DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimb ulei cutie viteze, lichid frana, directie, cati litri?

korsarul_negru
post 16 Sep 2008, 09:10
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 May 06




Salutare. Avand in vedere discutiile de pe acest topic am decis sa schimb uleiul de la directia asistata (sau servo directie cum s-o numi) pt k a implinit 3 ani jumate. Acum stie cineva cum se face acest lucru, adik pe unde se scoate uleiul vechi, cum se aeriseste instalatia, etc. excl.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 78 MET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 16 Sep 2008, 10:45
Post #32


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




eu mi-am schimbat anul trecut la cutia de viteza, dar intra foarte greu uleiul acolo ca este foarte vascos.si l-am pus cu o palnie cu un furtun, ca nu e ca la motor accesibil e mai jos.


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Sep 2008, 11:47
Post #33


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




doh.gif doh.gif doh.gif salut
mai baieti va maninca undeva sa schimbati voi uleiul.masina mea are deja 4ani si ceva si nu am schimbat decit uleiul din motor si filtrele,bineinteles consumabilele.nu am schimbat uleiul de la servodirectie sau cel de la cutie sau lichidul de frina,leam lasat asa cum lea pus uzina ca sint mai bune decit ce gasim pe piata acum.parerea mea nu va mai luati dupa ce scrie in manual eu nici nu am tinut cont ca la 30000 fac ceva ,la 40000 fac altceva schimb uleiul din motor si la 2 ani antigelul asta fac la motor.nu ma bag la cel din cutie sau servo sau la lighidul de frina,acelea nu se uzeaza asa de repede ca cel de motor pe alea le poti tine si 15ani la locul lor.cunosc masini de 20-25 ani si nu a umblat la uleiul din cutie niciodata.deci nu va bagati la acele schimburi.ptr lighidul de frina se completeaza,la fel si cel de la cutie si servo,asta leam facut eu leamm completat.voi nu ati facut armata sa vedeti cum se completau???????bafta va urez si daca vreti sa ma ascultati si pe mine este bine daca nu vreti injuratima.va salut


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 16 Sep 2008, 12:51
Post #34


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




eu n-am vrut sa schimb uleiul de la cutia viteza, dar din greseala am schimbat uleiul.
cand am luat masina anul trecut am zis sa schimb uleiul si m-am dus cu un var de al meu si ala cand sa bagat sub masina sa dea drumul la buson in loc sa il dea pe ala de la motor la dat pe ala de la cutia de viteze.. si daca tot sa dus uleiul pe apa sambetei am pus unul nou. smile.gif cam penala faza dar asta este si m-am ales cu ambele schimburi de ulei si de motor si de cutie, bineinteles fiecare tip de ulei pus la locul lui biggrin.gif.


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 16 Sep 2008, 15:05
Post #35


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




meserias varul tau. daca tot ai facut ingineria asta te-ai uitat si la calitatea lui? ai constatat impuritati sau nu? cati km avea masina? uleiul parea bun? ai facut macar un test de pata ulei?
on topic- si eu l-am schimbat odata pentru ca am inlocuit burduf planetara stanga (la vremea aia neavand scula cu care puteam inlocui burduful fara sa scot planetara din cutie). uleiul curat fara impuritati. rulaj mic pana in 30000 km.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Sep 2008, 21:55
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(mikemaniack @ 16 Sep 2008, 10:45)
eu mi-am schimbat anul trecut la cutia de viteza, dar intra foarte greu uleiul acolo ca este foarte vascos.si l-am pus cu o palnie cu un furtun, ca nu e ca la motor accesibil e mai jos.
*



Mai tata , dar tu ce ulei ai pus acolo ? Cel de la Dacia Gear Oil , Mobil , Elf , sunt vascoase ca si cel din motor , la prima vedere , bineanteles ca au indicativul corespunzator , dar in nici un caz nu se observa acea vascozitate ca fiind diferita , asa cum spui tu ca intra greu .
La service-ul se pune cu un fel de pompa / seringa mare de aprox 500 ml . Ultima data le-at dat baietilor o idee sa incerce cu o pompita de acvariu ( pt filtru de apa ) si erau f mutumiti de inventie . biggrin.gif

