DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartaie ... la schimbarea treptei de viteza, titlul original: "...cand bag in a 5-a"

Logan_Galben
post 6 Feb 2005, 23:09
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 31 December 04
From: Constanta




Bey baieti in constanta a nins in ultima saptamana si pe sosea a fost zapada....nam mers cu mai mult de a 3-a...iar azi....am prins o portiune de drum uscat pe un bulevard si am schimbat in a 5-a pe la vreo 70 km/h si am observat ca scartaie (zgomot specific cand ai incatlamintea uda si dai pe cauciuc)poate stii cineva de la ce poa sa fie...o fi inghetat ceva pe acolo...va rog mult care stiti sa ma faceti si pe mine cunoscator...imi cer scuze daca topicu nui la locu lui tongue.gif


--------------------
Logan Preference Galben - CT-17-VGT
Noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 6 Feb 2005, 23:29
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




E de la frig ! Am inteles ca e o bila de plastic ce probabil face condens si produce acel zgomot !


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Logan_Galben
post 6 Feb 2005, 23:32
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 31 December 04
From: Constanta




de la frig nush daca e ca a mai fost asa si anm avut probleme....mie sa nu se fi tocit bila aia sau sa distrus ca are si un pic de joc


--------------------
Logan Preference Galben - CT-17-VGT
Noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_dum
post 8 Feb 2005, 00:02
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 4 January 05




QUOTE(Logan_Galben @ 6 Feb 2005, 23:09)
Bey baieti in constanta a nins in ultima saptamana si pe sosea a fost zapada....nam mers cu mai mult de a 3-a...iar azi....am prins o portiune de drum uscat pe un bulevard si am schimbat in  a 5-a pe la vreo 70 km/h si am observat ca scartaie (zgomot specific cand ai incatlamintea uda si dai pe cauciuc)poate stii cineva de la ce poa sa fie...o fi inghetat ceva pe acolo...va rog mult care stiti sa ma faceti si pe mine cunoscator...imi cer scuze daca topicu nui la locu lui tongue.gif
*




Idem frate.MI-am schimbat si capatul de schimbator pt. ca credeam ca de acolo vine treba de...frecare metal pe plstic.Nici vorba,tot se aude.


--------------------
Dacia berlina 1970 - ag 22 pbm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Logan_Galben
post 8 Feb 2005, 23:28
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 31 December 04
From: Constanta




QUOTE(m-power @ 8 Feb 2005, 17:59)
Scartaie in momentul in care cuplezi treapta a cincea, sau dupa aia (in timp ce mergi)? Dar daca schimbi a cincea pe la 90 la ora mai face la fel?
*


deci cand dau a5-a...cand schimb se aude un scartait...dupa aia nu se mai aude ..daca trag a 4-a si ii dau iar a 5 a dupa aia afce la fel...indiferent la cat schimb unsure.gif


--------------------
Logan Preference Galben - CT-17-VGT
Noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-power
post 9 Feb 2005, 12:56
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 9 December 04
From: Iasiington




unge nuca!


--------------------
Dacia Logan Ambiance - IS xx DAM
Daca nu aici...cand??
Daca nu acum....unde ???!?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Logan_Galben
post 12 Feb 2005, 00:58
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 31 December 04
From: Constanta




acum imi scartaie si la a 2 si cand dau inapoi....crek face condens bila aia dinauntru de acolo...mama ei sa fie ca se aude ca dracu....ata ete poate cand trece geru asta o sa dispara mad.gif


--------------------
Logan Preference Galben - CT-17-VGT
Noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giuvi
post 4 Sep 2005, 19:35
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 September 05




Si a mea facea asa ceva si au venit baietii de la echipa mobila si au zis ca trebuie schimbata cutia de comanda. Dupa vreo 7 vizite la service am reusit sa-i conving ca trebuie sa imi schimbe cutia de comanda. Apropo nu merge cu vaselina (mie mi-au uns-o si a reaparut scartaitul). Abia astept acuma sa vina frigul sa vad daca reapare scartaitul.


--------------------
Logan 1.4 Ambiance - Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 17 Oct 2005, 16:42
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Trebuie desfăcut jos la articulație prin rotirea piuliței de siguranță cu câteva grade (cu ajutorul unei șurubelnițe) și se învârte maneta cât mai mult, cu unghi cât mai mare, pentru intrarea vaselinei.

