DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Plafoniera spate Duster

cristic1982
post 23 Feb 2011, 11:56
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Am un Duster si sunt nemultumit de luminozitatea pentru locurile din spate creata de plafoniera din fata (noaptea bineinteles).
Poate cineva sa imi spuna unde se poate monta o plafoniera (model standard) pentru a ilumina mai bine locurile din spate? Ceva poze ar fi excelent.
Si ce alternative pot gasi la plafoniera centrala?

Multumesc


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 31 Mar 2011, 09:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




Salutare,

Uite o idee de montare a unei plafoniere suplimentare in spate. Exemplul este montat pe un Logan dar ca idee ar trebui sa mearga si la Duster. Vezi imaginile atasate.
Am inlocuit plafoniera cu un bec originala din fata cu una cu 3 becuri, iar pe cea cu un bec am montat-o pentru locurile din spate.
Gasesti plafoniera cu 3 becuri la utilizatorul axscu de pe l o g a n c l u b . r o la pretul de 35 de RON
Solutia corecta este sa tragi firul pe sub capitonajul tavanului insa e foarte greu sa treci de traversa de rigidizare de pe mijlocul tavanului. Mi-ar fi trebuit un 'tragator de fire' (fir de ala de plastic cu o chestie otelita in cap) insa am fost la Baumax si costa 30 de RON un asemenea dispozitiv si nu se merita investitia.
Pare intortocheat traseul pe unde am tras firele insa in realitate e foarte foarte usor de dus firele pe acolo (1 minut maxim doua). Bagi firul pe sub marginea capitonajului si pe sub cheder si il impingi usor cu un varf de surubelnita ca sa nu se vada.
Firele pentru plafoniera din spate (3 fire) le legi exact in aceeasi ordine in paralel cu firele de la plafoniera din fata. Eu am folosit 3 fire scoase dintr-un cablu de retea de internet din acela cu 8 fire in el.
Ca sa vezi unde anume este suficient spatiu in tavan pentru plafoniera poti folosi un ac mare cu care sa masori adancimea disponibila intre capitonaj si tabla tavanului.
De asemenea am mai vazut la unii utilizatori ca au bagat 2 bucati de polistiren intre capitonaj si tavan pentru a crea spatiu suficient pentru plafoniera.
Ideea este sa masori foarte bine spatiul pentru plafoniera si dupa aceea sa decupezi cu atentie capitonajul folosind un cutter.
La Logan am montat-o la 14 cm de marginea lunetei. La Duster trebuie sa o montezi mai in fata un pic astfel incat sa lumineze bancheta din spate cat mai bine.
Plafoniera de la axscu vine cu o placuta de plastic speciala pentru montaj astfel incat clemele plafonierei sa nu rupa capitonajul pe laterale.

Spor la bricolat biggrin.gif

This post has been edited by klaus: 31 Mar 2011, 10:03

Attached thumbnail(s)
Foto_0055.jpg ( Size: 76.41k ) Number of downloads: 2543
3.jpg ( Size: 37.71k ) Number of downloads: 2844
4.jpg ( Size: 35.57k ) Number of downloads: 2752
6.jpg ( Size: 33.98k ) Number of downloads: 2776
1.jpg ( Size: 32.29k ) Number of downloads: 2817
2.jpg ( Size: 37.14k ) Number of downloads: 1341


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2011, 10:01
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(stolniceanulucian @ 31 Mar 2011, 09:39)
Gasesti plafoniera cu 3 becuri la utilizatorul axscu de pe l o g a n c l u b . r o la pretul de 35 de RON
*

Gasesti plafoniera noua cu 3 becuri cu 15 RON duminica in targ . De 35 ron iti iei 2 si ramai si cu bani.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 31 Mar 2011, 10:07
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Va multumesc pentru raspuns. Intre timp am reusit sa o montez imediat dupa traversa din mijloc (inca nu am poze).
Plafoniera din fata o aveam deja cu 3 becuri (luata gratis), iar pentru a doua am optat pentru o plafoniera cu un singur bec (arata mai bine in spate - parere personala).

Pentru distantiere am utilizat buretele luat de me un Megane II, iar pentru a trage firele am folosit antena radio...

Acum am reusit sa scap de problema cu luminozitatea in spate.

Multumesc

This post has been edited by cristic1982: 31 Mar 2011, 10:08


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 27 May 2011, 18:11
Post #5


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Se mai pot monta inca doua, una deasupra spatarului banchetei spate si una deasupra portbagajului. Efectul este garantat, lumina la fel smile.gif

Asta este pt cei care au avut ca mine, dificultati cu lumina insuficienta din portbagaj


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexis
post 29 Feb 2012, 05:45
Post #6


daciot


Group: Members
Posts: 204
Joined: 30 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(cristic1982 @ 31 Mar 2011, 10:07)
Va multumesc pentru raspuns. Intre timp am reusit sa o montez imediat dupa traversa din mijloc (inca nu am poze).
Plafoniera din fata o aveam deja cu 3 becuri (luata gratis), iar pentru a doua am optat pentru o plafoniera cu un singur bec (arata mai bine in spate - parere personala).

Pentru distantiere am utilizat buretele luat de me un Megane II, iar pentru a trage firele am folosit antena radio...
*



Salut, poti da mai multe detalii? Explorez si eu montarea celei de a 2-a plafoniere la Duster. Ma intereseaza la ce distanta dupa traversa ai efectuat decupajul.


--------------------
Dacia Spring 2021 - B XX HXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Feb 2012, 11:06
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Masoara grosimea plafonierei si sondeaza tapiteria plafonului cu o andrea sa vezi cam in ce zona intra plafoniera fara probleme.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexis
post 8 Mar 2012, 20:44
Post #8


daciot


Group: Members
Posts: 204
Joined: 30 June 05
From: Bucuresti




Am montat si eu a 2-a plafoniera. Alta viata!
Am optat pentru varianta de Megane II cu 2 lampi de citit. Astfel in fata si in spate am acelasi model de plafoniera. Am folosit niste burete de la un Megane pentru a asigura o distanta corespunzatoare fata de plafon. Urmeaza sa montez led-uri in locul becurilor.


--------------------
Dacia Spring 2021 - B XX HXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 21 Oct 2013, 09:53
Post #9


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




@Klaus, sau alta persoana care chiar se pricepe.
ce curent poate ''duce'' UCH-ul?, ma refer la circuitul de plafoniere.


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 27 Oct 2013, 13:04
Post #10


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




banuiesc la plafonul Dusterului e asemanator cu al Loganului.
am montat pe Logan plafoniere de Golf 4, luate din dezmembrari
codul plafonierelor din postul #202 din topicul de mai jos:
Plafoniere VW, Seat, Skoda cod: 3B0947291 montate pe Leon/Toledo/Passat 3B/3BG/Bora/Golf IV:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3924997

This post has been edited by marian_ariciuc: 27 Oct 2013, 13:06


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:00
Forum Renault