DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

102 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier

osirus
post 4 Feb 2005, 22:57
Post #91


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





offtopic:Spuma poliuretanica e ff buna la izolare termica!Apa pentru ea e cancer !Deci in locurile unde se folosete cu umezeala,trebuie la rindul ei izolata bine,altfe se macina foarte repede!Cea de la sprey,are totusi alte calitati decit cea industriala,alta densitate,alt mod de utilizare dar are aceeasi boala!Aveti grija unde si cum o folositi!La capota sau la autoturisme in general nu-i vad utilitatea!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 5 Feb 2005, 09:57
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Am vazut cum arata spuma poliuretanica expusa la umezeala. Nu se intampla nimic doar ca stratul expus devine casant si se desface foarte repede. Apoi m-am gandit la vibratiile capotei si rigiditatea stratului care ar trebui pui si nu cred ca este o idee buna.

Multumesc


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 5 Feb 2005, 14:24
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Ai perfecta dreptate...
dupa ce am urmarit tot felul de discutii pe aceasta tema, mi-am cumparat din vitan 3 m de cheder, si l-am montat pe loc, pe marginea de jur imprejurul motorului.
Iar ca si rezultat... incredibil, acum as putea tura motorul cat vreau (4-4.500turatii), fara sa mai am senzatia ca-mi zboara motorul.Evident se aude motorul, dar zgomotul este unul placut si acceptabil la turatia respectiva.

Pana acum am 5500Km pe bord, iar acum, montand acest cheder am simtit imediat diferenta; acum pot spune ca voi conduce cu mai mare placere.
Multumesc tuturor pt toate ideile/parerile/realizarile impartasite.

pe curand,




QUOTE(ICET @ 6 Dec 2004, 23:17)
salutare!iti respect munca si interesul dar sincer sa fiu eu chiar nu vad rostul la ce ai facut tu si pe deasupra mai arata si urit!daca zici ca la tine intra in vibratii la 100,era suficient sa pui doar cheder si in restul conturului la capota!parerea mea ca zgomotul e cam acelasi..........poate un pic de tot mai mic!dar oricum multa munca pt nimic!................parerea mea!
*




--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 5 Feb 2005, 23:35
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(thesys @ 5 Feb 2005, 16:24)
Ai perfecta dreptate...
dupa ce am urmarit tot felul de discutii pe aceasta tema, mi-am cumparat din vitan 3 m de cheder, si l-am montat pe loc, pe marginea de jur imprejurul motorului.
Iar ca si rezultat... incredibil, acum as putea  tura motorul cat vreau (4-4.500turatii), fara sa mai am senzatia ca-mi zboara motorul.Evident se aude motorul, dar zgomotul este unul placut si acceptabil la turatia respectiva.

Pana acum am 5500Km pe bord, iar acum, montand acest cheder am simtit imediat diferenta; acum pot spune ca voi conduce cu mai mare placere.
Multumesc tuturor pt toate ideile/parerile/realizarile impartasite.

pe curand,
*



Salut ,

Despre ce cheder vorbesti ? E cumva un covor de cauciuc ? Pe unde lai pus mai exact si cum?


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 6 Feb 2005, 00:51
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




E un cheder pus pe marginea (muchia) care imprejcenzuratste compartimentul motor. Mai pe intelesul tuturor, ridicand capota de la motor, chederul vine fixat pe marginea respectiva incepand de la zona aripilor,continuand cu zona frontala si terminand cu cealalata aripa astfel incat atunci cand se inchide capota,aceasta va sta sprijinita pe respectivul cheder.

Uite si o poza. Considera ca ai capota ridicata biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
Cheder.JPG ( Size: 21.96k ) Number of downloads: 2991


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Feb 2005, 23:10
Post #96


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E cheder de usa de berlina. cautati-l pe cel mai ieftin, nu va aruncati la scumpeturi...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 7 Feb 2005, 10:47
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




QUOTE(Andy LGN @ 6 Feb 2005, 02:51)
E un cheder pus pe marginea (muchia) care imprejcenzuratste compartimentul motor. Mai pe intelesul tuturor, ridicand capota de la motor, chederul vine fixat pe marginea respectiva incepand de la zona aripilor,continuand cu zona frontala si terminand cu cealalata aripa astfel incat atunci cand se inchide capota,aceasta va sta sprijinita pe respectivul cheder.

