DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trage stanga, Loganul meu imi trage stanga

mephistone
post 18 Apr 2005, 19:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara





Am Loganul de aproape o luna,am 2100km facuti,sunt foarte multumit de masina atat ca am observat la primul drum afara ca-mi trage stanga,las volanul(pe drum orizontal) si o ia in stanga,daca o las asa in 200m sunt complet pe banda cealalta(contrasens).
M-am gandit eu ca o fi de la presunea din cauciucuri,m-am dus si am dezumflat rotile pana la valorile indicate pe usa :fata 1.9bar spate 2.1bar,erau cat de cat egale(cele din stanga cu cele din dreapta)...
la fel,imi trage stanga.

Inainte de a ma duce la service va intreb pe voi daca a mai avut cineva o prob. din aceasta si de la ce credeti ca e.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 18 Apr 2005, 19:52
Post #2


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




eu am tot 2100 km biggrin.gif , dar nu trage in nici o parte.....nu tragea nici inainte de a-mi verifica presiunea in roti (aveam in unele 2,5 bar).
nu cred ca scapi fara o vizita la service sad.gif


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 18 Apr 2005, 21:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




dar de ce ai observat la primul drum afara?
esti sigur ca trage , sau e doar o iluzie?
incearca si in oras, pe drum drept seara, daca nu trage , atunci pace1
si sa nu fie vreo galma ceva pe vreun cauciuc , pe interior!sau vreo janta indoita!!!

bafta!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 19 Apr 2005, 07:07
Post #4


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Subscriu la cele spuse , verifica presiunea in cauciucuri si daca tot trage ,fuga la vulcanizare si echilibreaza rotile, poate a cazut un plumb ceva.


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 Apr 2005, 08:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Daca a cazut vreun plumb trepideaza directia. In cazul in care iti trage stanga inseamna ca este o problema de geometrie a trenului de rulare. Mergi in service si rezolva problema!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 19 Apr 2005, 10:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Cu scuzele de rigoare ca repet ceea ce a spus Sony mai devreme intaresc si eu opinia lui ca galmele, plumbii etc, nu au nimic de-a face cu problema ta. Acest lucru se poate datora din urmatoarele motive: roata dezumflata, roata infranata sau geometrie incorect reglata (cel mai probabil)
P.S. cand faci un astfel de test este bine sa-l repeti si in sens invers (imediat, nu dupa cateva luni smile.gif ). Drumul poate sa fie usor inclinat in stanga sau, asa cum a spus altcineva, sa bata vantul din lateral...

This post has been edited by GolfIII: 19 Apr 2005, 10:46


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 19 Apr 2005, 10:46
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Am observat si in oras ca trage stanga dar nu e atat de suparator,afara pe drum drept tot trebuie sa corectez directia,mai bine zis sa-l tin volanul non-stop drept.Ma voi duce la service.

p.s:nu e problema de drum sau vant ca am sesizat problema asta de mai multe ori,oricum normal ca pe drum inclinat iti trage in ce parte e inclinat,dar am facut drumuri dus-intors de 300km si vantul nu avea cum sa-mi bata numai din dreapta.

This post has been edited by mephistone: 19 Apr 2005, 10:51


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 19 Apr 2005, 14:20
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(marafetu_80 @ 19 Apr 2005, 07:07)
Subscriu la cele spuse , verifica presiunea in cauciucuri si daca tot trage ,fuga la vulcanizare si echilibreaza rotile, poate a cazut un plumb ceva.

Cand trage intr-o parte este de la geometria rotilor, nu de la echilibrarea lor centrifugala. Geometria la roti se refera la paralelism, unghi de fuga, unghi de cadere, etc.

Revin cu scuzele de rigoare pentru ca nu am vazut ca si Sony a dat explicatia mai inainte...

This post has been edited by razvanescu: 19 Apr 2005, 14:22


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nitu_danro
post 19 Apr 2005, 15:40
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 14 April 05




Si la mine am observat ca trege dreapta...am verificat presiunea la roti si una a fost desmflata, dar nu am mai incercat sa fac test sa vad daca mai trage...sa ma duc daca mai trage sa fac geometria la roti?


