DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Republica Moldova

sorin69
post 14 Sep 2011, 09:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Imi pare rau daca voi deschide un nou topic, am cautat pe fuga si n-am gasit nimic legat de starea drumurilor pana la Chisinau.
Voi pleca din Bucuresti si as fi interesat sa aflu cateva amanunte legate de drum, starea lui dupa ce voi iesi din tara si daca exista vreo taxa de drum de platit, multumesc.


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 14 Sep 2011, 09:34
Post #2


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Si pe ce traseu vrei? Prin Galati-Giurgiulesti, Leuseni, Albita? Eu am fost prin Leuseni si drumul pana la Chisinau a fost excelent.

Se plateste o taxa parca, dar e cativa lei romanesti.

Asigura-te ca Moldova e inclusa in cartea verde (la unii asiguratori am impresia ca nu e).


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 14 Sep 2011, 09:36
Post #3


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




si o parcare pazita la chisinau biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 14 Sep 2011, 09:37
Post #4


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Corect, desi am auzit ca in ultima vreme nu mai sunt probleme chiar atat de grave.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mardan
post 14 Sep 2011, 09:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 May 06




Am fost eu la Chisinau prin mai prin Albita. Pana la Husi drumul este OK, intre Husi si Albita era bombardat pe portiuni extinse. Nu iti recomand depasiri pe acolo. Vama a fost OK la dus si la noi si la moldoveni. Nu poti trece decat cu pasaport ca s-a terminat cu perioada podurilor de flori. De la Vama pana in Chisinau drumul este OK, mai proaste sunt in oras daca te indepartezi de centru. Eu am parcat masina intr-o parcare nepazita de pe o straduta laterala langa bulevardul Stefan cel Mare, langa Ministerul lor de interne si nu au fost probleme...
Nu am platit nici un fel de taxa de drum de nici un fel la moldoveni, nici nu cred ca au asa ceva...
Daca te duci pe acolo si ai timp poti sa treci si prin mall-ul lor, parca Malldova ii zice, e chiar frumusel si are un supermarket de unde poti lua vinuri moldovenesti si dulciuri la preturi bune. La restul preturile sunt cam ca pe la noi...


--------------------
Renault Clio 2006
Renault Clio II Bicorp Campus Dinamique 1.4 16V 2006
Seat Leon 1.4 TSI Style 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 14 Sep 2011, 10:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Gps-ul imi da cel mai rapid drum pe la vama Albita, cat despre parcare va, sta cuminte in parcarea hotelului, sper sa nu fie probleme,cartea verde este ok, va multumesc pentru sfaturi. Apropo de cumparaturi, vinurile si dulciurile ( Bucuria ) le am pe lista de cumparaturi. rolleyes.gif


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mardan
post 14 Sep 2011, 10:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 May 06




Daca vrei sa mananci bine si ieftin in Chisinau vezi ca pe langa inceputul bulevardului Stefan cel Mare dinspre parc este o autoservire care se cheama Vijeliosul.
De la Chisinau pana in Bucuresti la intoarcere am facut cam 6 ore, fara 30 de minute state prin vami...


--------------------
Renault Clio 2006
Renault Clio II Bicorp Campus Dinamique 1.4 16V 2006
Seat Leon 1.4 TSI Style 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 14 Sep 2011, 11:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




ok rolleyes.gif


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai712
post 14 Sep 2011, 14:21
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 June 07




Am fost eu acum 3 saptamani pana la Chisinau, drumul a fost ok, cu cateva portiuni de drum in lucru pana la intrarea in Barlad, eu am mers pe traseul Bucuresti - Buzau - Focsani - Barlad - Husi - Albita - Chisinau. Din Bucuresti pana la Chisinau am facut aproximativ 6 ore cu stat in vama 20 min. La vama moldoveneasca se plateste o taxa de mediu pentru masinile care nu sunt inmatriculate in Moldova in valoare de 25 lei moldovenesti. Voi atasa si cateva poze cu drumul din vama romaneasca pana la Chisinau.


Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 828.37k ) Number of downloads: 957
2.JPG ( Size: 813.73k ) Number of downloads: 975
3.JPG ( Size: 733.92k ) Number of downloads: 948
4.JPG ( Size: 800.08k ) Number of downloads: 947
5.JPG ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 957
6.JPG ( Size: 900.57k ) Number of downloads: 212
7.JPG ( Size: 734.74k ) Number of downloads: 216
10.JPG ( Size: 865.22k ) Number of downloads: 175
12.JPG ( Size: 675.12k ) Number of downloads: 201
13.JPG ( Size: 839.1k ) Number of downloads: 246
17.JPG ( Size: 699.92k ) Number of downloads: 249
14.JPG ( Size: 798.43k ) Number of downloads: 271


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 - B-07-HMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 14 Sep 2011, 14:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Acelasi traseu cred ca, il voi urma si eu, legat de taxa de mediu, in cazul in care nu am lei moldovenesti, sper sa am unde schimba in vama cu toate ca, voi trece intr-o zi de duminica.
Vad ca, ai vizitat si fabrica de dulciuri Bucuria de unde cred ca, ai plecat incarcat, apropo de dulciurile de la Bucuria se spune ca, si liderii sovietici isi comandau torturile aniversare aici.


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vanzatorul de Iluzii
post 14 Sep 2011, 15:04
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti




La vamã este deschis un punct de încasare a taxelor unde poți sã și schimbi la un curs un pic mai prost decât în oraș. I se spune "bancã" și te va îndruma cãtre el chiar vameșul / ofițerul de frontierã moldovean.


--------------------
Tiida Tekna+ HB 1.5dCi 106 trapasi Warm Silver
Megane 2.2 Sedan Privilege 1.6i/112 Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 30 Sep 2011, 14:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




M-am intors din mica escapada la Chisinau, totul a fost ok, drumul Bucurest - Focsani - Barlad - Husii - Chisinau cu iesire pe la Albita a fost neasteptat de bun, atat la noi cat si la ei,in zona Barladului a fost aproape refacut, cat despre taxa de ecologizare ce trebuie platita la vama Moldoveneasca este in jur de 13 RON, se poate plati atat in lei romanesti cat si in alte valute si bineinteles lei moldovenesti. La intrarea in Moldova am stat aproximativ 50 de minute in cele doua vami, la iesire cel mult 15 minute.

This post has been edited by sorin69: 30 Sep 2011, 14:35


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan constantin
post 30 Sep 2011, 14:51
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 September 11




si in general ce preturi sunt pe la ei?



--------------------
ford fiesta 1,4 tdci 2008 - b24dca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 30 Sep 2011, 17:52
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(dan constantin @ 30 Sep 2011, 15:51)
si in general ce preturi sunt pe la ei?
*



Destul de mari, eu unul am crezut ca, voi cumpara de la ei o pereche de pantofi Adidas, chiar din magazinul propriu, dar am ramas socat sa constat ca, erau foarte scumpi, perechi care la noi sunt in jur de 2-2,5 mil. la ei bat spre 3.5 mil, eu unul nu stiu cum se descurca, avand in vedere ca, vezi aceleasi masini de lux ca, la noi, femeile sunt foarte frumoase si elegante, iar salariul mediu este in jur de 100 euro. Daca ajungeti in Chisinau vizitati neaparat magazinul de dulciuri Bucuria, sigur veti pleca incarcati .Legat tot de preturi nici hotelurile nu sunt foarte ieftine, am platit pentru doua nopti la un hotel de trei stele 110 euro.


