DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Repartitoarele de caldura - o inventie malefica

Vlad Georgescu
post 5 Nov 2006, 15:08
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Dupa cum putem usor observa iesind afara, s-a lasat frigul. Am fost zilele astea la un prieten. In casa la el - frig de moarte.

M-am intrebat de ce. Raspunsul e simplu: si-a pus repartitoare de caldura. I-am cerut sa ma uit si eu la ele.

In toate camerele erau puse pe zero.

Am fost si la alti prieteni, si la un vecin din bloc, si e la fel. In casa la ei e frig de ingheti.

Nu pot sa inteleg cum suporta oamenii astia frigul de moarte. Eu daca n-as avea bani sa platesc intretinerea, nu stiu, mi-as lua inca un servici, eventual de noapte, dar as da drumul la caldura si as face cald in casa.

Multi prefera sa inghete de frig, tinind robinetii pe zero, in loc sa plateasca pentru caldura.

Cine a venit cu ideea cu repartitoarele a fost un mare iresponsabil. Din cauza repartitoarelor ne asteapta mari epidemii de gripa si pneumonie, in rindul oamenilor care, pentru a face economie, se supun unui frig mortal.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 5 Nov 2006, 15:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Pana acum el era cu intretinerea la zi si abia acum a descoperit ca n-are bani de caldura?
QUOTE
Din cauza repartitoarelor ne asteapta mari epidemii de gripa si pneumonie, in rindul oamenilor care, pentru a face economie, se supun unui frig mortal.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Mda, sa-si vanda pretioasele apartamente si sa se mute in garsoniere nu ar putea fi considerata o solutie niciodata.



--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 15:18
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




De vina sunt oamenii ca sunt zgarcomani, repartitoarele sunt o idee buna.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 5 Nov 2006, 15:21
Post #4


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




E, stai ca te-ai incins. Probabil de la prea multa caldura in casa. In stilul asta si cutitele sunt o inventie malefica, vorba aia, cu ele se infaptuiesc multe crime.

E dreptul omului sa aiba cat are chef de frig sau de cald in casa. Ce te intereseaza pe tine ca el prefera sa-si asume riscul imbolnavirii pentru cele cateva sute de mii economie pe luna? Poate si-a facut omul calculele si iese mai ieftin cu medicul...

Eu n-am repartitoare, si daca as avea le-as tine oricum la maxim. Mi-am luat si un calorifer electric, pentru perioada asta cand nu s-a dat caldura si era frig in casa. Dar eu sunt eu si nu pot sa impun solutia mea celorlalti.

Pe de alta parte, am fost de cateva ori la oameni care aveau in casa in toiul iernii o caldura insuportabila, trebuiau sa aeriseasca 1/2 de ora inainte sa se culce, iar la bucatarie tineau tot timpul geamul aplecat (termopan care se poate deschide doar in partea superioara). Si evident ca plateau pentru caldura asta. Asta e corect?


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 15:35
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




In acelasi stil hai sa-i impuscam pe aia care au inventat apometrele...din cauza lor sunt unii care put, ca fac economie la apa..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
telit
post 5 Nov 2006, 17:39
Post #6





Group: Members
Posts: 0
Joined: 17 August 06




Si tot din cauza celor cu apometre care fac economie trebuie sa las eu apa calda sa curga vreo 40min. ca sa pot face un dus si apoi si ei hopa in cada


--------------------
logan logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 Nov 2006, 18:57
Post #7


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Nu esti singurul caruia i se intimpla asta cu apa calda. Cred ca acelasi lucru se poate intimpla cu agentul termic - majoritatea oamenilor tinind robinetii pe zero, agentul termic circula foarte incet si din cauza asta, pina sa ajunga in casele celor care vor caldura, se raceste!

Zgirciomania altora ne omoara. sad.gif

This post has been edited by Vlad Georgescu: 5 Nov 2006, 19:00


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 19:04
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Eu tocmai din motivu asta(lipsa apei calde) mi-am pus centrala...caldura era OK si centralizat, dar trebuia sa las apa calda sa curga 30-40 de minute sa se dezmorteasca sad.gif Daca faceau niste apometre destepte care sa inceapa sa contorizeze de la o anumita temperatura a apei era altceva..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 5 Nov 2006, 19:12
Post #9


