DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alarma pilot, Please help

electronistul21
post 11 Feb 2011, 13:28
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 11 February 11




depinde de tipul alarmei.la majoritatea nu merge,doar la cele putin mai pretentioase.chestia este ca ar trebui sa se opreasca la inchiderea usii(de fapt asta-i si rostul ei,sa nu uiti vreo usa deschisa).spune-mi tipul alarmei si sa vedem ce putem face.
http://masina-mea01.blogspot.com rolleyes.gif


--------------------
logan1,4 preferance 2009 - gl19scd
[URL=http://diagnoza-auto.net]Diagnoza auto [/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr_cata
post 14 Feb 2011, 14:24
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 September 09
From: Iasi




QUOTE(bomba_11980 @ 17 Aug 2009, 11:53)
Uite asa mi-au spart baietii masina  sad.gif si mi-am cumparat alarma + IC Pilot

Bon toate bune si frumoase - mi-am montat alarma Pilot cu schema din poza atasata:

NEGRU: montat pe masa masinii (caroserie)
ROSU: + baterie
MARO: inca nu l-am legat dar o sa il pun la buton AVARII cu 2 relelee (nu le am inca)
ALBASTRU: e pentru IC (nu pun IC - poate mai tarziu)
VERDE: e pentru IC (nu pun IC - poate mai tarziu)
ROZ: conectat la SIRENA
LED: faimosul led albastru
B.URGENTA: montat si pus langa alarma
GALBEN: nu montez asa ceva sa imi opreasca motorul (pe unde am citit e si optional)
VERDE: la comutator usa (usi/portbagaj)
ALBASTRU: nu se monteaza decat la masinile cu pretentii (ciudate) (cel putin asa am citit)
PORTOCALIU: contact pedala frana - conectat
ALB: contact cheie "ON"
S.SOC: conectat si dat momentan pe low  biggrin.gif

DAR:

Ea nu face probleme deloc dar o mica nedumerire:
O dezarmez, deschid portiera si se aude alarma (releul din ea) click-click-click si inchid portiera si click-ul ramane - si in cateva secunde (nu le-am numarat) se armeaza alarma (enervant)-

Remediul am gasit sa zicem- dezarmez - deschid portiera - inchid portiera (click-urile raman) si o mai dezarmez inca o data - si gata

Dar nu e ok - pentru ca daca deschid portiera si o inchid din nou iar incepe click - click - click si apoi se armeaza dupa cateva secunde.

In poza a doua spune despre Auto-armare si Ramintire privind armarea sistemului smile.gif - oare nu este nici o setare din telecomanda... sa anulez astea doua sau macar una din ele  biggrin.gif  ?

Ca poate intr-o zi am treaba pe langa masina - si inchid - deschid portiera etc - si tot timpul trebuie sa o dezarmez....
*



Salut,

Stiu ca fac Quote la un post din 2009, dar s-ar putea sa prinda bine celor care vor sa-si monteze alarma pilot.
Am montat cu un prieten alarma + IC pe un Matiz. Aceeasi problema cu auto-armarea.
Pentru a dezactiva auto-armarea am scos jumperul 1. Nu se mai armeaza automat si merge brici.


--------------------
Renault Symbol Best 2009 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 14 Feb 2011, 14:41
Post #183


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




nu inteleg cum o monteaza uni aiurea si mai si experieta servisurile

la tico,alarma pilot am montat-o io si un prieten. de peste 2 ani nu are nici pe draq. inca mai merge si bateria la prima telecomanda.a doua e inca in tzipla.

si nici unu din noi nu a mai montat vreodata alrme. doar urmarind schema masini si a alarmei.

faza cu clicaitu.e cand o dezarmezi ea stie ca tu deschizi usile si aprinde avariile ptr 30 sec cat tii usa deschisa)cand o inchizi se opresc si ele.prin contactu de la usa face asta.nu e nimic SF,Doar ca trebuie si contactele la usi deschise legate la firu corespunzator schemei.
.Dasta e bine sa se lege si ala la alarma !!
Daca nu stie alarma ca tu ai deschis usa ,crede ca a fost dezarmata din greseala si o inchide la loc.




