DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

704 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mici Intrebari -dar mai putin tehnice-, care nu merita topic separat

GBC
post 2 Nov 2009, 09:34
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 29 May 06




Informatia o am de la un veterinar. Eu nu sunt de meserie dar am cresut caini - ca amator.

Cainii nu au glande sudoripare asa ca racirea se face in buna parte prin evaporarea salivei de pe limba. Din cauza asta ii iubesc eu pe cei care spun (conform legii in vigoare de altfel) ca un caine dintr-o rasa mai marisoara trebuie plimbat in lesa SI cu botnita. Cam pe unde am umblat prin lume se cere una din doua in locurile foarte circulate.

Tot pentru ca nu au glande sudoripare veterinarul respectiv spunea ca nu e nevoie ca un caine sa fie spalat foarte des, e suficient sa fie sters cu o carpa uda. Se spala - daca nu exista la un moment dat motive speciale - cam de 2-3 ori pe an in cazul unui animal crescut in casa. De exemplu se spala dupa ce intra in apa de mare ca sa-i scoti sarea din blana - nu zilnic ci la sfarsit de concediu, week-end etc. La sfarsituo zilei de plasa se "clateste: bine cu apa potabila (face si el un dus).

Veterinarul era un crescator de prima mana de Ciobanesc German, asa ca i-am acordat credit.

Spalatul des la caini a aparut la diversi posesori de caini ca urmare a presiunii furnizorilor de produse si servicii de profil - sampoane pentru caini, etc. E vorba de o nevoie indusa de cele mai multe ori. smile.gif. Indusa in capul stapanilor - vreau sa zic "in capu la stapani".


--------------------
Dacia Logan 2004, Ambition - B xy xyz
In God We Trust, All Others Pay Cash!
If the peasants are disturbing you, get out of the village!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2009, 09:43
Post #32


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




5. O botnita buna permite cainelui sa deschida gura si sa scoata limba. Botnitele alea de panza sunt numai pentru uzul in cabinetul veterinar, nu pentru plimbat pe strada.

This post has been edited by einstein1984: 2 Nov 2009, 09:47


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 2 Nov 2009, 11:23
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(tribunul @ 2 Nov 2009, 09:24)
Si, mi-am mai adus aminte de o intrebare pusa tot de aceiasi doamna profesoara de fizica: de ce nu le e frig eschimosilor iarna, cu toate ca nu au nicio sursa de caldura, iar casele lor sunt din gheata captusite cu puf de pinguin.
*


explicatia ar fi ca zapada este un foarte bun izolator termic , daca afara ar fi temperaturi de -20-30 grade sub un strat de zapada de 15-30 cm nu ar fi mai mult de -2-3 grade

This post has been edited by bygy007: 2 Nov 2009, 11:24


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 12:05
Post #34


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Cred ca profesoara dorea sa intrebe de ce zapada/gheata si puful de pinguin sunt bune izolatoare termice, cred ca vroia ca si copii sa inteleaga de ce, nu sa inveta pe dinafara.

Explicatia data de tine probabil o stiu multi copii, dar fenomenul in sine nu cred ca-l mai stiu.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Nov 2009, 12:46
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




esti sigur ca nu a zis blana/par de foca... ca cam greu cu puful de pinguini... in nord... mai ales in tehnica traditionala....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 12:57
Post #36


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Intrebarea a circulat cam asa, de la profesoara la elev, de la elev la maica-sa, de la masa la nevasta-mea si apoi la mine....

E posibil sa se mai fi pierdut pe drum ceva detalii.

Eu zic sa luam esenta intrebarii, adica de ce zapada, gheata, blana/parul de foca, puful de pinguin, ce vreti voi, sunt bune izolatoare termice.

Sau putea sa zica de ferestrele termopan.

