DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curatare-reconditionare caroserie, Sablare si cositorire

1055
post 28 Jun 2011, 10:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 22 October 07




Vreau sa va cer parerea referitor la oportunitatea sablarii caroseriei-total sau partial- ca metoda de indepartare a ruginii in cadrul operatiunii anuale de intretinere -reparare.
Am inteles ca prin sablare pot apare "gauri " in caroserie acolo unde tabla este subtiata de rugina.
Cit de buna ar fi solutia acoperirii gaurilor aparute cu ajutorul unor bucati de tabla fixate prin cositorire ???


--------------------
Dacia Dacia 1300
Conform legilor aerodinamicii bondarul nu poate zbura.El nu stia asta si totusi zboara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Jun 2011, 10:49
Post #2


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Merge, daca ai suprafete mai mari. Intai sa te asiguri ca se face cu nisip, nu cu alice, si operatorul e dispus s-o faca manual, pe bucati, nu s-o bage "la tunel". In privinta peticelor, daca nu-s prea vizibile...poti lipi si "la rece".


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 28 Jun 2011, 12:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




Si unde se gaseste o unitate de sablare?Un dervice,un atelier?
La mine in oras n-am gasit.... sad.gif


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 Jun 2011, 12:47
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(1055 @ 28 Jun 2011, 11:18)
ca metoda de indepartare a ruginii in cadrul operatiunii anuale de intretinere -

*


radmasa.gif

Dupa 2-3 operatii (asta daca ai tabla beton) nu mai ramane nimic din ea. Tu stii ce inseamna sablare sau doar ai auzit de termenul respectiv? Stii cat costa?

merita in ideea in care reconditionezi total o masina si o faci o singura data.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 28 Jun 2011, 16:23
Post #5


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




sau se strica toata la prima sablare


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1055
post 28 Jun 2011, 18:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 22 October 07




Intreb pentru ca tocmai am gasit o firma care poate sabla caroserii si nu numai.. smile.gif MA gindeam de asemeni ca imi este mai lejer sa imi sableze ei intr-o zi ce as curata eu manual intr-o saptamina smile.gif.Ei sint dispussi sa sableze si poate chiar sa dea si un grund protector dupa, dar transportu si dezechiparea masinii ma privveste personal.
Sablarea am inteles ca se poate face cu nisip fin, si parca m-as risca, imi place ideea de curatare totala pina la luciu metalic si chiar refinisarea suprafei tablei.
MAi astept pareri, deocamdata ideea inca ma incinta.


--------------------
Dacia Dacia 1300
Conform legilor aerodinamicii bondarul nu poate zbura.El nu stia asta si totusi zboara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Jun 2011, 08:34
Post #7


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Daca rugina nu e patrunsa, ci doar superficiala, si intinsa pe suprafete mai mari (sau multe), ar putea merita (app., cat iti cer ?), dar sa stai pe aproape, nu grundui inainte de a carpi unde e nevoie. Sablarea e mai "sanatoasa" (subtiaza mult mai putin, si mai si durifica suprafata) decat polizarea. Poate faci si niste poze, si, oricum, nu dezbraci "la piele" in fiecare zi o masina, deci schimbi si ce e de schimbat.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 29 Jun 2011, 09:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Sablare? Ce frumos suna! Voi cei mai tineri, vedeti ca majoritatea firmelor se bazeaza pe hotii? Scopul e de a prosti pe unii, sa traiasca numai ei. Vei duce caroseria la sablat, ei isi vor atinge scopul, iar tu ai sa faci si la anu' ce ai fi facut si fara sa sablezi. As fi curios, cum o sa sableze ei interiorul lonjeroanelor, stalpii la parbriz, interiorul pragurilor, sub sudurile in puncte la fiecare incheietura... Rugina pleaca in majoritatea cazurilor dintre tablele sudat, din interior unde s-a vopsit prost sau deloc, ci nu de afara catre interior. Am avut o masina facuta in '97 decembrie, lovita dupa un an, si cand i-am desfacut stalpul de spate, dedesupt era rosu de rugina si nici pic de vopsea. Asa, asta uitasem la enumerarea de mai sus, cum sableaza intre oalele de spate si stalpul care e intre prag spate pana langa amortizor? Spranceana la fel, e dublura peste oala. Deci, toata partea de la prag pana la amortizor, e tabla peste tabla. Eu spun asta, pentru ca stiu in amanunt toate formele masinii, si chiar acum am una care, toata suprafata exterioara e ciupita de puncte de rugina. Dau cu flexul la punctul ce se vede, de 3mm in diametru, si rugina sub vopsea e de 10-20 cm. Contraaripa de fata e suprapusa peste suportul amortizorului, 5cm. Cum iti sableaza tie acolo? Nu c-as fi Gica-contra, dar e mai dureros sa platesti o treaba facuta de mantuiala, si munca ta degeaga, platind ceva doar sa traiasca altii, de cat sa faci anul asta ce trebuie, peste 2-3, altceva care apare intre timp... Cu ce vrei tu, doua luni n-ai masina. La noi, prostia e asa de mare, ca masine trebuie sa arate bine p-afara. Fa-le placerea sa poti trai si tu, si asigura-ti partea tehnica si de siguranta, adica frane , directie, lonjeroane, praguri... E o parere, faci cum vrei.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 29 Jun 2011, 10:14
Post #9