Faceți cum am scris mai sus și dispare! Este f. ușor de scos maneta schimbător. După ce iese din locaș, puneți vaselină și înclinați maneta în toate direcțiile în unghi cât mai mare posibil.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xoft
post 20 Oct 2005, 22:18
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 25 November 04
From: Galati




Si eu am avut problema asta zilele astea; Eu am fost la service sa rezolv. Dupa ce am "reusit" sa il conving pe nenea de acolo ca scartie(a naibii cand am ajuns la ei la service nu mai scotea nici un sunet), a venit unul care a ridicat masina pe un elevator si a uns cu ulei; rezultatul ok, nu a mai scos nici un sunet...smile.gif

A uns sub masina unde este imbinarea aia dintre tija aia lunga care se duce in fata si batul de la maneta.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - Gl-XX-XFT
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former" - A. Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 21 Oct 2005, 21:50
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Am identificat sursa scirtielii: sub nuca schimbatorului exista o garnitura de cauciuc prin care trece tija schimbatorului (are rol de etansare ) si care este ca un burduf iar in momentul in care se introduce in vitezele 1,2,5 sau marsariere se freaca pliurile burdufului si scirtie. Pentru remediere trebuie uns pe dedesuptul masinii.


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WinderBlue
post 29 Oct 2005, 10:18
Post #12


Dubito ergo cogito, cogito ergo sum, sum ergo Deus est.


Group: Members
Posts: 87
Joined: 29 October 05




Acelasi lucru mi se intampla de cate ori plec dimineata la serviciu cu masina si e frig afara... (scartie la introducerea treptei a II-a de vit.). am cercetat si am constatat ca timoneria (angrenajul de la maneta pana la cutie) , la imbinarea din podea schirtie... cauciuc pe cauciuc...


--------------------
Dacia Sandero Steway II Prestige / 2017 / 0.9 TCe. Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 11 Nov 2005, 13:47
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Ieri am suit masina pe o rampa si am uns cu vaselina de lanturi mansonul de cauciuc prin care tija schimbatorului iese spre tija de cuplare cu cutia. E un manson de cauciuc negru ce trece printr-o placa de plastic alb. Atentie ca va impiedicati de teava de esapament, care daca e fierbinte, e cam nasol la piele...Nu mai face. Si nu cred ca tine cu wd40 prea mult timp. Ar fi misto cu wd-ul, ca e spray si pulverizeaza la oarecare distanta, pentru ca e destul de greu de ajuns cu degetele pina sus la imbinarea mansonului cu plasticul ala, mai ales daca teava de esapament e fierbinte. Eu am pus vaselina pe virful unei surubelnite si am introdus-o prin toate zonele de contact, inclusiv inauntrul mansonului, pe tija schimbatorului.

Offtopic: la Caremil, eu am facut scandal ca de ce nu ma lasa in hala si nu au mai comentat nimic!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 11 Nov 2005, 15:37
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Va pot zice cum e DSN ca la aia am desfacut tunelul median din maisna. Desfaceti mansonl de piele (sintetica) din tunelul median...la dsn se trage usor ca e prins printr-o rama de plastic flexibila (pp k si la LGN e la fel). Apoi exista o "piulita" mare de plastic care se desurubeaza numai putin (are niste ghidaje) apoi se trage in sus. Dedesubt se afla o bila de cauciuc care ar trebui sa aiba o vaselina alba pe ea. Aia trebuie unsa bine. Daca ridicati schimbatorul cu totul el se ridica cativa cm (fara grija ca nu se strica). Il ungeti bine. Sub bila daca ridicati cu o seringa su un furtunas ceva aveti acces la prima legatura a timoneriei, pe care la fel o puteti unge.
Repet...asa e la DSN, dar nu vad motive de ce ar fi altfel la LGN.
In mare pasii: desfacut manson, desurubat plastic, ridicat maneta cu totul.
Simplu ca buna ziua.
Va urez bafta.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Nov 2005, 17:24
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, aici e problema, ca nu de acolo scartaie, ci din mansonul de iesire al schimbatorului sub caroserie si din bucsa limitatoare de pe levier.

