DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aerul conditionat, verificări instalație, Completare freon+ulei, recomandări service, etc

vasyval
post 23 May 2009, 18:54
Post #31


membru mai nou


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 April 09
From: Constanta




Ca sa nu ne mai batem capul de pomana eu am inteles urmatoarele de la service:
1. De completare nu poate fi vorba deoarece nu stie nimeni ce amestec este in instalatie, asta daca o luam dupa presiune.
2. Nu stiu cum se face prin alta parti dar unde ma duc eu (un cunoscut) se goleste instalatia, se face o verificare a instalatiei si ulterior se baga ulei+freon.
3. Total manopera 100 ron


--------------------
SuperNova SuperNova 2002/Clima - CT-06-TZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 23 May 2009, 22:48
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




cumnatul meu lucreaza la artic si unul din colegii lui care se ocupa cu bagatul de freon mai baga si pe la masini. am fost la el si mi-a spus ca daca nu pierde pe undeva(gen pori) nu ai ce sa complectezi ca nu se consuma. cu uleiul nu stiu nimic


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 25 May 2009, 09:48
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




niciunde nu`ti completeaza cu freon pt ca nu au cum sa masoare ce ai in masina...ti se goleste instalatia (videaza) si dupa iti baga ulei +freon


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 25 May 2009, 21:21
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




QUOTE
ti se goleste instalatia (videaza) si dupa iti baga ulei +freon


impartial corect

de ce nu...

ti se goleste instalatia (videaza) si dupa iti baga acelasi ulei +freon


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 May 2009, 08:24
Post #35


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am intrebat la un service de pe calea 13 septembrie, prin zona bisericii de la lira, intre progresului si sebastian si au spus ca ar fii cam 150 de roni.

La viorel din Aparatorii Patriei tot 150 de roni este pretul. Si nu la Viorel se face inlocuirea agentului frigorific, ci la un service invecinat.

Am trimis si un mail la dacoserv din salaj si am primit tot acelasi raspuns. Aproximativ 150 de roni pentru verificarea si inlocuirea agentului frigorific.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasyval
post 29 May 2009, 17:31
Post #36


membru mai nou


Group: Members
Posts: 39
Joined: 23 April 09
From: Constanta




La Bucuresti preturi de BUCURESTI.
Operatiunea pe care am facut-o ieri la service:
1. Golirea instalatiei -conecteaza un furtun subtire pe care il scoate afara prin care scuipa tot amestecul vechi afara.
2. Vidarea instalatiei -la un alt furtun conecteaza ceva ca un motor de frigider cu care scoate tot aerul din instalatie.
3. Umplerea instalatiei -un alt furtun care face legatura cu butelia de freon prin care baga freon+ulei pana la nu stiu ce presiune ca avea 2 ceasuri si vreo 3 robineti.
4. Plata in valoare de 100 ron(preturi de "c"onstanta) si o zi buna la mecanic.
Pentru cei care vin la mare vara asta ma ofer sa-i duc la mecanic daca vor sa faca schimbul de freon ieftin, repede si ca la carte. sofer5.gif


--------------------
SuperNova SuperNova 2002/Clima - CT-06-TZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 30 May 2009, 13:27
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




QUOTE
Si nu la Viorel se face inlocuirea agentului frigorific


mie nu mia facut inlocuirea ca nu avea cu ce sa o faca...am desfacut instalatia si am pierdut tot...deci era goala!

This post has been edited by S.Alex-F: 30 May 2009, 13:27


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 2 Jun 2009, 18:34
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




intrebare scurta. este posibil sa-mi faca condens in cutia unde este aeroterma si sa se umple aeroterma de apa? astazi era "bruma" in afara cutiei aerotermei. acum 2 duminici am desfacut cutia aerotermei (dat jos filtru aer si perete antifoc,verificat teava de evacuare condens). era plina de apa. am rupt buretele ala de la cutie si am pus mastic. am lucrat frumos...ok. azi am inceput din nou sa aud un zgomotul dinainte..ca si cum palele aerotermei lovesc apa (se aude doar in curbe luate mai strans si la demaraje mai fortate) => apa in masina. pe afara nu mai are pe unde sa intre apa. singura explicatie este ca face condens si asa se umple cu apa. voi ce ziceti? daca izolez cutia aerotermei cu aluband ma gandesc ca nu va mai face condens in aeroterma.