--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valystfl
post 27 Mar 2011, 12:15
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 19 August 10




sal,am si eu o problema cu o alarma pilot aa1018,am montat-o aproape integral mergea inchiderea din telecomanda,dar cand am ajuns la firul care trebuie pus la contact cred ca am atins ceva pe acolo pentru ca urla intruna fara oprire,mentionez ca am reluat din nou operatiunea cu montarea de la zero,dar tot la fel face si nu stiu de unde sa o resetez poate isi revine daca fac chestia asta,ma poate ajuta cineva si pe mine.multumesc


--------------------
dacia supernova 2001,model confort - DB07UJK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.tt
post 23 Sep 2011, 13:02
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 766
Joined: 16 January 10
From: Bucuresti




am doar instalatia lelecrtica de geamuri ( butoane , cabluri, relee) am cumparat un kit si nu am reusit macaralele, m-am enervat si le-am aruncat.......daca vrei doar instalatia electrica vorbim......


--------------------
Renault Megane dti 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catavictor
post 24 Sep 2011, 11:03
Post #186


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 27 October 09
From: Stalin City




QUOTE(valystfl @ 27 Mar 2011, 13:15)
sal,am si eu o problema cu o alarma pilot aa1018,am montat-o aproape integral mergea inchiderea din telecomanda,dar cand am ajuns la firul care trebuie pus la contact cred ca am atins ceva pe acolo pentru ca urla intruna fara oprire,mentionez ca am reluat din nou operatiunea cu montarea de la zero,dar tot la fel face si nu stiu de unde sa o resetez poate isi revine daca fac chestia asta,ma poate ajuta cineva si pe mine.multumesc
*

daca nu merge din procedura reset, cu butonasul trebuie apelat la ajutorul unui electronist, e posibil sa fi scurtcircuitat intrarea de + de usi,in cele mai multe cazuri este un tranzistor ce inverseaza polaritatea din + in minus pt procesor la intrarea de usi......din pacate este o problema frecventa intalnita la alarmele ieftine unde procesoarele nu au protectie si se pot praji din senin


--------------------
**** **** **** - dreptunghiular
Megane RS ..."Blue Lady" o bestie in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 26 Oct 2011, 13:05
Post #187


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




salut.vreau sa imi montez si eu un actuator la portbagaj.am alarma cu telecomanda cu buton pt portbagaj.acum daca apas butonul pt portbagaj se deschide masina si se dezarmeaza alarma ca si cum as apasa butonul normal de deschidere.m-am uitat pe schema alarmei si firul care comanda deschiderea portbagajului nu este legat.e normal sa faca asa si in momentul in care leg actuatorul il deschide numai pe ala?alarma e Pilot AA1018


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyena
post 27 Oct 2011, 22:59
Post #188


Old School Fan


Group: Members
Posts: 2.556
Joined: 25 September 08
From: B. Ghencea




la tine portbagajul se deschide din cheie sau din cheie il descui si apoi trebuie sa apesi pe buton ca sa il deschizi?

cand apesi pe butonul de portbagaj intai iti dezarmeaza alarma deci iti descuie usile dupa care iti deschide portbagajul


--------------------
Dacia/Dacia/Suzuki 1310MLS/750s BIG 1986/1989 - B986ZBY
Dacia mea 1310 '86 http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=126&t=223323&st=0#entry3169331

EX Dacia 1310 '98 /index.php?showtopic=160866&st=330
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 4 Jul 2012, 20:56
Post #189


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




salut.stie cineva daca e necesar sa montez un releu pe firul care duce la deschiderea portbagajului din telecomanda?alarma e pilot Pilot Pilot yt-a400 si cand am legat direct firul a mers de 2 ori dupa care nu a mai mers alarma.stie cineva ce s`a intamplat prin ea,ce piesa s`a ars?

This post has been edited by danutz19: 4 Jul 2012, 21:02


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 4 Jul 2012, 23:09
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




da, de obicei se monteaza releu dupa specificatiile de pe carte , pot sa fie multe de la un tranzistor pina la cablajul din interiorul alarmei


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz19
post 4 Jul 2012, 23:14
Post #191


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 15 September 10
From: Roman




pe carte nu scrie nimic de releu.am mai citit pe alte forumuri ca a mai patit cineva asa si cu releu i`a mers.stie cineva cum vine pus releul? pe firul de la alarma iese minus


--------------------
dacia supernova 2002 europa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 24 Nov 2012, 18:44
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




Am gasit aceasta cutie in bord langa panoul cu sigurante. Daca imi poate spune cineva ce este alarma sau inchidere... Multumesc.

