DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stopuri colorate

post 8 Aug 2003, 22:55
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Va rog mult de tot spuneti-mi si mie cu ce se coloreaza stopurile in culoare inchisa - am vazut unele aproape negre. Stiu ca s-a mai discutat pe tema asta dar era vorba de colorare in rosu. Unii spun ca cica se afuma cu luminarea pe interior ( ??!!!??? ). Exista un lac sau cum se face ? Si unde se gaseste ?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Mircea
post 9 Aug 2003, 22:14
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 July 03
From: Bucuresti




e vorba despre un spray de vopsea pt. plastic. se gaseste in targ in Vitan si costa apr 400.000 lei


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 10 Aug 2003, 07:15
Post #3


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Ai grija ce colorezi, sa nu colorezi shi lampa de mansalier, pt ca e naspha rau, nu se mai vede cand dai cu spatele.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 10 Aug 2003, 10:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Incearca sa le faci cat mai negre astfel incat atunci cand pui frana cel din spate sa banuiasca ca tu vrei sa opresti. Gradul de luminozitate al stopurilor poate varia fara nici o problema. Si daca te loveste unul sa faci un scandal cat mai mare, el e de vina ca nu a stiut ca tu pui frana.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 10 Aug 2003, 11:51
Post #5


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Unii sunt mai rai 8)


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 10 Aug 2003, 14:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Rai de tot 8)


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 11 Aug 2003, 10:28
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Multumesc pentru sfaturi. Ce nu am inteles : se vopsesc pe interior, se pot desface ? Sau dau cu spray-ul pe exterior ?
Si pentru cei care nu pastreaza distanta suficienta fata de masina din fata sa va invat un truc. Cind vezi ca sta unul prea aproape de tine, tragi o frina - scurt - cu piciorul STING si in momentul cind ai calcat frina acceleratia la fund cu piciorul drept, si sa fii intr-a doua sau chiar in prima treapta. I-am facut asta unui shmekker de a tras o frina de i s-a oprit motorul in mijlocul orasului, de mureau toti de ris care au vazut faza. Fiti fara grija manevra nu are nici un risc daca o exersati un pic inainte, nu te poate pocni din spate ca tu esti cu acceleratia la podea deja cind el are tendinta sa se apropie, ati inteles miscarea. Asa ca spor la vopsit stopurile, culoare cit mai inchisa !!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 11 Aug 2003, 10:40
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Very smart.
Ce parere ai despre urmatorul scenariu: franezi sa opresti la o trecere de pietoni, iar cel din spate se prinde prea tarziu, din cauza ca stopurile sunt prea inchise la culoare, iar soarele batea in ele si nu le-a vazut.
Iar tu esti spectator si-l vezi in oglinda retrovizoare cum franeaza prea tarziu si te pocneste in spate, fara sa poti sa faci nimic, pentru ca in fata trec pietoni...
QUOTE
Asa ca spor la vopsit stopurile, culoare cit mai inchisa !!


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 11 Aug 2003, 10:40
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Trucul îmi place, dar nu despre asta vreau să vă vorbesc acum. Dacă-mi aduc bine aminte ce scrie la regulament, culoarea stopurilor nu contează (roșie să fie, mai închisă, mai deschisă, nu se precizează). Dar lumina lor trebuie să se vadă de la minim nu-știu-cîți metri. (Poate ne ajută cineva care are un Regulament la îndemînă). Vopsind stopurile le modifici luminozitatea și nu se mai văd cum trebuie. Există, oricum, destui care și-au vopsit stopurile, așa că unul în plus sau în minus nu mai contează. N-am nimic personal, mă gîndeam doar că la toate modelele astea noi de mașini stopurile sînt foarte luminoase, n-or fi producătorii fraieri degeaba... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 11 Aug 2003, 11:11
Post #10





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Domnule old1310, din cite stiu eu, trecerile de petonti sint presemnalizate cu 50m inainte. Asa ca tu ca sofer prevazator pastrezi distanta fata de masina din fata, ca te gindesti ca poate se gaseste fun petont sa treaca strada si cel din fata ta e NEVOIT sa frineze, si daca vezi ca are si stopurile vopsite negru, stai olecuta mai departe ... Asa e, masinile straine au stopurile foarte transparente si luminoase, dar mei imi plac mai mult alea de dsn vopsite negru . Tot nu am retinut : cum se vopsesc, pe interior ? Se pot desface ?
Sfatul meu : pastrati distanta fata de ala din fata, mai ales daca e unul dintre noi, astia cu stopuri negre ...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 Aug 2003, 11:43
Post #11


