DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alarma (beep) unitate UCE - semnificatie

talmctln
post 21 Apr 2017, 07:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 28 June 10




Am o mica nedumerire legata de un sunet ... un fel de beep (ca alarma unui ceas desteptator) ce se aude in timpul mersului cam din 10 in 10 min (model 1.4 MPI din 2004).
Incepe cu beep-uri mai rare iar spre final se indesesc (o sa radeti dar face exact ca in filme cand urmeaza sa explodeze o bomba unsure.gif ).
Sunetul vine de sub panoul de sigurante din partea stanga stiu ca e o unitate acolo (UCE parca) si as vrea sa stiu daca e vreun semnal de defectiune sau avertizare. Daca cineva s-a confruntat cu ceva asemanator ... nu stiu ce semnifica sunetul respectiv dar sper sa nu raman in drum cu ea sad.gif .
Multumesc anticipat!


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
talmctln
post 24 Apr 2017, 09:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 28 June 10




Cred ca am gasit sursa sunetului ... aparent ar fi un releu care intre timp a devenit un pic mai sensibil la temperaturi joase.
Iarna trecuta nu am avut nicio problema cu beep-ul mentionat dar aparent iarna din Aprilie l-a afectat mai tare.
Clar e o problema determinata de temperatura deoarece cand e cald afara nu mai scoate niciun sunet.
Acum ramane sa vad ce releuri sunt in partea stanga sub bord...si sa fiu pregatit de o posibila inlocuire in caz ca va ceda complet.


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:55
Forum Renault