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




sablarea partiala, pe unde e nevoie se poate face si acasa,insa iti trebuie compresor un pic mare.
in rest ulei cu ceara,parafina, vaselina si la unbra in garaj, alceva nu ai ce sa ii faci fara bani prea multi, soluti tehnice ar fi dar costa enorm.

This post has been edited by ct-03-tvy: 29 Jun 2011, 10:15


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1055
post 29 Jun 2011, 10:31
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 22 October 07




Am gasit pe cineva care lucreaza la o firma in Brasov si care ma poate ajuta cu sablarea.LA costuri a zis ca ne intelegem, in jur de plus minus 200 euroi in functie de ce doresc sa mai fac in plus.
Dupa sablare pentru a evita aparitia ruginei pe suprafetele curatate se da cu un grund care poate fi indepartat local in momentul cind se cositoresc peticele.
UN grund spray de zinc aluminiu ( dupa cum arata reclama pe net) ar parea ca este o alegere buna.....Cit despre suprafetele interioare supuse oxidarii cred ca nigrin rostkiller si apoi ulei ars&comp ar fi o varianta.
Am sa intreb si cit ma costa sa sablez doar dedesuptul masinii, pedalierul, aripile, oalele.

This post has been edited by 1055: 29 Jun 2011, 11:08


--------------------
Dacia Dacia 1300
Conform legilor aerodinamicii bondarul nu poate zbura.El nu stia asta si totusi zboara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Jun 2011, 11:48
Post #11


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@PH-06-BOA: Daca omul vrea sa-si rezolve cat mai mult (ca TOATA nu poate nimeni) din caroserie, atunci se justifica sablarea, nu flexul. Oricum, cu o sablare manuala poti curata zone (colturi inguste) unde nu ajungi cu flexul. Iar de interioare de praguri cred ca n-a pus nimeni problema. Intr-o zi se poate sabla cu rezultate bune, pe cand cu flexul... wise_guy.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanutza_77
post 29 Jun 2011, 16:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 19 December 10
From: Bucuresti-Pitesti-Campulung




Nu ma pricep in domeniu dar nu exista vreo varianta de baie chimica?


--------------------
dacia 1310 Break 1993 - Ag 01 Jxg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 29 Jun 2011, 16:43
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




Nu exista in Romania asa ceva!Decat pe Discovery am vazut!! smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 30 Jun 2011, 08:19
Post #14


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@ Kanutza_77: Nu merge, pt. ca ai de indepartat chestii de diferite compozitii: vopsea veche, antifon, noroi intarit, rugina superficiala, etc. Si asta fara sa ataci serios tablaria buna. Cred ca sablarea ramane varianta cea mai buna, o faci o data, grunduit, antifonat, vopsit, si ai triplat valoarea masinii - si dupa aia o tii "o viata", ca doar n-oi fi bolund s-o duci la remat, anul urmator.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:46
Forum Renault