DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vopsire, lacuire, aripa, vopsire, lacuire, aripa

Razvan_Ionut
post 7 Apr 2013, 19:40
Post #31


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




super marfa a iesit , nici nu zici ca s-a lucrat la ea . sper doar ca a umplut pragul de vaselina.


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 7 Apr 2013, 19:48
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Pai, n-ai vazut tot, asa ca nu poti aprecia. Au fost schimbate pragurile in intregime si contra pragurile (partial), refacute arcadele aripilor pe spate si pasajele (stalpii) si revopsit aripile spate partial, ambele usi spate rectificate si revopsite pe jumatatea de jos, aripa fata st. partial revopsita, capota rectificata frontal si revopsita, terosonat pragurile si vopsit interior si exterior total, petic la pod pe st. Poate o sa puna el toate pozele, si va va arata mai mult. A cumparat o foaie de tabla si doua cutii de teroson, 200ml de vopsea metalizata, din care a mai si ramas.

This post has been edited by PH-06-BOA: 7 Apr 2013, 19:56

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 227.79k ) Number of downloads: 761
2.jpg ( Size: 229.94k ) Number of downloads: 851


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 7 Apr 2013, 20:27
Post #33


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




asta dovedeste ca atunci cand ai un tinichigiu bun si materiale , rezolvi orice . sa vad si eu saptamana asta ce scor imi zice tinichigiu si vad cand ma apuc de ea. daca taie pasajele spate ( asta cred mai mult ca sigur) as vrea sa le imbrac pe interior (dupa o curatare prealabila) cu fibra si peste fibra aia pusa vaselina , chestia asta zic eu ca ar rezista la apa...


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 21 Apr 2013, 19:49
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Buna seara !
La o verificare, asta vara, nu erau probleme, dar astazi am constatat ca trebuie sa refac oalele din spate, de la arcuri, la nova mea.
Am tot ce-mi trebuie pt. sudare, scule, cum trebuie am vazut in acest topic la PH-06-BOA, insa nu stiu ce grosime este cea mai indicata la tabla ce urmeaza sa o pun ?
Oricum il rog pe PH-06-BOA sa-mi dea ceva sfaturi si "chichite"privitor la ceea ce vreau sa fac.
Multumesc anticipat !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 22 Apr 2013, 20:43
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Salut ! Mai am o intrebare : cum se iau cotele pentru gaura de prindere a amortizorului, dupa ce refac oala ? Multumesc anticipat pt. raspunsurile pe care sper sa le primesc. Sambata vreau sa ma apuc de treaba !
Cele bune !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 23 Apr 2013, 07:32
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




daca REFACI oalele si nu le inlocuiesti ar fi bine sa folosesti tabla cat mai groasa (e de munca sa o indoi, dar merita dupa) si sa "imbraci" oalele cele vechi..astfel amortizoarele vin pe aceleasi gauri. Masura se poate lua..usor, trebuie sa fi atent ca amortizoarele sa fie la aceeasi inaltime si capetele de surub sa fie fix in punctele ariei corespunzatoare ale fiecare oale, poti folosi o ruleta si un boloboc pentru inaltime...Eu recomand totusi sa le imbraci in tabla groasa ca va fi greu dupa sa pozitionezi si arcurile ca au si ele un lacas in partea inferioara a oalelor. Daca te descurci, cureti bine si dai cu grund apoi cu vopsea cauciucata pe interior si exterior.

This post has been edited by Cosmin.nova: 23 Apr 2013, 07:36


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 23 Apr 2013, 09:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




arcurile nau nici o legatura cu oalele telescoapelor la nova

daca se imbraca oalele peste cele originale coapte pe langa ca se va tranzmite rugina si va favoriza din nou aparitia ei, indiferent cat e de groasa tabla va putrezi in cele din urma

daca le imbraci oalele peste cu tabla nu vei intari bine stuctura de rezistenta astfel incat noua oala sa preia toata forta cand cea veche se va rupe de tot

nu trebuie folosita tabla mai groasa decat cea a masinii, se poate cu ceva mai groasa dar degeaba exagerezi ca nu se va suda bine

un tinichigiu de meserie va sti sa potriveasca cele doua flanse ale amortizoarelor de pe oalele vechi pe cele construite din tabla, doar bani sa aveti ca sa mergeti la un meserias nu la un carpaci, acuma chiar nu conteaza un milimetru stanga dreapta ca banuiesc ca nu e masina de curse, mai bine gandestete daca amortizoarele de pe masina isi mai fac treaba cum trebuie si sa n-ai jocuri in puntea fata sau cea de pe spate, sistemul de franare sa fie in parametri si cel de directie, si apoi mai vorbim despre milimetru de la telescopu spate