This post has been edited by tribunul: 2 Nov 2009, 13:05


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBC
post 2 Nov 2009, 15:06
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 29 May 06




einstein1984 "O botnita buna permite cainelui sa deschida gura si sa scoata limba. Botnitele alea de panza sunt numai pentru uzul in cabinetul veterinar, nu pentru plimbat pe strada."

Ce caine ai?

This post has been edited by GBC: 2 Nov 2009, 15:09


--------------------
Dacia Logan 2004, Ambition - B xy xyz
In God We Trust, All Others Pay Cash!
If the peasants are disturbing you, get out of the village!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 2 Nov 2009, 15:22
Post #38


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(tribunul @ 2 Nov 2009, 12:57)
Intrebarea a circulat cam asa, de la profesoara la elev, de la elev la maica-sa, de la masa la nevasta-mea si apoi la mine....

E posibil sa se mai fi pierdut pe drum ceva detalii.

Eu zic sa luam esenta intrebarii, adica de ce zapada, gheata, blana/parul de foca, puful de pinguin, ce vreti voi, sunt bune izolatoare termice.

Sau putea sa zica de ferestrele termopan.
*



Pai profesoara aia ar face bine sa raspunda tot ea la intrebarile de genul asta, ca altfel nu-i vad rostul in viata. Si raspunsul ce urmeaza e al dracului de inutil daca profa aia nu-i profa de fizica, ceea ce ma indoiesc.

In teorie, cel mai bun izolator este vidul. Doar ca pe ala il gasim greu un viata reala.

In practica, ar fi aerul. Particulele sunt rare si destul de indepartate, astfel transferul de temperatura prin agitatie termica dureaza mai mult. Dar cum la incalzire particulele astea o iau in sus, mai e nevoie de ceva care sa le tina intr-un spatiu oarescare. Chestie la care se descurca zapada, puf de pinguin, sau pufoaica cu Steaua. Hint: De ce credeti ca muriti de cald de fiecare data cand puneti pe voi o haina care va protejeaza de ploaie?
Explicatia e destul de generalista, dar pentru un copil de generala, "transfer termic" si "agitatie termica" o sa fie cam greu de digerat.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2009, 15:31
Post #39


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(GBC @ 2 Nov 2009, 16:06)
einstein1984 "O botnita buna permite cainelui sa deschida gura si sa scoata limba. Botnitele alea de panza sunt numai pentru uzul in cabinetul veterinar, nu pentru plimbat pe strada."

Ce caine ai?
*


Negru, care nu are nevoie de botnita ca e cuminte.
Cat priveste iglu-ul ala care e facut din zapada aerata nu din gheata compacta. Si de aia are aer sa izoleze, asa cum are si puful de pinguin sau blana de urs polar.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 2 Nov 2009, 15:33
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




si ce daca e cuminte? daca iesi cu el in autobuz de ex., tot tre` sa-i pui botnita tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBC
post 2 Nov 2009, 15:53
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 29 May 06




"Negru, care nu are nevoie de botnita ca e cuminte."

smile.gif smile.gif

Daca zici tu ca e cuminte...
Si eu cred ca am un caine cuminte, macar pentru ca in ultimii 10 ani nu a muscat nici un om, dar fiind ciobanesc german ar trebui conform legii sa umblu cu el numai cu botnita. Recunosc acum ca nu fac asa ceva. L-am purtat cu botnita numai ca sa il invat cu ea, sa o poarte fara sa il deranjeze major sau cand a aparut cate un organ mai "scrofulos la datorie". Ultima data in Sibiu, o comunitara (politista comunitara vreau sa zic) cand a vazut ca ii dadeam apa (evident fara sa poarte fara botnita) smile.gif a inceput sa se crizeze ca aici umbla oameni si ... tot asa.
Daca tu crezi ca un ciobanesc german cu botnita pusa poate sa deschida gura si sa scoata limba in asa fel incat sa poata iesi afara vara fara sa aiba probleme .... e OK! Nu vreau sa te contrazic.
Oricum, dat fiind ca te cunosc de mult de pe forum te sfatuiesc - daca ne intalnim toti trei - sa nu-i spui cainelui meu chestia asta. S-ar putea sa-ti cauzeze radmasa.gif radmasa.gif
Din pacate se reconfirma ...
teoretika sine praktike e ca roata sine axine. smile.gif

Daca merg cu el in aglomeratie evident ca trebuie sa-i pun botnita, nu e normal sa stresez lumea, dar ideea de a-l tine mereu legat si cu botnita e .... fara comentarii.

