DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 20 21 22 23 24 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garantie Logan (normala, extinsa), NUMAI AICI

klaus
post 14 Apr 2008, 13:12
Post #631


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Andrul @ 14 Apr 2008, 13:31)
Asta ca sa se informeze cine se mai loveste de intrebarea asta.
*

Poate nu ar strica, cine se mai loveste de intrebarea asta, sa citeasca si carnetul de garantie ... Presupun ca nu degeaba il livreaza Dacia:


Attached thumbnail(s)
Pages_from_carnet_de_garantie.gif ( Size: 159.66k ) Number of downloads: 577


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 14 Apr 2008, 13:21
Post #632


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




Desigur insa intrebarea mea venea pe fondul ca eu vineri implinesc 3 ani de cand am masina (se duce garantia extinsa), deci cele 18 luni au trecut, si nu am depasit cei 50000km.
In carnetul de garantie nu este clar explicat detaliul asta de aceea mi-am permis sa ii intreb pe cei de la VC.

ca sa fie mai clar citez:
QUOTE
Referitor la solicitarea dumneavoastra, conform Carnetului de garantie a autoturismului:termenul de garantie pentru amortizoare este de 18 luni dar nu mai mult de 50000 km de la vanzarea vehiculului catre primul client.

De asemenea, conform Contractului de Garantie Extinsa, capitolul Excluderi, garantia extinsa nu acopera:inlocuirea amortizoarelor in cazul in care vehiculul are un rulaj ce depaseste 50000 km.

Astfel, in cazul in care se va constata ca acel zgomot semnalat de dumneavoastra conduce la necesitatea inlocuirii unui amortizor, aceasta operatie se va efectua in garantie extinsa deoarece autoturismul nu a depasit kilometrajul de 50000 km.


This post has been edited by Andrul: 14 Apr 2008, 13:23


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mar10may
post 18 Apr 2008, 20:32
Post #633


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 20 February 08
From: slobozia




aveti grija daca aveti probleme cu planetarele sa nu aveti burduful ciupit.eu am masina in garantie iar din cauza ca am avut burduful ciupit la planetara cei de la dacia service mi au respins garantia.acum problema mea este urmatoarea:in primul rand burduful de planetara putea fi deteriorat si datorita nr de km,masina avand 75000 de km,nu neaparat ca l as fi agatat eu in ceva,lucrul pe care cei de la service il spun.nu stiu cum cei de la dacia pot confirma cum un burduf de planetara poate fi utilizat fara probleme 75000 de km.ma refer eu ca nu cred ca o fi facut din cine stie ce material care sa dureze la nu stiu cate viraje luate la maxim.a doua problema pe care o am eu este aceea ca planetara s a defectat in locul unde intra in cutie,nu in partea dinspre roata,deci practic faptul ca burduful era ciupit nu a influentat cu nimic acest lucru.a treia problema este ca cei de acolo au afirmat ca demult nu au mai schimbat o planetara,lucru ce ma face sa cred ca ei cauta orice motiv de a nu schimba o asa piesa.au spus asa:costa 5 milioane.daca cei de la uzina o trimit inapoi?cine o plateste?si ultimul lucru care ma deranjeaza estre acela ca nu stiu daca era datoria mea sa ma bag pe sub masina sa vad daca s a intamplat ceva pe acolo atat timp cat eu am venit cu masina regulat la fiecare revizie,am platit piesele la un pret mult mai mare decat cele practicate in comert(un exemplu ar fi filtrul de motorina pe care t il schimba cu tot cu carcasa si iti iau pe el de 3 ori mai mult)iar in fisa de observatie unde cei de acolo ar trebui sa iti scrie daca ai ceva probleme cu masina si ar trebui facute nu au scris nimic nicioadata.


--------------------
dacia 1310 berlina 2000 - IL17EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciush
post 19 Apr 2008, 03:55
Post #634


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 April 08
From: Timisoara, Bocsa




mai insista si la alt service autorizat!
Explica-le ca e cam greu sa atingi burduful fara sa atingi si altceva!
Eu sunt din Timisoara, dar ma duc cu masina la Resita (CS) la reprezentanta, i-am stresat pe aia de ma cunosc toti pe acolo, merg acolo ca nu e aglomerat si de multe ori nu imi trebuie programare!


