DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Romania cumpara 48 de F-16

MihaiD
post 19 May 2008, 18:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 21 July 05
From: Ro




CODE
Pentagonul a anunțat, luni, că a informat Congresul american cu privire la posibilitatea de a vinde României 24 de avioane de luptă Lockheed Martin Corp F-16 noi și 24 de avioane f-16 recondiționate și echipamente aferente, evaluate în total la 4,5 miliarde dolari.

Reuters notează că agenția de cooperare în domeniul securității și apărării, care supervizează vânzările externe de arme, a anunțat că printre principalii contractanți pentru această vânzare s-ar putea număra Lockheed, Boeing Co, BAE Systems Plc din Marea Britanie, Raytheon Co, Northrop Grumman Corp, Pratt & Whitney - unitate a United Technologies Corp, general Electric Co, Goodrich Corp și L-3 Communications Holdings Inc.

Congresul are la dispoziție 30 de zile pentru a bloca această vânzare, însă acțiunile de acest tip sunt foarte rare. Pentagonul a informat că a anunțat de vineri Congresul despre posibila vânzare a unor avioane către România, un aliat NATO. “România va deveni un partener mai valoros într-o zonă importantă a lumii”, a anunțat agenția de cooperare în domeniul securității și apărării.


http://www.antena3.ro/Romania-vrea-48-de-a..._49430_ext.html

Foarte ciudata alegerea, tinand seama ca F-16 sunt cu 2 generatii in urma avioanelor de vanatoare moderne, iar pretul mi se pare enorm, daca se tine seama ca F-35 JSF(un vanator de generatia a 5-a cu Vertical Take-Off and Landing/Stealth/Motoare cu supercroaziera, etc...) va coasta intre 30 si 40 de milioane de $ pe bucata in functie de configuratie.


--------------------
Renault Megane R26 2008 - XX-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 19 May 2008, 18:30
Post #2


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




pai poate ni se urca la cap si vrem sa preluam controlul lumii... s-au riscat o data cu irakienii... nu se mai risca o data icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 May 2008, 18:41
Post #3


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cred ca e cea mai proastă "alegere", dar e de înțeles...

This post has been edited by MAERSK: 19 May 2008, 18:52


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiD
post 19 May 2008, 18:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 21 July 05
From: Ro




QUOTE(blak2oo8 @ 19 May 2008, 10:30)
pai poate ni se urca la cap si vrem sa preluam controlul lumii... s-au riscat o data cu irakienii... nu se mai risca o data  icon_mrgreen.gif
*


Sunt multe tari care au comandat F35 deja, nu cred ca ar fii probleme cu Romania, mai ales ca suntem in NATO.


--------------------
Renault Megane R26 2008 - XX-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 May 2008, 18:52
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e alegerea României... Dansăm cum ne cântă alții...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 20 May 2008, 08:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Nu stiu ce se negociaza, dar nu reiese ca noi ne-am hotarat pentru F-16. Doar ca SUA vor sa ne vanda.
F-16 nu e chiar asa rau in ultimile variante. Este adus la zi, nu prea mai are legatura cu variantele ce se faceau prin anii 80. Oricum este un avion testat in lupta.
F-35 nu cred ca vom putea lua, cel putin acum. Multa din tarile participante la program il vor primi dupa 2012. Daca n-am baga si noi acum, mai devreme de 2015 ma indoiesc ca vom primi ceva.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 20 May 2008, 09:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu stiam ca Romania o sa cumpere avioane Grippen! A fost nevoie sa vina taranul ala de Bush cu ocazia summit-ului si sa-i strecoare Baselului ca nu prea e frumos sa ia de la europeni!
Ca doar Base a zis ca exista o axa Bucuresti-Londra-Washington, nu? biggrin.gif Si asa se strica nitel caruta!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 20 May 2008, 09:14
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Parca se zvonea acu ceva vreme ca vroiau sa cumpere niste Eurofighter Typhoon.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 May 2008, 09:43
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




trebuiau cumva americanii sa se scape de avioanele astea depasite moral..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 20 May 2008, 10:16
Post #10


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




Aveti dreptate, cele 3 variante de achizitie erau:
JAS 39 Grippen
Eurofighter Typhoon
Lockheed Martin F16
Dintre cele 3 Eurofighter iese cel mai mult in evidenta datorita performantelor si capacitatii de transport a armamentului, dar este si mai scump.
Iar F16 am impresia ca le cumparam deoarece nu avem incotro.
Oricum, indiferent de alegere, va fi mai bine decat cu actualele MIG21 Lancer, care sunt mai bune ca utilaj agricol.


