DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bubuie la schimbarea vitezelor, 1.5DCI sandero stepway 2015 45000Km

iacob_manuel
post 23 Jan 2019, 15:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 May 15




Salut,

Am un sandel stepway din 2015 si pana la 35000 Km nu am avut probleme, decat ce au fost initial, neajunsuri. De pe la 35000 cand accelerez tare si schimb viteza, de cand acul de la accelerometru ajunge de la o turatie mai inalta la una mai joasa, parca merge intr-un piston cateva tude, bubuie de zici ca o subturez rau de tot, desi ea sta la peste 2000 rot/min.
Mentionez ca atunci cand merg "ca o limuzina" nu face asta, si nu face tot timpul, dar cand o apuca nu mai inceteaza, trebuie sa schimb lent ca aici "watch?v=8P-6_RLUN_Y", dar imi place prea mult cum trage si ma deranjeaza.
E ceva normal la DCi?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2015 - B 67 NJN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iacob_manuel
post 13 Feb 2019, 10:39
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 May 15




Sa inteleg ca e normal sa se "subtureze" la turatii mari?
La plecarea de pe loc lenta gen iesire din parcare, face rau de tot trebuie sa patinez destul de mult ambreiajul ca sa nu dardaie masina din toate incheieturile, chiar daca accelerez pana la 2000rot/min. Simt ca revin la aceeasi masina cumaprata de la samsari care ajunsese sa puna frana cand dadeam semnal(skoda octavia).


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2015 - B 67 NJN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iacob_manuel
post 29 Jun 2020, 08:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 May 15




Am aflat problema tot de pe acest forum (ambreiajul cu materiale eco), am facut un deviz la service autorizat dacia si ma costa 2870 de lei inlocuirea din care 2000lei kitul si 870 manopera. Mai sta si anul asta asa ca trebuie sa schimb cauciucurile.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2015 - B 67 NJN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:30
Forum Renault