--------------------
dacia logan 1.4 Mpi 2005 laureate - TM 10 ***
Cand ai incercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denwer
post 19 Apr 2008, 17:42
Post #635


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 14 October 07




"eu am masina in garantie iar din cauza ca am avut burduful ciupit la planetara cei de la dacia service mi au respins garantia".

De ce ti-ai ciupit burduful?


--------------------
logan 1,5 DCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 19 Apr 2008, 17:47
Post #636


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Ce inseamna burduf ciupit? Daca se crapa in utilizare normala, crapa pe una din cute. Daca l-ai agatat tu, nu cred ca se rupe chiar in linie dreapta...probabil o sa arate de parca ar fi sfasiat, nu taiat.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mar10may
post 19 Apr 2008, 18:49
Post #637


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 20 February 08
From: slobozia




burduful l am schimbat eu pe banii mei,problema este ca defectiunea pe care eu o aveam nu are legatura cu burduful pentru a mi refuza reparatia


--------------------
dacia 1310 berlina 2000 - IL17EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Afy06
post 21 May 2008, 11:42
Post #638


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 May 08




In primul rind, tin sa va salut pe toti. Sunt posesorul unui Logan 1,5 DCI.
Am o mare problema cu cei de la Dacia, care refuza sa imi recunoasca garantia, deoarece au fost gasite impuritati in combustibil.
Vreau sa stiu, daca cineva imi poate spune, cu cati km. se poate depasi un termen de prezentare la verificare(cum sunt cele de 10.000, 20.000, ........60.000 km, etc).
Eu am garantie extinsa. Am probleme cu trei injectoare pe care nu vor sa le schimbe in garantie. Ce as putea face sa beneficiez de garantie. Mentionez ca am bagat motorina numai de la statie Petrom, si am bonurile de motorina.
Va multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2006 ambition 1,5 dci - bv13sab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 21 May 2008, 11:51
Post #639


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




cred ca ar trebui sa mergi cu ultimul bon la petrom si sa soliciti un buletin de analiza pentru combustibilul ce-l aveau pe stoc in acea data, eventual daca data e recenta si un buletin de analiza la ceea ce au acum pe stoc.
mai departe...nu stiu, dar asta ar fi inceputul, nu amana!

This post has been edited by Mich@el: 21 May 2008, 11:52


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 21 May 2008, 15:13
Post #640


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ma intreb: daca ai bonurile de benzina, este asta o dovada clara intr-un litigiu ca ceea ce ai in rezervor corespunde cu bonul? Se poate spune clar ca benzina din rezervor e de la un anumit producator facand o analiza?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 21 May 2008, 17:05
Post #641


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




eu zic ca parametrii din cele 2 buletine de analiza(petrom si rezervorul masinii) ar cam trebui sa corespunda.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 21 May 2008, 17:24
Post #642


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Incearca la alt service.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kalipso666
post 22 May 2008, 14:14
Post #643


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 May 08




De ceva vreme incerc sa aflu daca imi pun pe masina un sistem audio afecteaza garantia electrica a masinii? Ma puteti ajuta? Va rog mult


--------------------
Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUZZ
post 23 May 2008, 12:13
Post #644


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 15 January 08




QUOTE(kalipso666 @ 22 May 2008, 14:14)
De ceva vreme incerc sa aflu daca  imi pun pe masina un sistem audio afecteaza garantia electrica a masinii? Ma puteti ajuta? Va rog mult
*


daca incercai sa gasesti pe aici gaseai sigur . Intreaba la VC sa vezi ce iti zic .

daca iti pui (tu acasa )un sistem audio pe o masina care nu o prevede din fabrica iti pierzi garantia la partea electrica (asta daca ai probleme si daca nimeresti un binevoitor in service).

This post has been edited by DUZZ: 23 May 2008, 12:19


--------------------
DACIA Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyngi
post 10 Jun 2008, 08:19
Post #645


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 November 07
From: Tg-Mures




Acum am vorbit cu un dealer Dacia care mi-a spus ca noua garantie la Logan este de 3 ani sau 100.000 pentru toti (inclusiv sc de soferi si taxi). O fi adevarat?