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Domnule old1310, din cite stiu eu, trecerile de petonti sint presemnalizate cu 50m inainte. Asa ca tu ca sofer prevazator pastrezi distanta fata de masina din fata, ca te gindesti ca poate se gaseste fun petont sa treaca strada si cel din fata ta e NEVOIT sa frineze, si daca vezi ca are si stopurile vopsite negru, stai olecuta mai departe ... Asa e, masinile straine au stopurile foarte transparente si luminoase, dar mei imi plac mai mult alea de dsn vopsite negru . Tot nu am retinut  : cum se vopsesc, pe interior ? Se pot desface ?
Sfatul meu : pastrati distanta fata de ala din fata, mai ales daca e unul dintre noi, astia cu stopuri negre ...

1. stopurile pot fi vopsite si pe exterior(eu asa le am vopsite)
2. nu iti recomand sa le faci prea negre !!!
3. nu vopsi si marsarier ul , dc il vopsesti treaba ta
4. stiu ca zici ca vei face tot cum vrei dar ar fi bine sa asculti si pe altii care au trecut prin d'astea...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 11 Aug 2003, 11:49
Post #12





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Multumesc pentru raspunsuri, GeorgeB, de-asta intreb, ca sa stiu, nu ca sa fac cum vreau eu, ca altfel nu intrebam. Dar daca as vrea sa le vopsesc pe interior, trebuie sa le desfac, asta se poate ? Cred ca sint lipite - geamul de restul lampii adica - si e destul de greu cred. O fi incercat cineva ?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 Aug 2003, 12:33
Post #13


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Multumesc pentru raspunsuri, GeorgeB, de-asta intreb, ca sa stiu, nu ca sa fac cum vreau eu, ca altfel nu intrebam. Dar daca as vrea sa le vopsesc pe interior, trebuie sa le desfac, asta se poate ? Cred ca sint lipite - geamul de restul lampii adica - si e destul de greu cred. O fi incercat cineva ?

se desface fara prea mari pb .
ai nevoie de o cheie de 8. ai 4 suruburi de desfacut .
(pt DSN)
scoti capacul negru din cele doua clame .
desfaci suruburile
scoti stopul .
atata tot .
mai are alte suruburi inauntru care tin oglinzile interioare(partea alba cu gauri prin care intra becurile) si plasticul colorat al stopului.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taz
post 11 Aug 2003, 13:55
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 27 September 02
From: Tulcea




Am vazut la unii hasuate marunt (cam 2 mm grosime linie si 2mm liber) si nici luminozitatea nu e diminuata prea mult iar de la distanta se vad ca si cind ar fi vopsite.
Ce pare aveti de treaba asta?


--------------------
DACIA DSN EUROPA - TL-20-YNA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 11 Aug 2003, 14:10
Post #15


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




citind ce scrie pe aici (si mergand prin romania noaptea) imi dau seama ca de fapt producatorii de masini sunt niste prosti care pun stopuri si poate si farurile doar ca sa arate bine si sa creasca pretul nejustificat.
no ofence dar eu orbesc cu faza lunga pe oricine care nu are un bec de stop sau un bec de faza scurta.
just my point of view


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 11 Aug 2003, 14:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
no ofence dar eu orbesc cu faza lunga pe oricine care nu are un bec de stop sau un bec de faza scurta.

Iar eu sunt foarte suparat pe cei care merg cu farurile (+ stopurile!) de ceata cand afara nu e nici urma de asa ceva. Mi se pare nesimtire.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 11 Aug 2003, 15:25
Post #17


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




corect


p.s. si uite ca am depasit pragul de o mie......


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 11 Aug 2003, 15:28
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Dar de prevederea aia din regulamentul ungurilor, conform căreia trebuie să mergi cu luminile aprinse și ziua, ce ziceți?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 Aug 2003, 15:53
Post #19


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Dar de prevederea aia din regulamentul ungurilor, conform căreia trebuie să mergi cu luminile aprinse și ziua, ce ziceți?

foarte buna . eu merg cu pozitiile si proiectoarele aprinse indiferent cu ce masina sunt (sa aiba priectoare binenteles) . consider asta semn de buna crestere si de respect fata de ceilalti participanti la trafic. un autoturism cu pozitiile aprinse chiar dc este ziua este mai usor de reperat deca unul fara . plus ca unii semeni uita sa aprinda luminile intuneric (semi ) fiind afara.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 11 Aug 2003, 16:02
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Concluzie: fiecare este liber să facă ce vrea, cu condiția să nu încalce libertatea celorlalți. Orice am spune sau am face noi, tu (gabriel2003) tot iți vei vopsi stopurile mai închise, dar părerea mea este că asta va afecta în primul rînd siguranța ta în trafic. Încă o dată, faci cum vrei, că de asta ai și întrebat iar unii dintre noi ți-au și răspuns, dar nu cred că e bine.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 Aug 2003, 17:14
Post #21