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 30 Sep 2011, 18:32
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pana prin 92-93 aveau produse de calitate, ieftine si bune. Mancarea era foarte buna si foarte ieftina, benzina era cateva copeici litrul, telefoanele publice mergeau fara fise, tel. fixe nu costau mai nimic daca vorbeai local, pe un tv color Alfa luai in Romania de 4 ori cat dadeai pe el la Chisinau...
Apoi au inceput sa cada. Si au cazut incontinuu, fara nicio jena. Au fortat cursul rublei, au bagat niste cupoane intermediare, apoi au trecut la leul moldovenesc. De atunci a inceput jalea adevarata. Au tinut cursul leu-dolar fortat, fara a fi sustinut de economie. Bineinteles ca a venit momentul in care l-au scapat din mana si s-a dus totul dracului.
Ajunsesera la 7 (sapte) lei salariul minim, in timp ce o sampanie costa 14 lei, un coniac Codru era 21 lei... In mancatorii (impinge tava la noi) plateai garnitura la lingura, nu la portie. Sosul la fel. Vindeau sticle ca sa supravietuiasca. Fabrica de costume "Ionel" isi platea angajatii in costume. Adica un costum la cateva luni, costum pe care n-aveau cui il vinde. Fabrica de pantofi la fel. Nu s-au mai produs tigari si ajunsesera sa vanda in piata, borcane de 0.5l pline cu chistoace, la preturi astronomice.
Erau doua paturi sociale importante. Una formata din bogati si cealalta formata din saraci lipiti. Asta din urma era imensa. Clasa de mijloc disparuse cu desavarsire (profesori, ingineri...) se inghesuia din rasputeri in patura saracilor lipiti.
Nu exista om care sa nu traiasca dintr-o gainarie mai mica sau mai mare. Coruptia atingea limite inimaginabile. Nu existau niciun fel de organisme de control. Fiecare facea ce voia, cand voia si cum voia, numai bani sa iasa.
Pe zi ce trecea, se casca o prapastie tot mai mare intre cele doua clase, in favoarea primeia.
Militienii aveau toti bmw ursulet sau golf II. Cu ele ieseau pe strazi, cu ele te opreau. Nu exista PV, ci 10 usd spaga. Era lege, se stia. Cand te opreau, scoteai o hartie pe geam si plecai mai departe.
Militia avea puteri absolute. Faceau cu tine ce voiau si cand voiau si unde voiau, fara sa ai vreo sansa la dreptate. Sectiile de militie (comisariatele de politie cica) erau ca niste inchisori fortificate. Dupa ce treceai de prima usa, dadeai de un hol cu grilaj din podea pana-n tavan, incuiat permanent. Era o distractie sa-i vezi p-aia cat le lua ca sa intre sau sa iasa.
Mancarea complet diferita la gust de a noastra. Uleiul, mustarul si berea, daca le gustati cu ochii inchisi, nu stiati ce sunt. N-aveau nicio legatura cu ce gust stiam noi ca ar trebui sa aiba.
Orasul e fantastic de frumos. Mare, aerisit, lejer. Si verde. Imposibil de verde. Intr-o padure virgina nu exista atata verdeata ca-n Chisinau. Un palc de blocuri aici, o padure imensa si alt palc de blocuri pe un deal, in zare. Cam asta e. Strazi cu sens unic cat cuprinde, toate paralele. Numai linii drepte.
Niste femei de-o frumusete tulburatoare, dar sarace crunt. Daca te ginesc ca esti din Romania, slabe sperante sa nu te intorci cu una in tara. Sunt disperate sa plece de acolo.
Alcoolici cat cuprinde, pe toate drumurile, la toate colturile.
Pur si simplu e o lume fascinanta, tare diferita de ce stim noi.
Acum au la carciumi, terase si cluburi de ti se face rau. Niciodata insa n-am intrat undeva sa fie mai ieftin decat la noi. Totul e mai scump, multe sunt nesimtit de scumpe si pentru nivelul nostru, nu mai vorbesc de nivelul lor. Si cu toate astea rezista... icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Victoras2001: 30 Sep 2011, 18:49


--------------------
ZAZ Zaporojeþ 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 30 Sep 2011, 19:40
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Nu stiu ce sa zic, dar cred ca, sunt pe un drum bun, politia este foarte discreta, mancarea este foarte gustoasa, berea Chisinau super, cred ca, isi face simtita prezenta si patura de mijloc, pe strada vezi oameni foarte bogati, decent imbracati si saraci.Magazinele de firma sunt la tot pasul dar repet preturile foarte mari, inca un ex. am cumparat o sticla de apa plata Dorna dintr-un supermarket cam la pretul de 4 ron ceea ce mi s-a parut destul de mult.

P.S. legat de betivi sa stii ca, nu prea am vazut, eu cred ca, mai multi sunt la noi in Bucuresti

This post has been edited by sorin69: 30 Sep 2011, 19:42


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 30 Sep 2011, 19:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cu siguranta sunt pe drumul cel bun. radmasa.gif

tongue.gif

Pe vremuri berea lor se numea Jiguli si era a dracului de tare.

Ce-am spus eu acolo sunt niste concluzii trase dupa cativa ani de studiat fenomenul, nu dupa o excursie de 3-5 zile. wink.gif

This post has been edited by Victoras2001: 30 Sep 2011, 19:51


--------------------
ZAZ Zaporojeþ 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 30 Sep 2011, 21:02
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




De acord cu tine si nici nu te-am contrazis eu am relatat strict ce am vazut in cele cateva zile de vacanta la Chisinau, eu vorbesc strict de ce este acum si nu de ce a fost in trecut, un alt aspect destul de ciudat majoritatea tinerilor vorbesc constant limba rusa...

