DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ax Inferior Volan, topic general

Ivdanyel
post 22 Aug 2010, 15:06
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




am apasat dar degeaba,tine mocheta si acum nu mai stiu daca buza masonului era peste mocheta sau sub mocheta?


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Aug 2010, 16:03
Post #62


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Il impingi cu o surubelnita din aproape in aproape pana cand buza aceea de cauciuc iese pe partea cealalta.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ivdanyel
post 22 Aug 2010, 16:12
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




k multam o sa mai incerc


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 22 Aug 2010, 16:26
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




peste mocheta


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ivdanyel
post 22 Aug 2010, 17:15
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




gata a mers cu vaselina,multam pt sfaturi


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 23 Aug 2010, 00:53
Post #66


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




Buna dimineata...am si io o rugaminte!!!
Tre sa schimb axul inferior de volan...de origine nu se gaseste, doar pe comanda si cate am inteles e in jur de 3mil sad.gifsad.gifsad.gif eu am gasit in magazinele din zona podu de piatra, iasi, un model telescopic cik de ASAM ....stiu faza cu asamu' sad.gif insa sunt disperat de jocul si zgomotul pe care il scoate la socuri directia, am verificat de o luna stiu problema....INTREBARE a mai schimbat cineva modelu asta???e model de supernova hexagonal nu rotund cum am citit pe aici pe un topic ca rotund e pt nova si asta hexa pt supernova...deci???? si inca ceva....tine macar vreun an 2, pana sa se uzeze si ala???
ASTEPT UN RASPUNS, URGENT!!!MERSI!!!


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
araval
post 1 Sep 2010, 19:10
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 May 08
From: Ploiesti




Salutare!
Revin cu o problema"delicata" cam asa:
-am schimbat caseta de directie si axul volan pentru ca se blocase"crucea"de la caseta si-mi ovalizase melcul.
-dupa inlocuirea pieselor a mers perfect cam 2 saptamani dupa care a inceput sa-mi trepideze volanul(mentionez ca am schimbat planetare,bucsi,pivoti,bielete,caseta de directie si axul volan,pe urma am facut unghiul)
-am observat ca bataia provine din aceasta zona:AVETI POZE ATASATE

Tinand cont ca piesa a fost noua,si totusi a prins joc va rog imi spuneti eventuale evaluari pertinente?

2.Nu mai tin minte,va rog spuneti-mi si mie daca la simbolul de Recirculare aer din Habitaclu este sau nu led pentru ca mie mi se parinde decat simbolul din stanga.Am pus si poza sa va dati seama exact.

3.Daca pun o bara intre suruburile centurilor la portbagas este suficient pentru a reduce din contorsionarea sasiului sau este nevoie NEAPARAT de o bara in X....?

Multumesc anticipat,Marcu Valentin

Attached thumbnail(s)
Imag004.jpg ( Size: 150.78k ) Number of downloads: 2142
Imag001.jpg ( Size: 610.47k ) Number of downloads: 2483
Imag006.jpg ( Size: 135.31k ) Number of downloads: 2334


--------------------
Dacia Super Nova 2003 Campus - PH-07-MVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 2 Sep 2010, 10:22
Post #68


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Da, trebuie sa ai bec si acolo, cu bataia in zona aia nu prea stiu ce sa iti spun, nu prea e normal sa bata acolo, ci la cruce. Ai uns cu vaselina crucile alea cand ai montat axul? Daca nu, ungele acum cat nu e prea tarziu, era bine daca la cea de afara, trageai un burduf de bieleta de directie pentru a o proteja de eventualele mizerii ce pot intra pe acolo, ii lungeste viata.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
araval
post 2 Sep 2010, 13:08
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 May 08
From: Ploiesti




Merci pentru treaba cu becul chiar azi ma apuc sa-l demontez,cat despre raspunsul tau cu axul volan....este putin incomplet.Vaselina decat greseaza reducand uzura in timp,nu este responsabila cu jocurile acelea.Si in capatul crucii voi face ce mi-ai indicat pentru ca am mai citit chestia asta si se pare ca prelungeste viata.
Problema este STRICT in parte incercuita de mine unde se prinde tija de la caseta de directie cu axul volan superior....Intr-adevar construita din fabria ea culiseaza pe verticala....in schimb ce sa fac cu jocul pe orizontala si cu vibratia aia tampita????Va rog...alte pareri eventual de la cei patiti deja?????