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Ce economie frate... ai mei nu se spala nici macar cand fac eu baie! Oricum, doar de-al dracu fac dus numai pe la 1-2 noaptea sau inainte de a pleca la servici, pe la 9-9:30 (eu plec mai tarziu de acasa) biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 5 Nov 2006, 19:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 5 Nov 2006, 18:57)
Cred ca acelasi lucru se poate intimpla cu agentul termic - majoritatea oamenilor tinind robinetii pe zero, agentul termic circula foarte incet si din cauza asta, pina sa ajunga in casele celor care vor caldura, se raceste!
*


Numa' ca repartitoarele astea mai lucreaza si dupa caldura emisa de calorifere. Agent termic rece - calorifer rece - consum in consecinta.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 5 Nov 2006, 19:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Cred ca din cauza repartitoarelor incepe si mie sa imi apara mucegai pe cativa pereti. 3 ani nu am avut probleme, si acum de cand inchid toate babele caloriferele imi apare mucegai..
Avem o centrala de cartier destul de performanta, blocul meu e chiar langa centrala - tot timpul aveam 24-28 grade. Acum nu se mai face asa cald probabil din cauza vecinilor care opresc caldura, si a aparut si mucegai pe la colturi..
Ah, si platesc mai mult cu 100 RON/ luna ..


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Nov 2006, 20:09
Post #12


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(telit @ 5 Nov 2006, 17:39)
Si tot din cauza celor cu apometre care fac economie trebuie sa las eu apa calda sa curga vreo 40min. ca sa pot face un dus si apoi si ei hopa in cada
*



Si apoi toti vecinii tai cu apometre vin la tine in baie si hopa in cada???

Lasand gluma de o parte, pe timpul iernii am caldura din reteaua de termoficare mai multa decat imi trebuie. Toata iarna stau in casa in tricou cu maneca scurta si cu geamul de la bucatarie deschis. Daca as avea repartitoare as putea sa-mi dozez caldura la cat am nevoie (si nevasta-mea e destul de friguroasa de felul ei...) astfel as reduce semnificativ si cheltuielile.

Dar pentru ca cei de la termoficare sa ma factureze in functie de repartitoare este nevoie ca cel putin 80% din vecinii bransati la retea sa aiba montate astfel de repartitoare. Si, desi suntem doar noua familii in bloc, si toate locuintele din bloc sunt bransate la retea, nu am reusit sa conving nici macar un singur vecin sa-si monteze repartitoare... Asta e, din cele noua familii, 7 sunt de pensionari, si aproape toti sunt fosti profesori universitari, dar se pare ca au ajuns la varsta la care la stiu ei mai bine pe toate.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 Nov 2006, 20:14
Post #13


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Radian, fii fericit! Cind o sa-ti convingi vecinii sa puna repartitoare, va incepe frigul ucigator in bloc. Vecinii tai vor face gripa sau pneumonie si, daca vei avea ghinion, vei lua si tu de la ei.


QUOTE(Codrin @ 5 Nov 2006, 19:23)
Numa' ca repartitoarele astea mai lucreaza si dupa caldura emisa de calorifere. Agent termic rece - calorifer rece - consum in consecinta.
*

Si cu ce ma incalzeste asta? Eu vreau sa am caldura in apartament. Asta nu se negociaza. Punct.

Daca vecinii tin robinetii inchisi si agentul termic e aproape rece, chiar daca eu voi da robinetul la maxim, probabil ca nu va incalzi suficient. Si nu ma incalzeste cu nimic, nici la propriu si nici la figurat, ca voi plati mai putin.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 5 Nov 2006, 20:18


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LemonDemon
post 5 Nov 2006, 20:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 21 February 06




Partea buna/rea este ca din 2007 o sa fim obligati sa avem repartitoare.


--------------------
None None N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Nov 2006, 20:18
Post #15


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Vlad Georgescu @ 5 Nov 2006, 20:14)
Fii fericit! Cind o sa-ti convingi vecinii sa puna repartitoare, va incepe frigul ucigator in bloc. Vecinii tai vor face gripa sau pneumonie si, daca vei avea ghinion, vei lua si tu de la ei.
*



Mai, ce viziuni bacoviene te muncesc duminica seara...

P.S. Tinand cont de varsta lor, e si asta o cale de a asigura locuinte disponibile tinerilor...