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Concluzie: fiecare este liber să facă ce vrea, cu condiția să nu încalce libertatea celorlalți. Orice am spune sau am face noi, tu (gabriel2003) tot iți vei vopsi stopurile mai închise, dar părerea mea este că asta va afecta în primul rînd siguranța ta în trafic. Încă o dată, faci cum vrei, că de asta ai și întrebat iar unii dintre noi ți-au și răspuns, dar nu cred că e bine.

exact ... si asa nu am mai avea faze cu bate si spart de fete ....


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 12 Aug 2003, 00:19
Post #22


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Asa cum a spus si Mircea se fac cu un spray negru-transparent special.
Acesta se gaseste in Vitan si costa 150k lei.
Vopsirea se face pe exterior (pe interior nu rezolvi nimic, stopul o sa arate tot rosu+portocaliu+alb)
Daca se aplica un singur strat atunci luminozitatea stopului se diminueaza foarte putin (ochiometric cam 10%).
Atentie unii "smecheri" isi vopsesc stopurile cu vopsea obisnuita (opaca), nu se mai vede lumina becurilor aproape deloc punand astfel in pericol circulatia.
Spor la treaba!

Faza cu lumanarea chiar m-a distrat smile.gif .


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 12 Aug 2003, 07:45
Post #23





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Daca te loveste din spate si este vinovat, iti pune asigurarea in brate si te descurci. te simti bine? Cita alergatura este cu recuperarea banilor de la asigurari, ca sa nu mai vorbesc ca o lovitura in spate indoaie masina de nu mai inchizi portbagajul bine niciodata iti convine?
Asta se poate intimpla oricui, dar sa-i mai dai si ocazia vopsintu-ti stopurile...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Aug 2003, 08:13
Post #24


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ce v-a apucat fratilor cu vopsitul stopurilor?
Iugh are dreptate, nu merita sa stai prin service cu masina botita doar pentru ca cineva nu a fost suficiet de ager sa-ti vada tie negretele. Eu m-am intilnit cu destui taximetristi care au stopurile vopsite (si circula ca taximetristii!?!) si trebuia sa casc ochii de 2 ori ca sa vad ce vor sa faca.
Mai bine puneti-va lumini suplimentare (eventual cu led-uri ca la masinile straine noi).

Dar daca tot tii sa-ti pui ceva pe stopuri poti incerca cu folie (costa 70 k 5m) si nici nu-ti estompeaza prea mult luminozitatea (sint pe diverse grade de intunecare).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 12 Aug 2003, 08:33
Post #25


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Eu am mare necaz pe cei cu stopurile facute in asa fel incit nu vezi daca semnalizeaza sau frineaza. In principiu nu am nimic cu partea estetica, este treaba omului cum vrea sa arate masina, si sint unii care au stopuri inchise la culoare dar semnalizarea si stopurile se vad foarte bine. Evident acele masini nu au stopurile facute in parcare.
Personal le prefer pe cele transparente (pe la niste golfuri am vazut) dar coste in jur de 3 milioane :shock: asa ca mia trecut!!!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 12 Aug 2003, 08:39
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Asta spuneam și eu... Este (foarte) bine să vezi și să fii văzut.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 13 Aug 2003, 01:12
Post #27


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




E admirabil ca exista oameni care circula cu luminile aprinse atat pantru siguranta lor cat, mai ales a altora.
De asemenea utilizarea luminilor pe timp de zi nu reprezinta o absurditate. Unele tzari europene au regulamente stricte ca pe vreme proasta sau intr'un anumit anotimp(e vba de toamna iarna - zile mai scurte, vreme mai proasta) toate masinile din trafic sa aiba luminile de zi sau pozitiile aprinse. Devi contravenient daca faci economie laugh.gif .
De asemnea e o diferenta in a folosi luminile de zi shi in a folosi ziua farurile de ceatza.
Luminile de zi au lampi speciale(culoare galbena) shi ajuta conducatorul sa vada mai bine, adica mentine uniformitatea luminii(de exemplu la alternarea zonelor umbrite cu cele luminate pe un drum in padure).Am simtit asta pe pielea mea cand mergand pe un drum intr'o padure de langa bucuresti, care este plina de gropi, ma simteam ca un orb pe autostrada.Cred ca am ciupit din toate gropile, cate putin din fiecare 052.gif


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:12
Forum Renault