indiferent de masina. Si pe mine ma enerveaza, as prefera sa fie usor mat.

Pana acum nimic specific referitor la masina asta. Doar ca nu esti in targetul ei. Si nici eu.

This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2020, 16:37


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Apr 2020, 16:42
Post #131


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(IRONICK @ 22 Apr 2020, 16:30)
Pana acum nimic specific referitor la masina asta. Doar ca nu esti in targetul ei.
*


Ba dimpotriva, comenzile alea (de climatizare, nu stiu daca mai erau si altele) pe suprafata lucioasa sunt specifice masinii asteia. La interior, asta a fost primul lucru care mi-a atras atentia. Dupa aia vizibilitatea, care dupa ca e asa cum e (si din exterior am zis ca e acceptabila), la interior, cand vezi ca doar tetiera de pe mijloc e de tip virgula, iar celelalte doua sunt de tip clasic, zici ca-s de Logan ph 1, mai si obtureaza 2/3 din luneta aia mica.

Deci uite doua chestii specifice acestei masini, care pe mine m-au convins ca nu e de cumparat. Altfel, e geniala.

This post has been edited by marksman: 22 Apr 2020, 16:45


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 22 Apr 2020, 18:03
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Marksmanu ne ai omorât cu lunetă aia.
Și dacă pe lista de opționale poți să iei camera spate și senzori lunetă aia tot te enerva că nu intra suficientă lumină în mașina așa i ?


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 22 Apr 2020, 18:32
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Asa e, e greu sa respecti decizia unui om in ceea ce priveste un produs.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Apr 2020, 18:33
Post #134


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(bgdrenault @ 21 Apr 2020, 19:13)
Mai bine mai puneai cateva mii de E, marskman, luai hybrid si scoteai 6,6%.
*
Si in cat timp isi scotea cei "cateva mii de E in plus" din diferenta de consum?
QUOTE(bgdrenault @ 22 Apr 2020, 10:04)
Vecin cu corolla 2019, cred ca motor 1,8 120 cp, zice ca in ora consuma 3-4%, niciodata nu merge la ore de varf, si distante de doar 3-4 km). Pana la Herculane si inapoi, 5,2, mers batraneste.
*
In 3-4 km nici nu i se incalzeste motorul cum trebuie sa mearga in regim optim. Aia cu 3-4% cred ca e wishfull-thinking.
QUOTE(IulianSVA @ 22 Apr 2020, 15:12)
- Senzorii sunt afisati doar pe ecraul dintre ceasuri, nu si pe cel central ca la modelul nou, cateodata e mai incomod cu volanul virat sa vezi detalii, dar na se aude si in boxe si pe ce parte e obstacolul. Am o parcare horror cu niste stalpi foarte incomozi..
*
Pune-ti o camera video de marsarier. Face minuni in astfel de cazuri.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2020, 19:38
Post #135


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




De acest reper ma refeream mai sus ca a fost pus pe esapament. In poza este pe un XCeed.

IMG_4302.jpg ( Size: 126.09k ) Number of downloads: 553


This post has been edited by IRONICK: 22 Apr 2020, 19:43


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 22 Apr 2020, 19:42
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




Camera pentru marsarier are...Ma refeream pentru senzorii fata cand cobor in parcare. Sunt parcat la -2..si rampile dintre etaje sunt foarte inguste. SI locurile de parcare au stalpi si foarte inguste...parcam cat sa lasam si loc vecinului si ne rugam sa nu aplice vreo usa. Am in plan sa cumpar niste burete izolator pentru stalpul ala.. nu se stie niciodata cnad se gandeste sotia sa il jeneze..

PS. Imi spune cineva cum sa nu mai fiu atat de idiot cu pozele. De data asta e pe o parte..poza tot dreapta in PC.

PS2.. de pe Iphone nu vrea sa recunoasca userul si parola.. mama lor..

22 Apr 2020, 19:47:
QUOTE(IRONICK @ 22 Apr 2020, 19:38)
De acest reper ma refeream mai sus ca a fost pus pe esapament. In poza este pe un XCeed.

