DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cruce cardanica super nova, ax volan

florion24
post 25 Oct 2011, 09:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 25 December 09




va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema:am desfacut crucea cardanica de la volan pt ca troncanea(la o supernova)am fost sa o cumpar la un magazin de piese si mia zis sa o masor deoarece are 3 cote pastilele de 14mm,15mm,16mm am cautat pe net si am gasit decat un singur model dar nu specifica ce cota are pastila spuneti-mi va rog daca stiti daca e pe mai multe cote sau este pe o singura cota qm este pe net.va multumesc


--------------------
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 25 Oct 2011, 14:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




de 16 este.
si nu are cum sa fie de mai multe feluri, cruce cardanica ax volan nova/supernova este doar un fel, nu are mai multe dimensiuni.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Oct 2011, 21:10
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




O fi diferite la alea china si poloneze.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 26 Oct 2011, 16:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




a facut cineva un ax volan la strung? facut ca lumea sa nu mai aiba moarte? ma bate gandu...


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Oct 2011, 16:43
Post #5


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




bucsile sau ma rog ce dracu se plimba rolele axiale ... acolo ar fi buba , nu stiu din ce sunt realizate ... nu am desfacut ... Dar se poate face la strung , si dus la faur la cuptor ... nu mai are moarte si te costa pana in 100-150 de lei cu totul cred .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 26 Oct 2011, 21:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Din cate am citit pe tot forumul, am inteles ca a refacut cineva acum cativa ani , capacelele din capul crucii cardanice in care vin rolele alea ( cele care cedeaza cel mai usor ) adica in loc de capacelele originale ( care sunt subtiri ) cu role cilindrice a facut niste capacele PLINE , pe care apoi le-a aftuit cu cate un punct de sudura am poza respectiva - am atasat poza respectiva si daca va uitati atent o sa vedeti ce v-am spus .
Bucsile respective nu cred ca pot fi facute din bronz ( asa as fi vrut sa le fac eu )ca nu se pot suda electric .
Am facut rost de un ax de la userul "Bobo78", si voi incerca ( cand voi avea timp ) sa fac lucrul asta.
Tinem legatura.
Adrian



Attached thumbnail(s)
Picture_032.jpg ( Size: 196.08k ) Number of downloads: 6508


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 28 Oct 2011, 19:38
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




daca stie cineva exact care e motivul pentru care se tot strica acel ax, daca are cineva poze, schite etc il rog sa ma ajute. chiar as vrea sa fac la strung unul si sa nu mai aiba moarte si nici zdranganeli. biggrin.gif


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 28 Oct 2011, 21:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Am mai postat pe undeva. Acum 2 ani, la fel am patit si eu. Axul original trosnea de sareai din masina. Am luat o cruce din targul Vitan, nu mai stiu pretul. Vanzatorul mi-a jurat ca se potriveste la DSN, dar trebuie sa ai putina imaginatie si rabdare sa o montezi. Asa am si facut. M-am chinuit ceva, cred ca 2 sau 3 ore, nu mai retin. Am fixat-o presand marginea peste capetele crucii. Sta asa de peste 160.000 km, fara nici un sunet. La asta am pus peste ea un burduf de bieleta directie, plin cu vaselina si legat la capete.

Nu va recomand ax volan ieftin, de SRL. Este si mai greu de montat, nu culiseaza cum trebuie si cedeaza relativ repede. Al meu dupa 2 luni a cedat nervos smile.gif)

Edit: Motivele defectarii ar fi mai multe, cred eu. Calitate slaba, mizeria ce se acumuleaza acolo si lipsa ungerii, obicei prost de a vira in stationare, directie reglata defectuos si forta necesara executarii operatiunii este mai mare, alte probleme la directie (rulmenti telescoape, caseta).