Ramsen - daca ai ocazia si banii sa stii ca nu strica sa schimbi acele consumabile . Ai fi uimit sa vezi ce usor se misca volanul dupa schimbarea lichidului de servo , apoi cutia de viteze cu o mai auzi urland atat de tare la turatii mari .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 17 Sep 2008, 09:07
Post #37


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




cind se va intimpla asa ceva mariuse sa fi tu convins ca o sa le schimb.multumesc ptr informatie, dar cutia in nu urla ,servo merge bine volanul il misc cu un deget pe loc.ms totusi


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korsarul_negru
post 17 Sep 2008, 12:59
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 May 06




Chestia e k la mine tocmai s-a intamplat. Deci ???


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 78 MET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korsarul_negru
post 26 Sep 2008, 12:05
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 May 06




Am rezolvat-o. Am desfacut furtunul pt tur de la bidon am pus pompa pe el si am pompat pana s-a golit instalatia, apoi am pus lichidul nou, am aerisit instalatia si asta a fost

PS Uleiul vechi care a muncit timp de 3 ani jumate avea o culoare mult mai inchisa fatza de cel nou


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 78 MET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 26 Sep 2008, 13:22
Post #40


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




pai automat are o culoare mai inchisa ca doar a lucrat,nui asa.


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 28 Sep 2008, 11:34
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut,
Uleiul de cutie se schimba dupa 60.000 km iar la unele masini este pe "viata". Expresia pe viata ma ingrijoreaza. Chiar daca in cutie nu este expus la uzuri mari, comparativ cu cel de la motor, totusi din fabrica are un termen de garantie pe care consider ca nu este bine sa-l depasesc. Noul ulei de cutie, pe care mi l-a pus in service Dacia, 3.5 litri, este Dacia Oil 75-80 facut la Lubrifin si este garantat 3 ani. Inainte am avut Halvoline 80-90 pus de un cunoscut si nici unul nu s-a uitat pe cutie...singura deosebire a fost ca vara intra un pic mai greu in a II-a si iarna nu intra de loc in a II-a, decat dupa aproximativ 300-500m. A fost schimbat rapid. Ca sfat: daca ati schimbat burdufe de planetara pe stanga, de mai multe ori, cum a fost cazul meu, atunci consider ca ar fi cazul sa schimbati si uleiul de cutie mai repede de implinirea celor 60000km, dupa caz. Fiecare cum considera. Dupa schimbarea uleiului am facut aproape 15000 km si sincer nu prea sunt incantat. La inceput a mers f. bine si acum parca agata. Trebuie sa ma uit sa vad si nivelul si apoi sa vad ce este de facut....Pana atunci numai bine.


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 28 Sep 2008, 12:42
Post #42


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si eu am schimbat burduful pe stg si am completat ulei in cutie nu l-am schimbat.eu asa fac nu il schimb nici la 60000 ca este mai bun decit cele de pe piata


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 28 Sep 2008, 15:24
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Regret ca nu am fost mai explicit.
Am schimbat 3 burdufuri de planetara dinspre cutie si 3 dinspre roata, stanga, toate cu scoaterea uleiului din cutie si repunerea lui inapoi. Dintre acestea o singura schimbare a foat facuta "curat" restul in service cu "recipientele" lor...."curate" asa cum le stiti...Scuze pentru neclaritate


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 29 Sep 2008, 10:40
Post #44


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




salut
sabinmq te rog imi spui si mie care sint alea trei burdufuri planetara pe o parte cum zici tu???eu stiu ca sint decit 2 burdufuri poate tu ai schimbat de 3 ori burdufurile pe o parte asa da.scuze daca te-am deranjat.si eu am schimbat pe stg linga cutia de viteza si am completat cu ulei.acum fiecare mecanic face cum stie el mai bine.succes si sa nu ai evenimente cu masina.bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 29 Sep 2008, 18:39
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




L-am completat si eu o singura data de cand e masina , si acum am peste 107.000 km si nu are nimic. In plus cand am intrebat in service pe "meseriasii" de acolo daca trebuie schimbat uleiul din cutie si la cati km mi s-a raspuns ca la solenzele din 2003 se schimba complet dar la cele fabricate incepand din 2004 este pe viata. Merg pe ideea ca daca nu curge si nu imi face probleme vara sau iarna sa stea la locul lui cu nu il intreb nici io de sanatate.


