DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

181 Pages « < 173 174 175 176 177 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DNA, știri, informații, succesuri

tatabobu
post 27 Aug 2018, 09:23
Post #5221


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Surprinzatoare afirmatia ta, cel putin pentru mine. Din ea inteleg ca tu consideri ca ai nevoie, dar nu neaparat.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Aug 2018, 09:26
Post #5222


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da, și negrul e noul alb.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBC
post 27 Aug 2018, 19:08
Post #5223


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 29 May 06




QUOTE(DragosP @ 27 Aug 2018, 05:53)
A.. Cine nu e cu noi, e împotriva noastră. up.gif
*



Nu inteleg. Nu e adevarat ca "Cine nu e cu noi, e împotriva noastră"? Nu asa am invatat?


--------------------
Dacia Logan 2004, Ambition - B xy xyz
In God We Trust, All Others Pay Cash!
If the peasants are disturbing you, get out of the village!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Aug 2018, 20:24
Post #5224


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




https://m.mediafax.ro/social/exclusiv-rudol...cument-17482807

Rudolph Giuliani, avocatul lui Donald Trump, fost procuror federal și fost primar al orașului New York, a transmis o scrisoare președintelui Klaus Iohannis și altor oficiali români în care cere verificarea protocoalelor PG-SRI și stoparea presiunilor asupra judecătorilor.

Vă prezentăm integral scrisoarea obținută de MEDIAFAX și care a fost transmisă președintelui Klaus Iohannis de către avocatul lui Donald Trump:

Prejudiciul adus statului de drept, sub pretextul aplicării legii

Dragă domnule președinte Iohannis,

Vă scriu ca să îmi exprim îngrijorarea în legătură cu prejudiciul continuu adus statului de drept în România, comis sub pretextul aplicării cu eficiență a legii. Acest prejudiciu afectează negativ, în mod direct, cursul investițiilor străine directe în România, deoarece niciun investitor rațional nu ar investi într-un loc în care domnia legii și sistemul legal fac subiect al manipulării făcute de cei de la putere.

Înainte de alegerea mea în funcția de primar al New York-ului, am servit ca oficial de rang înalt în Departamentul de Justiție al Statelor Unite, deținând șefia reputatului birou de procurori din New York. De-a lungul mai multor ani, ca procuror, am investigat și urmărit personal, sau am condus acuzarea unui număr mare de cazuri de corupție publică, ceea ce a dus la condamnarea a numeroși demnitari.

Protocoalele secrete și excesele DNA: intimidarea judecătorilor, a avocaților apărării și a martorilor

După căderea lui Nicolae Ceaușescu din 1989, România a făcut pași hotărâți spre aplicarea legilor, în concordanță cu respectarea dreptului la un proces corect în regulile statului de drept. Cu toate acestea, progresele au fost subminate grav de excesele Direcției Naționale Anticorupție (DNA) a României, sub conducerea fostului procuror șef, Laura Codruța Kovesi. Aceste excese au inclus: intimidarea judecătorilor, a avocaților apărării și a martorilor; ascultarea neconstituțională a telefoanelor; mărturii silite și procese judiciare incorecte.

În plus, față de excesele făcute de DNA în numele „aplicării legii”, am luat la cunoștință cu tristețe în cursul ultimelor luni despre existența „protocoalelor secrete” pe care mai multe instituții publice le-au semnat cu Serviciul Român de Informații („SRI”).

Acestea includ protocoale secrete cu: Înalta Curte de Casație și Justiție a României; Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Consiliul Superior al Magistraturii.
Semnatarii protocoalelor secrete includ: Laura Codruța Kovesi, din partea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și George-Cristian Maior, care acum îndeplinește funcția de ambasador al României în Statele Unite, din partea SRI.

O amnistie ar trebui dată celor care au fost condamnați ca urmare a exceselor

Recunosc și înțeleg importanța luptei împotriva corupției. În acest sens, încurajez România să își reafirme angajamentul de a investiga și a judeca corupția în mod cinstit, transparent, și în concordanță cu legea. O amnistie ar trebui dată celor care au fost acuzați și condamnați ca urmare a exceselor DNA făcute de la implementarea protocoalelor secrete, inclusiv mai multor oameni inocenți care au fost trimiși la închisoare.

Protocoalele să fie verificate de o comisie de judecători internaționali

De asemenea, îndemn Guvernul României să înființeze o comisie independentă formată din judecători internaționali și experți legali, care să examineze originile protocoalelor secrete, ca și impactul lor asupra Parchetului General și a judecătorilor din întreaga țară.
Pe baza rezultatelor ei, comisia independentă ar putea face recomandări specifice pentru ca aplicarea legii să fie întărită în România, iar Codul Penal românesc să fie reformat, pentru a preveni reapariția unor astfel de excese.

