DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Injector SuperNova Confort

Desister
post 9 Apr 2006, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 March 06




Salutare...m am pricopsit de curand cu o Dacie SuperNova....dar am ceva probleme...m a lasat un injector(am fost cu ea la un nene mecanic si mi a spus sa mi cumpar un injector si sa ma duc sa mi l schimbe).Intrebarea mea este...exista mai multe tipuri de injectoare pt SuperNova?Pot sa iau numai unul?Ceva preturi......


--------------------
Citreon C6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 27 Apr 2006, 16:23
Post #2


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




merge si injectorul de dsn dar am inteles ca se poate pune si de clio...diferenta mica la preturi cel de dsn e 2 mil si clio 2,7 mil ceva de genu`..o intrebare: ai incercat sa-l cureti la vreu nservice?


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Apr 2006, 16:36
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ATENTIE: pe DSN nu merg injectoarele de Logan.
Merg cele de DSN, SLZ


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HappyBoy
post 27 Apr 2006, 21:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 23 November 05




QUOTE(brandy_tdi @ 27 Apr 2006, 17:23)
merge si injectorul de dsn dar am inteles ca se poate pune si de clio...diferenta mica la preturi cel de dsn e 2 mil si clio 2,7 mil ceva de genu`..o intrebare: ai incercat sa-l cureti la vreu nservice?
*


Am incercat sa l si curat,dar degeaba.L am curatat de doua ori....am inteles ca are un defect din fabricatie....


--------------------
Renault Clio Symbol 2005
Opel Astra 1.4 Twinport - 2009
Mazda 6 2.5L 4 cylinder Engine - 2009
Lexus RX350 3.5-L Dual VVT-i V6 Engine - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 28 Apr 2006, 23:09
Post #5


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Klaus, stii cumva care-i diferenta? Ca-s curios.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 28 Apr 2006, 23:20
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




eu am de la 60K injectoare de Megane... in afara de faptul ca cele de DSN aveau invelisul din plastic verde si cele actuale sunt (cred) din aluminiu la exterior...constructiv nu ma intrebati... cert este ca pe cele originale le-am schimbat din cauze "bisericesti" unul cu bobina iar celelalte (probabil) colmatate sau decalibrate. Tot chimbam si verificam la cele de DSN pana m-am enervat si le-am pus pe cele de Megane...dupa care am uitat ca are injectoare...


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 29 Apr 2006, 19:13
Post #7


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Ia unul original , nu orice facatura !


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 1 May 2006, 20:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




unu original din service 2 mil si daca e ceva li-l pui in cap smile.gif la mine gainarul de la tester a zis ca nu are d unde sa stie care sau cate is stricate si le-am schimbat pe toate asa ca sunt foarte receptiv la orice metoda de testare a injectoarelor .


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 May 2006, 16:54
Post #9


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mergi in targul Vitan la Ovidiu (prelata galbena) si vezi ca avea injectoare de DSN (verzi) sau de SLZ (mov) la pret sub 1 milion lei vechi bucata !!! Parca sunt Siemens DEKA, nu mai stiu exact, adica cele de origine. Asa ca poti lua chiar 4 si le schimbi pe toate. Insa la tester CLIP parca puteau sa vada care injector e dus. Sa ma corecteze careva daca gresesc.

Injectoarele de LGN au alta forma, sunt mai subtirele.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
llolli
post 18 May 2011, 11:54
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 May 10




Salut! Ulterior observ ca am nimerit pe un topic din 2006, dar poate ma ajuta cineva...
Am probleme cu injectoarele, si am gasit acest anunt:
http://forum.4tuning.ro/640-piese-dacia-va...-supernova.html
Am curatat/schimbat de mai multe ori injectoarele de la DSN, dar ma adresez catre voi din lipsa de experienta in acest domeniu.
Atasez si poza trimisa de colegul care vinde injectoarele, si alaturi ale mele (de uzina tip Siemens)
Arata oarecum altfel - ca grosime nu seamana deloc, desi proprietarul zice ca cele de Clio si SN/Solenza/Logan 1.4 V8 sunt absolut identice
Pretul este atractiv (250RON/set de4 bucati fata de apr. 1000 de RON/set cele originale), insa mi-e teama sa nu cumva sa nu potriveasca (sa aiba rezistente/lungime diferite)
???huh.gif

This post has been edited by llolli: 18 May 2011, 15:12

Attached thumbnail(s)
1302439382_187400473_1_Fotografii_de__vand_injectoare_logan.jpg ( Size: 57.21k ) Number of downloads: 2271
P1140707.JPG ( Size: 76.36k ) Number of downloads: 2401


--------------------
Dacia Supernova Clima Rosu (Imp) 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 May 2011, 15:25
Post #11


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




daca sunt prea lungi nu etanseaza la admisie , trebuie comparate ca altfel te poti tepui.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
llolli
post 18 May 2011, 15:44
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 May 10




Mersi!
Intr-adevar si mie mi se par mail lungi decat cele de Uzina
Prin mail am cerut masurarea lungimii cat si a rezistentei injectorului.
Experiente am cu injectoare de Cielo (pus la DSN) care merg foarte bine. Adevarat ca forma inj Cielo este identica cu cel de DSN, iar aici difera...