This post has been edited by radian: 5 Nov 2006, 20:19


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Nov 2006, 20:18
Post #16


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Vlade, ca sa nu cred altceva despre tine, am sa cred ca tu vrei sa te iei la concurs cu skypot la capitolul "Topicuri super idioate"

Repartitoarele de caldura iti permit sa setezi cat vrei tu temperatura. Impreuna cu acele aparate care inregistreaza cuantumul de caldura ce trece prin calorifer iti permite sa platesti CAT consumi si sa iti reglezi temperatura cum doresti. Eu cu o iarna inainte de a monta aceste repartitoare am fost nevoit ca intr-o noapte de -10 -15 grade sa las geamul intredeschis deoarece muream de caldura. Ce ti se pare mai idiot? Cum ai gandit si abordat tu problema sau sa fii nevoit sa arunci caldura afara, caldura care costa si bani ?!?!

Oricum.....nu te cunosc, dar din ce se vede aici, o iei razna. Poate asta nu se intampla si in viata ta de zi cu zi, dar aici in lumea virtuala DC o iei razna rau de tot....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 5 Nov 2006, 20:20
Post #17


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Domnilor,

din pacate trebuie sa constat la initiatorul topicului o atitudine cel putin ciudata. Socoteala e simpla: consumi, platesti. Nu vrei sa platesti, nu consumi - iar repartitorul tocmai la asta e bun: sa se stie cit ai consumat.

De fapt, domnii de care vorbim cred ca ar vrea altceva: sa consume FARA sa plateasca... ori asta nu-i corect.

Din aceste motive, eu salut orice initiativa instalarii de repartitoare, apometre si in general de orice fel de instalatii ori aparate care duc la o plata corecta, echilibrata.

------------------

Edit: de mai multa vreme - la momentul respectiv in thread-ul despre mersul la munte - i-am recomandat d-lui Vlad cartea "Conspiratia Imbecililor" (a mai fost tiparita si sub titlul "Conjuratia Imbecililor"). In contextul actual (se imbolnavesc vecinii si iau si eu boala de la ei) o recomand colegilor. Veti gasi in ea scene delicioase in stilul pomenit mai sus.

http://www.polirom.ro/titluri.cgi?action=t...=2001&colectia=


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 Nov 2006, 20:32
Post #18


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am citit cartea respectiva si mi se pare intr-adevar delicioasa. Multumesc mult pentru recomandare. Pacat ca autorul s-a sinucis dupa scrierea cartii si deci nu va mai scrie nimic.

Nu m-ar mira sa se fi sinucis din cauza depresiei cauzate de faptul ca vecinii lui si-au pus repartitoare. smile.gif

Lasind gluma la o parte, ideile din carte sint fictiuni, in timp ce problemele discutate in acest topic sint reale.


Sint 100% de acord cu ideea - consumi --> platesti.

Insa oamenii sint de 2 feluri:

- oameni normali, care deschid robinetul atit cit e necesar ca sa aiba in casa o temperatura decenta

- zgirciomani, care prefera sa stea si la 2 grade dar sa plateasca putin

Din pacate sint foarte, foarte multi zgirciomani.

Daca toti din blocul tau isi monteaza repartitoare, majoritatea sint zgirciomani, si tin robinetii la zero, agentul termic va circula foarte incet si va ajunge in apartamentul tau mult mai rece.

Deci, tu chiar daca vei vrea caldura si vei deschide robinetul la maxim, NU vei obtine caldura suficienta, deoarece agentul termic va circula foarte incet si va ajunge la tine cu o temperatura necorespunzatoare.

Fenomenul deja se manifesta la blocurile cu apometre, in privinta apei: trebuie deschis robinetul de apa calda si lasata apa sa curga minim 30 de minute ca sa fie intr-adevar calda.


Deci ce se realizeaza in practica prin repartitoare? Doua lucruri:

1. Vrei caldura, dai robinetul la maxim, si nu ai suficienta caldura.

Deci ideea "consumi --> platesti" nu se va aplica. Se va aplica mai degraba: Vrei sa consumi --> nu ai cum, pentru ca ceilalti sint zgirciomani.

2. Multi oameni vor tine robinetii inchisi, ca sa economiseasca, se vor imbolnavi grav, si vor cheltui pe medicamente si doctori mai mult decit i-ar costa caldura.

Acei oameni vor da gripa si oamenilor normali la cap care prefera sa nu indure caldura.


In concluzie:

1. Ideea "consumi --> platesti" e minunata, numai ca in practica, dupa instalarea repartitoarelor, NU se va intimpla asta, ci se va intimpla "vrei sa consumi --> nu ai cum".

2. Exista risc sa apara o epidemie de gripa si/sau pneumonie favorizata de faptul ca foarte multi oameni vor sta in frig crunt. Epidemia asta o vom plati tot noi, cei care nu vrem sa stam in frig, prin gripe luate de la zgirciomanii care stau in frig, si poate si prin impozitele pe care le platim la CAS, care se vor duce la tratarea bolilor provocate de frig acestor zgirciomani.