This post has been edited by GBC: 2 Nov 2009, 15:55


--------------------
Dacia Logan 2004, Ambition - B xy xyz
In God We Trust, All Others Pay Cash!
If the peasants are disturbing you, get out of the village!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 2 Nov 2009, 15:56
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2009, 16:31)
Negru, care nu are nevoie de botnita ca e cuminte.
 
*



uau. raspuns foarte edificator. radmasa.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 2 Nov 2009, 16:02
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




GBC, de curiozitate, ce fel de botnita folosesti pentru cainele tau?
Ca daca folosesti de-aia din panza, mai rau il chinuiesti. Ba, mai rau, o poate oricand rupe sau musca prin ea wink.gif

QUOTE
Daca tu crezi ca un ciobanesc german cu botnita pusa poate sa deschida gura si sa scoata limba in asa fel incat sa poata iesi afara vara fara sa aiba probleme .... e OK! Nu vreau sa te contrazic.


Eu asa cred

This post has been edited by Steel Tormentor: 2 Nov 2009, 16:03


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBC
post 2 Nov 2009, 16:57
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 29 May 06




Pe orice botnita de carpa (facuta de o firma cat de cat onorabila) scrie ca nu se poate tine decat 15...20 de minute. E facuta ca sa nu-l muste pe veterinar sau cine stie ce alta persoana (frizer - la cinele meu nu e cazul).
Botnita "normala" sa zicem, din sarma e bine sa nu o folosesti la vet daca e un caine ma recalcitrant pentru ca te poate lovi cu ea de ajungi sa regreti ca nu te-a muscat smile.gif .
Eu (ma rog cainele) am o botnita din asta de sarma, cu o "masca" din plastic in fata. Poate umbla cu ea, practic oricat timp (ma refer la o plimbare decenta) dar nu poate sa respire foarte bine si asta e o problema. Sa ma explic.
Ciobanescul german trebuie pus sa "traga" in lesa inca de mic, de pe la 4-6 luni, e o parte importanta a dresajului. Scopul e de a-l ajuta sa capete forma spatelui tipica, in panta (urata comparatie dar asta e realitatea - asa, ca hienele). Scopul pentru care se doreste panta e ca permite o dinamica optima - rasa asta de caine e un trapas. Cand se dau probe cu cainele, una din probe este sa poata trece o proba de anduranta de 20 km la trap. Pentru un caine de 35 kg nu e chiar lejer.
Pentru asta tebuie antenament zilnic, pe mine ma tragea la trap, pe distanta de 6 km (eu stand pe bicicleta). Daca nu-l antrenezi nu e o nenorocire, dar nu va arata conform standardului - si e pacat daca ai un caine bun.
Daca vrei sa faci antrenamentul asta (4....6 km) pe caldura (nu vorbesc de ora 14 in iulie august, ci chiar de ora 8-9 dimineata) nu o sa reziste cu botnita in nici un caz.
Stiu cazul unui pui care pe la 6 luni a fost pus sa traga 2 ture de 3 km intr-o dimineata mai calduroasa, dar in inceput de aprilie si a murit rapid dupa ce i s-a declansat, in timp ce tragea, o hemoragie externa foarte puternica. Stapannul lui era veterinar si crescator dar... toti gresim.
Cam singurul defect specific major al rasei este rezistenta la caldura. De asta a si fost creeat Dobermanul, pentru a fi folosit de armata in zone calde, unde ciobanescu german avea probleme.
Cam asta am vrut sa spun cand am zis ca nu sunt de acord cu reglementarea asta.

