DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RCA

BoTi
post 20 Dec 2004, 13:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 2 August 04




Unde va faceti asigurare RCA?

Ce oferte avantajoase stiti? Ce societate de asigurare preferati? De ce?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 20 Dec 2004, 13:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Anul trecut au fost toate la fel de "avantajoase". Adica pretul a fost identic la orice asigurator. Eventual ofera promotii de a castiga ceva daca inchei la ei RCA.
Anul acesta am avut "eveniment", am fost palit de unul care avea RCA la Asirom. In fine am ajuns sa utilizez CASCO-ul propriu pentru ca Asirom a spus ca achita numai dupa 1 luna cheltuiala iar serviceul nu dadea drumul la masina in acest timp.
Astfel recomand la toti Allianz pentru onorarea prompta a platilor.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 20 Dec 2004, 17:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




dada... sau omniasig si aia sunt baieti de treaba.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 21 Dec 2004, 07:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




RCA-ul mi-l fac la prima soc de asig care imi iese in cale, sau la aia care-mi bat primii la usa si care imi ofera o reducere. Conditiile sunt aceleasi la toti prin lege, cat priveste partea cu decontarea directa sau nu il priveste pe cel care o va folosi daca o va folosi si de marca masinii sale (eu sper sa nu). La CASCO e altceva, alta mancare de peste .


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 21 Dec 2004, 09:31
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




de acord cu misterb: degeaba am eu RCA la baietii buni. asta inseamna ca ii fac un bine celui pe care il lovesc din vina MEA. dar daca nu e vina mea si e vina LUI, la ce-mi foloseste RCA-ul meu si baietii cei buni !?

deci atentie la CASCO, ca de RCA-ul propriu nu veti beneficia niciodata !!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 21 Dec 2004, 09:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Vedeti ca are Asirom oferta: la RCA pe un an, da un bon de cadou de 100.000 lei, iar la RCA pe juma de an, 50.000 lei. Pt Clio Symbol 1.4, RCA = 1.516.000 lei/an.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 21 Dec 2004, 10:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




@godaro

eu zic mai degraba invers. eo chestie de obraz: daca esti tampit si ii faci omului probleme, macar sa stie ca isi poate repara masina fara dureri de cap. n-are nici un sens sa ma injure omu de doua ori: o data la accident si o data in service.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 11:44


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 21 Dec 2004, 12:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




corect ..si mai mult decat atat ..daca noi nu facem asigurari la aia neseriosi...poate dispar de pe piata ! Sa ramana doar aia care respecta clientul ! Restu .. FALIMENT FERICIT !


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 21 Dec 2004, 12:48
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




nu fiti naivi. asa cum nu exista padure fara uscaturi o sa gasiti destui fara RCA (cu atat mai mult cu cat acesta se scumpeste). atunci sa va vad cat de marinimosi o sa fiti


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 21 Dec 2004, 13:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




@chipson

Dar nu eu sau altii ii fac probleme ci firma de asigurari. Eu mi-am respectat partea sunt asigurat RCA , de unde sa stiu eu cum lucreaza firma aia. Banuiesc ca daca a primit aprobare sa faca RCA este o firma serioasa , altfel nu primea aprobarea. nu inseamna ca daca faci accident esti automat si tampit , poti gresi sau poti sa dai peste un alt tampit in fata ta care pune frana brusc in timp ce semaforul arata verde si intri in fundul lui (la faza asta vinovat esti tu). Asa ca te intreb cum diferentiezi tu o firma de asig RCA care e buna sau proasta, atata timp cat toate au trecut testele de solvabilitate si au aprobarea CSA si toate trebuie sa practice acelasi pret? Ai lucrat cu toate si sti cum procedeaza fiecare din ele? Nu cred. Asa ca mai mult decat sa-mi fac datoria de om si impusa prin lege de a ma asigura nu vad ce pot face pt eventualul pagubit, în afara de a conduce atent. De asta se numeste accident, pt ca nu este ceva intentionat , nu intru eu aiurea in unul ca nu-mi place mie de masina lui, intru pt ca a fost un accident, o neatentie sau alti factori care poate nu depind de mine.

pana una alta sunt altii care nici macar nu isi fac RCA , astia mi se par a fi adevaratii inconstienti si nesimtiti. la rca e normal sa nu -mi pierd timpul sa stau sa aleg firma , caci toate fac acelasi lucru, la toate platesc la fel, la casco e altceva , difera prima , difera pana si conditiile e cu totul altceva.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 11:45