Uite si o poza. Considera ca ai capota ridicata biggrin.gif
*



Ce rost are chederul ala? blink.gif


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 7 Feb 2005, 11:22
Post #98


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Citeste ce a zis thesys la #93


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 7 Feb 2005, 12:19
Post #99


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




bre, chederul nu are rol de antifonare, are rol de etansarea compartimentului motor. se poate observa mai ales acum, cind e mizerire pe sosea. la mine mai stopeaza si apa care ar putea intra sub blanita.

spuma poliuretanica ar putea fi introdusa doar pe sub nervuri la toate capotele/ acoperis. s-ar putea diminua astfel vibratia panourilor. eu am vazut intr-un tutorial despre tuning cum ranforsau astia spoilerele de fibra cu spuma poliuretanica. in rest, se pot aplica cu succes celelalte metode discutate.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 7 Feb 2005, 18:58
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




pai ce am citit la #93 si Incredibil..nu pot sa cred ca bucata de cheder antifoneaza asa de bine astfel incat la 4500 de turatii zgomotul este placut! Fii serios...daca ai fi antifonat capota toata si tabla ce desparte compartimentul motor de habitaclu te mai credeam..dar asa sunt povesti! In primul rand nu vad cine iti produce tie antifonarea! La ce ai facut tu doar apa nu poate intra la motor! si asta subiectiv!


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 7 Feb 2005, 23:01
Post #101


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Pai nu era vorba de izolare fonica la punerea chederului ci de prelurea anumitor vibratii!Eu unul nu am asa ceva dar am vazut si cu cheder(icet) si cu cheder si blana(dsign)!Eu as spune ca nu sunt asa pretentios la zgomot sau poate eu nu il aud dar cine vrea si crede ca zgomotul il deranjeaza,poate sa incerce ambele variante!O sa incerc si eu varianta cu cheder,asa ca sa nu zic ca nu am facut si eu cava la capota!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 7 Feb 2005, 23:39
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Chiar nu inteleg, ma contrazici..., pe mine care am facut acest "experiment"... cu acest cheder de 120.000lei si care face minuni. smile.gif
daca inainte de-a monta chederul schimbam vitezele undeva sub 2.500rpm deoarece nu voiam nu-mi mai aud motorul de avion (ce devenea..), acum pot sa ma duc pana la 4.500de rpm, ca acea senzatie a disparut.
Crede-ma, nu sunt prea pretentios cu masinuta asta, dar chiar ma stresa zgomotul produs inainte la turatii mai mari, acum... parfum... chiar e confortabil..



QUOTE(see @ 7 Feb 2005, 18:58)
pai ce am citit la #93 si Incredibil..nu pot sa cred ca bucata de cheder antifoneaza asa de bine astfel incat la 4500 de turatii zgomotul este placut! Fii serios...daca ai fi antifonat capota toata si tabla ce desparte compartimentul motor de habitaclu te mai credeam..dar asa sunt povesti! In primul rand nu vad cine iti produce tie antifonarea! La ce ai facut tu doar apa nu poate intra la motor! si asta subiectiv!
*




--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 7 Feb 2005, 23:55
Post #103


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Nu te contrazic eu,dar ai sa vezi ca sunt multi care i-mi dau dreptate si o fac pe bune!Repet ,chederul ala nu face altceva decit sa preia unele vibratii ale capotei la anumite turatii ale motorului,dar zgomotul motorului e acelasi!Blana de motor mai atenueaza din zgomotul motorului si implicit din vibratiile capotie,dar ca zgomotul produs de motor sa scada considerabil in habitaclu,trebuie izolat fonic pedalierul sau compartimentul ce desparte motorul de interior!Mai citeste ca sa spus despre asta!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 8 Feb 2005, 00:39
Post #104


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




inca o data: ca ma enervez si plec, chederul l-am pus acolo dupa ideea preluata de la cielo, ca sa nu mai intre stropii de apa aruncati de celelate masini. nu l-am pus pentru antifonare, dar se pare ca preia intr-adevar unele vibratii...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ar_logan
post 8 Feb 2005, 08:52
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 7 December 04
From: ARAD




Si eu mi-am montat cheder si impiedica sa nu intre apa si praf asa mult la motor, parca este mai curat. In rest este la fel .


--------------------
Dacia Logan 1.4Preference - B 00 XJM
100% - 90%posesori permis
- 10% soferi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 8 Feb 2005, 12:20
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




Daca si capota la logan mai are vibratii.........!!!
Chiar m-am uitat cu atentie...e fixa e teapana...nu vibreaza deloc.


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 8 Feb 2005, 12:43
Post #107


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




laugh.gif te-ai uitat tu... daca nu vezi tu, asta nu inseamna ca nu vibreaza...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 8 Feb 2005, 14:42
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




QUOTE(Dsign @ 8 Feb 2005, 14:43)
laugh.gif  te-ai uitat tu... daca nu vezi tu, asta nu inseamna ca nu vibreaza...
*



Oi fi chior!!! Pe bune casca ochii pe ea....si ai sa vezi ca nu vibreaza! Iti recomanda sa pui si mina pe dinsa...ca sa implici toate simturile in depistarea vibratiilor! Ca si idee capota odata inchisa face un grup compact cu restul caroseriei masinii. Altfel ar fi ca la Berlina...toate vibreaza in directii diferite..aripa, capota, oglinda etc.
Si daca tot sustii ca vibreaza..acum nu auzi scartiitul dintre tabla si cheder? sau ai uns cu vaselina!! tongue.gif
Si ma uit la capota cam in fiecare dimineata ...cind sterg parbrizul de gheata! nu o fi bun unghiul din care ma uit? asta poate imi spui tu!!