P.S. recomand acest oras pentru o eventuala minivacanta

This post has been edited by sorin69: 30 Sep 2011, 21:13


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Sep 2011, 21:44
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca vrei lucruri ieftine din rep. Moldova trebuie sa cumperi produse locale (sucuri naturale, bomboane, etc), nu te gandi ca o Coca-Cola e mai ieftina ca la noi. La fel, si preparatele (salam, etc), sunt mai scumpe ca la noi, prima data am crezut ca greseam eu la calcule.
Singurele lucruri pe care le-am gasit cu adevarat ieftine erau benzina, tigarile si bautura. Asta pentru ca nu au accizele de la noi. Din pacate nu le poti trece peste granita din acelasi motiv.
Ce e ieftin la ei, exceptand produsele alimentare, si nu toate, e in general prost. La fel, electronicele sunt mai scumpe la ei si de multe ori firme ce nu prea le gasesti la noi, astfel incat ai probleme cu service-ul in caz de ceva.

This post has been edited by Laurentziu83: 30 Sep 2011, 21:45


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 1 Oct 2011, 09:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(sorin69 @ 30 Sep 2011, 22:02)
.P.S. recomand acest oras pentru o eventuala minivacanta
*


Merita din plin. Toti pe care i-am dus acolo au ramas fascinati. Daca ai ceva bani in buzunare, n-o sa uiti cat traiesti o mica escapada p-acolo.

Pai vorbesc rusa pentru ca nu stiu romana. In timp ce 100% din populatie stie limba rusa, nici macar 70% nu stie romana. Apoi micii "mestesugari" de genul pantofari si ceasornicari sunt toti rusi. Cum sa vorbesti romana cu ei?

Normal ca lucrurile au mai evoluat. E firesc. Numai ca bumul maxim l-a avut "distractia", adica barurile, carciumile, terasele si cluburile. In astea din urma pe langa spectacolele sexy, gasesti niste femei disonibile, de te lasa inima pe loc.
Dar cu ce-l incanta asta pe un profesor de liceu care moare de foame?
In ciuda faptului ca si noi o ducem greu, daca stai acolo cateva luni si ai contact cam cu tot ce inseamna sistemul lor, tot, tot, tot, ai sa vezi ca in Romania e pur si simplu raiul pe pamant.
Iar daca te-ai saturat de burlacie si vrei sa-ti dai toti prietenii pe spate, te duci un uichend acolo. 90% te intorci acasa c-o bunaciune de-o sa le stea tuturor respiratia. A, daca nu reusesti s-o faci sa se indragosteasca de tine in alea 2-3 zile si nici bani garla n-ai, e o alta discutie cat mai ramane cu tine dupa ce obtine cetatenia romana. icon_mrgreen.gif
Pana acum, "din cauza mea", s-au casatorit doi prieteni cu basarabence. Iar unuia chiar e pe cale sa i se intample ce ziceam mai sus.

This post has been edited by Victoras2001: 1 Oct 2011, 09:07


--------------------
ZAZ Zaporojeþ 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan constantin
post 1 Oct 2011, 11:42
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 September 11




Interesant ce spune Victoras2001.Are dreptate cu ca sunt disperati sa obtina cetatenia Romana pentru a calatori liber prin UE si a obtine locuri de munca acolo mai usor
Ce nu-mi place la ei la Moldovenii de Republica Moldova ca in alte state cind calatoresc spun ca sunt Rusi,nu MOLDOVENI DIN REPUBLICA MOLDOVA
De citiva ani imi fac concedile in Bulgaria si vin si pe acolo destui turisti din Republica Moldova
Acolo au o atitudine aroganta fata de toata lumea ca ei sunt Rusi si se cred puterea lumii
Chiar i-am replicat unuia care nu statea la coada la receptia hotelului la repartitia camerelor despre comportamentul si atitudinea sa,dar se facea ca nu intelege limba Romana
A doua zi dinduse de gol pe plaja vorbind pe graiul lor Moldovenesc cu familia lui
Chiar nu inteleg ce tot se face atita propaganda in Romania despre unirea cu Republica Moldova?
Oamenii de rind din Republica Moldova nici nui intereseaza asa ceva,numai simplu fapt sa ia cetatenia Romana pentru a circula liber in spatiul UE
Sunt crescuti educati si indoctrinati de Rusi si Romania pentru ei nu inseamna mai nimic
Daca am suparat si deranjat pe cineva cu parerea mea imi cer scuze anticipat


--------------------
ford fiesta 1,4 tdci 2008 - b24dca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 1 Oct 2011, 13:01
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Cred ca, am uitat sa precizez un lucru important am fost plecat cu sotia... smile.gif


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan constantin
post 1 Oct 2011, 13:10
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 September 11




Altadata sa nu mai gresesti sa te duci acolo cu sotia biggrin.gif


--------------------
ford fiesta 1,4 tdci 2008 - b24dca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mardan
post 3 Oct 2011, 07:26
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 May 06




Da, fetele sunt foarte frumoase si gatite, e o placere sa le vezi dar totul se termina cand deschid gura. Cand incep sa vorbeasca moldoveneste s-a rupt vraja...


