DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pompa de benzina, niciodata pe rosu

danmi
post 5 Oct 2009, 06:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 23 October 06




eu, si probabil multi altii, se intreaba de ce recomanda producatorul sa nu circulam cu rezervorul aproape gol? dry.gif pai ce, sorbu tot sta in benzina?!
da, dar totusi gresit dupa parerea mea!
m-am gandit mult timp la asta mai ales dupa ce am inceput sa am probleme cu pompa.
daca stam sa ne gandim pompa aceea produce caldura si daca nu este racita se va uza prematur. daca pompa va fi imersata in benzina(suficient sa fie doar corpul pompei nu si motorul de antrenare) caldura degajata de aceasta va fi disipata in benzina.
am dreptate sau nu? voi ce credeti?


--------------------
dacia supernova 2002 - bc04vbc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 5 Oct 2009, 07:08
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Terminați cu această aberație!
Pompa aceea are DEBIT de câțiva ZECI DE LITRI pe oră! Adică, indiferent că în rezervor ai 2 litri sau 45 litri, într-o oră, prin pompă trec sa zicem 50 litri de benzină. Motorul e alimentat cu cei câțiva litri necesari, iar restul se întoarce pe retur în rezervor și este recirculat.

Cine a desfăcut o astfel de pompă a văzut că benzina curge PRIN TOT CORPUL POMPEI, deci asigură o răcire eficientă, la un asemenea debit.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:38
Forum Renault