Guvernul trebuie să se asigure că judecătorii nu sunt intimidați de DNA sau de SRI

Guvernul României trebuie, de asemenea, să se asigure că judecătorii nu sunt intimidați de DNA sau de SRI. În consecință, există nevoia de a identifica sutele de dosare ale DNA despre judecători, așa cum a descris recent un adjunct al DNA, pentru a determina numele judecătorilor, acuzațiile și originea acestor acuzații împotriva judecătorilor, precum și cronologia și durata acestor dosare.
În sfârșit, secții de responsabilitate profesională ar trebui stabilite pentru Parchetul General, DNA, SRI și orice alte instituții recomandate de comisia independentă, pentru a stabili standarde potrivite de comportament și răspundere, ca și investigarea plângerilor împotriva acestor instituții.

Un angajament în respectarea legii va îmbunătăți perspectivele investitorilor în România

România trebuie să clarifice faptul că rămâne angajată în asigurarea proceselor corecte, transparente, și a respectării legii. Acest lucru va impune corectarea multelor abuzuri ale DNA și SRI și ar trebui să includă amnistie pentru acuzațiile și condamnările suspecte. Un astfel de angajament în respectarea legii va îmbunătăți, de asemenea, apetitul investitorilor pentru a contribui la viitorul României.

Cu respect,
Rudolph W. Giuliani, Esq.”


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 27 Aug 2018, 20:44
Post #5225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.191
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Cât a mai cotizat România, pardon, PSD-ul, pardon, Dragnea ca sa își pună ăla numele pe hârtia asta?
Aștept cu interes slugile de serviciu să spună că există abuzuri, iar domnul giuliani a scris din propria inițiativă toată baliga respectivă, pardon, scrisoare.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 27 Aug 2018, 21:32
Post #5226


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Deci, avocatul unui urangutan ar trebui luat in seama inaintea departamentului de stat al US?!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Aug 2018, 08:41
Post #5227


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai normal, no? Cand ne convine ce scrie nu ne uitam cine a scris, si toate literele sunt egale.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 28 Aug 2018, 08:54
Post #5228


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Doar daca scrii cu Courier. Times New Roman nu are litere egale tongue.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Aug 2018, 09:04
Post #5229


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Scrisoarea aia pare tradusa in engleza la University of Videle.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Aug 2018, 09:43
Post #5230


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(marksman @ 28 Aug 2018, 10:04)
Scrisoarea aia pare tradusa in engleza la Univercity of Videle.
*


Un pic de respect pt. maimuta.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 30 Aug 2018, 06:45
Post #5231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Un comentariude pe HN

Asta’mi amintește de sceneta lui Atkinson în care’ și trimitea singur felicitare de Crăciun și era foarte încântat când o primea, la fel s’o fi simțit și Dragnea când a primit’o.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 31 Aug 2018, 09:15
Post #5232


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




Cred ca sunt vreo 2 ani de cand am afirmat ca absolut TOATE dosarele, procesele, condamnarile obtinute de DNA in ultimii ani vor fi inr-un final glorios AMNISTIATE dintr-un motiv foarte simplu:protocoalele speciale au inlocuit domnia legii, adica fix fundamentul din Constitutie pe care se sprijina sistemul justitiei, atat in Romania cat si in orice tara cu norme democratice.
Pe cale de consecinta, orice instanta sesizata pe exceptia asta va da castig celor in cauza, este ceva elementar dpdv juridic.
A fost nevoie sa vina unul din exterior sa spuna pe sleau lucrurile astea, probabil deja se vad de pe Luna.
Daca nu am avea ca presedinte un maimutoi molau ahtiat dupa vacante, calatorii si resedinte luxoase ci unul lucid si constient ce pericol ne paste daca toti cei implicati vor formula revizuiri urmate de despagubiri suportate - (ghici de unde ?)- de Bugetul de Stat , ar formula de urgenta o amnistie sau ceva similar care sa preintampine o situatie de genul asta.
Zice propaganda tefelista ca Giuliani e un privat, ca n-are treaba cu guvernul american, etc...
Ha-ha-ha, cocosheii mosului, pai voi stiti ce coleus are Giuliani asta ?
Va pot da referate familiile mafiote din New-York : Luchese, Genovese, Gambino...care si-au luat parnaie pe viata cat a fost asta procuror anti-coruptie pe acolo.
O sa vedeti in perioada urmatoare cat de greu atarna scrisoarea, asta joaca in liga baietilor grei ai planetei.