Attached thumbnail(s)
Imag000.jpg ( Size: 346.74k ) Number of downloads: 1383
Imag001.jpg ( Size: 428.92k ) Number of downloads: 1466
Imag003.jpg ( Size: 575.5k ) Number of downloads: 1458


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 24 Nov 2012, 19:39
Post #193


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




sunt niste alarme foarte bune daca mai ai telecomanda la ea te pot ajuta


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 24 Nov 2012, 21:25
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




Cand am cumparat masina nu mi s-a spus ca are alarma deci nu am telecomanda. Eu vreau sa-mi cumpar o inchidere centralizata de aceea ma uitam pe acolo sa vad daca exista spatiu si am dat peste ea.


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Just69b
post 23 Apr 2014, 16:54
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 April 14




Buna,

Am cumparat si eu o alarma pilot RO 13001 si nu am manualul de utilizare, l-am gasit in postari si l-am download-at, dar nu am gasit nimik despre Jumperi, stie cineva ce fac acei jumperi si cum ar trebui sa fie setati???? excl.gif


--------------------
Renault Megane 2 2003 - 12-12-123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
netextrem
post 7 May 2014, 16:28
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 19 March 07
From: calarasi




QUOTE(Just69b @ 23 Apr 2014, 17:54)
Buna,

Am cumparat si eu o alarma pilot RO 13001 si nu am manualul de utilizare, l-am gasit in postari si l-am download-at, dar nu am gasit nimik despre Jumperi, stie cineva ce fac acei jumperi si cum ar trebui sa fie setati???? excl.gif
*


si eu sunt interesat de manual dar partea cu proframarea sau ceva detalii despre setarile ei


--------------------
dacia supernova 2002 - CL 23 litere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devilgenius
post 10 May 2014, 23:07
Post #197


The God


Group: Members
Posts: 525
Joined: 9 October 12




Si pe mine ma intereseaza manualul .....


--------------------
Renault Clio 2000 1.4

Dacă Dacia are 6 roate, cât ulei consumă când închizi ușa ? :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devilgenius
post 12 May 2014, 11:07
Post #198


The God


Group: Members
Posts: 525
Joined: 9 October 12






--------------------
Renault Clio 2000 1.4

Dacă Dacia are 6 roate, cât ulei consumă când închizi ușa ? :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 17:06
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




salutare, am si eu o ic pilot YT-A400, a fost demontata de vreo 2 ani de pe masina veche,am vrut sa o montez pe alta masina, dar cred ca "am lucrat ceva" adica am legat galbenul impreuna cu albul pe contact, acuma am doar albul pe contact, galbenul e in aer izolat, nu am nevoie de imobilizator, rosu plus permanent, negru minus, dar se comporta ciudat, adica nu actioneaza usile, modulul tacane dar nu imi da nimic pe firele albastru si verde care sunt pentru blocare/deblocare, cand inchid din telecomanda modulul tacane pana cand apas inca odata butonul de inchidere, cand apas pe deschidere sau deschidere portbagaj tacane odata, dar ledul ramane tot timpul palpaind, adica ca si cum nu s-ar dezarma, daca leg firul albastru la contactul de la usa modulul tacane intruna si ledul palpaie in continuare, nu se dezarmeaza. aveti idee ce ar putea fi? sau aveti idee ce ar putea sa fie ars? avand in vedere cum se comporta.


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 17:32
Post #200


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




In manual te-ai uitat? Acolo ai modul de diagnosticare (ledul palpaie continuu rapid, palpaie continuu lent, sirena suna de x ori etc). Ai facut corect legaturile intre IC si alarma?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 17:40
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




nu am manual, am doar schema de montaj, alarma nu am, doar modul ic, led, buton urgenta, senzor shock

1 Jun 2014, 17:50:
ledul palpaie normal ca si cand este armat sistemul, pe firul maro imi da +12 volti cand apas pe oricare buton de pe telecomanda, nu stiu daca este normal, pe firele care vin la contact la usi am 12 volti permanent,pe albastru am + si pe verde am -, din nou nu stiu daca este normal, iar pe firele care actioneaza incuietorile albastru si verde, nu imi da nimic nimic, zero, modulul tacane dar nu da nici - nici + aici stiu ca nu este normal, e acuma nelamurirea este: ce este normal si ce nu este normal??? si care este cauza? ce poate fi ars?