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 20 May 2008, 10:24
Post #11


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Cumparam c*c*t american dar stiam ca se va intampla asta ... No e mai bun decat lancerul dar dupa vreo 10 ani o sa aiba aceeasi imagine. Numai ca noi o sa il tinem in serviciu vreo 40 de ani. Mereu am admirat ungurii. Fara complex de tara mica, si-au vazut mereu interesul propriu si au cumparat Grippen ... Acu Baselu ar zice ca Ungurii prin ce fac nu conteaza in NATO. Dar noi cu ce contam ? Trimitem trupe peste tot, cumparam toate gunoaiele de la englezi si americani da' is curios daca om si primi inapoi ceva la sfarsit ...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 May 2008, 10:26
Post #12


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Las; că ungurii, când vor ceva, trimit fete la înaintare...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 20 May 2008, 10:32
Post #13


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Important e ca se descurca sa faca cum vor si le cam iese ... La achizitia asta de F16 e o linie destul de fina intre considerente politice si atitudine de pres numa' bun de calcat in picioare. Pe mine ce ma enerveaza e ca nu imi dau seama unde suntem. Sper sa fie politica.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 May 2008, 10:33
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eu zic preș. Doar că ne-am vopsit din roșu, în albastru.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 20 May 2008, 11:00
Post #15


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




Eu cred ca e o alegere la limita intre politic si economic... Bush a aruncat o pasarica prin cotroceni sa vada cat de sus zboara. S-a tras o concluzie corecta din pct meu de vedere...
Poate gresesc dar nu vad de ce ne-ar trebui noua vanatori de ultima generatie... Suntem plasati foarte bine si suntem ca dotari peste nivelul tarilor vecine cu potential de risc mare... Cursa de inarmare parca se terminase nu? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by DrK: 20 May 2008, 11:01


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 May 2008, 11:16
Post #16


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si de ce 48? Nu-s cam multe?
N-ar ajunge si giumate?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 20 May 2008, 17:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




pai cele "reconditionate" au o durata de viata mai scurta decât cele noi si la un moment dat probabil ca vor fi canibalizate pt piese de schimb.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 May 2008, 17:25
Post #18


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




oricum este o mare teapa cu F-16 reconditionate.

decat 48 de rable , nu vad de ce nu au cumparat un singur 117 si un B2 si rezolvau problema.

le piteam undeva in munti, nu le vedeam nici noi nici dusmanu.


nu era mai simplu sa isi aduca americanii mai multe F-uri in RO? ca si asa zboara nestingheriti. le mai dadeam o baza militara, in harghita sau covasna si rezolvam problemele icon_mrgreen.gif

This post has been edited by wolfin: 20 May 2008, 17:31


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia Linuxis
post 21 May 2008, 07:11
Post #19


Membru zburator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 13 May 08




Eh, de la flota de oldtimere trecem la una de youngtimere, e un progres wink.gif


--------------------
--- ---- ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 May 2008, 07:19
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




oricum nu faceau nimic, inafara ca mai pica cate unul la cate un exercitiu fara sens si scop.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 21 May 2008, 08:01
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




pai n-am vrut noi sa vina americanii?! Nu v-ati pregatit dorsalele inca? Rusii sunt mici copii comparativ cu big brother. Noi nu vedem decit suprafata dar ce-i inauntru pute rau.


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 21 May 2008, 17:35
Post #22


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Mie mi se rupe sufletu ca o escadrila de Mig 29 zic eu superioara lui F16 sta si rugineste pe undeva ca nu e standard NATO. In schimb o sa ne dam cu comediile astea care cel putin alea reconditionate nu o sa fie bune decat pe post de piese de schimb si nu m-as mira sa si pice unu sau doua. Schimbam doar uneltele la arat, cumparam scump si prost. Daca tot vroiam sa luam de la americani mai bine luam totul nou sau barem F-18 Hornet ca de alte dume gen F-117 nu avem noi bani (asat daca vand asa ceva). Eu raman la concluzia ca pentru noi cel mai OK ar fi fost vreo 20-30 de grippenuri, insa na, nici asa pe nimic nu intri sub scut ...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 21 May 2008, 17:54
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mig-ul 29 ramane si azi un adversar aerian redutabil. Dar usor-usor se uzeaza moral. Plus ca si daca MIG facea un super avion nu puteam sa cumparam de la rusi ca deh,ne uitam spre vest.
Ramane sa vada simpaticii americani asistati ca la balamuc de calculator in avioanele lor sa vada ce inseamna "dog fight" cu Mig 29 sau cu Sukhoi 37. biggrin.gif
Su-37 ramane cel mai manevrabil avion de lupta cu cel mai bun unghi de atac indiferent cat se chinuie americanii.
Una peste alta eu zic ca e un pas in fata comparativ cu Mig 21! Avem piloti foarte buni si merita si ei niste avioane pe masura!
Da, ok, Grippen este muuuult mai modern, dar asta e, macar sa le ia pe astea si cat mai repede!
Eu unul ma bucur sa stiu ca in caz de ceva suntem aparati de F 16 comparativ cu Mig 21! Este?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 21 May 2008, 18:00
Post #24