--------------------
Dacia Super Nova 2003 Campus - PH-07-MVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoescu
post 2 Sep 2010, 14:00
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 September 09
From: Bucuresti




QUOTE(araval @ 2 Sep 2010, 14:08)
Merci pentru treaba cu becul chiar azi ma apuc sa-l demontez,cat despre raspunsul tau cu axul volan....este putin incomplet.Vaselina decat greseaza reducand uzura in timp,nu este responsabila cu jocurile acelea.Si in capatul crucii voi face ce mi-ai indicat pentru ca am mai citit chestia asta si se pare ca prelungeste viata.
  Problema este STRICT in parte incercuita de mine unde se prinde tija de la caseta de directie cu axul volan superior....Intr-adevar construita din fabria ea culiseaza pe verticala....in schimb ce sa fac cu jocul pe orizontala si cu vibratia aia tampita????Va rog...alte pareri eventual de la cei patiti deja?????
*



Salut,

ai idee cum se coata toata masca aia acolo ca vreau sa schimb si eu becurile pe acolo?


--------------------
Dacia SN Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
araval
post 2 Sep 2010, 19:47
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 May 08
From: Ploiesti




more than easily....ca sa ai un acces complet scoate laterala prinsa in "braduti"din dreapta-cea care face accesul catre radiatorul de caldura pentru o vizualizare usoara....pe urma ai 3 suruburi exat deasupra butoanelor,mai explicit sub qerisitoarele din bord.Le desfaci si tragi spre tine si in sus de chestia aia....Got It?


--------------------
Dacia Super Nova 2003 Campus - PH-07-MVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoescu
post 3 Sep 2010, 07:15
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 September 09
From: Bucuresti




Ok, ms frumos am sa incerc.

Stii cumva plasticul ala de sub maneta de frana de mana se scoate usor?
Din cate stiu corpul consolei centrale (rama aia in care stau scrumiera si restul accesoriilor) nu poate fi scoasa ea ramand doar mobila.

Ms,


--------------------
Dacia SN Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
araval
post 6 Sep 2010, 21:14
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 May 08
From: Ploiesti




fii mai explicit cu frana aia de mana....daca zici de plasticul dintre canapele se scoate foarte usor:scoti toti bradutii care tin panourile laterale si exact pe mijloc intre pasagerii din spate unde se termina consola de plastic ai un surub cu cap in cruce...that's it.

Rama aia intr-adevar este fixa in masura in care nu-ti pui mintea sa demontezi mult mai mult.daca mai ai nelamuriri poti suna oricand si-ti explic:0764156637



ON TOPIC:cu axu meu cum ramane?chiar sunt singuru cu problema asta????sad.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2003 Campus - PH-07-MVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobra287
post 29 Sep 2010, 22:03
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 September 10




Se gasesc in Pitesti pe dumbravei.L-am luat si l-am pus astazi.Costa 100Lei.De abia am gasit sad.gif

29 Sep 2010, 22:05:
De ax volan vorbesc

This post has been edited by kobra287: 29 Sep 2010, 22:05


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 30 Sep 2010, 09:39
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




@araval -poza care ai puso este destul de clara. ai joc in cuplajul(crucea cardanica) care intra in axul de la caseta de directie).
daca te uiti sub volan in masina vezi ca exista o cruce cardanica de unde reglezi volanul pe inaltime. crucea acea cardanica este identica cu cea din caseta. poti gasii crucea separat si o montezi prin presare. iti recomand inca un prieten sa te ajute deoarece e crima sa pui cauciucu ala negru din podea la loc si axul superior se prinde foarte greu pe ghidaj
daca schimbi crucea de jos iti recomand sa o schimbi si pe cea de sus de unde culiseaza volanu pt reglarea pe inaltime, apoi schimba si bucsa din volan, verifica suportu volan(mitraliera) sa nu aibe joc .0723373907 pt mai multe detalii


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 1 Oct 2010, 22:12
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




doamne ajuta ca maine schimb si crucea de la axul superior de la reglaju pe inaltime, si fac tot posibilu sa o presez cu axul ne scos din caseta.
Tineti mi pumnii:D
Crucea separat 24 ron, pe Gmw Turcia


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 14 Jan 2011, 16:34
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




am un ax volan inferior vechi. crucea de jos este stricata. puteti sa dati putin mai multe detalii despre cum se schimba crucea aia? cum adica prin presare? pls. mersi.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Jan 2011, 22:12
Post #78


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Deja vorbim pe 3 topicuri despre acelasi lucru....

