DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum Dacia Nova motor injectie

ANTIdacie
post 5 Nov 2006, 08:37
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




Salut!As vrea sa imi cumpar si eu o dacia nova din 2000 si as vrea stiu cam cat consuma in general o asemenea masina!Am inteles ca au probleme mari legate de consum acestea sau precedentele!
S-ar putea face vreo modificare pt a avea un consum mai mic?

This post has been edited by ANTIdacie: 5 Nov 2006, 08:39


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 09:12
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




GT au probleme cu consumul cand nu e reglat carburatorul corespunzator. Gti au un consum acceptabil, ca-s cu injectie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 5 Nov 2006, 21:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




si ce inseamna consumul acceptabil?Cam cat in oras si cam cat afara?


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 21:19
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




6-7 afara si 9-10 in oras stiu eu ca ne-posesor..stai ca poate ne lumineaza propretarii.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 6 Nov 2006, 09:16
Post #5


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Pai NOVA GT intradevar daca este nereglat carburatorul cel de 1600 DubluCorp consum cam 10 in afara si 15 in oras dar reglat consuma cam 7 in afara si max 11 in oras verificat de mine pe GPL pe benzina poate si un pic mai putin....dar maxim cu un litru nu ami mult .... adica 6 cu 10 % cm asa ....


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 6 Nov 2006, 09:55
Post #6


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nova mea GTi din '98 a consumat pe drumul Ploiesti-Constanta 16litri de benzina, la o medie de 90km/h si viteza maxima 110...
Consumul ar fi maxim 6 litri in afara si 8-9 in oras, in conditiile in care nu merg sportiv, adica schimb treptele la 2500-3000rpm maxim...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 6 Nov 2006, 12:20
Post #7


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




cand aveam la club gti lua pe benzina cam 9-10 in oras si 7 afara.asta si cu peridocu;) da am trecut-o pe gpl:12 oras..9 afara.smile.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiccy
post 6 Nov 2006, 13:03
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 9 June 05




a mea pana-n 6 afara si intre 8 si 9 in oras!!!


--------------------
DACIA BERLINA 1.4 Li - B 84 RNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 7 Nov 2006, 14:02
Post #9


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




a ta ce ? berlina ?
hai, consumul in afara mai merge, nici eu nu saream de 6,5 la mers destul de tare (~110 ceea ce inseamna tare la o berlina), dar in oras, mers doar dimineata si seara (dus/intors la/de la servici) scoteam cu greu 10 vara wink.gif

oricum, din cate stiu eu, nova 1,6i ar trebui sa consume mai putin, se pare ca motorul de 1,6 a fost mai potrivit pt greutatea masinii decat ala de 1,4 si poate si management-ul injectiei mai bun.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiccy
post 7 Nov 2006, 14:18
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 9 June 05




scrie in semnatura, a mea ce...

inseamna ca cunosti tu mai bine masina mea decat mine!!! wink.gif


--------------------
DACIA BERLINA 1.4 Li - B 84 RNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 7 Nov 2006, 14:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




Eu am intrebat de consumul novei gti!Eu in prezent am o berlina din 86 si m-ar bate gandul sa imi iau o nova gti!Am vazut ca pretul se invarte pe la 2000-2200E.
Mai vin cu o intrebare:Sunt fiabile aceste masini?Ati avut probleme mari la aceasta masina?Este o MARE diferenta intre dacia berlina si nova gti?S-ar merita schimbarea daciei mele(berlina86 care merge destul de bine) cu care fac in medie 10000 de km pe an cu o nova gti pe care ar trebui sa o achzitionez in rate sau mai bine banii care i-as da as putea sa imi recoditionez masina pe care o am!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 7 Nov 2006, 15:04
Post #12


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Dupa parerea mea Gti este un pic peste berlina veche , dar decat sa o iei si in rate mai bine nu !

A mea avea peste 120.000 km si consuma afara 5.5 la 90 km/h iar in oras .... e mai greu de facut consumul ca e traficul asa cum e , dar era in limitele scrise mai sus de ghiccy.

Ce banuti mai ai reconditionezi berlina decat sa faci rate la Gti !

Probleme sunt la calorifer ( are prostul obicei de a se fisura ) , asta se observa in vasul de expansiune , daca in vas se vad ceva particule galbene sigur are probleme cu caloriferul si proprietarul a incercat un stop leak.