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2005, 14:59
Post #109


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si esapamentul de DSN/SLZ intra in rezonanta pe la 2000 turatii.
Daca il ascult insa la relanti nu rezoneaza.
Cf. unui rationament logic prezentat aici, esapamentul de DSN/SLZ nu rezoneaza, pentru ca la relanti nu rezoneaza...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 8 Feb 2005, 15:36
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




Klaus...mai stii cum vibra capota la berlina....cel putin la prima cheie aveai impresia ca da sa sara! bineinteles ca toate au o mica vibratie!! si capacul de la portbagaj are o vibratie!! Dar nu joaca din toate incheieturile, astfel incat sa fie necesar chederul ala.
De ce nu priviti problema in fond...la ce ar ajuta chederul! colegul nostru spune ca i-a redus zgomotul...apoi ca i-a redus vibratiile..!
crezi ca este posibil?...atita timp cat in interior nu este antifonata, si cit capota este prinsa destul de bine si nu sare din balamale!
Hai sa ne imaginam urmatorul lucru:
La usa de la apartament pe toc pui un cheder. in momentul in care o inchizi nu mai auzi galagia de pe casa scarii?? Nu cred.
Daca capitonezi toata usa este alta treaba.
Asa sa nu imi zica mie colegul THESYS ca problema izolarii fonice a fost rezolvata cu un cheder!

This post has been edited by see: 8 Feb 2005, 15:42


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2005, 16:21
Post #111


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E clar ca ala nu este chederul minune care din gem face prune...
Insa, in mod obiectiv, obraznicatura aia de capota de la DSN vibra si isi aducea si ea prinosul de zgomot... Daca este ingreunata (cu insonoriant) pe langa zgomotul motorului dispar si anumite vibratii. Pe bune!

Si sa nu uitam efectul placebo, care are si el rolul lui in confortul mental...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 8 Feb 2005, 16:52
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




QUOTE(see @ 8 Feb 2005, 17:36)
La usa de la apartament pe toc pui un cheder. in momentul in care o inchizi nu mai auzi galagia de pe casa scarii?? Nu  cred.
*



daca incerci faza asta sa stie ca vei avea surprize !!!! "chiar se face liniste" ... aproximativ .. desigur
si asta deoarece usa, fara garnitura, cheder sau ce o fi, nu se inchide perfect, si zgomotu trece mult mai lejer prin gauri ....
chiar daca nu o vezi, lipsa de contact exista .... asa o fi si la masina .... nu e inchisa ermetic .... iar o usa de bloc nu fuge cu 100km/ora !!!


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2005, 17:07
Post #113


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Zgomotul este de fapt vibratia ondulatorie a aerului (unde nu e aer, nu e zgomot, mai tineti minte experimentul de la fizica cu soneria in clopotul de sticla?)
Cand se insonorizeaza o incapere (studiou) eliminarea "trecerilor" este un lucru foarte important, pentru a se rupe legatura directa intra masa de aer din incapare si cea exterioara.
La usi este normal ca aerul sa vibreze pe langa usa mai tare decat sa vibreze usa care sa transmita mai departe vibratia (vibratia usii se transforma in vibratia aerului=zgomot), usa avand o masa inertiala mai mare.
Deci, daca se elimina "puntile" aer incapaere - aer exterior, se va reduce partea din zgomot transmis prin aceste punti (care in cazul dat ar fi aerul care se misca liber intre usa si toc)

Insa in situatia capotei auto, eu zic ca zgomotul transmis prin "puntea sonora" dintre capota si compatimentul motor nu conteaza in suma zgomotelor transmise de motor...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 8 Feb 2005, 17:59
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




HAH? Klaus te rog sa folosesti mai putine necunoscute, m-ai pierdut cam pe la "masa inertiala".


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 9 Feb 2005, 01:31
Post #115


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Se pare ca n-am fost eu bine inteles, sau n-am fost destul de explicit...
Prin cheder nu s-a rezolvat izolarea fonica a motorului, chiar am spus ca motorul se aude... dar s-au eliminat din vibratiile capotei, care insumate.. chiar ma deranjau la turatii mai mari.
Evident ca motorul se aude cand il accelrezi, si-l auzi ca-si face treaba... asta a fost si scopul, sa elimin vibratiile.. (si cate mai sunt din alte cauze, si locuri..) iar zgomotul motorului nu e enervant, e ok.