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 29 Sep 2008, 20:31
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Poate nu am fost foarte explicit...am schimbat trei burdufuri= am schimbat de trei ori cate una bucata burduf roata si tot la fel de la cutie.....deci in total am dat uleiul din cutie de 6 ori in conditiile de curatenie mentionate...daca nu a fost textul explicit imi cer scuze...mie mi se pare clar ce am scris.....De exemplu daca spun ca la un far am schimbat trei becuri cred ca se intelege ca am facut operatie de trei ori, nu?
Si mai nou trebuie sa schimb iar burduful dinspre roata stanga (adica burduful dinspre roata de la planetara de pe partea stanga), chestie constatata ieri cand am scris si post-ul despre simeringul de la cutia de directie (simering valva rotativa cod 60 01 542 543, cu pret de distribuire de 4.95 lei fara tva). Deci iar trebuie sa scot uleiul de cutie.....Cred ca este clar....


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 30 Sep 2008, 12:24
Post #47


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




10561582.gif 10561582.gif 10561582.gif dar multe ii mai faci tu la masina ta.scuze dar asa am inteles si eu dar te-am intrebat sa fiu mai convins ca asta este


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 30 Sep 2008, 18:30
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07





Ma astept ca informatiile postate sa fie citite mintea nu cu ....... Informatiile se refereau la o perioada in care un automobil "face" aproximativ 60000 km. In acest interval de timp se pot intampla multe...pentru cine merge cu masina dar o si intretine... Asemenea raspunsuri ar trebui sa dea de gandit cui trebuie.
post-336-1110552475.gif
Parca posturile trebuiau sa fie la obiect si formulate pertinent si daca mi se permite si mai serioase..... Si deoarece observ ca se permite un ton hazliu si un pic mai neserios si o exprimare "prea personala" care ia in derizoriu..... Si daca se permit tot felul de "raspunsuri" completez: dl. ramsen= 10561582.gif10561582.gif10561582.gif ???? Atunci incantat de cunostinta.

vad ca nu se aplica
"Incepand cu data de 25 ianuarie 2008, orice OFF-TOPIC gasit la o sectiune tehnica se va sanctiona cu 10% warn si stergerea mesajelor respective. Nu se admit exceptii!
Singura sectiune unde se accepta discutii off-topic (in limita bunului simt) este sectiunea Cafenea.

La acumularea de warn-uri (incepand cu 30%) se vor acorda suspendari de pe forum (conform regulamentului)."


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 20 Oct 2008, 09:20
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Salut,

Ma astept ca aceasta informatie sa fie de folos celor ce cred ca uleiul din cutie nu se schimba. Vineri am fost in service sa-l schimb, pentru ca incepuse sa agate putin la schimbarea treptelor. Cand a inceput sa curga (uleiul vechi), masina are aproape 70 de mii de km era mai negru decat uleiul de motor, consistenta aproape ca nu mai era, deci uleiul original CLAR trebuie schimbat. Chestia pe viata mi se pare o gaselnita de-a lor! Am pus mobil 75W90 full sintetic si problema cu agatatul a disparut. Deci, sfatul meu e sa schimbati uleiul de transmisie intre 65-70 de mii de km daca vreti sa nu dea semne de oboseala cutia de viteze.

LE: Am uitat sa adaug, au intrat fix 3.9 litri in cutie.

This post has been edited by ursul_bipolar: 20 Oct 2008, 09:46


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 6 Mar 2009, 11:54
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Ati gasit 75W80 cu GL 5 ? Peste tot au cu GL4+, de care am si luat pina la urma. Am impresia ca e un pic mai slab decat cel original (parca se freaca mai mult pinioanele) . O fi doar o impresie ?