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Dec 2004, 15:34
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Eu nu-mi fac la Asirom nici macar RCA-ul, pentru ca ii urasc si nu vreau sa contribui la afacerea lor. Chiar daca in cazul RCA-ului nu ma deranjeaza pe mine personal cit de prost platesc ei, totusi nu vreau sa le fiu client. Ii detest si nu vreau sa ajunga nici macar un leu de la mine la ei.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 21 Dec 2004, 17:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




chestia cu "tampit" era..sa-i zicem metafora. eu n-am zis ca stiu care firma e mai breaza si care nu, am zis ca nu sunt de acord cu atitudinea lui godaro. eu, personal, recomand omniasig, David recomanda Allianz. motivul? acelasi: stim ca onoreaza platile prompt.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 22 Dec 2004, 07:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




gata, am achitat-o
1596000 pentru 6 luni la Allianz-Tiriac


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 22 Dec 2004, 07:49
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




astra 1512000 lei. asta este sper sa nu am nevoie de ea decat la controalele de rutina ale politiei. biggrin.gif . Motivul alegerii firmei are autorizatie de la CSA , dealerul se afla cu sediul la 10m de casa, si ofera reducerea maxima de 10% adica in loc 1690000 am platit 1512000.
Pt CASCO, recomand cu caldura Allianz, cei mai tari, decontare directa cu multe servceuri si foarte prompti


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 22 Dec 2004, 11:06
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Total de acord cu Chipson98 ....
Nici mie nu mi-ar place sa ma loveasca unul care are RCA de la asigurare neserioasa, in consecinta nici eu nu voi face acest lucru.
Nu-mi place atitudinea: "ce-i al meu sa fie cel mai bun, este sfant; ce nu este al meu imi bag piciorul".
Ar trebui putina solidaritate. Daca dintr-un caz nefericit joi la intalnire MisterB aluneca in masina lui Alex ... a respectat legea, are RCA, Alex poate sa umble, sa platesaca pe banii lui, sa recupereze dupa o luna ...

As face o propunere, dar din pacate sunt departe de majoritatea participantilor (80% sunteti din Buc) si nu pot ajuta sa organizam treaba: sa mergem cu o propunere la Alliant (sau la alt asigurator serios), uite Domnule, suntem 30-40-50 de oameni cu masini, formam o comunitate a proprietarilor Renault, facem toti RCA (si CASCO) la voi - ce reducere ne oferiti?
Sunt sigur ca ar da ceva.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 22 Dec 2004, 11:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




buna idee david dar aproape imposibila. In alta ordine de idei , in cazul ipotetic prezentat de tine nu eu sunt de vina ci firma de asigurari si nici macar ea ci autoritatea in domeniu CSA ca i-a dat acceptul sa faca RCA. Cele 15-16 cate sunt autorizate se presupune ca toate sunt solide si serioase, in rest singurul mod de alegere este sa sti cum lucreaza toate si asta este imposibil, totul se bazeaza pe parerile unora sau altora care pot fi subiective si mai mult la aceiasi companie pot fi opinii contrare, mai alege daca poti :shock: . Nu vad de ce as plati 1590000 la Allianz pt RCA cand am putut plati 1512000 in alta parte (in cazul meu astra dar sunt si altii care parctica tot acest tarif asirom, unita si or mai fi si altele din cate stiu) diferenta nu e foarte mare dar la urma urmei de ce sa dau in plus cand pot sa dau mai putin pt exact aceleasi servicii. E concurenta fiecare are liberatea de a alege zic eu, in fond este un RCA cu aceleasi conditii stabilite prin lege la toate companiile, aceaiasi despagubire etc. sa ne ajute dumenzeu si sa nu le folosim zic eu... 8)


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 22 Dec 2004, 11:51
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




OFF topic
proprietarii de Megane din Ungaria au format o asociatie, cu membrii, cotizatie, forma juridica, ... si au negociat nu numai cu asigurarile ci si cu serviceuri, spalatorii, magazine piese auto, vulcanizari, ... sa aiba reduceri pe baza legitimatiei de membru. Cine stie, poate cu timpul ne dezvoltam si noi si ne organizam mai eficient. Cred ca se poate exploata faptul ca avem nevoie de acelasi servicii, produse nu una cate una ci un grup intreg, la gramada smile.gif
ON topic


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 22 Dec 2004, 12:21
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Nu e rea de loc ideea. Cred ca un avocat ne-ar putea sfatui cam care ar fi formalitatile legale pt asa ceva, si timpul daca ar fi viabila (ma refer la latura umana).


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 3 Jan 2005, 14:42
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Si eu sunt PENTRU! De fapt am incercat mai demult sa aduc in discutie o astfel de idee ....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 3 Jan 2005, 14:44
Post #20


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Si eu sunt PRO


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wartsila
post 3 Jan 2005, 16:50
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 December 04
From: constanta




am o nedumerire.in cazul achizitionarii in leasing,cine tre' sa plateasca RCA-ul,eu ori soc. de leasing.
pe dec 2004 ei mi-au achitat RCA -ul.


--------------------
confort privilege 1.6 16v beige angora 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wartsila
post 3 Jan 2005, 16:54
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 December 04
From: constanta




@david

EU UNUL sunt de acord 100%.Dar cineva tre 'sa se ocupe de asta,si nu e chiar usor sa obtii statutul.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 11:45


--------------------
confort privilege 1.6 16v beige angora 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 3 Jan 2005, 18:42
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




QUOTE
am o nedumerire.in cazul achizitionarii in leasing,cine tre' sa plateasca RCA-ul,eu ori soc. de leasing.
pe dec 2004 ei mi-au achitat RCA -ul.

toate cheltuielile cu asigurarile sunt suportate de catre utilizator ... mai devreme sau mai tarziu firma de leasing iti va trimite factura


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex04
post 4 Jan 2005, 01:35
Post #24


zzzzzzzzz...


