DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pedala de frana moale

serviccom
post 30 May 2011, 18:22
Post #61


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Distanta intre ferodouri si tamburi este foarte important sa fie minima, altfel pedala de frana va tine ceva mai jos, iar daca garda dintre pompa de frana si servo este mai mare decat normal, acelasi lucru se intampla, creste cursa in pedala de frana, iar ultima garda care are influenta asupra distantei care o parcurge pedala in timpul franarii, este cea dintre servo si pedala de frana.
Toate acestea trebuie facute cu o deosebita finete s respectate anumite cote, altfel apar probleme mari cu eficacitatea franarii.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jicu
post 4 Jun 2011, 14:43
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 June 11




intrebare...ii normal cand apas frana in prima parte nu actioneaza deloc....de pe la jumatatea cursei incepe sa prinda si in fund imi blocheaza rotile pe drum!!! astept niste pareri ms! smile.gif

4 Jun 2011, 15:34:
tin sa mentionez ca la alte masini pe care le-am condus pe la jumatatea cursei de pedala prindea la maxim si iti intra ABS-ul daca o mai calcai!

This post has been edited by Jicu: 4 Jun 2011, 15:34


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 10 Apr 2018, 09:22
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Sunt curios, mai e topicul ăsta deschis sau s-a calmat cu solutia inlocuirii garniturilor de la pistoanele etrierilor?

Aceeasi problema o am si eu. a mers masina bine merci pana am schimbat placutele de frana. Le-am pus pe cele noi si i-am dat oras. imediat am simtit ca franeaza parca mai greu, insa nu am dat importanta. acum prima jumate de cursa (de fapt un sfert, sincer sa fiu), face fass, de parca ar avea aer, apoi ma pune cu botul in volan. la franare franez ca la 1310.
nu stiu daca mai intra sau nu abs-ul.
am sa fac azi un test cu viteza mai mare, sa vedem ce face.
lichidul de frana e la maxim, nu e ud deloc pe sub capota. parca pe jos pe asfalt am vazut o urma, fix sub pompa de frana. dar sub capota, pe la pompa nu e deloc ud.
Efectiv nu stiu ce sa-i mai fac si daca e sigur sa merg cu ea sau nu.
am logan 1.4 din 2006, euro 4, cu abs pe cele 4 roti
Multumesc!


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:23
Forum Renault