This post has been edited by llolli: 18 May 2011, 16:24


--------------------
Dacia Supernova Clima Rosu (Imp) 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vioar
post 18 May 2011, 16:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 10 September 07




Nu intervin fiindca am la vanzare asa ceva vezi aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=208742&hl=
200 ron negociabil

Ci ca sa incerc sa iti explic ce are el acolo in poza sunt injectoare de logan nu functioneaza cu softul din ecu tau,merg la lungime etnaseaza si tot ce trebuie dar nu o sa iti accelereze masina,trebuie pompa de logan care face 3,5 bari sau macar regulator dar atunci sa nu omori pompa de sr si soft pentru ele.
Am asa ceva pe masina din cauza asta le vand pe cele de supernova,dupa montare injectoarelor nu aveam accel ci doar relanti dupa ce am schimbat pompa sa simtit o diferenta in bine dar tot nu tragea masina foarte bine,abia dupa ce am inlocuit softul din ecu a fost totul ok Pot reveni cu poze daca doresti sa le vezi montate si sa vezi si diferenta de ecu.


--------------------
Dacia Nova 1998 1,6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
llolli
post 18 May 2011, 19:01
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 May 10




Mersi vioar, daca ai tu experienta, eventual pune niste poze sau alte informatii cum ai schimbat ECU. As fi interesat, dar nu am fonduri momentan.
Am gasit injectoare sh la mine in oras 2 bucati.


This post has been edited by llolli: 18 May 2011, 19:06


--------------------
Dacia Supernova Clima Rosu (Imp) 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 18 May 2011, 19:43
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




mai bine le cureti pe ale tale.si eu m-am bucurat ca am gasit rampa completa cu injectoare si am avut probleme in sensul ca nu mai tragea masina.le-am curatat pe-ale mele si acum trage masina foarte bine."parerea mea"


--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
llolli
post 19 May 2011, 07:55
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 May 10




Oricum am sa le curat si pe alea pe care le-am gasit cu metoda descrisa pe forum adica aditiv pentru curatat injectoare si/sau spray de curatat contacte.
Am construit un circuit care actioneaza supapele cu frecventa de apr 10 Hz si folosesc o siringa de 20 ml cu care introduc aditivul pe partea superioara sub presiune. Cu grija sa nu suprasolicit circuitul de admisie al injectorului.
(Daca am nimerit in asa fel ca sa fie rezervorul si conducta spre rampa la DSN din metal si sa apara bucatele de rugina si alte mizerii la injectoare - mie asa mi se intampla)
Un coleg de-al meu are SLZ (la SLZ rezervorul si conducta deja e din plastic), are 250k Km parcursi si nu a avut probleme de nici un fel cu injectoarele...

This post has been edited by llolli: 19 May 2011, 08:32


--------------------
Dacia Supernova Clima Rosu (Imp) 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 19 May 2011, 14:37
Post #17


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu atingi tu 3 atmosfere la siringa sau spray , masori rezistenta la injector care trebuie sa aibe o valoare de 14 ohmi +/- si il alimentezi de la un traf de 12V si o dioda pentru a redresa o alternanta in asa fel injectorul o sa lucreze la vreo 50hz- inchis deschis si in acel timp injectezi din spray pana cand isi da drumul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
llolli
post 19 May 2011, 15:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 May 10




Intr-adevar, idee buna si simpla! Nu m-am gandit la asta.
Avantajul circuitului mentionat de mine este, ca dand semnal dretunghiular pot sa modific factorul de umplere, si evit incalzirea injectorului.
Altfel, poate in regim de lucru real (functionare in motor) bobina inj.-lui suporta curenti la fel ca valoare ca in varianta cu dioda (fara rezistor). Asta nu stiu eu bine ... ca n-am de unde...

This post has been edited by llolli: 19 May 2011, 16:06


--------------------
Dacia Supernova Clima Rosu (Imp) 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 21 May 2011, 16:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Eu nu inteleg ceva. La un moment dat citisem ca diferenta dintre injectoarele de DSN SLZ si cele de LOgan sunt gaurile. Cele de Logan au 4 gaurit in timp ce ale noastre doar 2. Din cate tin minte cand le-am desfacut pe ale mele ca sa le curat, aveau 4 gauri deci de Logan....In conditiile de mai sus ar trebui sa nu mearga masina...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 21 May 2011, 16:33
Post #20


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




da dar injectorul lucreaza cu mai putine deschideri inchideri fata de unul cu doua orificii de aici si timi de injectie sunt modificati , cred ca ai pe slz timpi modificati de injectie daca ai din fabrica injectoare cu 4 orificii .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 21 May 2011, 20:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Nu cred ca e din fabrica asa pt ca e din 2003 masina... Oricum, injectorele mele la corp arata la fel ca cele de SN


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yliuta
post 26 Sep 2011, 09:53
Post #22


Repar pana stric tot :))


Group: Members
Posts: 73
Joined: 16 April 10
From: Galateni




Salutare baieti am si eu o intrebare si va rog frumos sami raspundeti ca nu stiu ce sa mai fac:
Am desfacut Injectoarele de pe masina sa le curat si surpriza cand vreau sa le curat 2 pulverizeaza cand le conectez la curent si 2 pulverizeaza si fara sa le conectez la curent dar f f f putin , este ceva normal ? sau ce este de facut ???


--------------------
Dacia Super-Nova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Sep 2011, 17:18
Post #23


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




trebuie curatat ... unii dau cu partea de admisie in injector de asfalt pana cand curge toata rugina din el.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:01
Forum Renault