This post has been edited by CrysMM: 28 Oct 2011, 21:10


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 28 Oct 2011, 21:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




axul acela se strica datorita faptului ca e prost facut . nu exista alt motiv.
iar cel original se strica de la : virare pe loc in mod repetate, bruscare volan si fortare acesta pe curbe viraje/ denivelari etc, apoi socul care il absoarbe caseta si il trimite mai sus pe coloana.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 28 Oct 2011, 22:39
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




sa inteleg ca daca dsn nu are servo tre sa miscam volanul doar in mers ca la saviem?
mai repede zic eu; materiale , manopera si idei proaste. nu e singura masina fara servo, si apropo in carte nu se specifica, daca era o problema trebuia sa scrie ca si mersul cu piciorul pe ambreaj si altele.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Oct 2011, 15:59
Post #11


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




e normal sa se strice daca pe loc invarti de covrig biggrin.gif , covrigul il invarti atunci cand si masina e pusa in miscare altfel ... apar probleme . Al dsn-ul meu inca nu caraie nimic nu urla nu scartie biggrin.gif ...
Nu am tras de volan niciodata cand masina sta pe loc.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 29 Oct 2011, 22:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Astazi ca mi-a permis vremea si timpul si am montat pe masina , axul de la userul "Bobo78", care ax avea uzura mai mica decat al meu .
Iar pe ala al meu l-am "macelarit", am demontat prin batai succesive cu un dorn in capacele, axul fiind prins in menghina. Doua capacele le-am mutilat tare, unul l-am pierdut pe sub banc, iar pe cel de-al patrulea
l-am scos elegant, pe acesta din urma o sa-l tin de model.
Dupa ce am spalat piesele in motorina m-a frapat faptul ca jocul era atat de mare si datorita faptului ca rolele de la crucea cardanica au "sapat" in axele crucii cardanice - asta inseamna ca rolele sunt mai "tari " decat crucea in sine ; mie mi s-ar fi parut normal ca rolele alea sa se manance nu crucea .
Voi incerca sa caut un strungar dibace - ma gandesc ca as putea sa fac niste bucsi "pline" - fara role - ( practic capacelele crucii cardanice mi-a facut impresia ca ar fi dinru-un bronz eloxat cu multe role in interior si o garnitura de cauciuc- fiecare in parte - 4 la numar ) - mi s-au parut foarte debile .
Ma gandesc ca as putea sa fac , niste bucsi tip capacel sau niste bucsi cinstite ( adica deschise ) - pe care le voi aftui cu puncte de sudura electrica, urmand ca apoi sa imbrac crucea cardanica cu un burduf de bieleta de directie plin cu vasilina .
Cam atat pentru azi.
Tinem legatura.
Adrian cheers.gif

This post has been edited by adrian.petrov: 29 Oct 2011, 22:20


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 30 Oct 2011, 18:03
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




si nu o sa mai pui rolele?
pt ca eu asa inteleg


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 30 Oct 2011, 18:08
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Bineinteles ca fara role, ce o balama de usa are role, nu - dar merge si nu se strica asa usor.
Este parerea mea.
Cu respect ,
Adrian


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Oct 2011, 19:07
Post #15


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




te inseli , rolele sunt foarte bune pratea proasta e sa nu intre mizerie in special nisip... nisipul are rol de a macina materialu ... de aceea rolele la tine sunt ok iar axul e zdrente.
Bucsi cu capace si nu mai are moarte .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 30 Oct 2011, 21:29
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




QUOTE(adrian.petrov @ 30 Oct 2011, 18:08)
Bineinteles ca fara role, ce o balama de usa are role, nu - dar merge si nu se strica asa usor.
Este parerea mea.
Cu respect ,
Adrian
*




eu zic ca nu-i prea bine in primul rand fara role doar fier pe fier eu zic ca uzura va veni mult mai repede, dar ma rog nu pot nici eu sa fiu sigur.....poti sa faci o proba daca ai axul vechi....bucsele de care zici cred ca ar trebui sa le faci dintr-un material dur, otel sau ceva,


si cum zice asu mizeria si praful strica tot acolo.... si eu eram speriat ca imi bate axul volan chiar l-am dat jos sa vad daca are joc(aveam bataie mare la bieleta de directie) si nu are joc dar era pus peste ax un burduf... eu am masina de 5 ani si nu am schimbat axul deloc probabil proprietaru inainte a pus accel burduf si cred ca acel burduf a facut diferenta.

