DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident rezultat cu dauna totala, se intampla de obicei in cel mai nepotrivit moment

Crezi ca am sanse sa recuperez banii de la AND?
 
DA [ 19 ] ** [51.35%]
NU [ 18 ] ** [48.65%]
Total Votes: 37
Guests cannot vote 
r&d
post 4 Aug 2007, 22:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Ca sa nu o mai lungesc...
Prin iunie am cumparat masina din semnatura din Germania. Numere valabile o luna. Cand am intrat in tara am cumparat , ca orice om cinstit si rovigneta pe 6 luni. In urma cu doua saptamani am fost la RAR cu masina, i-am facut CI si ITP, masina in stare f. buna, apoi am scos numere rosii, RCA pe o luna urmand ca prin 14 august sa platesc taxa de prima inmatriculare , sa o inmatriculez definitiv si sa o asigur casco.. DAR...
vineri seara, mergand din Cluj pe drumul EUROPEAN 81, la km55+800 , intr-o curba usoara, pe prima banda, la o viteza de aproximativ 60km/h (dupa impact acul kilometrajului arata 0km/h), am pierdut contorlul masinii, am traversat contrasensul si am sarit peste un sant de ~1.5m si am aterizat pe taluzul de pamant in niste tufe de salcam. Dumnezeu m-a ferit din nou , pe mine si pe sora mea care era in dreapta, de lucruri mai rele. Am iesit doar cu mici arsuri de la airbaguri. Masina e distrusa total. (caroserie torsionata, airbaguri sarite, punte spate deformata... ce mai .. o epava )
Cauza derapajului a fost stratul gros de griblura nefixata care acoperea partea carosabila!!! Am fugit ca si pe bile de rulment fara nici o sansa de a controla masina.Asta pe un drum european pe o portiune pe care viteza maxima legala era de 100km/h!!! Singurele indicatoare de pe tronsonul de drum de la iesirea din localitatea Sanmihaiul Almasului pana la locul producerii accidentului erau de avertizare "Improscare cu pietris". Nu drum in lucru, nu limitare de viteza!!! La intoarcere spre Cluj,am vazut ca pe acelasi tronson dar numei pe sensul spre Cluj limitarea exista la 40km/h. Dar nu si pe sensul pe care ma deplasam eu.
Acuma, am proces verbal de la politie in care este scris ce am declarat mai sus plus "in urma constatarilor facute la fata locului s-a vazut ca pe tronsonul de drum Sanmihaiul Almasului si km 55+800 nu exista nici un indicator de drum in lucru". Si mai scrie si faptul ca griblura nu era fixata cu liant si nici tasata.
asta scrie in PV-ul intocmit de agentul sef, plus ca am martori care pot sa declare acest lucru. (Fratele meu care era cu o alta masina in spate, sora mea din dreapta, cei doi oameni care au transportat masina cu platforma spre Cluj)
Acuma:
Art 4 din Regulament pentru aplicarea Decretului nr. 328/1966 privind circulația pe drumurile publice spune:
Lucrările care se execută în zona drumului public, precum și obstacolele producătoare de restricții pentru circulație, trebuie să fie semnalizate conform instrucțiunilor comune elaborate de Ministerul de Interne și Ministerul Transportunilor.

În caz de producere a unui eveniment rutier ca urmare a stării tehnice a drumului public sau a semnalizării necorespunzătoare a obstacolelor sau a lucrărilor care se execută pe acesta, administratorul drumului public, respectiv executantul lucrărilor, răspunde contravențional, civil sau penal, după caz.