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Eu unul ma duc sa otravesc fantana si ma retrag in padure! Am jucat la vremea lor si F16 MF si Mig-29 Fulcrum asa ca sunt la fel de pregatit ca pilotii foarte buni de care vorbeste d-l Solon. Si eu si ei am vazut avioanele astea doar la TV si in jocuri.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 21 May 2008, 18:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Se mai poarta 'dog fight' in zilele noastre? La ce rachete se poarta (sub aripi, pe umar, in buzunar)? Iar treaba cu cel mai bun unghi de atac... D.p. meu d.v., e clar, organismul uman limiteaza posibilitatile avionului. In particular, pt mine cel mai tare-i YF22. Sorry 4 off... totusi, avioanele astea F16 nu mai sunt pe val, desi, corectati-ma de-i cazu', cred ca-s multipurpose (vanatoare-bombardament), deci si-or face ele treaba pan' la urma...


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 21 May 2008, 22:46
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai daca nu se mai poarta "dog fight" iei 2 B2 si ai terminat!
YF22 nu o sa avem bani decat de unul! radmasa.gif
E bine si cu astea! Pun pariu ca nu o sa se intample nimic atat de tragic ca in cazul Migurilor!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 21 May 2008, 23:52
Post #27


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(DrK @ 20 May 2008, 11:00)
Suntem plasati foarte bine si suntem ca dotari peste nivelul tarilor vecine cu potential de risc mare... 
*


vezi sa nu te auda ucrainienii ca aia au avionase cu sutele icon_mrgreen.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 22 May 2008, 00:39
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






plus ceva din arsenalul nuclear al fostei uniuni sovietice...





--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2008, 07:29
Post #29


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pentru misiunile de politie aeriana ale Romanian Air Force, F16 e suficient. Poate un Grippen era si mai bun, insa daca americani au avut un lobby mai eficient, asta e.
Nu mai aberati cu F117 sau B2 ca de bombardiere strategice nu avem nevoie. Cred ca nici nu avem bani de munitiile lansate de aceste avioane, daramite de un KC130 sa le alimenteze in zbor.
F18 iarasi e o tampenie, ala e avion de marina, si portavioane nu avem. Daca vroiau sa ne tepuiasaca, ne varau pe gat niste F15, insa asa am luat ceva mai ieftin.
Ce escadrila de MIg 29 avem noi? 3 bucati? E un avion f bun si capabil, insa are costuri de operare destul de mari ca sa nu-l faca prea eficient. Sunt bune si cateva de genul asta, insa nu 30 de bucati.
Oricum, si UAE au destule F16, la fel si Norvegia, Belgia, Grecia, Polonia si Turcia (si astia comanda cate 50 sau 100 de bucati, nu ca noi). In definitiv atinge Mach 2 si are o autonomie de 550 de km cu vreo 4 bombe de 450 de kile la bord.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 22 May 2008, 07:59
Post #30


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




MiG-uri 29 am avut putine, cred ca oricum mai mult de trei dar nu stiu daca peste 15. Era un zvon ca vroiau sa le upgradeze cand inca erau in exploatare, sa le faca dupa MiG 29 Sniper, dupa modelu' Lancer al MiG 21. Au avut moldovenii vreo 20 dar le-au vandut, cui credeti, americanilor, dupa 1990. Se poate citi pe Wikipedia, cica le-au luat sa le studieze conforum unui acord semnat si cu rusii. In orice caz sunt avioane bune, dar atata timp cat n-am avut de la inceput un numar mai mare, se pare ca au preferat sa le scoata din utilizare.
Si eu as fi tot pentru Grippen, aud ca ar face suedezii si un centru de reparatii la noi. Din nefericire tre sa avem grija cu axa Bucuresti-Londra-Washington... laugh.gif

Si apropo de Ucraina. Ei au intr-adevar o avioane mai multe ca noi, si avioane decente, dar cel putin oficial nu e una din tarile care sa aiba arsenal nuclear. Ca o fi ramas razlet cate o focoasa pe ici, pe colo, e posibil, insa nu-s rusii atat de neatenti cand vine vorba de asta.

This post has been edited by Merced: 22 May 2008, 08:01


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:33
Forum Renault