Alta mare problema la Nova sunt pasajele de la aripi , alea ruginesc prima data si acolo poti verifica daca sunt revopsite , daca se vede sau nu rugina !

Injectia este fiabila , mai trebuie curatata din cand in cand , de vina e benzina !

Motorul tratat cu un ulei decent te duce ca vantu si ca gandu !

Sa te uiti sub ea sa vezi daca are catalizatorul pe ea sau e dat jos si cu ocazia asta vezi si cum sunt tobele !

La mine a fost prima masina pe care am avut-o si mie mi-a placut la nebunie masinuta aia , nu m-a lasat niciodata in drum , dar nu as fi facut rate pentru ea.

Este optiunea ta , dar gandeste-te ca poate pe viitor vrei ceva mai sus de Nova si trebuie sa platesti rate pentru ea , d'asta zic ca nu prea se merita rate , oricum iei o masina sh si nu poti sti toate defectele pe care le are.


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 7 Nov 2006, 17:13
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




alinakes multumesc mult de sfat!asa ma gandeam si eu!E cam aiurea sa fac rate pt o masina sh mai ales ca e si dacie nova si a rulat pe la noi prin tara!O sa mai bag niste bani in masina actuala care a fost numai a familei mele de cand am luat-o,stiu exact ce s-a facut cu ea!
De fapt de ce as lua eu nova aceea:mai mult pt confort(daca poate fi vorba de confort la o dacie mai veche)nu pt viteza sau pt alte chestii!Binenteles ca sunt constient ca dacia nova pe invectie are un plus la nivelul motor dar cum folosesc eu masina,nefiind un impatimit al vitezei imi este suficient si motorul daciei mele!
Ideea e ca ce as schimba la dacia mea cutia de viteze nu pt faptul ca nu merge bine ci pe o mai mare eficacitate eu avand cutie in 4 trepte si bordul, aici si pt design dar si pt utilitatea aerotermei acelui bord.Mai vin cu o intrebare : se potrivesc oare ceasurile mele fara turometru pe un bord cn4 (ultimul tip)!
Poate ca uni or sa spuna ca nu merita sa investesti in piese care nu te ajuta dar eu cred ca ma ajuta un bord cu accesoriile lui aferente, aici ma refer la aeroterma!Am sa incerc sa gasesc un asemenea bord prin targ sau poate are cineva de vanzare unul!
Se monteaza greu un asemenea bord?


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 8 Nov 2006, 09:15
Post #14


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Da te intreb eu pe tine cat costa Nova aia GTi .... de trebuie sa faci rate ???????
Si eu mai am o berlina model 85 cu 4 faruri si mi-am luat si nova tot pentru confort in special pe drumuri in afara orasului...dar nova fie ia GT sau GTi nu costa o groaza de bani mai mult de 2500 nici nu merita indiferent cum arata .... ca atunci mai bine iei DSN.. blink.gif

This post has been edited by mihai0070: 8 Nov 2006, 09:18


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 8 Nov 2006, 10:06
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




am gasit nove gti de la 2000 - 2300 E dar nu am atatia bani stransi sa imi iau o asemenea masina,deci ar trebui sa fac imprumut la banca!Dar pana la urma am ales sa reconditionez berlina mea!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 8 Nov 2006, 10:19
Post #16


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Pai daca vinzi berlina scoti pe ea macar 1500 euro si mai pui diferenta ??? nu merge asa ....sau daca consideri ca este mai bine sa reconditionezi berlina este ok si asa...Numai bine


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gti98
post 8 Nov 2006, 13:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 700
Joined: 12 November 05