3. Repartitoarele sint bune in tari civilizate (am vazut de exemplu in Germania), unde oamenii nu sint atit de zgirciomani sa stea la 4 grade in casa ca sa nu plateasca mult la intretinere, desi si-ar permite sa plateasca.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 5 Nov 2006, 20:35


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 20:48
Post #19


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE
Daca toti din blocul tau isi monteaza repartitoare, majoritatea sint zgirciomani, si tin robinetii la zero, agentul termic va circula foarte incet si va ajunge in apartamentul tau mult mai rece.

Deci, tu chiar daca vei vrea caldura si vei deschide robinetul la maxim, NU vei obtine caldura suficienta, deoarece agentul termic va circula foarte incet si va ajunge la tine cu o temperatura necorespunzatoare.


Gresit, agentul termic circula la fel, si chiar vei avea la calorifere caldura mai multa, deoarece nu va mai trece prin calorifelele lor.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 5 Nov 2006, 20:50
Post #20


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Nu prea inteleg legatura intre faptul ca vecinii inchid robinetele iar tu nu ai caldura... Dupa cate stiu (poate gresesc) instalatia e conceputa pe un tur si un retur comun, din care se ramifica tevi spre fiecare calorifer. Daca ceilalti inchid caloriferele asta ar insemna ca ale tale sa se incalzeasca mai repede (mai putini consumatori pe retea).

Faza cu apa calda o pateam si eu de pe vremea cand nu existau apometrele. Cauza? Instalatiile de apa calda nu s-au mai facut din nu's ce an incoace cu tur si retur, ci numai cu tur. Se umple instalatia, se raceste dupa un timp si lasa sa curga juma' de ora pana vine calda...

PS e si o confuzie de termeni: repartitorul e un contor doar, reglarea o faci din robinetul termostatic ce se monteaza obligatoriu pe caloriferele cu repartitoare. Din pacate au zi pozitia "0", si n-ar fi fost cazul, trebuia ca minimul sa fie pozitia aia anti-inghet care tot mai lasa vreo 5-7 grade...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Nov 2006, 20:55
Post #21


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Hei, obsesia ta cu gripa o poti rezolva cu un vaccin de sezon.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 5 Nov 2006, 21:10
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Bun, eu stau la parter, in bloc fara repartitoare. Cand la mine in casa sunt 22*, la etajul 5 sunt 25-26. Asadar, daca se vor pune repartitoare, eu voi tine caloriferele in maxim ca sa am 22* (cat am acum, fara robineti termostatati) si voi plati serviciul de citire lunar unei firme, pe langa caldura consumata, asta ca sa incalzesc planseul, si ala de la cinci zice "ba... ce cald e... ia uite, am 26grade, ia sa opresc io caldura". Parerea mea e ca intr-un bloc fara izolatii intre apartamente, e absurd ca unii sa plateasca pentru "luxul" de a avea 20 grade in casa si altii, in acelasi bloc, sa stea in slipi si sa aiba 23grade si calorifere reci.
Repartitorul ala are 2 senzori de temperatura: unul in contact cu caloriferul si unul pentru aerul ambiant. In functie de diferenta de temperatura intre cei doi si de suprafata radianta a caloriferului, determina cantitatea de caldura degajata de acesta. Rezulta ca, pentru a pacali un repartitor, singura varianta este de a reduce din diferenta de temperatura citita prin cei doi senzori. Daca se incearca incalzirea suprafetei dinspre camera a repartitorului, acesta poate sesiza o incercare de fraudare (daca, sa zicem, senzorul dinspre camera inregistreaza 35*) si atunci considera temperatura camerei 20* (caz dezavantajos). Dar nu acelasi lucru se va intampla daca se incearca "racirea" suprafetei de aluminiu in contact cu caloriferul, dar asta e mai complicat.
O alta varianta de fraudare cred ca ar fi prin marirea artificiala a suprafetei radiante, utilizand un ventilator. Daca acel calorifer e "spalat" de un debit mult mai mare de aer, rezulta o cantitate de caldura degajata mult mai mare decat daca s-ar fi aflat in convectie naturala.
M-am tot gandit la chestii d-astea pentru ca folosirea repartitoarelor/robinetilor termost. mi se pare nedreapta. A, e scumpa intretinerea la bloc? Te muti la vila.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 5 Nov 2006, 21:20
Post #23


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Putin off-topic: am avut vecini care luau apa din instalatia de incalzire pentru spalat; am avut vecini care n-au vrut sa plateasca conducta de canalizare sparta la parter, 'ca nu e la ei in casa', desi o foloseau si ei, in conditiile in care reparatia costa 200 de mii de apartament.