This post has been edited by vasalag: 1 Jun 2014, 17:50


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 18:08
Post #202


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Pilot YT-A400 e alarma. IC e separata.

Pe maro ai tensiune cand apesi pe butoanele telecomenzii pentru ca ala e alimentarea pentru avariile masinii.
Albastru si verde se leaga la IC (la "comutatorul manual").

Edit: posibil sa fi scris o prostie cu firul maro, verifica pe schema unde vine montat.

This post has been edited by bmwh548: 1 Jun 2014, 18:15


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 18:17
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




da, dar pe Albastru si verde care se leaga la IC (la "comutatorul manual"). ar trebui sa dea un impuls de curent, plus si minus


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 18:18
Post #204


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Impulsul e prea rapid pentru multimetru. Nu dureaza nici o secunda.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 18:22
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




bmwh548 tu zici bine cu firul maro, din ce am citit pe forumuri multi au legat firul maro prin diode la butonul de avarii, dar cica firul maro e pentru deschidere portbagaj, cea ce nu prea cred pentru ca da curent pe firul maro la apasarea oricarei buton, cea ce inseamna ca se deschide portbagajul si la inchiderea si la deschiderea usilor, ar fi cam nasol, blochezi usile dar se deschide portbagajul,

1 Jun 2014, 18:33:
poate ca impulsul e prea rapid, e nevoie de releu? am legat Albastru si verde la "comutatorul manual" dar nu face nimic, comutatorul manual central de la masina mea are 4 fire adica, plus permanent, minus permanent si doua fire albastru si galben pe care da comanda la celelalte usi, la inchidere manuala da impuls de curent: pe galben plus si pe albastru minus, la deschidere manuala da impuls de curent: pe galben minus si pe albastru plus. am scos mufa din comutatorul manual central si am incercat s actionez celelalte comutatoare alimentand cu curent firul galben si albastru pe care da semnal comutatorul central la celelalte comutatoare, dar nimic nimic, de ce oare? nu inteleg de ce doar prin comutatorul central functioneaza?

This post has been edited by vasalag: 1 Jun 2014, 18:33


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 18:51
Post #206


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Când spui comutatorul manual central te referi la comutatorul manual din bord (sau portiera, nu stiu cum e la masina ta)? Sau la actuatorul central (care e in portiera soferului)?

PS: ai grija cat alimentezi actuatoarele, exista riscul sa le arzi.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 18:58
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




cand zic comutatorul manual central ma refer la actuatorul central care se afla in portiera soferului, doar impuls am dat la actuatoare dar nu fac nimic fara cel central, am dat impuls si la cel central pe firele galben si albastru de care vorbeam, dar la fel nu face nimic, daca ii pun mufa la loc si actionez manual sau cu cheia functioneaza toate fara nici o problema.


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 19:13
Post #208


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Lasa actuatoarele in pace, nu ai treaba cu ele.
Exista undeva (bord/portiere) un comutator care iti permite sa încui/descui masina? Daca da, desfa-l si vezi ce fire ai acolo. Daca nu, incearca sa urmaresti alimentarea actuatorului central ca sa gasesti creierul IC. Daca el nu exista ne intoarcem la actuatorul central.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasalag
post 1 Jun 2014, 19:26
Post #209


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 June 14




nu am comutator, am urmarit firele dar duc la tabloul de sigurante, nu cred ca are creier ic separat, cred ca actuatorul central face toata treaba, dar nu ar trebui sa actioneze sa inchida si sa deschida daca ii dau impuls de curent?


--------------------
hyundai lantra 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Jun 2014, 19:31
Post #210


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Ar trebui să funcționeze normal la alimentare directa (cel putin asa fac cele cu doua fire, la cel principal nu am incercat niciodata). Deci daca vii cu plus si minus de la baterie pe albastru si galben nu se intampla nimic?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 04:37
Forum Renault