Acuma eu o sa dau in judecata Administratia Nationala a Drumurilor sucursala Salaj. Odata pentru pagubele materiale care sunt in jurul sumei de 10k euro. Si ca sa fie pe viitor un exemplu pentru inconstientii care se joaca cu viata noastra. Ok, eu mi-am invatat lectia cu nici un km fara CASCO (eram adeptul acestui principiu, pe toate masinile anterioare am avut, si pe asta imi faceam cand o inmatriculam definitv) dar asa ceva este inadmisibil pe un drum european, intr-o tara europeana. Iau banii de la noi, si arunca criblura pe sosea (cine a mai vazut asta in Europa?) si nu o taseaza asa cum trebui, urmand ca noi cei care platim taxa de drum sa o si tasam... pe banii nostrii. Ba sa ajungem si in spitale... ca ei nu sunt in stare sa fac lucrul ca lumea. Daca nimeram intr-un tub de beton de pe marginea drumului? Daca de pe contrasens venea un TIR si ne facea carne de mici? Daca venea alta masina pe contrasens, de ex. o Dacia cu 5 persoane si intram inplin in ei? Eram terminat pe tot restul vietii si cu eticheta de criminal al soselelor... Cum am spus, doar Dumnezeu m-a ferit. Eu am invatat multe lectii de aici, dar si cei care provoaca aceste intamplari trebuie sa fie constientizati ca in joc e vorba de vieti omenesti!!!
O prietena, medic in Zalau, spunea ca cea mai grea garda a avut-o vineri noaptea spre sambata. Din cauza accidentelor provocate de criblura! Inadmisibil...

Astept sfaturi (de ce nu si incurajari tongue.gif) si indiferent de rezultatul procesului, sam sa va tin la curent cu ce se intampla.
Pool-ul l-am facut ca sa fie un fel de pronostic wink.gif)



--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oskar
post 4 Aug 2007, 22:49
Post #2


Membru stang


Group: Members
Posts: 120
Joined: 18 October 06
From: Bucuresti




nasol moment. am votat da. mult succes!


--------------------
Every kind action has a not so kind reaction
Dacia Logan Ambition 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Aug 2007, 23:03
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cu un avocat cu adevarat bun si cu ceva perseverenta, probabil ca da.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 4 Aug 2007, 23:55
Post #4


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Eu sunt mai pesimist de aceea vreau sa te intreb ceva: zici ca erai in curba? Atunci vei fi avertizat ca erai obligat sa reduci viteza pana la evitarea oricarui pericol. Asta e una. A doua ar fi ca ti-au pus indicatorul cu improscarea cu pietre care iar te obliga la reducerea vitezei si la circularea cu atentie sporita. A treia ar fi ca ai facut o prostie iremediabila fiindca nu ti-ai facut asigurare casco inca din momentul in care ai ajuns in romania. Polita Casco se putea incheia cu plata primei de asigurare in 4 sau chiar 10 rate egale, si la o masina de 10.000 de euro nu cre ca te costa o avere. Chiar si 150E daca trebuia sa dai, ii dadeai pentru siguranta ta. Am citit undeva ca un carutas a intrat intr-un fiat si i-a facut varza usa din spate si acum omul umbla prin tribunale sa-si recupereze 2600 ron fiindca ala nu are acte, nu are serviciu, n-are nimic! Imi pare nespus de rau de ceea ce ti s-a intamplat, dar, la cum merg treburile in tara asta, n-am vazut prea multi proprietari despagubiti de AND, si, Doamne fereste, au intrat destui in guri de canal nesemnalizate si n-au facut nimic sad.gif


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 4 Aug 2007, 23:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(r&d @ 4 Aug 2007, 23:40)
arunca criblura pe sosea (cine a mai vazut asta in Europa?) si nu o taseaza asa cum trebui, urmand ca noi cei care platim taxa de drum sa o si tasam... pe banii nostrii.
*