--------------------
DACIA Logan Laureate 1,4 - B40NDO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 19 Apr 2005, 16:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




M-am programat la service pe luni,voi reveni atunci cu raspunul celor de la dacia,

pana atunci va multumesc tuturor ca mi-ati raspuns.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 19 Apr 2005, 18:47
Post #11


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(mephistone @ 18 Apr 2005, 19:23)
  Inainte de a ma duce la service va intreb pe voi daca a mai avut cineva o prob. din aceasta si de la ce credeti ca e.

Am observat si eu asta la primul drum afara. Initial m-am enervat ca am sesizat la prima oprire ca nu e vant . Dupa ce ne-am urcat inapoi, din cauza copiilor care vroiau sa stea in alta parte, am schimbat pozitia pasagerilor si am observat ca tragea in partea celalta (dreapta)
In cazul asta ma intreb: Incarcarea masinii (persoane bagaje) n-are cumva efect asupra directiei?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michou
post 19 Apr 2005, 19:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Si eu am aceiasi problema(dar am )4000km ...am fost la service mi-au verificat presiunea in pneuri si au spus ca erau umflate inegal si de aici era problema!DUPA vizita in service cel putin in oras nu mai trage asa tare stanga insa in afara e la fel cum ai spus tu in 300 metri ajung pe contrasens!!!!O sa ma duc iarasi peste ei sa le demonstraez ca totusi trage stanga si sa verifice unghiul de fuga!!!!!



QUOTE(mephistone @ 18 Apr 2005, 20:23)
Am Loganul de aproape o luna,am 2100km facuti,sunt foarte multumit de masina atat ca am observat la primul drum afara ca-mi trage stanga,las volanul(pe drum orizontal) si o ia in stanga,daca o las asa in 200m sunt complet pe banda cealalta(contrasens).
  M-am gandit eu ca o fi de la presunea din cauciucuri,m-am dus si am dezumflat rotile pana la valorile indicate pe usa :fata 1.9bar  spate 2.1bar,erau cat de cat egale(cele din stanga cu cele din dreapta)...
  la fel,imi trage stanga.

  Inainte de a ma duce la service va intreb pe voi daca a mai avut cineva o prob. din aceasta si de la ce credeti ca e.
*




--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
daca ai condus Dacie stii sa conduci orice!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 20 Apr 2005, 20:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




mephistone: vezi ca presiunea pentru motorul de 1.4 este de 2.0 bari si pe fata si pe spate...aia cu 1.9 si 2.1 e pentru motoarele de 1.6 si tu nu ai asa ceva...

e ciudata treaba ca trage stanga dar du-te in service...

la mine tragea dreapta, am pus jante de aluminiu si merge perfect drept acum...ciudata treaba...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 20 Apr 2005, 20:27
Post #14


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




A mea trăgea dreapta și s-a rezolvat cu o geometrie la Meridian...


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inconturnabil
post 21 Apr 2005, 07:09
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 July 04




QUOTE(tazzz @ 20 Apr 2005, 21:20)
mephistone: vezi ca presiunea pentru motorul de 1.4 este de 2.0 bari si pe fata si pe spate...aia cu 1.9 si 2.1 e pentru motoarele de 1.6 si tu nu ai asa ceva...