p.s. pentru 10 septembrie m-am pregatit cu tricouri XXL inscriptionate ''M.U.I.E. DIASPORA'', se mai ofera cineva sa vina ? radmasa.gif

This post has been edited by vercingetorix: 31 Aug 2018, 09:17


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Aug 2018, 09:32
Post #5233


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(vercingetorix @ 31 Aug 2018, 10:15)
... A fost nevoie sa vina unul din exterior sa spuna pe sleau lucrurile astea, probabil deja se vad de pe Luna...
*



Te-ai trezit cam tarziu. Momentul de glorie al scrisorii s-a spart ca un balon de sapun...

Intre timp s-a aflat ca scrisoarea a fost scrisa contracost la comanda iar oficialii americani, adica ambasadorul USA la Bucuresti s-a delimitat clar de mesajul scrisorii si din contra a declarat ca sustine lupta impotriva coruptiei inceputa in Romania, ba mai mult se pare ca i-a tras si niste suturi in cwr lui Dragnea.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 31 Aug 2018, 10:08
Post #5234


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




Ambasadorul nu se poate delimita de ceva, doar daca ii transmite guvernul un comunicat.
In nici un caz nu se poate delimita de parerea unui cetatean american, e un nonsens ce spui.
Nu e nici un contracost atat timp cat nu se poate dovedi o plata si o factura.
Iar institutia lobby-ului e perfect legala in SUA.
La noi i se spune trafic de influenta ca asa a gandit procuroarea comunista Macovei.
Mi mi se pare ca abia acum urmeaza perioada de glorie a tzidulei, veti vedea cu sosirea noului ambasador... icon_mrgreen.gif

p.s. deci nimeni-nimeni nu vrea tricou ? radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 31 Aug 2018, 10:49
Post #5235


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(vercingetorix @ 31 Aug 2018, 10:15)
.....:protocoalele speciale au inlocuit domnia legii, adica fix fundamentul din Constitutie pe care se sprijina sistemul justitiei, ....
*



Pai pina una alta nici o instanta nu a declarat ca fiind ilegale aceste protocoale
Deci "domnia legii" nu a fost atinsa...


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 31 Aug 2018, 13:51
Post #5236


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




QUOTE(miki @ 31 Aug 2018, 11:49)
Pai pina una alta nici o instanta nu a declarat ca fiind ilegale aceste protocoale
*


Ce spui, Frantz ?
Abia s-a uscat cerneala pe decizia Curtii Constitutionale privind protocolul incheiat intre SRI si PICCJ.
Orice exceptie de neconstitutionalitate duce la invalidarea rechizitoriului, probatoriului si a intregii urmariri penale, e hilar, dar asta e realitatea.
Inclusiv deciziile sau sentintele date se anuleaza.
Repet, este doar o chestiune de timp, mai devreme sau mai tarziu asta se va intampla.
Giuliani, un profesionist al dreptului, a sesizat nuanta si i-a dat mutului mutarea in plic cu ce are de facut.
Asa, ca de la imperiu la colonie.
Nu degeaba e seful grupului de avocati ai lui Trump...


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Aug 2018, 14:41
Post #5237


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(vercingetorix @ 31 Aug 2018, 14:51)
Abia s-a uscat cerneala pe decizia Curtii Constitutionale privind protocolul incheiat intre SRI si PICCJ.

Giuliani, un profesionist al dreptului, a sesizat nuanta si i-a dat mutului mutarea in plic cu ce are de facut.
Asa, ca de la imperiu la colonie.
Nu degeaba e seful grupului de avocati ai lui Trump...
*


Vezi ca cerneala s-a uscat de pe vremea lui Ciolos. Acum e bun? 04.gif

Giulia a avut o refelatie acu' cativa ani, si-a dat seama ca-i mai sanatos si mai profitabil sa schimbe barca. In privinta coilaboratorilor lu' trump, asta si-i schimba mai des decat tu ciorapii, in functie de interesul propriu si personal.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 31 Aug 2018, 14:55
Post #5238


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




QUOTE(maho @ 31 Aug 2018, 15:41)
Vezi ca cerneala s-a uscat de pe vremea lui Ciolos. Acum e bun?  04.gif

Giulia a avut o refelatie acu' cativa ani, si-a dat seama ca-i mai sanatos si mai profitabil sa schimbe barca. In privinta coilaboratorilor lu' trump, asta si-i schimba mai des decat tu ciorapii, in functie de interesul propriu si personal.
*


Voi in ce tara traiti ? In Diaspora ?
Decizia CCR e din 28.02.2018, deci nici un Csolos.
Mai nene, poate cineva sa va fluture si un tramvai prin fata ochilor, voi tot cu bubosul ala o ardeti...
Ce dreq oti fi gasit la incapabilul ala, greu de inteles, nu s-a ilustrat prin nimic, n-a facut nimic notabil...