--------------------
Renault Clio 2006
Renault Clio II Bicorp Campus Dinamique 1.4 16V 2006
Seat Leon 1.4 TSI Style 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan constantin
post 4 Oct 2011, 15:12
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 September 11




E bine ca stiu si Moldoveneste,si nu da replica:ne panimaiu Romanski iazic radmasa.gif


--------------------
ford fiesta 1,4 tdci 2008 - b24dca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Oct 2011, 15:24
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(mardan @ 3 Oct 2011, 08:26)
Da, fetele sunt foarte frumoase si gatite, e o placere sa le vezi dar totul se termina cand deschid gura. Cand incep sa vorbeasca moldoveneste s-a rupt vraja...
*


Pai in cele din urma, de atata plictiseala, s-au apucat sa vorbeasca. Ce voiai sa faca cu gura daca nu le dadeai alta sansa?

Sa vezi ce se infoaie dupa ce le inveti romana curata. Sa le vezi ce mandre se tin. Totul e sa stii cum sa le iei. Si chiar nu-i greu. tongue.gif

This post has been edited by Victoras2001: 4 Oct 2011, 15:27


--------------------
ZAZ Zaporojeþ 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan constantin
post 5 Oct 2011, 21:33
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 September 11




QUOTE(Victoras2001 @ 4 Oct 2011, 15:24)
Pai in cele din urma, de atata plictiseala, s-au apucat sa vorbeasca. Ce voiai sa faca cu gura daca nu le dadeai alta sansa?

Sa vezi ce se infoaie dupa ce le inveti romana curata. Sa le vezi ce mandre se tin.  Totul e sa stii cum sa le iei. Si chiar nu-i greu. tongue.gif
*



Sa invete romana curata?!

Ele nu sunt capabile sa vorbeasca Moldoveneste,amesteca Moldoveneasca lor cu Rusa,ca na pote se dau de gol cind imigreaza pe afara

Na,acolo sunt RUSI,NU MOLDOVENI DIN FAIMOASA REPUBLICA MOLDOVA

Cu siguranta le e mai usor sa bage ceva in gura decit sa scoata

Sincer imi este lehamite de Regimul Ceausescu,dar avea mare dreptate de nu dadea nici cea mai mica importanta si chiar era subiect tabu Republica Moldova

Dar de ceva vreme in urma Papey Marinarul a dato cu ei,ca na dandule cu mare usurinta cetatenie Romana,pot calatori cu mare usurinta in spatiul UE, a castigat voturi impresionante de la MOLDOVENI





--------------------
ford fiesta 1,4 tdci 2008 - b24dca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 5 Oct 2011, 21:43
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Din pacate tema acestui topic era alta, se pare ca, usor, usor s-a pierdut firul comentariilor... blink.gif


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Oct 2011, 22:45
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(mardan @ 3 Oct 2011, 08:26)
Da, fetele sunt foarte frumoase si gatite, e o placere sa le vezi dar totul se termina cand deschid gura. Cand incep sa vorbeasca moldoveneste s-a rupt vraja...
*


Adica? Am avut colege de facultate la Iasi basarabence si nu erau proaste deloc. huh.gif
Cat despre accent, oricum eram in Iasi, deci...

Bine, cele mai bune femei la Kiev le-am intalnit. biggrin.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 5 Oct 2011, 22:46


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 26 Jul 2016, 07:41
Post #30


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Readuc la viata acest topic deoarece se exista posibilitatea sa merg pana in Republica Moldova.
Stie cineva cum sunt drumurile in Republica Moldova?

Ma intereseaza in special traseul:
Iesire din Romania pe la Sculeni -Balti - Floresti
Ce taxe sunt necesare? Masina este pe firma, este suficienta o imputernicire in limba romana si eventual una in limba rusa? Trebuie legalizate la notar?

This post has been edited by Dreamer: 26 Jul 2016, 11:56


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:50
Forum Renault