*


Presiunea in pneuri este in functie de dimensiunile acestora :

165/80/ R14 : fata 2.0 ;spate 2.0
185/65/R15 : fata 1.9; spate 2.1


--------------------
ALFA ROMEO GIULIETTA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 26 Apr 2005, 10:45
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Am fost la service,mi-au schimbat rotile intre ele pe fata si am plecat cu tipul de acolo la drum,parerea lui a fost ca nu trage(acum ar trebui sa traga dreapta) si ca daca vreau pot sa ma programez pentru verificarea unghiului... ,eu am luat-o apoi la o tura si intradevar nu mi se pare ca mai trage,putin se simte acum ca vrea spre dreapta dar nu mai e deranjant,astept sa fac un drum afara... si mai vad peste vreo 5000km daca se amplifica,eu ma bucur ca nu e din geometrie si ca s-ar putea sa fie din roata (din moment ce are tendinta sa traga dreapta).
p.s.:Nu am incredere deloc in serviceuri si n-as vrea sa-mi tot vina nea gheorghe de acolo cu tot felul de solutii ingenioase si sa-mi f. masina

DECI ,UN NOU VENIT IN CATEGORIA "ASA FACE TOATE".


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick2ufree
post 5 May 2005, 14:57
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 04




Nu face prostia sa iesi cu ea pe afara si sa te plimbi prea mult . Cred ca ar trebuii sa ii verifici unghiul de fuga si repede, chiar daca e noua s-ar putea sa fi luat o groapa mai zravan sau mai stiu eu ce. Eu mi-am terminat deja doua anvelope din cauze inca necunoscute. Prima oara am zis ca e de la unghi ca imi tragea stanga si dupa ce am facut unghiul am mers bine mersii nu prea a mai tras pana acum o luna(adica vreo 3 luni de la unghi) cand am descoperit ca iarasi are probleme si mi-a tocit iar anvelopa. Mai bine pentru siguranta ta si pentru ca sa nu dai dupa aia pe alte chestii cum sunt anvelopele mai bine faci un control mic.


--------------------
dacia super nova - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 12 Aug 2005, 23:37
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




geometria asta a rotilor se poate regla pe garantie sau contra cost? ca si a mea trage dreapta


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 15 Aug 2005, 19:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




Eu tin presiunea de 2 la ambele...indiferent de gume si motorizare (de parca mi-as schimba in fiecare zi motorul).
Exista sansa ca una dintre roti sa fie infrinata. Consuma mai mult? Trage greu? Chestie patita: a intrat un rest de siguranta din service intre placuta de frina si disc...si tragea de se rusina si trabantul de el.
Chestia patita doi: Pe spate, unul dintre tamburi ramineau blocati (nou nout...). Tragea rau dreapta (daca nu ma lasa neuronul) si era infrinata rau. Sa nu fie si la mataluta o chestie de genul asta


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 15 Aug 2005, 22:17
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan




Am patit si eu sa traga un pic dreapta si la verificarea presiunii am observat ca era ceva mai slaba decit cea din stinga.Am bagat presiune sa o mai umflu si acum toate 4 au aceeasi presiune cu care am luat-o de la dealer(3!),ca daca le las mai moi merge mai greu directia si consuma un pic mai mult,cel putin eu asa am observat.


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laca820
post 15 Aug 2005, 22:27
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 15 August 05
From: de undeva




verifica daca presiunea in roti sa fie aceesi in toate si mie imi tragea stanga rau de tot aproape ca facea o curba singura dar cum am bagat aceeasi presiune in toate nu mai am nici o problema


--------------------
dacia 1310 Opel Astra G dacia '97 si opel '02 - BC 04 UKR BC 11 LAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laca820
post 15 Aug 2005, 22:28
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 15 August 05
From: de undeva




sau verifica sa nu fie blocati cilindrii de frana de acolo din roata


--------------------
dacia 1310 Opel Astra G dacia '97 si opel '02 - BC 04 UKR BC 11 LAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pacala
post 16 Aug 2005, 11:53
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 August 05
From: București / Mărgeanului Avenue




Și mie mi s-a întâmplat cu trasul spre stânga. Când mă întorceam de la mare am sesizat. Oprit la prima stație de alimentare, verificat presiunea în roți. Roata față, dreapta avea 2.5 bari în loc de 2.0 . Nu mai am probleme. Rulaj: 2200 Km.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-91-CPA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ettore
post 17 Aug 2005, 10:12
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 August 05