Ca sa clarific: nu cred ca poate rupe o botnita de carpa. Cainele nu are forta foarte mare sa deschida gura, ci sa o inchida - ca si crocodilii care "cresc" pe Discovery si Animal P smile.gif . Eu cand poarta botnita sunt mult mai atent decat daca nu o poarta. Un caine poate lovi (din gresala in cazul meu) foarte tare, atat de tare incat - de exemplu sunt caini antrenati sa lupte cu botnita (sa loveasca) si sunt chiar foarte periculosi.
De muscat am mai zis, ultimul meu "lup", asta de acum e de fapt o femela si a sarit de 10,5 ani si nu am avut niciodata vreo problema. Sunt insa silit sa-i pun botnita in aglomeratie pentru ca multe persoane se simt stresate in apropierea unui caine mai mare, si fie ca le du sa nu dreptate ... asta e. Nici mie nu mi-ar placea sa-mi impuna cineva o chestie care mie nu imi place. Uneori recunosc, mai folosesc un truc. O las sa-si ia mingea cu ea, sa o care in gura si cei mai multi se simt in siguranta cand o vad cu mingea, ba chiar in loc de ingrijorare starneste simpatie.
Cam asta e povestea story adica saga botnitei.
Vorba unui vet de pe internet: am intalnit multi posesori de animale (ca sa respect adevarul, macar asa cum mi-l amintesc, era cred vorba de pisici, dar se potriveste) care afirma ca animalul lor e mai inteligent decat ei. Ma tem ca au dreptate.

This post has been edited by GBC: 2 Nov 2009, 16:58


--------------------
Dacia Logan 2004, Ambition - B xy xyz
In God We Trust, All Others Pay Cash!
If the peasants are disturbing you, get out of the village!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 2 Nov 2009, 17:05
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Sunt de acord cu tine in tot ce ai zis. O botnita facuta ca lumea trebuie sa-i permita si o respiratie corespunzatoare. Tu te referi la un lucru particular si dus la extrem, respectiv antrenamentul de anduranta la trap.
Cainele meu purta botnita de cand ieseam pe poarta casei, mers pana in parc, lectie dresaj, joaca, intors acasa pe jos (cu exceptia momentelor cand bea apa) . Nu a dat vreodata semne ca l-ar jena, dar era obisnuit de mic. Dar intr-adevar nu alerga kilometri intregi la trap.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Nov 2009, 21:32
Post #46


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu merge cu autobuzul sau metroul. Si nici nu prea-mi place sa vad un caine de 20 si ceva de kile care face asta, cu sau fara botnita ( cred ca e interzis dealtfel). Daca legea cere doar lesa si scule de adunat rahatul, nu-l chinui cu botnita, mai alea daca comportarea lui nu cere asta.
Botnita buna eu inteleg asa ceva: http://www.instructables.com/id/S389IG2FVW1UTAG/ Nu zic ca e buna si pentru antrenamentul mentionat mai devreme, insa nici o botnita nu cred ca e buna pentru asa ceva.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 2 Nov 2009, 21:47
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Nu-mi place botnita aia. E prea ingusta spre bot. De unde rezulta ca nu poate sa-si tina gura deschisa ca lumea. Eu foloseam ceva home made si facuta pe masura cainelui. O sa pun o poza . Dar deja o dam in offtopic tongue.gif. Sa puna cineva o intrebare despre botnite smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 21:52
Post #48


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Nu deschideti subiectul de caini fara botnita, ca va dau 3 exemple de copii de 2, 4 si 5 ani muscati de caini, unul de un tomberonez, iar ceilalti 2 de caini cu stapani idioti, care-si scot cainii la plimbare prin parc si-i lasa liberi sa alerge.

Daca auziti de stiri cu caini omorati cu otrava, sa stiti ca nu-mi pare rau.