...se numeste "tratament termic" ptr. sporirea aderentei si colmatarea eventualelor fisuri / gropi.
Compactarea se face in continuare sub trafic (din pacate ptr. ca suntem inca o tara bananiera si "tehnologia" asta e folosita inca in mod curent pe drumeagurile din Romania - e mai ieftin si mai la indemana), bineinteles, in mod normal impunandu-se anumite restrictii de viteza si distanta minima intre autoturismele care circula pe tronsonul respectiv.
Probabil ca tratamentul a fost aplicat cu putin timp inainte de a trece tu pe acel sector de drum sad.gif
Iti urez bafta in demersurile tale de a da in judecata "administratorul drumului", insa iti aduc la cunostinta faptul ca va trebui sa te judeci cu executantul lucrarii respective (constructorul) si NU cu C.N.A.D.N.R-ul (fostul A.N.D.) care este doar beneficiarul lucrarii respective, iar lucrarea la momentul respectiv NU a fost finalizata excl.gif
O situatie nasoala pe care sper sa o rezolvi intr-un final si sa-ti acoperi daunele smile.gif
L.E. : ca sa fiu sincer si sper sa ma insel, am votat ca NU vei avea sorti de izbanda pe cale legala...dar cine stie

This post has been edited by Kojak: 5 Aug 2007, 00:04


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skywalker
post 5 Aug 2007, 00:41
Post #6


Calator printre stele


Group: Members
Posts: 153
Joined: 11 April 04
From: Brasov




Dreptatea ar cam fi de partea ta,sper sa reusesti sa obti ceva. E infernal ce se intampla pe drumurile in reparatii, acelasi lucru il patesc zilnic pe Dn1 - Brasov - Codlea. Am zis ca intr-o zi o sa-i intreb cine le coordoneaza lucrarile si ideile cretine si o sa-l bat pe ala de se caca pe el...... sad.gif
Iti tin pumnii. Sper sa reusesti.

PS: Sunt mai optimist din fire si vreau sa cred ca Romania o ia (dar cu pasi fff marunti sad.gif ) pe calea cea buna..asa ca am votat DA.

This post has been edited by skywalker: 5 Aug 2007, 00:42


--------------------
Dacia Logan Prestige 2006 - RFC
Kawasaki ZZR 500 BV SKY
BMW R1100 RT BV SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
camesibiu
post 5 Aug 2007, 06:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 28 July 06
From: Sibiu




Kojak - trebuie sa te contrazic . Se numeste procedeul descris de tine " tratament cu emulsie bituminoasa si criblura " sau mai pe scurt " tratamente bituminoase " nu
" tratament termic " care se aplica la metale .

This post has been edited by camesibiu: 5 Aug 2007, 06:24


--------------------
ex Dacia Logan 1,5 dCi 2006-Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nero
post 5 Aug 2007, 09:46
Post #8


Mr


Group: Members
Posts: 94
Joined: 17 May 06




Ce inseamna viteza pana la limita evitarii oricarui pericol ? 1km/h, 5 km/h, 10 km/ h ????


--------------------
Dacia Logan 1.4 2005 - Azur
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 5 Aug 2007, 13:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Nicaieri in lege nu mai exista formula comunista de "limita evitarii oricarui pericol". Pe portiunea acelui drum, legal, puteam sa sa circul cu 100km/h.
In urma avertizarii improscare cu pietris am redus viteza la aproximativ 60km/h si circulam pe partea dreapta a drumului pentru a ma feri de cei de pe contrasens


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 5 Aug 2007, 13:48
Post #10


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Romania - o tara de maimute proaste si incompetente. Din pacate iti poti recupera banii ffff greu. Adica vei petrece foarte mult timp prin tribunale. O sa fie mare bataie de cap.

This post has been edited by ssilviu: 5 Aug 2007, 13:48


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 5 Aug 2007, 17:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@camesibiu: corect! ai dreptate, sa inteleg ca esti drumar?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 5 Aug 2007, 17:13
Post #12


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




QUOTE(Nero @ 5 Aug 2007, 09:46)
Ce inseamna viteza pana la limita evitarii oricarui pericol ? 1km/h, 5 km/h, 10 km/ h ????
*


Intreaba-i p'aia care acu facut Codul Rutier!