--------------------
Dacia Logan Kiss FM dCI 85 CP 2008
236.000 km Fara interventii la motor, cutie,ambreiaj. Da vorba unuia: "cu banii astia iti puteai lua si o Masina." (TDI bre)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 10 Jun 2008, 08:25
Post #646


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Daca tot l-ai vizitat, puteai sa-l rogi sa-ti arate un Carnet de Garantii, acolo scrie ce si cum.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pyngi
post 11 Jun 2008, 18:52
Post #647


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 November 07
From: Tg-Mures




In carnetul meu de garantie scrie 36 de luni dar nu mai mult de 100.000 km. Dar nu mai este specificata grantia de tip B. de 1 an sau 50.000.


--------------------
Dacia Logan Kiss FM dCI 85 CP 2008
236.000 km Fara interventii la motor, cutie,ambreiaj. Da vorba unuia: "cu banii astia iti puteai lua si o Masina." (TDI bre)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 11 Jun 2008, 23:47
Post #648


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Orice masina livrata de Dacia dupa 4 Iunie are garantie standard de 3 ani (benzina, GPL, diesel). Pentru benzina si diesel garantia se poate extinde contra cost cu inca 12 luni sau 24 de luni.
Conteaza data livrarii pentru garantie, nu data comenzii. Masinile platite integral, care nu au fost comandate cu garantie extinsa, nu pot beneficia de extinderea de garantie contra cost. Daca masina nu a fost platita integral, comandata anterior 4 Iunie si inca nelivrata, se poate plati o garantie extinsa de pina la 5 ani, i.e. 12 sau 24 luni.
Logan GPL are numai garantia de 3 ani. Nu se poate lua garantie extinsa.
Garantia de 3 ani se da pentru maxim 100000 km.
Extinderea de garantie se da pentru maxim 120000 km.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
noo_yd
post 20 Jun 2008, 16:38
Post #649


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 14 May 08




vreau sa imi cumpar un logan care are 17000 km si garantie pana in 2009 daca o inscriu pe numele meu mai e valabila garantia ? si daca mai e trebuie sa fac reviziile de unde a cumparat-o proprietarul sau merge si la mine in oras ca e reprezentanta dacia ......masina e din 2007 va rog frumos raspundeti-mi si mie la intrebare cat mai repede please


--------------------
dacia logan laureate 2007 - OT-23-XXX
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 20 Jun 2008, 16:43
Post #650


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




Revizia o poti face la orice service autorizat DACIA si din cate stiu si garantia e transmisibila


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 20 Jun 2008, 17:17
Post #651


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Garantie este a masinii si este transmisibila, are dreptate sonykel.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
noo_yd
post 20 Jun 2008, 20:17
Post #652


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 14 May 08




merci frumos pentru raspunsuri sanatate


--------------------
dacia logan laureate 2007 - OT-23-XXX
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 26 Jun 2008, 09:33
Post #653


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Prima garanție (18 luni) este transmisibilă fără alte formalități, garanția extinsă se transmite la noul proprietar dacă este comunicată schimbarea de proprietar ofical la DACIA în 5 zile. Așa scrie în contractul de garanție extinsă.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ambvision
post 26 Jun 2008, 09:48
Post #654


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 January 06




Si eu am trecut dacia mea de pe firma pe mine, si pentru garantia extinsa am trimis ceva documente scanate la dacia (mi-au zis ei care sunt acele documente, nu le mai tin minte), si am primit prin posta cardul de garamtie extinsa pe numele meu, a fost foarte simplu.


--------------------
Dacia Duster dci 4x4 110hp - ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 2 Jul 2008, 11:31
Post #655


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




afy06 , ia-ntreaba-i pe mestrerii aia priceputi pt ce dracu ie filtru de combustibil pus pe masina ??? Da, e vb de ala pe care tu il schimbi periodic in cadrul reviziilor dupa cum recomanda DACIA. Poti sa ai si kkt in rezervor ca ar trebui sa se opreasca in filtru. Nu vad la ce-ti trebe bon de motorina. Daca spuneau ca motorina e amestecata cu nush ce acid mai ziceam dara daca nici impuritatile nu le poate opri filtrul ala de combustibil atunci care e rolul lui ? E pus la intimidare ?

This post has been edited by dadu221: 2 Jul 2008, 11:34


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octaviu
post 2 Jul 2008, 17:30
Post #656


Rapid


Group: Members
Posts: 32
Joined: 14 February 07
From: Bucuresti




Sal.

