DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> GetPony - un sistem de car sharing

Vlad Georgescu
post 6 Jan 2019, 15:26
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am testat azi GetPony - un sistem de car sharing. Au o flota de 73 de masini in Bucuresti, poti lua oricare masina, o conduci si o lasi oriunde - cu conditia sa o parchezi regulamentar.

Dezavantajul este ca nu prea o poti lasa in parcarea unui supermarket, pentru ca cine o ia de acolo trebuie sa plateasca la iesire. Sau poate ca o poti lasa, cu conditia sa o iei la intoarcere si sa platesti iesirea.

Pretul este intre 1.4 si 1.6 lei pe minut. Exista si in Cluj si Alba Iulia.

Ca sa testez am condus din flota Smart Fourtwo si Mini, ambele automate. Despre Smart am o parere proasta, vibreaza in interior si nu are putere, dar are avantajul ca e mica si foarte manevrabila.

Despre Mini am o parere buna, fuge cand o calci, nu vibreaza, e o masina placuta. Evident ca nu se compara cu masini executive-class gen VW Passat sau Audi A4, dar.. e o masina cu care m-as putea impaca, imi aduce reminiscente placute de la Dacia Solenza smile.gif

Mi se pare revolutionara ideea de car sharing. Este ceva misto ce s-ar putea sa prinda, cu conditia ca oamenii sa fie civilizati, sa aiba grija de masinile din flota.

Ar trebui sa fie mai eficient economic sa exploatam in comun o flota de masini, decat sa aiba fiecare masina proprie. Asta cu conditia ca oamenii sa nu isi bata joc de ele.

Au in flota din Bucuresti si 2 BMW i3 electrice.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 6 Jan 2019, 15:50
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Foloseam destul de des Smart-urile lor până să crească prețurile. Se puteau lua cu 1,2 lei/minut și ora se plătea la 30 de minute, nu la 40 ca acum. Înainte mergeam 30-59 de minute cu 36 lei, acum aș merge 40-59 de minute cu 56 de lei, nu mersi.

Also, se mișcă OK dacă le scoți din modul Eco.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 6 Jan 2019, 16:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.040
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Cum platesti ? Direct cu cardul ?
Cum o descui ?
In pretul asta intra si benzina ?

Pt bucale e profitabil pretul pe minut. Practic daca stai nult in trafic, ei castiga bani si masins merge doar 5 km intr o ora.
Daca ar folosi exrraurban presupun ca ar merge in pierdere. Intr o ora esti la 100 km depărtare, iti convine sa dai 70 ron


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 6 Jan 2019, 16:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




E ceva aplicatie pe telefon prin care platesti si cu ajutorul careia descui masina


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Jan 2019, 16:33
Post #5


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(axabrt @ 6 Jan 2019, 16:17)
Intr o ora esti la 100 km depărtare

Cam greu, ca doar n-o iei de la iesirea unui oras si-o lasi la marginea celuilalt. De obicei pierzi mult timp (comparativ cu extraurbanul) cu iesirile si intrarile din/in oras, mai ales in intervale orare "de varf", si asta-i valabil si in orase mai mici.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 Jan 2019, 17:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.307
Joined: 3 January 05




QUOTE(Vlad Georgescu @ 6 Jan 2019, 15:26)
...Ca sa testez am condus din flota Smart Fourtwo si Mini, ambele automate. Despre Smart am o parere proasta, vibreaza in interior si nu are putere, dar are avantajul ca e mica si foarte manevrabila....
*


Nu pot să mă laud că am condus multe mașini, dar am închiriat un Smart Cabrio de 90CP, în Madeira, insulă cu niște autostrăzi și drumuri perfecte, dar cu multe pante chiar incredibile, curbe ace de păr, etc în special spre Pico de Areiro și Ruivo. E o mașină sprintenă, cu un demaraj rapid, nici nu o simțeai la 140 km/h, având o stabilitate incredibilă. Chiar am testat-0, forțând-0 la maximum (n-am atins 155km/h), pe plat și în pantă.

În general aceste mașini care se închiriază cu o aplicație de pe telefon au o arie din care nu poți să ieși sau să le lași ( deci nu cred că poți ieși din oraș). La Roma am văzut unele numai cu mașini electrice, altele cu mașini normale. Oricum se înmulțesc, deci au succes.

This post has been edited by nasty: 6 Jan 2019, 17:37


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th April 2024 - 01:24
Forum Renault