La mine trage un pic dreapta (de la natura), oricum nu mi se pare deranjant la cca 5-600 metri ar schimba banda. Primul lucru pe care l-as face daca ar trage mei puternic, dupa ce verifica presiunea, as inversa rotile (stanga cu dreapta). Mi se pare justificat ce a facut dealerul in cazul initiatorului thread-ului. In plus am vazut ca masina este ffffff sensibila la vant (din orice directie ar batea el). Deci ar fi b ine sa te asiguri ca nu e vorba de vant inainte de a merge la service. O concluzie cat mai exacta se poate trage daca imediat te si intorci pe ACEEASI banda si vezi in ce parte trage. Teoretic drumul se face cu creasta pe mijloc - gen acoperis (adica benzile sunt inclinate spre marginea drumului si deci ar trage in mod normal un pic dreapta).


--------------------
Cu mandrie LOGAN 1.4 LOGAN 1.4 Laureate - Prv. Sorry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 17 Aug 2005, 10:15
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




blink.gif Cum adicatelea..."De la natura"...? Si tu vrei sa spui sa te intorci pe aceeasi BANDA...adicatelea pe contrasens?

This post has been edited by Slider: 17 Aug 2005, 10:15


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 17 Aug 2005, 12:31
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Si mie imi trage putin dreapta dar ma gandesc ca este de la inlinatia drumului. Cand am verificat presiunea in roti imediat ce am luat masina avea 2.5, este indicat sa o las asa sau pe 2.0 ?


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Aug 2005, 13:57
Post #27


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Este bine sa lasi presiunea la valorile date de constructor. Daca sunt prea umflate atunci se uzeaza doar centrul partii de rulare. Nu mai zic de faptul ca vei simti mult mai tare orice piatra / denivelatura de pe drum. Asta pentru ca un cauciuc prea umflat nu mai preia din socuri. Nu mai zic de franarea necorespunzatoare.

Asa ca... grija cat de multi bari bagati. Rotile trebuie sa fie relativ reci cand faci presiunea. Adica nu vii de pe autostrada cu 140 si franezi brusc si apoi sa bagi 2 bari. Nu ar fi bine.... Daca totusi esti in situatia aia de obicei se baga cam cu 0.3 mai mult, deci 2.3.

This post has been edited by i96nds: 17 Aug 2005, 13:57


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 17 Aug 2005, 14:06
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Mersi, insa si asa mi se par cam desumflate, ma gandesc totusi ca aparatul de presiune de la Mol nu indica prea bine. Presiunea am verificat-o dupa ce am rulat maxim 2 Km de acasa pana la benzinarie. Cred ca mai bine ma duc la o vulcanizare. Fratele meu abia si-a luat masina, tot Logan ambiance si tot 2,5 avea in cauciucuri.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ettore
post 17 Aug 2005, 14:48
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 August 05




QUOTE(Slider @ 17 Aug 2005, 10:15)
blink.gif  Cum adicatelea..."De la natura"...? Si tu vrei sa spui sa te intorci pe aceeasi BANDA...adicatelea pe contrasens?
*


Era un mod mai dulce de a spune ca poate are ceva probleme. Teoretic da te intorci pe contrasens, daca esti barbat! smile.gif . Ca sa poti judeca exact folosesti o aceeasi banda, am si spus de ce - inclinarea teoretic normala a drumului spre extremitati.


--------------------
Cu mandrie LOGAN 1.4 LOGAN 1.4 Laureate - Prv. Sorry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 17 Aug 2005, 15:34
Post #30


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(anakin)
acum toate 4 au aceeasi presiune cu care am luat-o de la dealer(3!),ca daca le las mai moi merge mai greu directia si consuma un pic mai mult,cel putin eu asa am observat

mai fratilor, daca la voi conteaza 0.1% la consum mai mult decat distanta de franare - tineti 3 in roti, cui ii trebuie sa franeze. Altfel, ar fi bine sa bagati presiunea indicata de constructor (dar la rece - ca daca e cald aerul, presiunea va fi mai mare).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 15:56
Forum Renault