Vrei sa repari axul vechi si sa il vinzi sau cum? Crucile din comert nu sunt originale pentru ca nu exista cruci originale. Sunt panarame chinezesti sau de asam. Crucile se schimba foarte greu iar dupa montarea lor tot vei avea un mic joc si exista riscul sa iti iasa crucile de pe ax si sa tragi stanga de volan iar masina sa o ia in dreapta...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 14 Jan 2011, 22:49
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




vreau sa-l repar ca sa-l pun dupa ce o sa pice asta. nici vorba de vandut. intreb pe mai multe ca sunt oameni care chiar au schimbat crucea si le-a iesit.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Jan 2011, 23:37
Post #80


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Apreciez efortul tau insa nou ax, in conditiile in care i-ai pus si burduf de protectie, va rezista cel putin inca 70-80 mii km. Crezi ca mai ti masina atat? Sau ca celelalte piese vor mai rezista atat?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 15 Jan 2011, 00:40
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




hmm..era cineva pe aici si glumea la un moment dat: "Romanul se plictisea; Dumnezeu a creat DACIA". Cred ca ma incadrez in target. biggrin.gif. Ideea e ca am axu vechi si vreau sa-mi fac de lucru smile.gif.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wickerman
post 28 Jan 2011, 21:20
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 09
From: Bucuresti




Salut! Vad ca se tot vorbeste de axul inferior de la volan pe aici, asa ca ma bag si eu in discutie cu solutia gasita de mine la aceasta problema. Ca orice posesor de Supernova, am avut aceasta problema clasica, si avand ceva cunostinte de mecanica am decis s-o rezolv singur. Fiind student, n-am avut bani sa-mi cumpar ax de origine, asa ca am cumparat unu' d-ala no-name de la un magazin din Pantelimon. Cand ajung acasa sa-l montez, surpriza, era prea scurt biggrin.gif .
M-am uitat cu atentie unde se face imbinarea celor doua elemente telescopice (pe partea cu raza, nu pe cea plata) si am gasit un punct facut cu un dorn. Prind axul in menghina, iau bormasina si fac o gaura de 3mm in punctu ala. Dupa cateva ciocane serioase, (din nou) surpriza, desfac axul in doua bucati. Am filetat gaura facuta de mine, i-am gasit un surub de 4mm cu cap hexagon si asa am reusit sa-mi extind axul scurt cu aproape 15cm.
La montaj, tot ce a trebuit sa fac a fost sa extind axul cat am avut nevoie si sa strang surubelul ala pus de mine (desi nu era nevoie de el, imbinarea telescopica se face foarte fortat, nici vorba de joc, dar am zis sa fiu sigur, ca oricum nu ma costa nimic).
Dupa aproape 20.000 km, directia mea este beton. Ce-i drept, am mai avut o data problema cu axul, dar nu la crucea dinspre caseta, ci aia de sub bord mellow.gif . Frumusetea situatiei a stat in faptul ca axul original avea crucea de sub bord intreaga. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa-l desfac si p-ala in doua bucati si sa inlocuiesc doar jumatate. Si toate astea fara sa folosesc aparatul de sudura icon_mrgreen.gif .
Recomand cu caldura aceasta operatie, fiind rapida si eficienta. Pot pune si cateva poze cu axul desfacut in doua bucati, daca se doreste.


--------------------
Dacia Logan 2013, Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 28 Jan 2011, 22:03
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




'''''Deja vorbim pe 3 topicuri despre acelasi lucru....

Vrei sa repari axul vechi si sa il vinzi sau cum? Crucile din comert nu sunt originale pentru ca nu exista cruci originale. Sunt panarame chinezesti sau de asam. Crucile se schimba foarte greu iar dupa montarea lor tot vei avea un mic joc si exista riscul sa iti iasa crucile de pe ax si sa tragi stanga de volan iar masina sa o ia in dreapta...
''''''