Sezi bland, Trump are multe defecte, dar nu e vreun fraier.
Asta se vede si din cum isi selecteaza colaboratorii si consilierii.
Giuliani e pesedist, te pomenesti... radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 31 Aug 2018, 15:19
Post #5239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.191
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Giuliani este doar plătit sa își pună numele pe o chestie scrisă de alții. Pentru suma potrivită de bani o vinde și pe mă-sa.
Dar pentru slugi e bun și ăsta. Doar că slugile autohtone se vând pe mai puțin. Virginica știe mai bine.

This post has been edited by cristic1982: 31 Aug 2018, 15:20


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Aug 2018, 15:42
Post #5240


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(vercingetorix @ 31 Aug 2018, 15:55)
Voi in ce tara traiti ? In Diaspora ?
Decizia CCR e din 28.02.2018, deci nici un Csolos.

Nu stiu in ce sat traiesti tu, de ajung asa greu stirile la tine:
Decizia 51/2016 a ccr, si precizarile Ministerului Public, urmare a deciziei respective:
QUOTE
Protocolul în discuție și-a încetat efectele în momentul publicării Deciziei nr. 51/2016 a Curții Constituționale, ce nu mai prevedea posibilitatea ca serviciile de informații să pună în executare mandatele de supraveghere tehnică emise în dosare penale, cu excepția celor  privind infracțiuni de terorism și contra securității naționale, pentru care SRI are competență.
.
Mai baga o fisa.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 31 Aug 2018, 16:38
Post #5241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




QUOTE(vercingetorix @ 31 Aug 2018, 11:08)
Ambasadorul nu se poate delimita de ceva, doar daca ii transmite guvernul un comunicat.
In nici un caz nu se poate delimita de parerea unui cetatean american, e un nonsens ce spui.
Nu e nici un contracost atat timp cat nu se poate dovedi o plata si o factura.
Iar institutia lobby-ului e perfect legala in SUA.
La noi i se spune trafic de influenta ca asa a gandit procuroarea comunista Macovei.
Mi mi se pare ca abia acum urmeaza perioada de glorie a tzidulei, veti vedea cu sosirea noului ambasador... icon_mrgreen.gif

p.s. deci nimeni-nimeni nu vrea tricou ?  radmasa.gif
*


desigur
chestia asta ridica mai multe intrebari... cu ce bani? a achitat PSD-ul restantele? nu se putea face ceva util de banii aia, dota un spital, un camin de batrani? smile.gif nu au putut gasi o personalitate care sa le sustina punctul de vedere fara pretentii materiale? de ce nu? scrisoarea foloseste PSD-ului sau domnului Dragnea?
ma opresc aici, ca oricum scriu degeaba smile.gif
p.s. daca institutia lobby-ului este perfect legala in state, nu inseamna ca este si morala, dar cine sa se impiedice in asemenea amanunte icon_mrgreen.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Aug 2018, 18:04
Post #5242


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Ce i-a fraierit Giuliano asta! Le-a luat banii si apoi i-a dat in gat.

LE: #muiepesede

This post has been edited by marksman: 31 Aug 2018, 18:05


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 1 Sep 2018, 06:01
Post #5243


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(maho @ 31 Aug 2018, 15:41)
In privinta coilaboratorilor lu' trump, asta si-i schimba mai des decat tu ciorapii
*

Un apevist care se respecta nu-si schimba ciorapii decat atunci cand se infig in perete. Deci rar.
Rudolf asta nu e demolatorul turnurilor WTC din NY?


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 1 Sep 2018, 06:22
Post #5244


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Nu, ăla e Bin.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 1 Sep 2018, 08:54
Post #5245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




O buna dimineata stimate recycle bin.
Din cate vad va ocupati cu reciclarea ideilor vechi, sau mai degraba cu reincalzirea ciorbei.
Desigur ideea de baza a ilustrului dumneavoastra discurs care suna cam asa
noi ne facem ca muncim /
credinciosii ii prostim /
banii intruna iara vin /
de la dracnia sef deplin/
pe el trebuie sa l slavim
In vecii vecilor amin.