IMG_4302.jpg ( Size: 126.09k ) Number of downloads: 553

*




Interesant.. asa aerul nu se mai agata de bara.. si iese de sub masina. Cand ajung la masina o sa trag o poza si eu. Mai vrea cineva poze la alte repere? wub.gif

This post has been edited by IulianSVA: 22 Apr 2020, 19:47

Attached thumbnail(s)
IMG_3203.jpg ( Size: 1.88mb ) Number of downloads: 520


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Apr 2020, 19:53
Post #137


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(IulianSVA @ 22 Apr 2020, 20:42)
Interesant.. asa aerul nu se mai agata de bara.. si iese de sub masina. Cand ajung la masina o sa trag o poza si eu.  Mai vrea cineva poze la alte repere?  wub.gif
*


Ceva de genul, nu se mai ataseaza ...
Interesant este ca are 0.29Cd, si nu-i berlina sau hatch.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 22 Apr 2020, 20:20
Post #138


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(klaus @ 22 Apr 2020, 18:33)
Si in cat timp isi scotea cei "cateva mii de E in plus" din diferenta de consum?

Intreaba aici pe forum, ca vei gasi raspuns. Si tu vrei masini cu motor pe abur?

22 Apr 2020, 20:22:
QUOTE(klaus @ 22 Apr 2020, 18:33)
In 3-4 km nici nu i se incalzeste motorul cum trebuie sa mearga in regim optim. Aia cu 3-4% cred ca e wishfull-thinking.

Nu am zis ca i cred, Am pus si alte consumuri acolo, care par oarecum credibile. Omul zice, eu zic ouuu, a mea consuma 9

22 Apr 2020, 20:28:
Ca sa nu te atingi cu vecinul, incercati sa stabiliti care o trage cu fata, care cu spatele. Familia coboara inainte de parcarea propriuzisa si gata. Eu asa fac cu un vecin si avem loc de deschis complet portiera la sofer,

This post has been edited by bgdrenault: 22 Apr 2020, 20:28


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Apr 2020, 21:01
Post #139


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(IulianSVA @ 22 Apr 2020, 20:42)
SI locurile de parcare au stalpi si foarte inguste...parcam cat sa lasam si loc vecinului si ne rugam sa nu aplice vreo usa.
*

Haidi mai, ala e loc ingust in parcare subterana? N-o fi sa bagi salupa, da intra bine mersi suv-uri acolo, chiar lejer.
La bagatul cu spatele pe langa stalpi e problema cand e intuneric, nu se vad bine stalpii. Poti sa-i vopsesti in alb sau ceva reflectorizant.
Eu nu as pune burete pe stalp, ca e subtire si se rupe repede si devine ca si cum nu ar fi. As inveli stalpul intr-o mocheta pe care as prinde-o cu soricei/powertape/altceva


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Apr 2020, 21:27
Post #140


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(axabrt @ 22 Apr 2020, 18:03)
Marksmanu ne ai omorât cu lunetă aia.
Și dacă pe lista de opționale poți să iei camera spate și senzori lunetă aia tot te enerva că nu intra suficientă lumină în mașina așa i ?
*


Breaking news: camera de marsarier e pentru marsarier,la fel si senzorii. Cand ma uit in oglinzi, de obicei folosesc minim doua. Iar daca tie sau altora va place sa conduceti dube, e alegerea voastra, dar nu-mi cere mie sa ma aliniez curentului vostru de opinie.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Apr 2020, 21:38
Post #141


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E o chestie de obisuinta asta cu oglinda interioara vs oglinzile laterale.
Daca incepi si conduci masini cu oglinzi interioare inutile din diverse motive, te obisnuiesti foarte bine cu cele laterale.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Apr 2020, 22:15
Post #142


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Am condus de cateva ori un hatch incarcat pana la plafon. Se poate, dar e incomod, personal nu agreez asta. Sa zicem c-as fi trecut peste aspect in cazul Ioniq. Tot mai ramaneau doua motive la fel de sacaitoare pentru mine. Si daca dau niste bani, atunci sa-mi placa pe ce i-am dat. Sunt convins ca unii sunt incantati de comenzile touch control si suprafata aia lucioasa. Eu nu-s. Sunt de asemenea convins ca voi mai gasi niste minusuri la troaca japoneza pe care-am dat banii, dar a bifat cele mai multe criterii, asa ca vor fi compensate. Poa' sa zica oricine orice, daca mi-a placut troaca, am cumparat-o.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 3 Jun 2020, 11:40
Post #143


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




Salutare. In sfarsit am putut sa ne plimbam ceva mai mult weekendul trecut prin muntii din vecinatate. Imi place cum se comporta in viraje, jantele si cauciucurile avand sens in acest caz . Pe Sport la urcari si cu descarcat bateria , si cu Eco la coborari unde se incarca si mers doar EV. Niciodata nu am vazut bateria aia plina, am reusit acum ..