Uite si o alta opinie:
Am avut berlina 1300 din 1980 pana in 2000; am luat o Nova GTi in 1998 si o am si in prezent. Impresii:
Berlina era din generatiile "economizate" si era neplacut de lenta dupa Dacia 1100 a lui taica-miu, mult mai spritena (chestie de carburator). La Nova, consumul masurat cu precizie a fost de la 6.3 l/100km in afara orasului, cu masina plina (4 persoane si bagaje si pe sub scaune+ drum de munte: Iasi-Poiana Largului (Bicaz) si retur). Extrema cealalta a fost un parcurs de vreo 50 km, majoritatea prin oras la -15 grade, pe polei, mers in viteza II, cateodata III: 11,5 l/100km.
Dincolo de aceste aspecte, as remarca sprinteneala data de motorul mai mare, (cauza principala a consumului majorat in oras!) si absenta necesitatii de a umbla "cand nu am nici un chef" in carburatorul etern dereglat, infundat etc. (cand ploua, e frig sau ma grabesc!!!)
Mai circul ocazional cu batrana berlina cu carburator a lui socru-miu si ma oftica problemele legate de acel carburator....
Primele Nove au avut probleme de etansare, dar erau de acum rezolvate. Desi masina e mai scurta ca berlina, scaunele spate rabatabile o fac mai incapatoare: am transportat o cada de 1,5 metri cu hayonul inchis!
M-a deranjat garda la sol mica (mai ies si pe drumuri de tara si trebuie sa fiu foarte atent la fagase!). Dar pe asfalt nu am ajuns la o viteza la care sa spun ca devine nesigura, tremura, etc. (la berlina, pe la 100 km/h nu mai exista confort; la 125km/h nu am avut probleme la Nova). Nu ma pasioneaza viteza, dar e o chestie care poate intereseaza.
Bafta!!


--------------------
Dacia Nova GTI GTI 98 - IS 57 ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiccy
post 8 Nov 2006, 13:46
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 9 June 05




eu am venit de la mare anu' asta, ultima data, cu 4 persoane si bagaje cu 160km/h.

inexistenta confortului, cel puitn la a mea, dispare dupa 115-120km/h.

adevarat este si faptul ca exista o diferenta intre confortul din nova si cel din berlina.

confortul asta depinde de mai multi factori, dar de serie amandoua, este diferenta!

eu am alte gume, alte amortizoare, alta antifonare, fata de cum vine masina din fabrica.

in mare sunt destul de multumit de ea in prezent!


--------------------
DACIA BERLINA 1.4 Li - B 84 RNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 9 Nov 2006, 15:28
Post #19


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Si cu ce masina ai venit tu de la mare cu 160 km/h blink.gif ca nu am vazut scris .... Nova sau cea din semnatura...???????


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiccy
post 10 Nov 2006, 10:01
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 9 June 05




desi pare destul de greu de crezut, da, cu a mea din semnatura!

nu va inchipuiti acum ca am mers tot drumu' asa, doar spun ca merge... nu vibreaza, nu nimic! wink.gif

aaa... si o intrebare, ce cutie am daca, la 100km/h am aproape 3000rpm, la 120 ~ 3500 si la 140 pana-n 4000 samd???


--------------------
DACIA BERLINA 1.4 Li - B 84 RNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 10 Nov 2006, 10:05
Post #21


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Si la 160 ce turatie aveai ?????? daca la 140 aveai ~4000 ???
Era pe undeva un calcul ceva de genul
VIT 4 se calculeaza cam asa 3*40(adica 4000 ture) = 120km/h in a 4 a la 4000 de ture.
VIT 5 se calculeaza cam asa 3.7*40(adica 4000 ture)=148km/h in a 5 a la 4000 de ture.

restul cred ca poti sa il afli singur....(formula nu imi apartine cifrele 3 si 3.7 banuiesc ca sunt rezultatele unor calcule mai amanuntite asupra grupul conic cred...si rotatia rotii)
formula am gacit-o pe forum si este valabila pentru cutiile de NOVA CV 510-03 am inteles ca nova a avut mai multe tipuri de cutii de viteze...
Deasemenea iti spun ca este un calcul corect ... Am testat pe Nova cu CV 510-03 si asa este formula indica corect viteza...in proportie de 95 % (mici oscilatii la turometru).

This post has been edited by mihai0070: 10 Nov 2006, 10:16


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 10 Nov 2006, 10:48
Post #22


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Eu am circulat cu Nova Gti 2 ani de zile si cu berlina rareori , deci nu pot fi decat partinitor in favoarea Novei , probabil ca ai un confort mai mare in Nova deoarece masina este altfel gandita !

Si estetica masini este diferita !

DAR , daca omu' nostru spune ca nu are bani si ca ar trebui sa isi faca ceva imprumut , de ce sa il impingem spre ideea de a plati pentru o masina sh care oricum nu este culmea fiabilitatii !