This post has been edited by danciusergiu84: 23 Apr 2013, 09:11


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 23 Apr 2013, 13:58
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Pai, vreau sa mi le fac eu si nu vreau sa mai invenez roata, odata ce a fost inventata !
De aceea apelez la meseriasi sa-mi dea sfaturi ca sa fie mai usor !
Lucrand intr-un atelier de mecanica fina sunt obisnuit cu cote tolerate la nivel de microni, dar sunt convins ca intr-o astfel de inprejurare nu este cazul.
Am vazut la PH-06-BOA, ca a refacut oala si-l astept cu amanunte utile , daca se poate.
Nu este o problema croirea si forma dar sunt convins ca sunt "spiluri" foarte folositoare , ce ma pot ajuta!
Cele bune !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 3 May 2014, 21:56
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Salut !
Pana la urma s-au desprins amortizoarele din oale sad.gif si a trebuit sa le repar. smile.gif Iata si "capodopera" :
IMG_20140503_191955.jpg ( Size: 368.98k ) Number of downloads: 561
IMG_20140503_191926.jpg ( Size: 359.95k ) Number of downloads: 578

Am folosit tabla de 3 si 1,5 mm grosime. blink.gif
Multumesc inca o data lui "PH-06-BOA", nu a iesit ca la el , da' sunt functionale ! smile.gif
Numai de bine !

This post has been edited by spik1: 3 May 2014, 22:02


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 4 May 2014, 11:33
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Unghiurile la 90 de grade, cum ai sudat la cel din dreapta, pot duce la ruperea sudurii, dar fiind vorba de amortizor, care nu solicita prea tare, mai ales c-ai pus tabla groasa, nu e asa de rau. Partii de deasupra, trebuia sa-i faci rotunjita catre in jos, latura care se uneste cu partea verticala. Deci, nu colt, ci cumva mai rotunjit, iar la locul in care intra tija amortizorului, pe un inel sau o bucata de teava cu diametrul de vre-o 50mm, sa bati cu o bila sau chiar alta teava mai mica in diametru, sa iasa o scobitura, o nervurare a tablei, in care sa se si aseze bucsa de cauciuc, dar mai ales ca interitura. Si aici ai pus tabla destul de groasa (daca e de 3), si ar fi fost inutila nervura, dar dadea aspect. In final, e acoperita de mocheta, si mai bun utilul, decat placutul.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 4 May 2014, 15:11
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Este sudata pe interior si pe exterior, daca cedeaza sudura...o mananc ! biggrin.gif Gaura de prindere a amortizorului este pe "fundul" unei adancituri de 70-80 mm in diametru, facuta cu ajutorul unui fier strunjit ca o calota, dar nu se vede in poza. Mochetele laterale... ciuciu...nu se mai potrivesc din cauza unghiurilor drepte ! Acum sunt mai scurte(pe inaltime) cu 2 cm biggrin.gif . Am croit altele !
Sanatate !

This post has been edited by spik1: 4 May 2014, 15:15


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 11 Sep 2014, 19:36
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Seara buna !
Eee, a venit timpul sa refac si pasajul din spate-dreapta, deasupra rotii pana la prag !
Maine pun si poze, pana atunci rog sa-mi spuneti cu ce grosime de tabla sa lucrez ? De 1- 0,8 - 0,6 ?
Poate si ceva sfaturi "tehnice".
Multumesc !
P.S. Vara asta am cumparat si o Fiesta (2010), dar Nova este cea care produce ! biggrin.gif


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 19 Oct 2014, 12:09
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Daca nu-i prea tarziu, pune tabla de 1, e si buna la sudat, dar si la modelat. daca-i subtire, se sifoneaza la modelat, se cuteaza aiurea. daca-i mai groasa, iar e rau, ca muncesti mult la modelat.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 20 Oct 2014, 19:02
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




La fix ! Zilele acestea ma apuc de reparat.
Multumesc !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:10
Forum Renault