Bucsa limitatoare de care zic eu este dedesubt, nu este in zona de trecere a schimbatorului prin podea. Este pusa pe "teava" schimbaturului cu scopul de a nu lovi peretii capacului de plastic al ansamblului de trecere a schimbatorului prin podea cand se misca schimbatorul in pozitiile extreme (vit 1-2 si 5-AR). Schimbatorul iese dedesubt intr-un fel de trunchi de piramida, ca sa se poata misca in voie. Ca sa nu loveasca de peretii de plastic al acestui trunchi de piramida, e bucsa aia pusa pe teava, sa se loveasca bucsa si sa mai amortizeze impactul (uf, ce imbarligat ma exprim).
E un fel de limitator cum e placuta de pe berline pentru limitarea de marche-arriere, doar ca e pus pe teava schimbatorului

PS: credeti-ma pe cuvand ca daca ungeti ansamblu de trecere prin podea (rotula, suportul ei de cauciuc, suportul de plastic al suportului de cauciuc, in speta toate piesele la care ai acces din masina, prin desfacerea pe care a mentionat-o explode mai sus), rezultatul tinde asimtotic catre zero (adica nu are rezultate operatia). Am facut-o eu si cu vaselina de rulmenti, si cu spray de lanturi, si cu vaselina normala. Problema nu este de acolo. Ci pe dedesubt.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Nov 2005, 17:09
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Revin si cu informatii vizuale...
Aceasta este timonerie pe dedesubt, la iesirea prin podea.
Am uns acolo bucsa aia ovala care este pe schimbatorul de viteza, si am dat si peretii de plastic cu ulei de lanturi.
De asemnea am desfacut surubul timoneriei (cu o cheie de 13), am scos afara axul si am dat cu ulei de lanturi si inauntru (axul intra intr-o bucsa gen bucsa de bascula, dar fara ax metalic pe interior)

In urma acestei operatii a disparut scartzaitul.
Nu pot preciza daca scartaitul provenea de la bucsa in care intra "surubul" (e un ax cu filet doar in capat, nu e un surub complet, exact ca la bascule) sau de la bucsa ovaloida de pe tija schimbatorului, pentru ca am facut operatiile concomitent.
Parerea mea este ca-i de la tija cu filet din bucsa.

Eu am ridicat-o pe cric si am bagat o capra sub ea. Si nu e asa de greu de umblat, doar ca trebuie sa fie esapamentul rece.

Attached thumbnail(s)
IMG_0824_1.jpg ( Size: 65.04k ) Number of downloads: 2115


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 14 Nov 2005, 08:31
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Tocmai când am crezut că eu sunt excepția care întărește regula, a apărut și la mine scârțâitul la introducerea în vit. a 2-a. Așa că ieri am desfăcut inclusiv cauciucul care se află în jurul sferei de teflon la schimbător și am umplut acolo masiv cu vaselină albă. Să nu vă pune dracu să desfaceți la cauciucul acela și inelul de jos, că pățiț ca mine: mi-a luat aproape o oră să-l pun la loc. Ajunge dacă se scoate inelul superior și se poate introduce vaselină. Sub mașină am rezolvat cu spray lubrifiant în locul arătat în poza de mai sus de către Klaus. Am ridicat mașina cu cricul și m-am băgat cât am putu pe sub ea, am pipăit articulația și am dat cu spray după care am mișcat imediat maneta schimbătorului, pentru a permite intrarea uleiului cât se poate de mult. Acum e liniște, și merge și maneta mult mai ușor. Dacă mai face figuri voi scoate și bolțul ca să-l ung cu vaselină. Însă acest lucru trebuia făcut la fabrică. Dar mai e până atunci!


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Nov 2005, 16:46
Post #18


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




eu consider ca s-a discutat destul si se poate deduce o concluzie.... adica stim de unde e buba, cum se poate remedia...ca se poate face acasa sau la service etc. ...nu vad ce ar mai fi de dezbatut... daca va dori sa spuna cineva ceva NOU, important, sa dea PM moderatorilor sectiunii LGN

TOPIC CLOSED!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:45
Forum Renault