Group: Members
Posts: 122
Joined: 4 January 05
From: Tineretului, Bucuresti




Stie cineva de ce firma de leasing RCI mi-a adaugat TVA la valoarea politei RCA ? :cry:
Ex: Valoare polita RCA 3.192.000 lei
Factura RCI: RCA 2005 3.192.000 + TVA 606.480 lei = 3.798.480 lei


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004
1.6 16V - 115cp
Confort Privilege
Clima - Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 4 Jan 2005, 10:06
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




E putin mai greu de explicat dar incerc:
Alliantz (sau care o fi), fiind firma de asigurari, este scutita prin lege de a incasa TVA la asigurari. In schimb RCI Leasing, fiind firma platitoare de TVA, nu e scutita, asa ca e obligata sa adauge TVA la tot ce vinde, in cazul tau polita RCA. Daca o sa calculezi TVA-ul de pe contractul de leasing ai sa vezi ca platesti TVA si pe rata casco de pe contract (cel putin eu platesc), asa ca nu e nici o diferenta. Totusi nu vad de ce te deranjeaza, deoarece acest TVA platit de tine il poti deduce. Din punct de vedere financiar e acelasi lucru, doar momentul platii catre stat al TVA-ului aferent RCA se modifica, respectiv in acest caz il vireaza statului firma de leasing in loc sa-l virezi tu (tu l-ai vira indirect prin faptul ca nu l-ai deduce din TVA-ul datorat de tine statului). A, daca nu ai firma platitoare de tva ai muscat-o, asa cum o facem toti din tara asta ca end-useri, persoane fizice... :?
(Yupii, in forumul asta functioneaza "modifica"!)

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 11:46


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 4 Jan 2005, 10:23
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Eu am cumparat masina in leasing (Volksbank Leasing) ca si persoana fizica si nu am platit nici la RCA nici la CASCO TVA. Ca si persoana fizica nu puteam deduce TVA-ul deci asa era normal sa faca.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 4 Jan 2005, 10:45
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Asa este fiindca tu ti-ai facut contractul casco direct la societatea de asigurari, si de asemenea fiindca iti platesti RCA-ul direct la societatea de asigurari. Daca toate astea le faceai prin VB Leasing (asa cum eu le-am facut prin RCI Leasing), plateai TVA. De ex. celor de la Metro nu le pasa ca esti persoana fizica si ca nu poti deduce TVA-ul, ei ti-l incaseaza fiindca sunt obligati prin lege. Faptul ca tu nu poti deduce TVA-ul nu te scuteste sa-l platesti.
Ca persoana fizica nu e bine sa lasi firma de leasing sa-ti intermedieze contractele de asigurari ca faci cadou statului roman 19% din valoare. Cred ca firmele de leasing nici nu forteaza chestia asta in cazul pers. fizice.

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 11:46


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wartsila
post 5 Jan 2005, 16:27
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 15 December 04
From: constanta




ieri am primit prin fax RCA-ul pe 2005,in val de 2.732.400 lei de la firma de leasing prin Omniasig.
dupa datele actuale RCA difera pt PF si societati cu aproape un milion de lei.
leasingul meu e prin TBI leasing membru TBIH,iar Omniasig e tot membru TBIH.Prin ce calcule s-a ajuns la 2.732.400 lei,nu stiu.
oricum eu am platit toate astea cu siguranta.(avans,taxe,inmatriculare)
vazusem undeva ca cineva a platit peste 3 mil. :twisted:
deci pot intelege ca fiecare firma de leasing poate aplica orice fel de politica financiara.

inca un lucru vreau sa-l lamuresc.
la receptia masinii am platit cash 700.000 lei CV numerelor rosii,cu care am plecat de la reprezentanta.
cand am returnat numerele mi s-a zis ca 'banii inapoi' NU se poate,desi stiam ca se obisnuieste ca la returnarea lor CV placutelor sa fie rambursate,ca totusi le-am adus inapoi.
:cry:

pourquoi ?


--------------------
confort privilege 1.6 16v beige angora 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 5 Jan 2005, 21:43
Post #29


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Wartsila in general nu stiu daca dealerul iti da banii inapoi pe numere. Daca le depui la politie da recuperezi 270.000 lei ( parca asta era suma).


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex04
post 5 Jan 2005, 22:43
Post #30


zzzzzzzzz...


Group: Members
Posts: 122
Joined: 4 January 05
From: Tineretului, Bucuresti




electriczbif, mersi de informatie. Cred ca ai dreptate in privinta TVA-ului. Oricum teapa am luat-o prin faptul ca firma pe care am leasingul nu este platitoare de TVA, deci n-am ce deduce.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004
1.6 16V - 115cp
Confort Privilege
Clima - Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 02:29
Forum Renault