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Mar 2009, 12:04
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




si cum ai constatat ca "se freaca mai mult pinioanele"?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancaine
post 7 Mar 2009, 10:30
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 25 March 08
From: bucuresti




am schimbat ieri burdufele de la planetara stanga ocazie cu care am vazut cum arata uleiul de la cutie.Era destul de negru si zemos.L-am schimbat imediat cu Elf 75w80.Cu toate ca niciodata nu am avut probleme cu schimbatul vitezelor acum pot spune ca intra in viteze mult mai bine inclusiv in marsalier + ca se simte o imbunatatire si la plecarea de pe loc,cuplajul este mai elastic... concluzia:schimbati uleiul


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 16 Apr 2009, 06:54
Post #53


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Eu sunt adeptul schimbarii ORICARUI consumabil, conform graficului de revizii.
Asta cu "ulei pe viata" o fi valabila doar in cazul unei utilizari pe autostrada in conditii de rulaj echilibrat (fara turatii mari, fara sarcini mari, fara 3 anotimpuri, schimbari dese a treptelor de viteza etc).
Prin urmare, pt cutia de viteze, in ce ma priveste : Valvoline DuraBlend 75W90 GL5 Gear Oil.

This post has been edited by Valman: 16 Apr 2009, 07:00


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 1 Mar 2010, 19:27
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




La cati Km este recomandat schimbarea uleiului din cutia de viteze, lichidul de racire, lichidul de frana, eu am aproape 70.000 si nu am schimbat nimik, cat de garv este?


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giman
post 1 Mar 2010, 20:01
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 26 February 10




Valman, lucrezi pt Valvoline ( Valtec Comercial) ? sau esti un "fan" al produselor Valvoline?

Capu14rox--- cik la 60mii, atunci se schimba si distributia...am citit in cartea de intretinere a masinii...

This post has been edited by giman: 1 Mar 2010, 20:02


--------------------
Dacia Solenza Scala Dacia Solenza Scala 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 1 Mar 2010, 20:26
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




distributia am schimbato la 60.000, ma refeream la ce am scris. mersi de rasp


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 1 Mar 2010, 20:46
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




mai nou cica nu se mai schimba uleiul la cutie.mi au spus o in service dacia.cica temperatura la care lucreaza ar fi mai mica,solicitare mai mica,aceasta explicatie mi au dat..totusi eu l am schimbat la 60 000 odata cu planetarele.nivelul era corect si destul de curat


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tita
post 10 Aug 2010, 20:58
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 12 June 10




QUOTE(Fancyman @ 6 Mar 2009, 11:54)
Ati gasit 75W80 cu GL 5 ? Peste tot au cu GL4+, de care am si luat pina la urma. Am impresia ca e un pic mai slab decat cel original (parca se freaca mai mult pinioanele) . O fi doar o impresie ?
*


si eu tot Gl4 gasesc////
Ce diferenta o fi intre gl4 sau gl5?am impresai ca gl5 nu se mai fabrica


--------------------
dacia 1300 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 11 Aug 2010, 14:46
Post #59


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




Si eu am schimbat uleiul din cutie pentru ca am fost nevoit , am fost la un prieten de-al meu prin 2008 sa-mi schimbe uleiul din motor , nu prea stiam eu multe la vremea aceea , in fine mi-a schimbat el uleiul am plecat multumit de la el si dupa vreo 2 ore de mers cu masina in care am parcurs peste 50 km a inceput sa-mi faca un zgomot puternic in cutie la schimbarea vitezelor mai ales in treapta a 3-a , a doua zi m-am dus cu ea la cineva si mi-a verificat uleiul din motor , surpriza mare , in motor aveam undeva in jur de 6 litri de ulei iar cutia de viteze goala , cand i-a desfacut busonul nu a mai curs gram de ulei .
Din fericire pentru mine nu a patit nimic nici cutia si nici motorul , ulei in cutie am pus ELF TRANSELF NFJ 75W80 , apropo de uleiul vechi scos din cutie era foarte negru cand l-a scos chiar ne-am mirat de ce urat arata .


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 23 Sep 2010, 12:03
Post #60


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




eu am masina de vreo 20.000 ..poate si mai bine,,are ceva daca ii schimb uleiul din cutie ?



--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:00
Forum Renault