Am si eu caine, si am mai avut vreo 2 pana la asta, dar nu iese pe strada.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 2 Nov 2009, 21:56
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Eu nu m-as bucura de stirile alea ci de unele in care stapanii iresponsabili ar raspunde pentru actiunile patrupedelor detinute.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 22:05
Post #50


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Mai tata, acum cateva zile, o mama cu 2 copii, unul de 2 ani si unul de 6 ani, mergea pe trotuar cand din senin un tomberonez, sare la copilul de 2 ani si-l musca de picior.

A sarit din senin, fara sa fie provocat.

Un alt caine, tot tomberonez, a sarit si la juniorul meu cand se plimba cu mine, doar ca a atacat de la distanta, probabil m-a vazut pe mine mai mare.
Ne plimbam pe strada si a sarit ca tampitul fara sa-l bage nimeni in seama.
Daca-l prindeam ii crapam capul pe loc.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 2 Nov 2009, 22:12
Post #51


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




QUOTE(bygy007 @ 31 Oct 2009, 16:30)
de obicei doua locomotive se leaga cind trenul este greu (multe vagoane) si urca o panta destul de abrupta , asta se mai practica pe valea prahovrei in ambele sensuri daca nu ma isel pina pe la predeal apoi cind coboara nu mai este nevoie  , sau pur si simplu pentru a le transporta dintr-un loc in altul
*


de multe ori vad ca amble locomotive au pantograful sus. De ce?


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 2 Nov 2009, 22:16
Post #52


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Eu cu tata am calcat cu masina 3 d-astia unde am garaju (unu eu si 2 tata). Mai sunt inca vreo 3... cu prima ocazie POC. Stau ai dracu in haite... si daca ataca unu, sar toti... Eu am fost muscat de unul din aia si de atunci ii urmaresc mereu cand duc/scot masina din garaj.
Oricum ma doare la bașcheți de oricare caini care sar la mine, cu prima ocazie i-am luat sub roti sau cu otrava. Sunt cainii tai (aici vb in general) ai nene grija de ei ca daca nu are altu grija de ei wink.gif . Si eu am caine la tara da' il tin in curte si la o distanta destul de mare de gard (cainele sta legat, dar lesa este legata de un zbir care se lungeste de la un cap la celalalt al curtii astfel incat sa se poata misca), iar atunci cand ies pe strada il tine decat tata pt ca are putere mai mare in maini si doar cu botnita.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 2 Nov 2009, 22:27
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Si te simti mai barbat daca calci niste caini cu masina?
Exista si solutii mai omenesti, dar se pare ca unii oameni is mai animale decat animalele.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 2 Nov 2009, 22:43
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




@ kog are pantograful sus doarece e posibil sa ajute la alimentarea cu aer a trenului


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2009, 22:46
Post #55


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Serje @ 2 Nov 2009, 23:27)
Si te simti mai barbat daca calci niste caini cu masina?
Exista si solutii mai omenesti, dar se pare ca unii oameni is mai animale decat animalele.
*




Si cam care ar fi solutiile alea mai omenesti?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 2 Nov 2009, 22:56
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Nov 2009, 23:27
Post #57


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(einstein1984 @ 2 Nov 2009, 16:31)
Negru, care nu are nevoie de botnita ca e cuminte.
*


black_hog02.jpg

Pai normal ca n-are botnita, pentru ca-i trebuie rîtniță (copyright Vacanta Mare).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 2 Nov 2009, 23:33
Post #58


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Ai acceptul lui einstein sa-i pui poza pe forum?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Nov 2009, 06:24
Post #59


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ala e animalul lu Marty, isi da singur acceptul. Si tot el rade.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 4 Nov 2009, 10:53
Post #60


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Ma doare-n gat! Am luat niste bitter suedez (pentru prima data). A folosit cineva? Cica se poate folosi ca masura de prevenire cand apar epidemiile de gripa. Are gust de pelin combinat cu mugur de brad. Asta simt eu.


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
704 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:16
Forum Renault