DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zgomote si vibratii motor/esapament la relanti si la ~ 2.000rpm

f_ionik
post 2 Jun 2005, 22:44
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




Vad ca nu ati inchis topicul.
Probabil vreti sa aflati cum am rezolvat problema ...

Initial, am vrut sa vand masina, dar nu am reusit. Acum, circul cu volumul cd-playerului dat putin peste mediu, atat cat sa nu mai aud alte zgomote.

Serios vorbind acum, am inceput pe cont propriu, sa incerc sa elimin, una cate una, cauzele posiile ale zgomotului, vibratiilor si mersului neuniform al motorului. Deocamdata, nu am rezultate cu care sa ma laud. Am facut insa cateva constatari:
- fulia de pe arborele cotit care antreneaza cureaua fuleaza; are o dezechilibrare destul de mare. Ar putea fi una din cauzele vibratiilor.
- motorul nu se balbaie numai la ralanti, ci si in turatie, iar atunci cand atingi cu mana filtrul de aer, pur si simplu, vibreaza, zbarnaie, trepideaza cu oscilatii destul de mari ...
- la turatie peste 2500 rpm, in filtrul de aer se aude un urlet destul de puternic
- am incercat sa folosesc cea mai buna benzina. S-ar parea ca intr-adevar, benzina cu cifra octanica ridicata face ca zgomotul sa fie mai redus. Astazi insa, am revenit la clasica benzina fara plumb. Surpriza a fost de neimaginat si am avut impresia ca am mai auzit aceste zgomote.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 3 Jun 2005, 07:27
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




f ionic, motorul are putere, sau doar produce acele vibrații deranjante?


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 3 Jun 2005, 21:30
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




QUOTE(G.R. @ 3 Jun 2005, 07:27)
f ionic, motorul are putere, sau doar produce acele vibrații deranjante?
*



Raspunsul la acceleratie este destul de bun. Totusi, este o apreciere relativa, neavand cu ce sa-l compar. Dar mersul neuniform al motorului care sa pare sa aiba si intreruperi ar putea face sa am, totusi, mai putina putere.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 3 Jun 2005, 22:22
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan





Si eu am unele "probleme" cu mersul rotund al motorului dar ascultind si alte motoare de logan prin oras am ajuns la concluzia ca mai sunt si altii ca mine blink.gif !Deci cu alte cuvinte merg prost cam toate!Dar toate astea din exterior!Din interior nu se mai simte la fel,decit o mica vibratie insesizabila pt mine la schimbator.Daca vrei putem face o comparatie intre ele!!!!


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 5 Jun 2005, 20:11
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




QUOTE(Anakin @ 3 Jun 2005, 22:22)
Si eu am unele "probleme" cu mersul rotund al motorului dar ascultind si alte motoare de logan prin oras am ajuns la concluzia  ca mai sunt si altii ca mine blink.gif !Deci cu alte cuvinte merg prost cam toate!Dar toate astea din exterior!Din interior nu se mai simte la fel,decit o mica vibratie insesizabila pt mine la schimbator.Daca vrei putem face o comparatie intre ele!!!!
*



Majoritatea posesorilor de Logan spun ca din interior nu se aude nimic, insa daca le explici un anumit zgomot, spun ca il au si ei. Este relativa aprecierea. Depinde ce masini au condus pana au trecut pe Logan (cat de intretinute au fost) si cat de pretentiosi sunt.

Concluzia este ca toate au cam aceleasi hibe. Difera doar intensitatea cu care sunt percepute. Ce este mai grav este ca uzina nu incearca sa le remedieze cumva, iar noi clientii doar ne lamentam fara sa facem ceva concret.

This post has been edited by f_ionik: 5 Jun 2005, 20:23


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:41
Forum Renault