DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Folie omologata

Emil1410
post 15 Mar 2016, 20:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 March 16




Buna seara

Am si eu o nelamurire si anume...am cumparat o Dacia 1410 din Ploiesti si are aplicata folie deja omologata RAR (pe declaratia de conformitate are aplicata acea holograma argintie sau cum se numeste cu sigla RAR iar pe cele trei geamuri acele dreptunghiuri cu aceeasi sigla plus datele firmei care a autorizat folia) pe geamurile laterale spate si luneta. Intrebarea este...Sunt in legalitate numai cu atat sau mai trebuie mers la service autorizat pentru reomologare ???? Va multumesc anticipat.


--------------------
Dacia 1410 2000 - PH-04-SXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shark_95
post 17 Apr 2016, 20:43
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 16 April 16
From: Bihor, Oradea




Poti sa circuli linistit, nu este nevoie de nici o reomologare din cate stiu.


--------------------
Dacia 1310 L 1995 - BH 02 UWF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 17 Apr 2016, 23:04
Post #3


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




eu merg cu logan-ul cu geamuri ionizate(cu holograma rar pe ele si inscriptiile de transparenta etc) luate de pe o masina avariata si nu m-a intrebat nimeni nimic asta pentru ca tot ce e ionizat e legal 100%......cu folia e mai cu dus si intors dar la tine e la fel de simplu,daca se leaga de tine cineva le arati hartia si gata...

This post has been edited by sobolan: 17 Apr 2016, 23:05


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uponten
post 19 Apr 2016, 13:19
Post #4


Arhanghel M


Group: Members
Posts: 56
Joined: 14 April 16




Idem , ionizat + folie, fara probleme. Acum merg si pe fata inclusiv parbriz , parca max.30 %.
Legea din Romania prevedea pana-n vara lui 2015 ca geamurile din spate si luneta masinii pot fi complet intunecate.
De anul trecut, folia fata trebuie sa aiba 70 la suta transparenta pentru geamuri laterale si 75(70) la suta pentru parbriz.
Citez :
"Legislatia este in curs de schimbare pentru a fi armonizata cu cea aplicabila in Uniunea Europeana. Astfel incat si transparenta pentru parbriz va fi coborata la 70 la suta", spune Cristian Bucur, RAR.

This post has been edited by uponten: 19 Apr 2016, 13:21


--------------------
Dacia 1300 1976 - 1-SB-4116
„De la orice om ai întotdeauna de învățat, chiar și când tace.“ De la tine ce invat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:12
Forum Renault