This post has been edited by mitzone: 2 Jun 2009, 18:35


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Jun 2009, 10:12
Post #39


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am trimis mail la meridian din Turunul Magurele, iar inlocuirea agentului frigorific + a uleiului costa 170 de roni. Au program si sambata de la 8 la 16.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 4 Jun 2009, 11:25
Post #40


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Du-te la orice service " de cartier " care se ocupa cu asa ceva si scapi cu 100 ron wink.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Jun 2009, 15:56
Post #41


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am fost la 2-3 service-uri si nu am "gasit" vreunul sub 150 de roni.... chiar si la "viorel" unde toata lumea il lauda ca e "cel mai ieftin", acum in perioada asta cand toata lumea foloseste ac-ul, pretul a ajuns la peste 150 de roni. Asa ca prefer sa dau 150-170 si sa ma duc la service DACIA... parerea mea smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 4 Jun 2009, 16:06
Post #42


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Am incarcat eu la Cielo instalatia de AC prin februarie si pentru intinderea curelelor ( inclusiv cea de la distributie ) , schimbarea unui rulment ( cu rulmenul service-ului ) , verificare generala si umplerea instalatiei de AC mi-a luat 200 ron smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Jun 2009, 16:12
Post #43


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Unde???


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jun 2009, 16:16
Post #44


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Nu e mai bine de mine ca nu am aer conditionat pe super nova biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 4 Jun 2009, 17:52
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




QUOTE
Nu e mai bine de mine ca nu am aer conditionat pe super nova biggrin.gif


Asta a fost tare!! radmasa.gif radmasa.gif

o fi bine sa ai si o nemtoaica de rezerva!!! rolleyes.gif rolleyes.gif !?


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Jun 2009, 17:55
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Alex, tu ziceai ca ai fost la service-ul de langa viorel si ai dat 160... si acum chiar se simte. Parca m-as risca acolo.... ca daca dau banii si ma trezesc ca baga la fel ca inainte parca iar nu e bine. blink.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jun 2009, 18:12
Post #47


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(S.Alex-F @ 4 Jun 2009, 18:52)
Asta a fost tare!! radmasa.gif  radmasa.gif

o fi bine sa ai si o nemtoaica de rezerva!!! rolleyes.gif  rolleyes.gif !?
*


Stai linistit daca e ceva si se depaseste 35 de grade am opelu care ma racoreste rapid cu clima lui bizonica.
Poate de incarcat cu freon si ulei ar mere la meridian ... totusi astepti pe lista sad.gif

This post has been edited by djasu82: 4 Jun 2009, 18:20


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 4 Jun 2009, 21:12
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




mai...ce sa zic...de la ultima mea discutie "incinsa" cu unul dintre colegi unsure.gif rolleyes.gif la care ma plangeam ca ac de pe dsn este VARZA...iar el a venit cu o serie de argumente si modificarii.. blink.gif de m-a zapacit....
am convenit intrun sfarsit sa procedez exact ca el ca n-aveam nimic de pierdut... blush.gif radmasa.gif si mi-am izolat tevile de la ac cu burete special pentru aparatele de AC...si a ramas sa izolez carcasa de plastic cu pasla ... apoi am facut refilling-ul instalatiei...si nah...este impresionant mai bine!

DAR(ca asta o sa existe mereu)...

Randamentul maxim al lui il ai in doua conditii...
1..fluxul de aer sa fie dat pe picioruse icon_mrgreen.gif
2..sa nu crezi ca e AC de "Opel Caravan 1.7 CDTI-120HP" radmasa.gif

Am mai auzit in schimb ca daca am monta unn robinet la caloriferul interior...am fi si noi boieri!

Oricum...in definitiv...e mult mai bine decat fara el...si uite si cand...
Mergand in spatele unui tir pe un drum de tara...smecherasul de mine am dat drumul la AC si am domutat pe reciclare si in felul asta ...eram boier dom'le!"!!

Numai bine!

This post has been edited by S.Alex-F: 4 Jun 2009, 21:13


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jun 2009, 21:16
Post #49


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Alex nu-ti mai place si aerul din exterior cel natural ? Eu unu nu ma agit cu chestia asta daca eram inebunit imi montam pe dsn asa ceva in 6 milioane se facea rapid montajul. Eu unu ma simt bine asa cum e .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 4 Jun 2009, 21:17
Post #50


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(Maskatu @ 4 Jun 2009, 16:12)
Unde???
*


E un service langa mine ... la cinema Lira daca stii unde e smile.gif
Sincer nu-i stiu numele , dar e destul de mare smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Jun 2009, 21:20
Post #51


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da il stiu. Si acolo am intrebat si dupa cum am si spus in alt post tot pe aici, costa 150 dar oamenii pareau interesati de alte treburi... gen ridicat masina, verificat roti... nu treburi marunte precum ac. Maine as vrea sa ma duc.... oscilez intre "viorel" si dacoserv SALAJ... in ambele locuri costa 150 de roni.... vreo sugestie de ultima suta de metri?