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Aug 2007, 17:21
Post #13


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Imi pare rau pt ce ai patit.
Daca ai un avocat bun poti lua banii.
Nu face nici un pas fara avocat specializat, fiindca altfel ti-o furi.
Pe de alta parte, ai scapat intreg, si asta e cel mai importanta lucru.
Volvo e tot Volvo!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Aug 2007, 17:54
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Kojak @ 5 Aug 2007, 00:58)
Iti urez bafta in demersurile tale de a da in judecata "administratorul drumului", insa iti aduc la cunostinta faptul ca va trebui sa te judeci cu executantul lucrarii respective (constructorul) si NU cu C.N.A.D.N.R-ul (fostul A.N.D.) care este doar beneficiarul lucrarii respective, iar lucrarea la momentul respectiv NU a fost finalizata excl.gif
*


Te inseli! Conform legii administratorul drumului este responsabil pentru starea drumului. El va trebui ulterior sa sanctioneze constructorul.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 5 Aug 2007, 19:06
Post #15


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Incredibil, i se putea intampla oricaruia dintre noi. sad.gif Cu un avocat bun si un pic de noroc la judecator, o scoti la capat. Eu iti tin pumnii.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 5 Aug 2007, 19:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Iti tin pumnii si iti doresc sa reusesti....daca e sa reusesti te va costa foarte mult si cred ca mai devreme de 2 ani nu vei putea sa obtii nimic din pacate sad.gif
totusi tine-ne la curent si bafta smile.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 5 Aug 2007, 19:22
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@Sony:
chiar daca lucrarea nu a fost receptionata?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 6 Aug 2007, 09:31
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Saracii oameni (soferul si victima) au intrat intr-o situatie mult mai grea decat ceea ce am patit eu.
http://www.monitorulcj.ro/cms/site/m_cj/ne...vina_20484.html

Oare cand se va renunta si la noi la prostia asta de criblura? Chiar nu-i intereseaza de vietile oamenilor?


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 6 Aug 2007, 11:12
Post #19


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ce saracu ? (soferu). Daca ziarele nu abereaza iar, cum o fac de obicei cand vine vorba de accidente, cand ai limitare la 40 la ora la drum in lucru, ce paula mea intri in curbe cu cca. 100 la ora? Ha?

Nu stiu, am circulat destul pe Oradea - Cluj cat se reconstruia (portiunea din jud Cluj) si au fost de toate, toate problemele posibile pe un drum in lucru, deviat, etc. Consider ca asemenea evenimente pot fi evitate daca casti ochii, realizezi ce se intampla acolo, starea drumului si reduci naibii viteza.

Varianta Zorilor-Manastur din Cluj se re-asfalteaza. Binenteles in stil romanesc. Acolo e si panta destula, criblura dinaia la greu (cateodata) astfel incat daca te pune dracu sa franezi mergi ca pe bile ca in comedii. So....meri naibii incet. Ce dracu? Daca ar fi black ice as intelege, ca dracu o vede, dar un drum in lucru, sau chiar criblura se vede de pe satelit (exagerez). Mie imi pare rau pentru pasager, pentru ca acum e mutilat sau chiar va muri ca unul o fo prea smecher si a considerat ca nu trebuie el sa se incadreze in standarde.

Daca ala e in starea in care e, aproape ca i-as dori moartea (sa nu se mai chinuie saracu si dupa aceea) si sa infunde naibii puscaria subaristu. Macar am mai scapa de un pokemon dinasta sportiv. Desi n-am io norocu in tara asta de asa ceva. PCR-ul a ramas......


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 6 Aug 2007, 11:59
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Dupe ce au murit copii fostului prefect automat au pus separare de sensuri pe CTurzii si monitorizare viodeo Cluj-Turda.
Poate daca mai moare cineva important o sa realizeze si romanii ceea ce in vest se stie deja. Criblura nu are ce cauta pe sosele!!! In rest, daca mor sute de anonimi, prea putin conteaza.