Attached thumbnail(s)
IMG_5644.jpg ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 360


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Jun 2020, 12:23
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Plina plina doar la drum instins, asa e si la mine. In schimb, in majoaritatea cazurilor mai are 2 liniute pana la full.
Dar da, se poate si full.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 3 Jun 2020, 14:06
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




La drum intins si drept, cat am mers pana acum nu prea statea plina. Cel mai des intre jumatate si aproape plin fara 2, 3 liniute. Cum ziceam de cand am luat-o , nu am buton de EV ( La PHEV este) , ea face ce vrea, nu pot controla cum sa merg daca am baterie mai multa, sau exclusiv sa o incarce plina. Pot insa sa dozez acceleratia cat sa nu intre motorul termic.


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Jun 2020, 14:37
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




La mine exista butonul de EV dar chiar daca este activ tot intra termicul daca accelerezi mai tare. Iti si spune "accelaration pedal depressed too far" biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 3 Jun 2020, 15:11
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




Hai ca mesajul e funny. Asta e mai tacuta. Ca tot ai enumerat cateva produse pe topic la Toyota de ingrijire. CUm ziceam si acolo, ma bazez pe self-service, si da avantajul e ca dupa iti faci de cap in liniste. Recomanzi ceva de dupa baie sa ramana frumoasa? Ceara lichida, sau ceva sa ajute la uscare?


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Jun 2020, 15:42
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Labocosmetica Beneficia.
Il aplici dupa spalare cand masina are apa pe ea si dupa care dai cu multa apa. Se usuca imediat dupa, nu mai e nevoie de carpa.
Recomand produsul asta daca masina ramane curata dupa spalare si nu cu urme pe ea (murdarie care s-a intarit, etc).


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 8 Jul 2020, 00:29
Post #149


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




Nu am mai scris de o luna. Am avut un pui de concediu si am decis sa exploram putin tara gazda, dat fiind faptul ca si s-a dat ,,voie".

Am facut aproximativ 1500 km in 5 zile, unde am prins si autostrada ,,plata:). Fata de momentul in care spuneam ca aveam un consum de 6.6 l/100 km, acum am fost placut surprins. 2 persoane, un copil si portbagaj plin cu clima pe auto 23 grade am avut un consum mediu de 5l / 100 km ( 4.8 din poza e de la ultima alimentare pana acasa , tot autostrada ) . Pe autostrada exclusiv pilot adaptiv / 120kmh ( ca atat e legal..) si preponderent in ECO , asta fiind modul normal.



Alte mici ciudatenii observate:

- luminile de zi se sting la apasarea franei de mana.
- cand am setata navigatia masinii, inainte de intersectii, la coborari, etc imi apare in bord sa fac ,,coasting" si un semn sa iau piciorul de pe acceleratie ca sa regenereze mai mult (zic ei asistent eco).



Attached thumbnail(s)
IMG_6436.jpg ( Size: 501.29k ) Number of downloads: 239
IMG_6486.jpg ( Size: 138.7k ) Number of downloads: 99
IMG_6487.jpg ( Size: 85.14k ) Number of downloads: 88


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianSVA
post 16 Jul 2020, 14:59
Post #150


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 7 June 17




Trecut si de 4000 km.

Zilnic cate o chestie observata. Cu ,, motorul" pornit, daca deschizi oricare usa, wireless chargerul se opreste. Imi si spune device in wireless charger pe bord dar nu cred ca e specific la Kia.


--------------------
Kia //Dacia Niro 1.6 Hev Emotion //Sandero Stepway 0.9 tce 2019 // 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:58
Forum Renault