Scuze daca nu m-am facut inteles inca de la inceput.

QUOTE(osirus @ 7 Feb 2005, 23:55)
Nu te contrazic eu,dar ai sa vezi ca sunt multi care i-mi dau dreptate si o fac pe bune!Repet ,chederul ala nu face altceva decit sa preia unele vibratii ale capotei la anumite turatii ale motorului,dar zgomotul motorului e acelasi!Blana de motor mai atenueaza din zgomotul motorului si implicit din vibratiile capotie,dar ca zgomotul produs de motor sa scada considerabil in habitaclu,trebuie izolat fonic pedalierul sau compartimentul ce desparte motorul de interior!Mai citeste ca sa spus despre asta!
*




--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Feb 2005, 08:49
Post #116


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta am zis si eu pana aici, dar am luat-o cam pe dupa visin, insa aschia tot in c..r a ajuns....
Rolul chederului este
1. de a elimina anumite surse de murdarire a motorului
2. De a elimina anumite vibratii ale capotei (aici discutia a fost ca respectiva capota nu vibreaza, dar din experientele mele anterioare cu DSN capota vibreaza, chiar daca nu e perceptibil).

Rolul chederului nu este de insonorizare propriu-zisa, insa, prin eliminarea unor vibratii ale capotei, elimina partea de zgomote datorate acelor vibratii (cand capota vibreaza mai atinge si alte piese de tabla care la randul lor fac ceva zgomote...).
Concluzionand, sunt de acord cu ideea lui thesys .


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mromantan
post 14 Feb 2005, 12:44
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 January 05
From: Cluj




Am vazut cum arata chederul de berlina.. E cam inalt..adica are 2-3 cm, parte de plastic tare si parte de cauciuc moale care se poate presa.
Nu e cam inalt chederul ? Se inchide bine capota dupa aceea?


--------------------
Dacia Logan
Ambition rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Feb 2005, 12:47
Post #118


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




D-apai la cati avem chedereul ala si nu ne plangem, io zic ca se inchide...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 23 Feb 2005, 12:18
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Salut,

Revin cu cateva intrebari. Relatez mai jos un test informal facut de mine si apoi formulez intrebarile.

De ceva vreme, de cand am vandut masina mai bine zis, dimineata ma aduce la munca un amic care conduce Fiat Albea iar seara apelez (in limitele bunului simt sper, doresc sa imi confirme dupa ce citeste post-ul) la un coleg de birou care are Logan.
Dupa ce am citit mai toate post-urile legate de "demara lipsa" si insonorizare motor , l-am rugat pe amicul care ma duce dimineata (Fiat-ul) sa tureze motorul pana la 3000rpm. Seara l-am rugat pe colegul de birou (Logan-ul) la fel sa tureze motorul pana la 3000rpm. In prealabil am condus si Logan-ul si Fiat-ul, cu ceva vreme in urma.

Concluzii personale: urecheometric zgomotul este mult mai mare la Logan(neimblanit) fata de fiat (imblanit). Cred cu tarie ca zgomotul mai ridicat al Logan-ului influenteaza la nivel psihologic soferul,acesta asteapta sa traga masina conform cu nivelul decibelilor. Dar problema e ca fiecare dintre noi schimbam vitezele "dupa ureche".
Exemplu: Mergi cu Logan-ul si schimbi vitezele "cand cere motorul", in medie cred ca cei multi schimba pe la 2500rpm, la fel si cu Fiat-ul numai ca aici motorul "cere" pe la 3000rpm, dupa zgomot.

Parerea mea e ca daca ar fi imblanit compartimentul motorului ar disparea si senzatia de masina lenesa despre Logan.

Acum intrebarile mele se refera la: de unde as putea face rost de "blana" pentru tabla dinspre habitaclu sau cum as putea sa improvizez ceva, cred ca este neapart nevoie de asa ceva.

Am intrebat de astia de la Caremil din iasi iar omul care era la service a spus ca ar trebui sa astept sa apara varianta diesel ca alea trebuie sa aiba asa ceva neaparat, iar cand o sa apara facem comanda si imi pune. Dar pana atunci as dori sa vad daca pot gasi asa ceva care s-ar potrivi din alta parte , megane, meganeII, laguna sau oricare.

Daca aveti idei as dori sa le discutam.

Merci






--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 23 Feb 2005, 18:19
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




la capota iti montezi cum a montat Klaus...iar intre compartimentul motor si habitaclu nu prea se poate monta un strat protector...pentru ca nu prea este loc...dupa cum a spus tot Klaus care a incercat smile.gif

de fapt...la Preferance s-ar putea sa fie destul loc...pentru ca n-are AC si deci spatiul este mai geneors in zona aia...

sper sa mai lamureasca, Klaus, in problema asta smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
102 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:48
Forum Renault