DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce te faci cu rugina?

goaspy
post 4 Apr 2014, 14:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 September 13
From: Sibiu




Ce faci cand masina prezinta urmatoarele trasaturi? Si cand o sui pe elevator auzi cum intra bratele in praguri?

Merita investiti bani? Deocamdata nu imi permit alta masina, dar pana la anu mai are verificare. Probabil nu trece in starea actuala.

Oare se poate carpi, imi zicea cineva de fibra de sticla. Daca ajung la schimbat aripi probabil trebuie si vopsita. Se gasesc aripi noi?

Proba 1
Proba 2
Proba 3

PS: o am de putina vreme, nu am fost responsabil de soarta ei, dar ma ajuta la nevoie



--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Capitan_marian
post 4 Apr 2014, 14:41
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 790
Joined: 10 December 12




e grav.. hai ca la aripi le faci cu tabla cu nituri.. chit la greu..
acolo la oale. trebuie sudura...
sa luati curba incet ca va zboara amortuzoarele.. ohmy.gif


--------------------
Btwin RockRider 520 2016
Corbeanca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goaspy
post 4 Apr 2014, 15:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 September 13
From: Sibiu




Abia acum am descoperit pagina dedicata ruginii, nu-mi vine sa cred ce am vazut, ma gandeam ca amortizorul se tine in sasiu sau ceva mai tare in spatele tablei. Va trebui sa-i schimb oalele, si in stanga e praf.

Cred ca se poate inchide thread-ul asta, o sa fiu mai atent pe viitor.

Mersi


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 4 Apr 2014, 17:39
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




Se poate face. Oalele le poti doar repara. Nu mai gasesti sa le schimbi. La fel in cazul aripilor spate. Ca idee, cauta o solenza la dezmembrari si decupeaza arcadele aripilor spate. Ai mai multe sanse la solenza sa le gasesti intr-o stare mai buna. Pragurile le poti confectiona din tabla sanatoasa. Sfatul meu e sa te uiti si sub mocheta la pedalier. O sa ai o surpriza neplacuta...
Costurile sunt relativ mari pentru un rezultat multumitor, insa doar tu poti raspunde la intrebarea... "se merita?"


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 12 May 2014, 21:16
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Daca ati vazut postarile mele si nu numai, o sa spuneti ca se merita. O foaie de tabla de 1/2m, este cam 100 lei, din care poti face cele doua praguri si contrapragurile daca e nevoie, iar din tabla ramasa poti sa faci oalele de la amortizoare. Daca vreti poze, cum sa le si faceti, as putea sa umplu pagina, dar sunt date p-aici. Suportul la amortizor, nu prezinta niciun pericol , daca se rupe si ramai cu amortizorul in aer, de fapt o sa-l auzi ca bate, cand o iesi prin tabla ruginita. Nu e mare lucru de confectionat , nici arcadele la aripile pe spate, piese facute pe masura partii decupate, prinsa electric (cu electrod de 1,6), polizat si rectificat cu chit, apoi vopsita doar partea chituita, iese perfect si nici nu se cunoaste, daca vopseaua e potrivita la culoare. Cine vrea detalii de confectionare si vopsit, dati email sau PM. Ca exemplu, din foaia de tabla decapata, tai 30cm din lungime, ramane foaia de 1,7 cat e necesar pentru lungimea pragului, si pe latimea foii, vor iesi doua praguri si doua contrapraguri, si mai ramane de un prag, pe care o poti folosi oriunde. Capatul de 30/100cm, ajunge pentru cele doua oale. Tabla sa fie de 1,2 grosime. Daca e de 1,5 si nevopsita la interior, te va tine 10 ani. Am intalnit praguri de fabrica, din tabla de 0,7 pentru opel. Daca gasesti tabla zincata de 1mm, nu sta pe ganduri, si fa-le din tabla zincata.

This post has been edited by PH-06-BOA: 12 May 2014, 21:26


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goaspy
post 13 May 2014, 18:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 September 13
From: Sibiu




In cazul meu zarurile au fost aruncate, nu stiu ce tabla a folosit dar pragurile au fost doar reparate, nu inlocuite:

Cateva poze

E un link cu poze din timpul reparatiei.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buniku
post 25 Aug 2015, 22:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 March 11




Salut goaspy,

Cat te-a costat toata treaba cu rugina?

Am si eu o Supernova in familie si incepe sa prezinte primele semne de rugina la oale, cateva pete de 3-4 centimetri, prin care cred ca si intra apa in portbagaj.


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:02
Forum Renault