This post has been edited by Maskatu: 5 Jun 2009, 21:37


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Jun 2009, 21:24
Post #52


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la nea viorel cel putin repara cam toate loganurile taxi inclusiv solenze super nove. Eu personal nu am fost la ei ci am fost cu alte masini pe care le-au executat rapid si bine si m-a lasat paf nu conta ca era dacie 1310 , logan sau rabla straina daca se putea se trecea la treaba rapid. Oricum aceleasi operatiunii le fac majoritatea.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jun 2009, 11:52
Post #53


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Revin cu noutati.

Prima oara am fost la dacoserv salaj. Seful de service mi-a spus ca abia marti se poate sa faca operatiunea de schimbare a freonului. Nu stiu din ce cauza dar zicea ca marti... Prin urmare neavand prea multe locatii la indemana, am zis sa trec la "planul b", anume "viorel".

Am ajuns la viorel la service-ul din spatele benzinariei si acolo baietii m-au redirectionat catre celalalt, pentru ca acolo se afla "masinaria" pentru schimbat freonul. M-am dus la celalalt, aflat la 50-100 de metri distanta. Plin de taxiuri. Baietii lucrau pur si simplu in strada neavand atata spatiu acoperit. Am intrebat pe unul din ei cu cine vorbesc pentru freon si ulei. Mi-a aratat cu "dejetu" pe un nene la vreo 30 de ani. Destul de respectuos tipul. M-a pus sa trag masina intr-un fel de garaj unde lucrau ei.

Am intrebat cam cat ar costa. Raspuns: "160 daca e umplere totala". OK. Si a scos capacelele alea doua de pe tevile de tur si retur, a infipt 2 furtune pe ele, un furtun rosu si unul albastru. Si apoi a butonat aparatul si mi-a spus ca acum verifica cat freon are instalatia. Il intreb eu: "cam cat trebuie sa aiba?". El mi-a raspuns ca 650-maxim 700 grame.... (asa e?). Si a inceput numaratoarea de la zero si cam dupa 10 minute a ajuns aparatul sa indice 570 (grame), deci cam atata aveam. (mai jos pozele la 460 si 480... nu am mai facut la 570 blush.gif ).

Cat despre ulei el mi-a spus ca nu prea mai am si ca il schimba. Avea o cutie de 1 litru langa aparat pe care scria ceva de genul "refrigerant oil".

Apoi a vidat toata instalatia lucru care a durat 10 minute. Si in final a completat cu freon si cu ulei (cel putin asa sper). Pentru ca la final nu a mai pus aparatul sa indice iar cat are si sa imi arate ca acum intr-adevar are 650 sau 700.

Oricum am pus mana pe tevi dupa vreo 20-30 de minute in care a mers aerul si erau destul de reci si incepuse sa curga si apa pe la cutia aia neagra si pe furtunul ala.

Impresii: nu e prea mare diferenta, cum zicea S.Alex-F. Acum macar stau cu gandul ca am facut to ce am putut.... am izolat tevile, am izolat o parte din habitaclu. Mai mult nu prea mai am ce sa fac. Dupa cum spunea si nenea asta de la service, nu prea ai ce sa ii faci pentru ca epuratorul ala e cam praf pe langa ce are loganul sau alte masini. La fel si bordul si tevile si tot ce mai intra in componenta circuitului de racire. Poate ca dsn-urile mai noi (ultimele modele) au epuratorul mai bun...

Operatiunea a costat 70 de lei. Fara factura sau chestii de genul.... baietii nu cred ca se au prea bine cu fiscul laugh.gif


Poze undercover : radmasa.gif

This post has been edited by Maskatu: 6 Jun 2009, 12:51

Attached thumbnail(s)
06062009.jpg ( Size: 340.49k ) Number of downloads: 2623
06062009_001_.jpg ( Size: 283.58k ) Number of downloads: 2721
06062009_002_.jpg ( Size: 287.21k ) Number of downloads: 2583
06062009_004_.jpg ( Size: 274.86k ) Number of downloads: 2493
06062009_005_.jpg ( Size: 275.36k ) Number of downloads: 2471
06062009_006_.jpg ( Size: 284.26k ) Number of downloads: 391


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Jun 2009, 12:15
Post #54


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Masina ta are o problema ... la DSN puteam sa ma plang de ORICE inafara de A/C !!!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jun 2009, 12:32
Post #55


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai poate ca tie ti se pare ca baga calumea... eu am mers cu mai multe masini cu ac si probabil de aceea sunt mai dezamagit de aerul de la super nova. Stiu ca nu va baga niciodata ca un logan dar asta e. Ne multumim cu ce avem. Toti care au mers cu mine au zis ca baga ok pentru o super nova.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 6 Jun 2009, 12:35
Post #56