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 Sep 2018, 16:02
Post #5246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




Dacă o respinge pe Adina Florea o pune pe Paula Tanase.
Deci DNA e al PSD.

This post has been edited by nasty: 6 Sep 2018, 16:03


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Dec 2018, 15:46
Post #5247


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic






--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Dec 2018, 09:05
Post #5248


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Las si eu asta acilea de pe canalul orifical de informare in ROmania : Feisbuciuk:

Vlad Voiculescu

„Nu am eu bani de București“, asta mi-a spus acum câțiva ani o femeie din zona în care m-am născut și care ajunsese cu copilul grav bolnav prea târziu la un medic specialist din Capitală care să îi dea diagnosticul corect.

Ce a vrut, de fapt, să spună cu „nu am eu bani de București“? Femeia a vrut să spună așa:

1. Nu am bani de drumuri la București;
2. Nu am unde să stau în București;
3. Nu am ce să mănânc la București;
4. Nu am bani de șpagă la medic în București.

De primele trei motive ne ocupăm noi, acum, la MagicHOME. Dacă știți oameni în nevoie, îndreptați-i către noi!

Al patrulea motiv nu poate fi înlăturat de un ONG. Al patrulea motiv este, de fapt, de cele mai multe ori, unul închipuit. Cel puțin dacă este vorba despre un copil bolnav de cancer - așa cum era în cazul de mai sus - îi cunoaștem pe mulți dintre medici. Nu numai că nu iau plicuri, dar mulți își petrec jumătate din concediu ca voluntari împreună cu aceiași copii la MagiCAMP.

Pentru restul, putem și puteți face trei lucruri:

1. Dacă sunteți medici sau asistente și sunteți cinstiți (adică v-a deranjat, cu siguranță, chiar menționarea cuvântului „plic”), spuneți clar tuturor pacienților că plicul nu mai are ce căuta în spitalele din România; spuneți-le că salariile sunt decente și că plicul este ilegal;

2. Dacă sunteți pacient sau aparținător, nu (mai) dați plicuri în spital - nici medicului, nici asistentei, nici portarului. Nimeni nu are dreptul la astfel de „atenții“ și pe mulți îi veți jigni încercând să le vârâți un plic în buzunar;

3. Dacă vi se cere plic, sunați la 0800806806 - linia verde anticoruptie în sănătate. Românii trebuie să știe că pot să meargă cu copilul la spital chiar dacă au bani puțini!

Corupția în sănătate trebuie stârpită de la rădăcină. Corupția ucide... și, da, sună urât, dar medicii care condiționează actul medical ucid. Acești medici ucid adulți și ucid copii. Ucid fără ca măcar să ia vreodată contact cu aceștia: înainte ca boala să îi ucidă copilul, acelei mame i-a fost ucisă speranța că își poate duce copilul la medic chiar dacă „nu are ea bani de București“!

Unele lucruri, precum cele de mai sus, țin de noi.

Altele țin de stat, adică indirect tot de noi. Pentru acelea vă vom cere un vot. Curând.

Astăzi, 9 decembrie, este ziua internațională anticorupție. Vă rog #SHARE... lumea uită de multe ori că/cum corupția ucide.

————
Pentru MagicHOME puteți trimite un sms cu “MAGIC” la 8864 pentru a dona 4 euro lunar;

Despre Linia Verde Anticorupție în Sănătate, lansată în 2016, puteți citi mai multe aici: https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php…

————



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 10 Dec 2018, 09:32
Post #5249


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Ce simplu e sa spui "Nu mai dați bani in spital"! Asta până ajungi acolo cu cineva apropiat - copil, părinți etc. și nu te bagă nimeni în seamă dacă nu dai plicul. Sau vrei să ajungi la un medic mai bun că sa ai o șansă de vindecare. Dacă nu ești o persoană cunoscută și nu dai, poți muri cu zile. Busu a avut noroc, dar la el s-au făcut intervenții la nivel înalt. Alții, însă, n-au avut șansa asta.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 10 Dec 2018, 11:37
Post #5250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Sa lamurim umpic. Cand vii la spital sau policlinica si te primeste cine e de serviciu, garda e ok sa nu tre sa platesti. Vrei la nea ala sau altu platesti dar ar trebui sa fie plata oficializata.Asa e in toata lumea.Sa nu uitam ca in tari ca USA daca nu esti asigurat baban platesti de iti sar mucii sau mori fara sa se agite nimeni. Europenii de la Bismarck incoa sunt mai milosi.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
181 Pages « < 173 174 175 176 177 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 02:02
Forum Renault