La mine nu s-a intamplat asa ceva. am crucile schimbate si axul original al masinii.
dupa montarea crucilor sansele ca ,crucea sa iti iasa dupa coloana sun 0 si iti zic si de ce.
cand bagi crucea o bagi intr o parte cracanata apoi urechile la ax le indoi pentru a nu permite crucii sa iasa decat cand sunt urechile rupte ceea ce e imposibil.
in cel mai rau caz in iese pastila si directie ai in continuare , dai stanga de volan si se duce stanga numai ca ai un joc f mare, un zgomot, si directia este imprecisa.
daca sti sa schimbi o cruce cardanica ca la carte nu ar trebuii sa ai probleme, ceea ce poti intampina e sa ai uzura mare in urechile axului si sa aiba joc pastila cea noua.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Jan 2011, 09:52
Post #84


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Totusi daca operatiunea nu este facuta cum trebuie exista riscul sa se rupa cuplajul mesterit la strung, si sa te trezesti fara directie. Eu nu as recomanda astfel de improvizatii altor useri, mai ales unora care nu au prieteni strungari sau acces la astfel de scule.

@wickerman: axul este telescopic. Intr-adevar si cel original "iese" mai greu, asa si trebuie pentru ca altfel s-ar misca chiar si in mers, insa la cel neoriginal evident iese mai greu pentru ca este facut prost de la inceput.



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 1 Feb 2011, 21:05
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




Buna, am si eu o intrebare, am o problema cu axul, am fost la reprezentanta dacia(Targu Mures) si mi-au spus ca nu mai au pe stoc ax original si ca nu se mai fabrica si nu ma pot ajuta, mi-au spus ca de sereleuri nu monteaza in service-ul lor(l-am intrebat ce este de facut la care mi-a raspuns daca am noroc sa gasesc unul original ii bine, daca nu sa schimb crucea la un mecanic de garaj), am gasit la un magazin de Conex la 90 lei, vanzatorul a spus ca se nimereste si daca nu imi da bani inapoi, nu stiu ce sa fac, de ce nu se mai fabrica de uzina, cred ca daca ma gandesc mai bine o sa vand masina caci in curand nu o sa mai fie piese pentru ea. va rag sa ma sfatuiti ce sa fac.stima

1 Feb 2011, 22:05:
Buna, am si eu o intrebare, am o problema cu axul, am fost la reprezentanta dacia(Targu Mures) si mi-au spus ca nu mai au pe stoc ax original si ca nu se mai fabrica si nu ma pot ajuta, mi-au spus ca de sereleuri nu monteaza in service-ul lor(l-am intrebat ce este de facut la care mi-a raspuns daca am noroc sa gasesc unul original ii bine, daca nu sa schimb crucea la un mecanic de garaj), am gasit la un magazin de Conex la 90 lei, vanzatorul a spus ca se nimereste si daca nu imi da bani inapoi, nu stiu ce sa fac, de ce nu se mai fabrica de uzina, cred ca daca ma gandesc mai bine o sa vand masina caci in curand nu o sa mai fie piese pentru ea. va rag sa ma sfatuiti ce sa fac.stima

This post has been edited by capu14rox: 1 Feb 2011, 21:05


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 1 Feb 2011, 21:08
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




suna la vocea clientului si o sa-ti trimita piesa la service-ul dacia din oras de la tine. o sa coste o caruta de bani in reprezentanta (aprox 400-450 ron), dar vei avea piesa de origine.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Feb 2011, 22:21
Post #87


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Aloooooooo alooooooooooo, nu trebuie sa scrii pe toate topicurile pentru a atrage atentie. Mai rau enervezi lumea si nu te mai ajuta nimeni asa. Ti-am raspuns pe topicul celalalt, adica asta. wacko.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 4 Feb 2011, 13:42
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




am comandat piesa (ax volan inferior) de la firma asam, mi-a venit dar pe cuie scrie nova, teava de la cruce este model rotund nu hexagonal ca la supernova, as vrea sa stiu daca se potriveste sa nu o iau degeaba jos.va rog un raspuns urgent.stima


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Feb 2011, 14:51
Post #89


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sfat prietenesc: nu pune de asam. O sa iti bata din nou dupa cateva mii de km, sau mai rau, imediat cum il pui.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 4 Feb 2011, 16:33
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




si atuncea de ce firma sa pun, original am gasit la 360, sincer nu dau atatia bani pe piesa asta, sa pun numa cruce, dar si aia este turceasca si tot atata o sa tina.

4 Feb 2011, 17:35:
auto speed ii mai bun, am gasit ceva pe net la 120 .stima

This post has been edited by capu14rox: 4 Feb 2011, 16:35


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:58
Forum Renault