Mai grav este ca imobilele raman insuficient incalzite, vaporii condenseaza pe zidul rece si mucegaiul vine de la vecin la noi in casa.

PS. nu faceti vaccin in perioada asta, eu am facut acum 3 ani o gripa clasa intai de la un vaccin facut in noiembrie.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 5 Nov 2006, 22:48
Post #24


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Cred ca se face o confuzie de termeni (scuze lui Gogu ca il contrazic).

Repartitorul este prin definitie un element de reglaj de flux. Altfel spus, REPARTITORUL este acel robinet termostatat. Elementul de masura este un contoar de unitati termice si nimic mai mult.

A-ti pune repartitor inseamna de fapt sa iti pui un robinet termostatat .. si, eventual, un element de masuta a energiei termice degajate de caloriferul pe care e montat repartitorul.

P.S.: Si eu mi-am montat acum o luna repartitoare (dupa muuuulteeeee sedinte ale proprietarilor). Este ceva ce imi doream de mult .. sa am in casa temperatura pe care o doresc .. nu sa stau in maieu pentru ca imi este prea cald desi afara sunt minus multe grade.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 5 Nov 2006, 22:53
Post #25


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




well, nu stiu ce sa zic (sa nu dam in filosofie smile.gif )
Numele intreg e de repartitor de costuri, si prin asta inteleg contorul. Teoretic merge si fara robinet, dar e pointless.

Mai corect ar fi ca "repartitor" sa fie ansamblul contor+ robinet.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Nov 2006, 23:16
Post #26


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




M-am trezit si eu. DE FAPT, sunt impotriva repartitoarelor....

Sa ma explic....Tot blocul meu are repartitoare. Tot blocul meu e full de pensionari (unu mai dus ca altul, no offence). Fac astia economie la tot ce apuca (pana si 4 oameni in aceasi apa fac baie). Booooon. Dar de ce sunt totusi impotriva repartitoarelor? PAI ca astia nu le deschid desi au toate bolile posibile din lume, si prin urmare peretii mei sunt mai reci, deci eu consum mai mult sa le incalzesc eu peretii.

As vota o lege care sa interzica repartitoarele....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 5 Nov 2006, 23:18
Post #27


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Mai bine ar legifera sa se monteze robineti care sa nu permita sub 15 grade in casa...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 6 Nov 2006, 02:09
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Istoria se repeta:
Inainte de apometre plateam apa la comun pe toata scara cu tot cu pierderi. Dupa montarea apometrelor, la intretinere a aparut rubrica "pierderi". Per total, apometrele s-au dovedit a fi niste rahaturi.

Acum, cu repartitoare la calorifer, avem acceasi poveste + riscul imens de aparitie a igrasiei in apartamente.
Bomboana de pe tort: apa pe care o opresti sa nu mai vina in caloriferu tau se duce la canal, dar DUPA ce a trecut prin contorul scarii. DEEECI, oricum o platesti (la pierderi) daca nu o platesti pe factura ta la rubrica CONSUM.

Totul este o pacaleala. Toti vor sa profite.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 6 Nov 2006, 02:44
Post #29


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(argon @ 5 Nov 2006, 16:48)
De vina sunt oamenii ca sunt zgarcomani, repartitoarele sunt o idee buna.
*


Solutia e centala termica proprie NU cenzuraturile astea de repartitoare . smile.gif

This post has been edited by big2003: 6 Nov 2006, 02:53


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 6 Nov 2006, 03:00
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Corectati-ma daca nu zic bine: Sa zicem ca pe o coloana sunt 20 de calorifere legate in paralel.
Daca limitezi circulatia apei in 19 calorifere, nu inteleg de ce ar circula mai putina apa in cel de-al 20-lea.
Dar sa zicem ca daca instalatia de termoficare e de dimensiuni foarte mari, apa poate circula foarte incet pe magistrale, si exista posibilitatea ca ea sa nu mai fie in parametri pe cand ajunge in putinele calorifere lasate cu repartitoarele deschise la maxim.

Dar: Free_fiber, n-am inteles exact de ce crezi ca daca inchizi robinetul repartitorului, apa ar ajunge in canalizare.

This post has been edited by anamana: 6 Nov 2006, 03:12


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:04
Forum Renault