Am trimis mail la Dacia sa intreb ce se intrampla cu garantia extinsa la schimbare de proprietar pentru ca am cumparat un Logan care are garantie extinsa pana in feb. 2009 si uitati ce mi-au raspuns:

"VOCEA Clientului către mine


Buna ziua,
Stimate domnule Octaviu,


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

In legatura cu solicitarea dumneavoastra va informam ca Garantia Extinsa se pastreaza indiferent daca masina isi schimba proprietarul sau nu. Mai mult va mai informam ca nu se mai emite un nou card de Garantie Extinsa pentru al doilea proprietar. Va comunicam faptul ca Garantia Extinsa este valabila pe baza talonului noului proprietar unde sunt inregistrate datele autovehiculului.

Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti contacta la adresa de e-mail vocea.clientului@daciagroup.com sau folosind formularul de contact de pe site-ul www.dacia.ro, ori la numarul de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre orele 8-20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1, Mioveni, jud. Arges, cod 115400.


Cu stima,
Agent Servicii Client,
Tomescu Mihai Alexandru"
_

Sper sa fie adevarat ce zice tipul biggrin.gif

This post has been edited by octaviu: 2 Jul 2008, 17:38


--------------------
Dacia 1300 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 12 Jul 2008, 23:44
Post #657


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Super, mi-ai dat o veste buna.
Eu le dadusem un mail acum 4-5 luni sa-i intreb cum sta treaba cu garantia extinsa si raspunsul primit a fost ce ziceau cativa useri mai sus si anume ca trebuie sa instiintezi Dacia in 5 zile(sau 15? nu mai tin minte exact) din momentul in care s-a schimbat proprietarul si sa le trimiti nu stiu acte.
Ma bucur ca au luat si ei o decizie inteleapta, atata timp cat garantia oricum este a masinii si nu a proprietarului.
Mi s-a parut o tampenie treaba cu instiintatul atata timp cat exista cardul de garantie extinsa de la primului proprietar(omul platind serviciul respectiv pentru ca altfel nici nu primea mareata bucata de plastic numita card de garantie extinsa) si garantia este a masinii ca doar nu imi schimba mie placutele de frana la adidasi sau filtrul de combustibil sa nu primeasca impuritati(poate sunt gunoaie in bere mai stii smile.gif)

This post has been edited by god: 12 Jul 2008, 23:51


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-87-GBY
post 13 Oct 2008, 02:25
Post #658


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 24 July 07




Am 3 probleme:
1.Scartie ambreiajul,poate nu e mare lucru (tehnic vorbind )dar,cand il auzi de de n-spe mii de ori devine insupotabil 251.gif
2.In usa dreapta fata am niste zurgalai ,la propriu vb,se aude ceva din interiorul usii de fiecare data cand i-au o groapa "canta",dc., ciocan in jurul deschizatorului sunt prezenti,din alta usa nu se mai aud asfel de sunete.CRed ca s-a desprins ceva de pe fata usii
3.Usa drepta- fata ,la fiecare denivelare trocane geamul...
Toate aceste nesemificATIVE LUCRURI i-mi transforma orele pe care le petrec in masina iadul pe pamant .

Deci dc merg la un service Dacia ,or sa rada de mine sau macar se fac ca-si dau interesul? post-336-1110552439.gif

Proasta masina...

This post has been edited by B-87-GBY: 13 Oct 2008, 02:28


--------------------
dacia logan 2007 - b-87-gby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FILter
post 13 Oct 2008, 03:39
Post #659


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 27 April 07
From: Bucuresti




Ambreajul o sa ti-l dea cu ceva vaselina si o sa faca la fel dupa un timp. Zgomotele din usa si geam se pot rezolva in service, insa depinde mult si de cheful mecanicului in acea zi.
P.S. Bine-inteles ca toate intra pe garantie ca doar usile nu-s trecute la consumabile. smile.gif


--------------------
Dacia -X- 2000 toamna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 13 Oct 2008, 07:34
Post #660


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Eu am primit pe garantie cablu nou si parca face mai rau decit cel vechi desi a fost gresat inainte de montaj ,cred ca zgomotul e de altundeva
La usi zgomotul apare de la bucsile de pe cuiul de inchidere de pe stilp in general si se poate remedia cu un pic de vaselina intre bucsa si cui


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:30
Forum Renault