Eu doar i-am spus parerea mea cum ca nu as face rate pentru o asemenea masina !

@Gti98 tu ai luat Nova Gti chiar cand a aparut , este cu totul si cu totul altceva !

Daca omul nostru ar fi avut bani sa o ia pe loc ( 2000 - 2300 euroi ) i-as fi zis , omule daca vezi ca arata bine si ai probat-o nu mai sta pe ganduri si cumpar-o ca merita masina !

Si eu cred ca e mai fiabila decat berlina cel putin privind sistemul de alimentare !

Dar totodata nu cred ca merita sa faci rate pentru o masina sh romaneasca !


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 10 Nov 2006, 11:28
Post #23


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




EEE... daca nu ai alta sansa si iti trebuie masina merita si rate dar sa merite Masina...la urma urmei scapi mai usor de rate mici la o valoare de 2300 euro decat rate ... la o valoare a unei masini noi... rolleyes.gif


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 10 Nov 2006, 13:00
Post #24


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Corect ! biggrin.gif

Dar totodata la o masina noua ai si garantie , sansele ca piesele sa nu se strice sunt mai mari !

Si parca atunci te gandesti ca merita ratele !


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 10 Nov 2006, 14:59
Post #25


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Corect !!!! alinakes...
dar cand vezi ca ratele la cea noua te fac sa platesti masina cu vre-o 30% sau 40 % in plus fata de pretul initial .... adica ceva de genul cumperi piese fara sa ai nevoie .... rolleyes.gif


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 10 Nov 2006, 15:31
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




La aceeasi concluzie am ajuns si eu!Eu am acum o berlina din 86 care merge cat de cat bine!Cat despre ratele pt o masina sh mai ales romaneasca ma pun rau de tot pe gandit!Deocamdata cum am mai spus nu am bani sa imi iau una sh fie si ea nova cu bani jos,de noua nici nu mai vb!Ma incanta nova deoarece este peste berlina dar vad ca nu se merita mai ales sa fac rate.
Acum unele peste altele incerc sa imi fac cat de cat confort daciei berline pe care o am acum, daca poate fi vb de confort in dacie si am sa strang bani sa imi iau alt ceva peste nova sper cu bani jos! dry.gif !Va multumesc tuturor pt opinii!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir_Alex
post 11 Nov 2006, 23:39
Post #27


Mem Brew fara alcool


Group: Members
Posts: 443
Joined: 2 January 05
From: Bucuresti




Eu am avut Nova 2 ani si inca am una pe care ori o vand, ori o dau unei rude. Am fost mulumit de ea.
Consum 8-9 oras, 6-7 afara.
Probleme tehnice: in general cu sistemul de racire cum ti s-a mai spus (destul de ieftin de remediat).
Este categoric peste Berlina, da caldura, se simte, injectia e bunuta. Una peste alta, costurile de intretinere sunt cam la fel.

Daca vrei un test drive, da-mi un PM.


--------------------
BMW / Dacia 320 - 2,0 Diesel / Logan 1.6.16v 2003/2007 - B-XX-TDI
Dacia...masina initierii mele pe sosea si un drum nesfarsit prin service-uri.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT 67 CDD
post 5 Sep 2007, 13:16
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 07
From: CONSTANTA




Se pare ca nova mea pe injectie consuna cel mai putin din ce am vazut aici....in oras imi ia maxim 8 si inafara 6 jumate......si inafara am facut cu 20 de litri 330 de km......adika pana in bulgaria si inapoi ......si mers si cu 160 ...media a fost de 130 smile.gif depinde acum de cum sunt recglate


--------------------
Dacia NOVA 2000 GTi - CT 67 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marianssg
post 26 Feb 2008, 00:16
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 25 February 08
From: Piatra Neamt




am o nova din 2000 si imi consuma 7-8% in afara,si 10-12% in oras......sa inteleg din cele spuse mai sus ca "papa"?care ar fi cauza?k ma "ustura" buzunaru,dar toti imi ziceau k asa consuma novele.


--------------------
Renault Megane II 2006 privilege
1.5 dci 74kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 26 Feb 2008, 20:20
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




Depinde si modul in care conduci si orasul in care te afli(cat de aglomerat este)!Adica turatia la care schimbi treptele si viteza cu care mergi.


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:07
Forum Renault