De ce zic saracul sofer? Poate acuma inteleg mai bine ce a patit, dar el a prins capatul lucrarii dinspre Cluj. Aici, ca si in locul in care am patit-o eu (pe capatul dinspre Zalau a lucrarii) criblura era aruncata gros pe sosea, nefixata asteptand ca noi sa tasam cu masinile criblura. Mergeai ca pe bile de rulment. Soferul e in kko pentru ca a avut limitare la 40km/h pe care nu a respectat-o si a prins si ploaie.

This post has been edited by r&d: 6 Aug 2007, 12:04


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 6 Aug 2007, 12:08
Post #21


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Succes colegul, mult succes si poate vedem si imbecili care nu fac treaba cum trebuie si isi bat joc de vietile noastre cum plang ca trebuie sa plateasca niste sume maricele.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 6 Aug 2007, 12:10
Post #22


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Nu cred ca ai sa obtii nimic. 60 km/h e mult in curba pe 'bile de rulment' , trebuia sa ai sub 50, mai ales ca fusesesi avertizat si de indicator, si iata de ce:

QUOTE
Art. 123. — Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o
viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara
localitatilor, in urmatoarele situatii:
a) la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
cool.gif in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care
vizibilitatea este mai mica de 50 m;
d) la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau
cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe
partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
e) la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea
carosabila sau pe acostament;
f) cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada
batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;
g) pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;
h) in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul
orar 7,00—22,00, precum si a indicatorului "Accident";
i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin
indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens,
iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile,
intentioneaza sa se angajeze in traversare;
j) la schimbarea directiei de mers prin viraje;
k) cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata, ploi
torentiale, ninsori abundente.

Art. 124. — Administratorul drumului public este obligat ca in locurile
prevazute la art. 123 sa instaleze indicatoare de avertizare si sa ia
masuri pentru realizarea de amenajari rutiere care sa determine
conducatorii de vehicule sa reduca viteza de deplasare.


Intrebarea este daca aia pot demonstra ce viteza ai avut tu, si daca demonstreaza ca ai avut peste 50, sunt acoperiti.

Offtopic: am venit recent dinspre Siriu, si pe la Teliu-Prejmer s-a pus criblura. Criblura a fost maturata de pe sosea. Mi-am luat o piatra, una singura, auzita, care mi-a facut o groaza de semne pe capota. Eu m-am lecuit de viteza pe criblura.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 6 Aug 2007, 12:26
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




iti doresc multa bafta si rabdare..pt ca vei avea nevoie, sincer nu cred ca iti vei scoate banii, dosarul in opinia mea e cam subtirel. bine ca ai scapat !


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 6 Aug 2007, 13:23
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




hash, de ce indicator am fost avertizat? Daca in realitate (si in procesul verbal) nu a existat nici un indicator...

This post has been edited by r&d: 6 Aug 2007, 13:24


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 6 Aug 2007, 14:08
Post #25


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Indicatorul "Improscare cu pietris" pe care il vazusesi mai devreme si de care pomenesti.

Curba nu era semnalizata ? Poate ai sanse, insa la limita.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 6 Aug 2007, 14:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Ce trebuie sa faci la "Improscare cu pietris" cu semn aditional "pastrati distanta de minim 40m fata de masina din fata"? Eu cred ca e evident ca l-am respectat. Acuma sa nu vii si tu ca si dl.politist care a intocmit PV-ul care incerca sa-mi explice ca "piatra cubica" de care vorbesti si tu mai sus este de fapt criblura =))
Curba nu era semnalizata, fiind de fapt o curba f. usoara in conditii normale


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 7 Aug 2007, 18:33
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Kojak @ 5 Aug 2007, 20:22)
@Sony:
chiar daca lucrarea nu a fost receptionata?
*


Bre, chelule pletos, io nu am vazut nicaieri prin Codul Rutier ca in anumite situatii raspunde antreprenorul.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 16:35
Forum Renault