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Eu ii dadeam drumu si in 5 minute aveam racoare in masina ... nu 30 de minute cum ai spus tu !!!!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jun 2009, 12:48
Post #57


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am spus ca a functiont instalatia 30 de minute si erau reci tevile. Si mie tot cam in 5-10 minute incepe sa imi faca racoare. A ta era si mai noua.... 2003 nu 2001 ca a mea dry.gif tongue.gif

later edit: astazi m-am intalnit cu colegul de forum ianis_andrey sa vad cum functioneaza aerul lui. Se pare ca da cam acelasi randament. Acelasi flux de aer si aceeasi "racoare". Deci ac-ul meu functioneaza in parametrii normali.

This post has been edited by Maskatu: 6 Jun 2009, 21:30


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Jun 2009, 16:23
Post #58


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Oare ce ar trebui modificat ? Poate tubulatura in care se afla condensatorul ar trebui imbracata in folie de aluminiu . Compresorul de la logan are alt debit ? Cred ca s-ar putea schimba si motorul de la aeroterma cu cel de logan pentru a mari debitul de aer .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Jun 2009, 17:00
Post #59


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu debitul de aer e problema...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Jun 2009, 18:41
Post #60


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Maskatu @ 6 Jun 2009, 12:52)
Revin cu noutati.

Prima oara am fost la dacoserv salaj. Seful de service mi-a spus ca abia marti se poate sa faca operatiunea de schimbare a freonului. Nu stiu din ce cauza dar zicea ca marti... Prin urmare neavand prea multe locatii la indemana, am zis sa trec la "planul b", anume "viorel".

Am ajuns la viorel la service-ul din spatele benzinariei si acolo baietii m-au redirectionat catre celalalt, pentru ca acolo se afla "masinaria" pentru schimbat freonul. M-am dus la celalalt, aflat la 50-100 de metri distanta. Plin de taxiuri. Baietii lucrau pur si simplu in strada neavand atata spatiu acoperit. Am intrebat pe unul din ei cu cine vorbesc pentru freon si ulei. Mi-a aratat cu "dejetu" pe un nene la vreo 30 de ani. Destul de respectuos tipul. M-a pus sa trag masina intr-un fel de garaj unde lucrau ei.

Am intrebat cam cat ar costa. Raspuns: "160 daca e umplere totala". OK. Si a scos capacelele alea doua de pe tevile de tur si retur, a infipt 2 furtune pe ele, un furtun rosu si unul albastru. Si apoi a butonat aparatul si mi-a spus ca acum verifica cat freon are instalatia. Il intreb eu: "cam cat trebuie sa aiba?". El mi-a raspuns ca 650-maxim 700 grame.... (asa e?). Si a inceput numaratoarea de la zero si cam dupa 10 minute a ajuns aparatul sa indice 570 (grame), deci cam atata aveam. (mai jos pozele la 460 si 480... nu am mai facut la 570 blush.gif ).

Cat despre ulei el mi-a spus ca nu prea mai am si ca il schimba. Avea o cutie de 1 litru langa aparat pe care scria ceva de genul "refrigerant oil".

Apoi a vidat toata instalatia lucru care a durat 10 minute.  Si in final a completat cu freon si cu ulei (cel putin asa sper). Pentru ca la final nu a mai pus aparatul sa indice iar cat are si sa imi arate ca acum intr-adevar are 650 sau 700.

Oricum am pus mana pe tevi dupa vreo 20-30 de minute in care a mers aerul si erau destul de reci si incepuse sa curga si apa pe la cutia aia neagra si pe furtunul ala.

Impresii: nu e prea mare diferenta, cum zicea S.Alex-F. Acum macar stau cu gandul ca am facut to ce am putut.... am izolat tevile, am izolat o parte din habitaclu. Mai mult nu prea mai am ce sa fac. Dupa cum spunea si nenea asta de la service, nu prea ai ce sa ii faci pentru ca epuratorul ala e cam praf pe langa ce are loganul sau alte masini. La fel si bordul si tevile si tot ce mai intra in componenta circuitului de racire. Poate ca dsn-urile mai noi (ultimele modele) au epuratorul mai bun...

Operatiunea a costat 70 de lei. Fara factura sau chestii de genul.... baietii nu cred ca se au prea bine cu fiscul  laugh.gif
Poze undercover :  radmasa.gif
*


Asa lucreaza ei sub pretul pieti de obicei de aceea taxiurile trag la ei cine stie poate peste 2-3 ani se v-a construi un service mare . Tot acolo multi fac scoala de mecanici auto .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:24
Forum Renault