This post has been edited by quick: 30 Oct 2011, 21:33


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 30 Oct 2011, 21:47
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Fa rost de o cruce de aro 24 model vechi de 2 ori mai mare ca aia de sn ,un strungar si un frezor bun si va tine un milion km


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 31 Oct 2011, 01:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Draga "quick", in principiu bucsa este un material de frictiune intre doua corpuri tari (axul crucii cardanice si furca in care vine prinsa ), intrucat cele doua corpuri tari sunt din otel, bucsa ar trebui sa fie dintr-un material moale gen - CUPRU, BRONZ , TEXTOLIT sau TEFLON - materiale care ar putea sa asigure o autoungere ( rolele ies din calcul ).
Acum este o penurie de materiale, teoretic nu se mai gaseste nimic - materialul care se gaseste din abundenta este fier betonul - adica un otel. Desi nu este indicat ca sa pun bucsa din otel, datorita faptului ca ai voi pune burduful plin cu vasilina - as putea incerca.
Interesanta afirmatia : "eu eram speriat ca imi bate axul volan chiar l-am dat jos sa vad daca are joc(aveam bataie mare la bieleta de directie) si nu are joc dar era pus peste ax un burduf... eu am masina de 5 ani si nu am schimbat axul deloc probabil proprietaru inainte a pus accel burduf si cred ca acel burduf a facut diferenta ", voi mai reflecta la cele relatate .
Pentru "vladut88", ai vazut tu asa ceva sau asa ti-a trecut tie prin cap si ti-ai dat o parere.
Intradevar s-ar fi putut face o optimizare (de catre fabrica, dar care nu a avut si nici nu are vreun interes ) a acestei articulatii care tot cedeaza printr-o supradimensionare a crucii cardanice - la o scara de 1,2 sau 1,3, in nici un caz la scara de 2,0.
Cu respect , cheers.gif
Adrian


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 2 Nov 2011, 20:22
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Pentru "vad_sunete". pun aici doua poze cu crucea cardanica recuperata de pe axul meu de volan.
Cu un singur capacel poza fata profil, pe fiecare brat mai era si o garnitura de cauciuc.
smile.gif
Venind spre casa de la servici, la un stop a venit langa mine un tractor si am remarcat ca si el are cruce cardanica la volan, putin mai mare ca a noastra .
Pentru "quick" da diametrul capacelelor crucii este de 16mm, esti documentat , felicitari.

This post has been edited by adrian.petrov: 2 Nov 2011, 23:42

Attached thumbnail(s)
DSC08499.JPG ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 6954
DSC08500.JPG ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 5817


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.petrov
post 25 Nov 2011, 20:43
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Salutare,
Am cumparat o cruce cardanica noua ( ca cea din poza de mai sus ) 20 ron plus taxe de transport si voi incerca sa o schimb singur, cand imi voi face curaj.
Voi tine cont de indicatiile colegului de forum "CrysMM" .
Asta pt. ca am cautat un strungar bun pe care nu l-am gasit.
Va tin la curent ..... wink.gif

This post has been edited by adrian.petrov: 25 Nov 2011, 20:46


--------------------
RENAULT MEGANE ; RENAULT MEGANE ; 2004 -1.9 DIESEL , 2004 1.6 16V BENZINA ; - B
Nu poti face supa de PUI, daca pui numai gainat de pui
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Nov 2011, 23:49
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vezi cum montezi crucea aia. Nu de alta dar exista riscul sa sara de pe punct si pa pa directie. Tocmai pentru a proteja axul nou schimbat anul trecut, am pus un burduf de bieleta + vaselina si soricei in capete, sa nu mai sara apa, zapada si toate cele, pe el. Daca ar fi fost protejat din fabrica nu ne mai bateam capul acum cu ele. Uzura cea mai mare a fost din cauza lipsei protejarii crucii, si nu a functionarii mecanice ce a avut-o.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v-king
post 2 Dec 2011, 15:17
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 8 March 10
From: Hunedoara - HD




Subscriu la ce spune Maskatu. Eu am schimbat in 2005 axul volanului si am protejat crucea cu burduf de bieleta umplut cu vaselina. De atunci am facut aprox. 90000 km si inca nu are probleme.


--------------------
Ex: Dacia SuperNova 2002/Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 2 Dec 2011, 15:47
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




intradevar ajuta burduful acela...dar nu va ganditi ca ii da mai mult de 15% viata in plus.
crucea are niste garnituri pentru mizerie speciale...faptu ca se uzeaza crucea e din cauza viratului pe loc, viratului brusc , si gropi.

2 Dec 2011, 15:49:
si cand ti a facut un pic de joc..iti intra apoi si apa si mizeria si tot ce vrei.

2 Dec 2011, 15:51:
si bmwul seria 3 are crucea afara capsulata, si peugeotul si multe altele...
sunt cateva care au crucea protejata...e pe sistemul planetarei...mergi cu burduful intreg dar ii dai scarturi...tot se uzeaza si bate/cloncane.....poti pune pe ax 3 burdufe umplute cu vaselina ..atata timp cat iei gropite si virezi pe loc si mergi urat cu masina...crucea aia facuta din cel mai prost metal din lume....pica

2 Dec 2011, 15:52:
si zica asta pentru ca LA MINE a picat crucea din masina /cea superioara...si nu cred ca in masina am noroi si apa incat sa o uzeze....s-a facut praf de la sine putere

This post has been edited by powertodacia: 2 Dec 2011, 15:52


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 2 Dec 2011, 18:21
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




deci pana la urma acea cruce se uzeaza, nu axul in sine, nu? ma gandesc sa o fac la strung din material ca lumea. ceva pareri?


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 2 Dec 2011, 19:44
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




axul e doar fierul brut...nu se uzeaza crucea...ci acele din cruce si atunci intervine jocul sau pur si simplu ti se misca pastila in urechea axului.
nu faci nimic cu unu reconditionat sau 'inventat'...sistemul e cel mai antic si de demult si nu ai alternative....cum ziceam...sistemul e prin presarea crucii nu cu siguranta...deci nai sanse. io l am reparat pe al meu si dupa 3 luni mi a iesit pastila din ax.fara directie nu ramai ca nare cum sa iasa crucea...ca strangi urechile alea...dar e prost...ca am uzat cred si dintii la caseta la cat am scos axu


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 2 Dec 2011, 20:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




cu strungarii care lucreaza in aviatie cred ca o scot eu la capat, dar vreau sa stiu mai exact care e buba biggrin.gif deci dintii din cruce ar fi problema. materialu moale si atunci capata joc. cred ca ceva din moc ar rezolva situatia. mai sap pana una alta ca nu am vazut nici un ax sau cruce demontate si sa le studiez atent

This post has been edited by vad_sunete: 2 Dec 2011, 20:31


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 2 Dec 2011, 21:32
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




nu au reusit chinezii sa faca un ax sa tine mai mult de 2 luni...nu cred ca reusesti tu.

2 Dec 2011, 21:33:
bafta la proiect!

This post has been edited by powertodacia: 2 Dec 2011, 21:33


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 2 Dec 2011, 23:37
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




wow dar meseriasi mai sunt si chinezii astia in piesele de dacie.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 3 Dec 2011, 00:02
Post #29


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




vad_sunete ce sa-ti zic decat ---spor la treaba--poate inventezi ceva mai bun si te,,rapesc,,aia la fabrica de axe de volan


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 3 Dec 2011, 09:58
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




mai dar nu am zis ca vreau sa inventez eu roata acu. doar spuneam ca as vrea sa refac crucea aia dintr-un material mai tare gen moc(molibden crom). nu ca vreau sa le fur painea de la gura chinezilor...


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:42
Forum Renault